Potulky krásnym Rímom

Mesto plné história a hluku súčasnej doby. Rím som navštívil na predĺžený víkend a okrem centra som stihol v skratke navštíviť aj Vatikán či pieskovú pláž Ostia Lido 😛

Predĺžený víkend v Ríme - Forum Romanum

Obsah:

 

Doprava v Ríme

Z letiska Campino sme sa bez problémov dostali na hlavnú stanicu Termini autobusom za 4€.

V trafike sme si kúpili 3 dňový tourist ticket za 16€, ktorý zahŕňa neobmedzenú dopravu autobusmi, električkami, metrom a vlakmi v rámci Ríma. Tento lístok platí aj na vlak smerujúci do prímorského mestečka Ostia, ktoré je od Ríma vzdialené vyše 25 km (vlakom cca 30 minút).

Taliani vo veľkou využívajú motorky a skútre. No ich trpezlivosť na semaforoch je veľmi obmedzená a jazdia aj po chodníkoch. Autá 50-kou rozhodne nejazdia a rýchly odpich motoriek spôsobuje komplikácie pri prechode cez prechody. Hlasné trúbenie pri každej vhodnej príležitosti samozrejme nesmie chýbať. Pravidlo “silnejší vyhráva” ti zaručí, že šoférovať, či ísť na motorke v Ríme by si asi nechceli 😀 O všetkom svedčí aj fakt, že skoro každé auto je niekde “obúchané”.

 

Rímske problémy

  • takmer v celom Ríme je problém s tlakom vody. Prúd vody v sprche je slabý tak ako na hoteloch tak aj v hosteloch. Takže negatívne recenzie s touto témou môžeš kľudne ignorovať, tento problém majú všade
  • tiež bolo náročná nájsť v Ríme potraviny
  • návštevu Ríma nám znepríjemňovali špinavé ulice a občasný smrad
  • v Ríme počítaj s množstvom otravných predavačov

 

Perfektná aplikácia na spoznávanie Ríma

Objavil som aplikáciu Sygic Travel slúžiacu na turistickú navigáciu v meste. Vďaka nej si môžeš veľmi jednoducho naplánovať návštevu jednotlivých pamiatok a atrakcií v ktoromkoľvek väčšom meste na svete. Aplikácia je zadarmo 😉 V zahraničí však nechceš aby aplikácia ťahala mapy z internetu a tak si “musíš” zakúpiť offline mapu pre konkrétne mesto, za 3,6€.

Aplikácia ukazuje tvoju aktuálnu polohu a hneď vidíš aké pamiatky a atrakcie sa nachádzajú v tvojej blízkosti, prípadne či sa pri nich nenachádza zastávka verejnej dopravy. Keď si následne klikneš na ikonku nejakej pamiatky, tak sa vám zobrazí veľká fotka spolu s krátkym popisom (rozšírený popis pri internetovom pripojení).

TOP 20 pamiatok v Ríme ktoré stihneš za predĺžený víkend

Za predĺžený víkend sa dá narýchlo prezrieť celý Rím, ale určite sa za taký krátky čas nedajú stihnúť navštíviť interiéry jednotlivých pamiatok! No aj napriek tomu určite zažiješ krásny víkend. Rím je mesto, ktoré na teba bude neustále dýchať krásou a históriou 😉 Pri mnohých pamiatkach hliadkujú policajti. Nie kvôli hrozbe terorizmu ale kvôli hrozbe nezodpovedných turistov.

1. Koloseum

V blízkosti ikony Ríma sa nachádzalo strašne veľa otravných indivídui: “Rimanov” s mečmi; ľudí, čo vám dávajú na plece papagája, samozvaných fotografov,…. Takže základom je nulový očný kontakt, neodpovedať na ich otázky a uhýbať sa ich vtákom 😀

Predĺžený víkend v Ríme - Koloseum
Koloseum, dominanta Ríma

2. Forum Romanum

Tieto pamiatky boli ohradené plotom s dlhou radou na vstupné, ktoré nám prišlo úplne zbytočne platiť, keď sme si všetky pamiatky mohli pekne pozrieť, keď sme išli pozdĺž nich na vyvýšenom chodníku smerom k National Monument to Victor Emmanuel II. Boli to fascinujúce ruiny spolu s “víťaznými oblúkmi” 🙂

Predĺžený víkend v Ríme - Forum Romanum
Forum Romanum jedna z TOP pamiatok Ríma 😉

3. Fontána Di Trevi

Fontána Di Trevi je jedna z najkrajších fontán na svete. Mince, ktoré do nej vhadzujú turisti sa používajú na jej renováciu. Táto fontána je pre Talianov veľmi cenná a ak si budeš chcieť sadnúť priamo na jej kamenné základy, tak už z diaľky ťa budú opiskovať miestni policajti.

