Potulkami krásnym Rímom

Na prelome mája a júna sme sa s kamarátkou rozhodli navštíviť Rím, keďže sme na rímske pamiatky počuli veľa chvály. Náš pobyt bol predĺžený víkend (piatok – pondelok), ale aj napriek tomu sme stihli pozrieť všetko podstatné čo nás zaujímalo 🙂

Z letiska Campino sme sa bez problémov dostali na hlavnú stanicu Termini autobusom za 4€, aj keď to bolo v poobednej špičke hodinové trmácanie sa. V trafike sme si kúpili 3 dňový tourist ticket za 16€, ktorý zahŕňa neobmedzenú dopravu busmi, električkami, metrom a vlakmi v rámci Ríma. Čo je zaujímavé, tak tento lístok platí aj na vlak smerujúci do prímorského mestečka Ostia, ktoré je od Ríma vzdialené vyše 25km a vlakom tam prídete za cca 30 minút, čomu sme ani nechceli uveriť. Teda je to rovnako vtipné, akoby vám električenka v Bratislave platila aj na cestu vlakom do Senca, že sa idete okúpať 😀

Ubytovaní sme boli v apartmáne Domus De Angelis vzdialenom len 5 min. chôdze od zastávky metra v širšom centre mesta. Bolo to milé malé ‘domácke’ ubytovanie aj s tradičnými talianskymi raňajkami, ako bábovky, croissanty, rôzne koláčiky, džemy a podobne, takže sme boli vždy po raňajkách patrične presladený. Jedinou chybičkou krásy na ubytku bola sprcha, ktorej prúd bol tak slabý ako čajový vývar – ževraj v celom Ríme mávajú problém s tlakom vody, takže sme sa s tým zmierili.

Počas prípravy na tento výlet som objavil appku Sygic Travel slúžiacu na turistickú navigáciu v meste, pomocou ktorej si môžete veľmi jednoducho naplánovať návštevu jednotlivých pamiatok a atrakcií v ktoromkoľvek väčšom meste na svete. V ideálnom prípade si všetko naplánujete na PC po zalogovaní sa do aplikácie a vyberiete si jednotlivé miesta, ktoré chcete navštíviť. Všetko sa následne cez internet zosynchronizuje s vaším mobilom, prípadne tabletom.

Aplikácia je zadarmo, avšak vždy sa nájde nejaký ten háčik, že 😉 Pokiaľ ste v zahraničí, tak by ste asi veľmi nechceli, aby si appka ťahala mapy z internet, a tak si ‘musíte’ zakúpiť tzv. offline mapu pre konkrétne mesto, za 3,6€. Tak som to riskol a išiel do toho, zaplatil si mapu Ríma, stiahol si následne 80MB offline máp a bol pripravený na dovolenku 🙂

Vo finále to funguje tak, že aplikácia ukazuje vašu aktuálnu polohu a hneď vidíte aké pamiatky / atrakcie sa nachádzajú vo vašej blízkosti, prípadne, či sa pri nich nenachádza nejaká zastávka metra. Keď si potom kliknete na ikonku nejakej pamiatky, tak sa vám zobrazí veľka fotka spolu s krátkym popisom (rozšírený popis pri internetovom pripojení).

V konečnom dôsledku som bol maximálne spokojný s aplikáciou, pretože nikdy nesklamala a doviedla nás tam, kam sme potrebovali, aj napriek tomu, že to bolo v meste s budovami s horším GPS signálom. Nevýhodou je, že stiahnuté offline mapy sa viažu na konkrétne zariadenie, teda keď som si ich kúpil na tablet a chcel by som ich mať aj na mobile, tak si musím zaplatiť ďalšíu licenciu.


1.DEŇ

Keďže v piatok sme dorazili na apartmán až okolo 17:30, tak sme nemali veľa času na rozhadzovanie. Aj napriek
tomu sme stihli pozrieť pamiatky na okraji centra, ktoré sme si zaumienili.

 • Pyramid of Cestius – necelých 30m vysoká pyramída, ktorú treba vidieť už len preto, že nie každy o nej vie – predsalen nie je to Koloseum, Španielske schody, ani nič podobne mainstreamové

Mouth of Truth – Povráva sa, že táto socha bola určená ako detektor lži, pretože odkusla ruku každému klamárovi. Kým sme prišli, tak mreže areálu už boli zatvorené, tak sme to nemohli otestovať 😀

 • Tiber Island – Malý ostrov na rieke Tiber s chrámom venovanému rímskemu bohovi liečenia – dnes je tam nemocnica. Dobré miesto na relaxáciu.

 •  Ponte Sisto – Krásny most pre peších z 15.-ho storočia, aj keď nie je v rámci pešej zóny.

