10 vecí, ktoré sa pri ceste do Ázie oplatí vláčiť v batohu

Šesť mesiacov v juhovýchodnej a južnej Ázii sme strávili v civilizovaných podmienkach, poväčšine s teplou sprchou a v jednoduchých ubytovaniach. Napriek tomu nám niekedy v našich 12 kilových batohoch chýbalo zopár cestovateľských zlepšovákov.

Tento článok je venovaný veciam, bez ktorých by sme sa na našu ďalšiu cestu do juhovýchodnej Ázie už ani nevybrali, lebo sú jednoducho nevyhnutné! Dúfam, že sa inšpiruješ aj ty 😉

 

#1 Štuple do uší

Štuple do uší sú na cestách najlepší priateľ a musia byť súčasťou výbavy! Dá sa s nimi zaspať aj v diaľkovom autobuse a často ich treba mať aj na ubytovaniach, ktoré sú situované v centre mesta, napr. Khao San Road v Bangkoku 😉 Ich úžasnou výhodou je, že dokážu umlčať aj hlučných turistov keď nemáte náladu 🙂

#2 GoGirl

Niečo pre ženy, ale aspoň nám mužom nebudú naše polovičky píliť uši, že potrebujú ísť cikať. Vyciká sa tu a teraz! Silikónová pomôcka vám pomôže vymočiť sa aj na miestach, ktoré tomu nie sú uspôsobené. Mnohí si síce povedia, že je to hlúposť ale táto pomôcka má pri cestovaní v menej rozvinutých krajinách reálne využitie.

 

#3 Plátená taška

Už po týždni v Ázii sme si všimli, že k nákupu dostávame aj niekoľko nechcených igelitových tašiek navyše. Dobrou investíciou bola platená taška, ktorá nahradila všetky igelitky za pol roka. Okrem toho, že tu rozdávajú plastové tašky ako na bežiacom páse je smutné, že sa nám tu za “vytasenie” vlastnej tašky vysmievajú. Ich hlúposť nás ale neodradila.

 

#4 Dry Bag

Úžasná vec, ktorá mi zachránila elektroniku niekoľkokrát! Hodí sa na pláž ale aj v deň, kedy očakávate nepriaznivú predpoveď počasia. Ak sa zašpiní, jeho povrch sa jednoducho umyje. Pri návšteve rovníkových oblastí v období dažďov, bude Dry Bag ešte lepším kamarátom ako sú štuple do uší 😉

 

#5 Dáždnik

Aj napriek tomu, že sme cestovali v high season, nás v prvý mesiac zasiahol tajfún na Borneu. Neskôr sme zistili, že dáždniky, ktoré sme si kúpili nám poslúžia oveľa lepšie ako sme si mysleli 🙂 Používali sme ich takmer každý deň, ako ochranu pred prudkým slnkom, veď si nechceme uhnať rakovinu kože. A áno, vyzerali sme ako ázijský turisti, ale reálne, zamysleli ste sa niekedy, prečo majú Aziatky takú mladú pleť?

#6 Kensington

Pre všetkých, ktorí cestujú s notebookom a sú otrávení z jeho dennodenného vláčenia po miestach kde ho naozaj nepotrebujete, len preto aby ste ho mali pod kontrolou. Kensington ťa tejto otravnej aktivity zbaví. Len treba mať na ubytovaní poriadny kus nábytku / potrubia, okolo ktorého sa dá Kensington obmotať. Viem, že nie každého to zastaví, ale minimálne príležitostní zlodeji majú smolu.

#7 Power banka s dvoma USB výstupmi

Hodila sa obzvlášť v oblastiach, kde sme museli byť niekoľko dní bez možnosti dobíjania elektroniky alebo na dlhých cestách autobusom. Hlavne vtedy, keď sme potrebovali mať neustále k dispozícii mobil, aby sme na mapách videli našu aktuálnu polohu. Ideálna je Powerbanka s kapacitou 20 000 mAh a s dvoma USB výstupmi.

#8 Uterák z mikrovlákna

Do zoznamu veci, ktoré berieme na cesty sme ho zaradili už dávno. Má úžasné vlastnosti, ktoré ocení nejeden cestovateľ a dá sa kúpiť aj v rôznych veľkostiach. Väčšina zbožňuje uterák z mikrovlákna hlavne preto, že rýchlo schne, ja ho zbožňujem lebo je neuveriteľne skladný 😉

 

#9 Gélové vložky do topánok

Gélové vložky tlmia nárazy a hodia sa na horyale aj počas bežného dňa pri peších presunoch v meste. Ja ich rád používam v teniskách aj keď práve necestujem. Moje kĺby mi za to raz poďakujú.

 

#10 Moto doplnky

V začiatkoch to bol ťažké. Stačili by úplné drobnosti a naša cesta by bola niekoľkonásobne pohodlnejšia. V krajinách juhovýchodnej Ázie sme si pravidelne požičiavali skúter alebo poloautomatickú motorku a do týchto drobností sa oplatilo zainvestovať.

Toto bol v Ázii veľmi cenný doplnok večer a v noci, keďže helmám v požičovniach často chýbajú ochranné štíty, ktoré by nás mali chrániť aj pred hmyzom.
  • Držiak na mobil – bola to asi najpotrebnejšia vec, akú sme na skúter potrebovali. Spočiatku som kúpil vodeodolné púzdro na mobil, ktoré používajú športovci na ruku, ale mobil v ňom často strácal GPS. Neskôr som našiel držiak na mobil, ktorý sa používa na bicykel, ten bol lepší. Ale na druhú stranu mobil v ňom nebol vodeodolný ako v prvom prípade.
  • Visiaci zámok – hodil sa nám ako improvizovaná bezpečnostná poistka na skúter. Proste sme ho zavesili na kotúčovú brzdu predného kolesa a ten. Opäť, postačujúce na príležitostných zlodejov.
  • Buffka – dávali sme si ju cez vlasy vždy, keď sme používali helmy z požičovne, ktoré malo pred nami milión iných používateľov. Iba hygienická záležitosť.
  • Priehľadné okuliare – helmám v požičovniach často chýbajú ochranné štíty, ktoré by nás mali chrániť aj pred hmyzom. Cez deň postačovali slnečné okuliare, ale akonáhle sa zotmelo, nevidel som cez ne nič. Ak som teda chcel jazdiť aj po zotmení, boli pre mňa nevyhnutné.
  • Rukavice – to, že je vonku 30°C vôbec nevadí, lebo pri dlhých cestách a rýchlostiach nad 50 km/h dostávajú kĺby na rukách tak či tak poriadne zabrať. Vôbec to nemusia byť hneď profi moto rukavice, postačia aj obyčajné trekingové. Ak neveríš, pochopíš, až keď podľahneš motorkám 😉
Takto vyzerá GoPro Hero 5 kamera, ktorá bola pripevnená na helme počas nočnej jazdy. No skús jazdiť bez priehľadných okuliarov 😉