Predĺžený víkend v Ríme - Fontána Di Trevi
Fontána Di Trevi, jedna z najkrajších fontán na svete

4. Pantheon

Podľa môjho názoru jedna z najzaujímavejších budov v Ríme. Samotná budova je navrhnutá tak, že ju nemusia podopierať žiadne piliere. V streche je diera, ktorá má odľahčovať ťarchu strechy.

Predĺžený víkend v Ríme - Pantheon
Pantheon zaujme nielen architektov

5. Ústa pravdy

Povráva sa, že táto socha bola určená ako detektor lži, pretože odkusla ruku každému klamárovi. Na fotografiu sa tu stojí dlhá rada, preto sme len cez mreže prestrčili fotoaparát a vystihli moment kedy pri soche nikto nestál.

Predĺžený víkend v Ríme - Mouth of Truth
Vložil by si do nej ruku aj ty?

6. Španielske schody a námestia

Španielske schody boli pre mňa tak trochu sklamaním. Ale bolo to spôsobené tým, že budovy boli práve rekonštruované a schodisko ešte nebolo tak pekne vyzdobené kvetinami, ako na fotkách. Za bežných okolností ale majú svoje čaro, ževraj.

Predĺžený víkend v Ríme - Španielske schody
Španielske schody boli skôr sklamaním 🙁

7. Navona Square

Obrovské pozdĺžne námestie s dominantným egyptským obeliskom. Osobne sa mi veľmi páčilo spolu s Fontánou štyroch riek. Námestie je plné pouličných umelcov a predavačov.

Predĺžený víkend v Ríme - Navona Square
Navona Square s dominantným obeliskom

8. Temple of Hadrian

Majestátne vysoké stĺpy postavené v 2.storočí sú zakomponované do fasády budovy.

Predĺžený víkend v Ríme - Temple of Hadrian
Majestátne stĺpy – Temple of Hadrian

9. People’s Square

Neoklasické námestie s barokovými kostolmi s dominantným egyptským obeliskom a fontánou v strede námestia. Miesto kde to žije.

Predĺžený víkend v Ríme - People's Square
Výhľad na People’s Square zo schodov

10. Altare della Patria

Altare della Patria alebo tiež Národný pamätník Viktora Emmanuela II vidno skoro odvšadiaľ. Pri výstavbe tohoto kontroverzného bieleho monumentu Ríma bola zničená časť stredovekého kapitolu Campidoglio. Pre svoj vzhľad do niektorí turisti prezývajú “the wedding cake” 🙂

Predĺžený víkend v Ríme - Altare della Patria
The wedding cake? 😀

11. Campidoglio Square

Pekné námestie, ktoré sa oplatí vidieť už len kvôli faktu, že ho nadizajnoval sám Michelangelo. Pri schádzaní schodov si dajte pozor na ich naleštené šmykľavé mramorové zakončenia 😉

Predĺžený víkend v Ríme - Campidoglio Square
Námestie Campidoglio, ktoré navrhol sám Michelangelo

12. The Turtle Fountain

The Turtle Fountain alebo Korytnačiu fontánu sme objavili pri ceste k ďalším pamiatkam. Je “zašitá” medzi budovami, no rozhodne zaujala 😉

Predĺžený víkend v Ríme - Korytnačia fontána
Korytnačia fontána

13. Campo de’ Fiori

Námestie Campo de’ Fiori by sa dalo preložiť ako “Kvetinové pole.” Nachádza sa tu domáci trh s oblečením, zeleninou, ovocím a inými dobrotami. Miestna “Miletička,” len krajšia.

Predĺžený víkend v Ríme - Campo de' Fiori
Námestie Campo de’ Fiori plné domácich trhov

14. Tiber Island

Malý ostrov na rieke Tiber s chrámom venovanému rímskemu bohovi liečenia. Dnes sa na tomto ostrove nachádza nemocnica. Je to príjemné miesto na relaxáciu 🙂

Predĺžený víkend v Ríme - Tiber Island
Nemocnica na ostrove Tiber

15. Ponte Sisto

Krásny most ponad rieku Tiber pre peších z 15. storočia, aj keď nie je v rámci pešej zóny.