 • The Janiculum Hill – Pokiaľ hľadáte v Ríme miesto s najkrajším výhľadom na mesto, tak ste tu správne! K tomuto miestu si síce treba prejsť kopcovitými uličkami a vyšlapať niekoľko desiatok schodov, ale výhľad na Rím, navyše pri západe slnka rozhodne stojí za to 😉

Cestou z Janiculum Hill sme sa v romantikuš úzkych uličkách stavili na pravú taliansku pizzu a špageti.Ako sme si tak po dobrej večeri išli na apartmán, tak sme ešte stretli miestnu obdobu bratislava-inline, avšak len za účasti bicyklov, hlasného cinkania zvončekov a hudby umiestnenej aj na niektorých bicykloch.

Že sú Taliani tak trocha drzejší je známa vec, ale že vám budú jazdiť po chodníkoch s motorkami pred nosom len preto, že nevedia počkat zopár minút na ceste, kým prejde kolóna je smutné. Inak prechádzanie cez prechody je v Ríme kapitola sama o sebe, keďže autá tu rozhodne nejazdia 50-kou a je tu strašne veľa motoriek, ktoré sa na vás znenazdajky vyrútia skoro odvšadiaľ.

Napokon o všetkom svedčí aj fakt, že skoro každé auto je niekde ‘obúchané’. Samozrejme hlasné trúbenie pri každej vhodnej príležitosti nesmie chýbať a pravidlo ‘silnejší vyhráva’ pri premávke vám zaručia, že šoférovať, či nedajbože ísť na motorke v Ríme by ste asi nechceli 😀 Ďalším celkom serióznym problémom je nájsť v meste potraviny, sú skôr raritou!

 

2.DEŇ

Začali sme pri legendárnom Koloseu a pokračovali smerom do centra. Pozitívne na centre Ríma je, že všetky dôležité pamiatky sa nachádzajú relatívne pri sebe, a tak ich stihnete v pohode obehnúť peši za jeden deň – samozrejme bez veľkého zdržovania sa vstupmi do Kolosea a podobne…

 • Church of Saint Peter in Chains – Krásny kostol, ktorý sa oplatí vidieť, pretože je hneď po ceste ku Koloseu, od zastávky metra “Cavour”. Zaujímavé je, že zvonku to ani nevyzerá ako kostol.

 • Colloseum – V blízkosti tejto ikony Ríma sa nachádzalo strašne veľa ‘Rimanov’ s mečmi, chtivých fotografovania sa, ľudí, čo vám dávajú na plece papagája bez toho, aby ste ich o to žiadali a podobne otravných individuí. Takže základom bol nulový očný kontakt, neodpovedať na ich otázky a uhýbať sa ich vtákom 😀 Pri Koloseu na malom trávnatom kopci sme už z diaľky videli veľký peň, na ktorom sa fotili novomanželia, a tak sme hneď vedeli, kde si dáme photosession 🙂

 •  Arch of ConstantineVia SacraArch of TitusRoman Forum – Tieto pamiatky boli ohradené plotom s dlhou ‘šórou’ na vstupné, ktoré nám prišlo úplne zbytočne platiť, keď sme si všetky pamiatky mohli pekne pozrieť, keď sme išli pozdĺž nich na vyvýšenom chodníku smerom k National Monument to Victor Emmanuel II. Boli to fascinujúce staré ruiny spolu s ‘víťaznými oblúkmi’ 🙂

 • Campidoglio Square – Pekné námestie, ktoré sa oplatí vidieť už len kvôli faktu, že ho nadizajnoval sám Michelangelo. Pri schádzaní schodov si dajte pozor na ich naleštené šmykľavé mramorové zakončenia 😉

 •  National Monument to Victor Emmanuel II – Tento kontroverzný biely monument Ríma (pri jeho výstavbe bola zničená čast stredovekého Capitoline hill) je vidno skoro odvšadiaľ a zahraniční turisti ho radi prezývajú “the wedding cake” 🙂 Vtipné pre nás bolo, že poblíž mohutných mramorových schodov vedúcich k budove boli policajti, ktorí dávali pozor, aby ste si tam nesadali, inak vás svojou píšťalkou hneď vypískali 🙂

 •  The Turtle Fountain – Po ceste k ďalším pamiatkam sme sa stavili pri malej zlatej fontáne ‘zašitej’ medzi budovami 🙂

 •  Field of Flowers Square – Toto námestie bolo vyplnené domáckym trhom s oblečením, zeleninou, ovocím a inými dobrotami, kde sme neodolali lákavému ovocnému poháru a hneď nato sme sa vrhli na zmrzku 😛 Proste taká miestna ‘Miletička’, len krajšia. Pri zmrzline sme mali taký menší problém, že keď sme išli platiť 50-kou, tak nám predavačka nemala ako vydať a my sme už mali v rukách topiacu sa zmrzlinu 😀 Zatiaľčo Nika zostala v zmrzlinárni ako ‘rukojemníčka’, ja som išiel hľadať na trhu nejakého dobráka, čo mi 50-ku zamení na drobné. Vďaka neochote predavačov mi to vyšlo až na 3.pokus v miestnom mäsiarstve. Pravdupovediac, ani sa im nečudujem, keďže v Ríme sa pohybujú okrem vreckových zlodejov rôzne individuá.