Predĺžený víkend v Ríme - Ponte Sisto
Peší most Ponte Sisto

16. Villa Borghese Gardens

Keď hľadáte v Ríme miesto na odpočinok mimo ruchu veľkomesta, s krásnymi výhľadmi na mesto, tak toto je to správne miesto 😉

Predĺžený víkend v Ríme - Villa Borghese Gardens
Villa Borghese Gardens a krásne výhľady na Rím

17. Santa Maria della Vittoria

Prekrásny barokový kostolík, ktorý rozhodne odporúčam navštíviť. V rámci vnútorných dekorácií sa tu nachádzajú kostry vo forme sôch.

Predĺžený víkend v Ríme - Santa Maria della Vittoria
Prekrásny vyzdobený kostol Santa Maria della Vittoria

18. Cestiova pyramída (Pyramid of Cestius)

Takmer 30 metrov vysoká pyramída, ktorú treba vidieť už len preto, že nie každý o nej vie 😉 predsa len to nie je Koloseum, Španielske schody, ani nič podobné.

Predĺžený víkend v Ríme - Cestiova pyramida
Nie príliš známa Cestiova pyramída 😉

19. The Janiculum Hill

Pokiaľ hľadáte v Ríme miesto s najkrajším výhľadom na mesto, tak ste tu správne! K tomuto miestu si síce treba prejsť kopcovitými uličkami a vyšliapať niekoľko desiatok schodov, ale výhľad na Rím, navyše pri západe slnka rozhodne stojí za to 😉 Ak máš objektív s väčšou ohniskovou vzdialenosťou, tu sa ti určite zíde 😉

Predĺžený víkend v Ríme - Janiculum Hill
Janiculum Hill vyhliadkový kopec nad Rímom

20. Bazilika San Pietro in Vincoli

Krásny kostol, ktorého interiéry sa oplatí navštíviť. Zvonku to ani nevyzerá že je to kostol.

Predĺžený víkend v Ríme - Bazilika San Pietro in Vincoli
Interiér baziliky

Vatikán ako poldenný či celodenný výlet?

Ak chceš do Vatikánu iba nakuknúť cez Námestie svätého Petra bude ti stačiť len hodinka. Ak sa však budeš chcieť pozrieť do Baziliky svätého Petra (vstup zdarma), budeš si musieť vystáť naozaj dlhú radu. Čím neskôr prídeš tým sú davy turistov hustejšie, takže najlepšie prísť čo najskôr ráno 😉 Pred vstupom do baziliky je potrebné prejsť bezpečnostnou prehliadkou.

V stredu a nedeľu sa na Námestí svätého Petra konajú sväté omše s pápežom. Tieto dni sú súčasne tie najturistickejšie a ak nemáš záujem sa omše zúčastniť, tieto dni si návštevu radšej neplánuj. V rámci omše prechádza pápež v papamobile pomedzi davy ľudí.

Ak si väčší fanatik do histórie, náboženstva, atď, tak môžeš navštíviť vatikánske múzeum. Vstupné je 16 € ale opäť si treba vystáť radu. Ak si kúpiš lístky cez internet vyjde to 20 € ale ušetríš minimálne hodinu času. Vatikánske múzeá sú obrovské a dá sa v nich stráviť celý deň. Súčasťou je aj vyhliadka z baziliky na Námestie svätého Petra. V rámci múzeí sa dostaneš aj do Sixtínskej kaplnky a celá prehliadka končí v Bazilike svätého Petra.

Môžem skonštatovať, že po návšteve Vatikánu Vám už žiadna rada v meste nebude pripadať dostatočne dlhá a takisto ani žiaden dav dostatočne veľký 😉 Pri návšteve Vatikánu si určite so sebou zoberte dostatok pitia a slnečník. Tu nájdeš rôzne užitočné info ohľadom návštevy Vatikánu 😉

Predĺžený víkend v Ríme - preplnené Námestie svätého Petra, Vatikán
Preplnené Námestie svätého Petra vo Vatikáne

Ostria Lido, pláž neďaleko Ríma

Pláž Ostia Lido sme si vybrali kvôli blízkosti, jednoduchej dostupnosti a verejným plážam. Dá sa sem dostať metrom linky B na zastávku “Piramide.” Treba vyjsť hore po schodoch a po ľavej ruke nájdeš vlakovú stanicu “Roma Porta San Paolo station,” z ktorej ťa vlak v rámci lístka na verejnú dopravu (ako som už na začiatku príspevku spomínal) zavezie skoro až k pláži 😉 Ideálne je vystúpiť na zastávke “Ostia Lido Centro.” Zbytok cesty už prejdite pešo 😉 Pláž je typicky talianska piesková.

Predĺžený víkend v Ríme - Pláž Ostia Lido
Pláž Ostia Lido neďaleko Ríma

CELÁ FOTOGALÉRIA

Leave a Reply