 • Navona SquareFountain of the Four Rivers – Nasledovalo obrovské pozĺžne námestie plné pouličných umelcov s egyptským obeliskom ako dominantou spolu s tradične majestátnymi fontánami.

 • Pantheon – Podľa môjho názoru jedna z najzaujímavejších budov v Ríme. Samotná budova je navrhnutá tak, že ju nemusia podopierať žiadne piliere a v streche je diera, ktorá ma odľahčovať ťarchu strechy a keď prší, tak dážď ževraj nestihne dopadnúť na zem, pretože sa medzitým padajúce kvapky vody vyparia.

 • Temple of Hadrian – Majestátne vysoké stĺpy postavené v 2.storočí. Ich krásu som asi nevedel doceniť, pretože ma veľmi nezaujali.

 • Spanish Square & the Spanish Steps – Španielske schody, na ktoré som sa celkom tešil boli pre mňa tak trocha sklamaním. Ale bolo to spôsobené tým, že budovy sú práve rekonštruované a schodisko ešte nie je tak pekne vyzdobené kvetinami, ako na fotkách. Za bežných okolností ale majú svoje čaro, ževraj.

 •  People’s Square – Neoklasické námestie s barokovými kostolmi s dominantným egyptským obeliskom s fontánou v strede námestia, kde to celkom žije a krásne záhrady Villa Borghese Gardens sú len na skok.

 •  Villa Borghese Gardens – Keď hľadáte v Ríme miesto na odpočinok mimo ruchu veľkomesta, navyše s krásnymi výhľadmi na mesto, tak toto je to správne miesto 😉

 • Hard Rock Cafe Rome – Pre milovníkov tvrdej hudby povinnosť. Môžete si tu zakúpiť samozrejme aj nejaký ten “merch”, ale tričká sú celkom drahé (cca 25€).

 •  Church of Our Lady of Victory – Prekrásny barokový kostolík, ktorý musíte navštíviť, ak sa Vám páči napr. Modrý kostolík v Bratislave. V rámci vnútorných dekorácií sa tam nachádzali aj kostry vo forme sôch, čo ma vždy fascinuje.

3.DEŇ

Posledný deň pred odchodom sme si nechali na Vatikán a pláž. Keďže sme spachtoši a do Vatikánu sme prišli až pred obedom (treba prísť skoro ráno), tak už tam bola neuveriteľne dlhá rada vinúca sa okolo celého St. Peter’s Square, a tak sme sa do St Peter’s Basilica ani nepozreli, keďže by to bolo na celodenné státie. Ale zato sme si počkali na 12-tu hodinu a pápežov príhovor z okna, ktorý trval približne 10 minút. Počas čakania sa dav ľudí neustále zväčšoval.

Sistine Chapel bola bohužiaľ práve v nedeľu úplne uzavretá.Môžem skonštatovať, že po návšteve Vatikánu Vám už žiadna rada v meste nebude pripadať dostatočne dlhá a takisto ani žiaden dav dostatočne veľký 😉 Pri návšteve Vatikánu si určite so sebou zoberte dostatok pitia a dáždnik, aj v prípade, že je pekne, pretože sa zíde pri tej páľave, čo tam býva.Tu nájdete rôzne užitočné info ohľadom návštevy Vatikánu. 

 • Ostia Lido – Keďže sme boli v Ríme a more nebolo až tak ďaleko, tak sme sa rozhodli pre pláž Ostia Lido, kvôli blízkosti, jednoduchej dostupnosti a verejným plážam. Dá sa tam veľmi jednoducho dostať – odveziete sa metrom linky B na zastávku “Piramide”, vyjdete hore po schodoch a po ľavej ruke nájdete vlakovú stanicu “Roma Porta San Paolo station“, z ktorej vás už vlak v rámci lístka na verejnú dopravu (ako som už na začiatku príspevku spomínal) zavezie skoro až k pláži 😉 Ideálne je vystúpiť na zastávke “Ostia Lido Centro” a zbytok cesty už prejdete peši. Pláž bola typicky talianska piesková, tak akurátne udržiavaná, avšak more bolo ešte chladnejšie na kúpanie, ale vo vyvaľovaní na pláži nám už nikto nebránil 🙂

 • Trevi Fountain – Krásnu nedeľu sme zakončili pri jednej z najkrajších fontán na svete, kde sme si len tak sadli na jednu z preplnených lavičiek vychutnávajúc jednu z posledných talianskych zmrzlín v ruke. Táto fontána je pre Talianov taktiež veľmi cenná a ak si budete náhodou chcieť sadnúť priamo na jej kamenné základy, tak už Vás budú opiskovať miestni policajti.

CELÁ FOTOGALÉRIA

Leave a Reply