Recenzia a test projektoru Forever MLP-100

Vždy som chcel mať nejaký projektor, ale nikdy som sa k tomu nedostal. Pred pár dňami som natrafil na lacný projektor Forever MLP-100, ktorý sa dá kúpiť už od 109 €, a tak som si spravil radosť a budem ho využívať aj pri mojich súkromných premietaniach z ciest 🙂 Oplatí sa ho kúpiť aj napriek jeho nedostatkom? To sa dočítaš práve v tejto recenzii 😉

Obsah

Na začiatok treba povedať, že veľkosťou a váhou patrí k tým menším projektorom, ako je to aj pekne vidieť na obrázku nižšie.

Porovnanie veľkosti projektoru Forever MLP-100 s mobilom Xiaomi Redmi3
Porovnanie veľkosti projektoru Forever MLP-100 s mobilom Xiaomi Redmi3

Zaujímavosťou projektoru Forever MLP-100 je fakt, že beži na OS Android, verzia 4.4.4 🙂 Čo so sebou prináša viacero výhod:

  • Do internej pamäte (5 GB k dispozícii z celkovej pamäte 8 GB) si je možné nainštalovať ľubovoľné aplikácie z Google Play obchodu
  • Jednoduché ovládanie, ktoré už poznáme z Android telefónov / tabletov
  • Vďaka dvom USB portom si je možné jednoducho pripojiť bezdrôtovú klávesnicu spolu s bezdrôtovou myškou a zmeniť projektor na malý počítač 🙂
  • Jednoduché prezeranie YouTube
Projektor Forever MLP-100 spredu
Projektor Forever MLP-100 spredu

Konektory, vstupy a výstupy projektoru 

  • HDMI (1x)
  • SD (1x)
  • AV (1x)
  • USB (2x)
  • Jack 3,5 mm (1x)
  • Wifi
Na pravom boku projektoru vidíme viacero konektorov
Na pravom boku projektoru vidíme viacero konektorov
Tu vidíme všetky konektory, vstupy a výstupy pre Forever MLP-100
Tu vidíme všetky konektory, vstupy a výstupy pre Forever MLP-100

Projektor má vstavané 2 x 2W reproduktory, ktoré sú plne postačujúce na bežné používanie. V prípade potreby je možné pripojiť si slúchadlá, či poriadne reproduktory cez klasický 3,5 mm audio jack.

 

Ovládanie projektoru 

K projektoru je dodávané aj malé diaľkové so základnými funkciami, ktoré ale nie je potrebné, keď budeš projektor ovládať napríklad s bezdrôtovou klávesnicou s touchpadom.

Radšej neexperimentuj s ultralacnou klávesnicou a zainvestuj do kvality, ako napríklad Logitech. Ja som chcel silou mocou podsvietenú, ale nechcelo sa mi za ňu dávať 100 € od kvalitného výrobcu, a tak som si kúpil lacnú Trust Theza Wireless Keyboard. Klávesnica nefungovala ani na projektore, ani na PC, možno len vadný kus, ale nechcelo sa mi s ňou ďalej strácať čas.

Mne sa osvedčila táto jednoduchá a lacná bezdrôtová klávesnica Logitech K400. Fungovala bez problémov hneď od prvého momentu, vrátane touchpadu. Jej jedinou nevýhodou je chýbajúce podsvietenie, ale za tú cenu ho ani nemôžeme očakávať.
Keď nie je nablízku diaľkové, klávesnica, či myška, tak si treba vystačiť s jednoduchým ovládacím panelom
Keď nie je nablízku diaľkové, klávesnica, či myška, tak si treba vystačiť s jednoduchým ovládacím panelom

 

Možnosti umiestnenia 

Keď nie je miesto na projektor na nejakej klasickej poličke, tak to vôbec nevadí, pretože je tu možnosť umiestnenia na štandardný statív, alebo vertikálneho uloženia na zem a sledovanie projekcie na strope 🙂

Výhodou projektoru je, že má adaptér na štandardný typ statívu, ktorý sa používa napr. pri fotografovaní
Výhodou projektoru je, že má adaptér na štandardný typ statívu, ktorý sa používa napr. pri fotografovaní

Rozlíšenie a veľkosť obrazu 

Projektor má natívne rozlíšenie 800 × 480 px a podporuje maximálne možné rozlíšenie Full HD, teda 1920 × 1080 px. Veľkosť obrazu sa dá regulovať len zmenou vzdialenosti projektoru od premietacej plochy.

Akú veľkosť obrazu dostanem pri rôznych vzdialenostiach od steny?

  • 1 m pri 1,99 m vzdialenosti
  • 2 m pri 2,99 m vzdialenosti
  • 3 m pri 3,99 m vzdialenosti

S tou vzdialenosťou to netreba prehánať, pretože pri väčšej vzdialenosti (3 m a viac) už má projektor problém zaostriť.

 

Použitie 

Máme štyri jednoduché možnosti použitia projektoru:

  • cez HDMI
  • cez AV (keďže je to analóg, tak by som to nepoužíval)
  • cez USB (či USB klúč, alebo externý disk, ani s jedným nemá problém, len pri hdd treba byť trpezlivejší, kým všetko prehľadá)
  • cez SD pamäťovú kartu

 

Ostrenie 

Kvôli nepodarenej lichobežníkovej korekcii je najvhodnejšie mať namierený projektor priamo na premietaciu plochu.

Korekcia lichobežníkového zobrazenia, sa používa vtedy, keď projektor nie je namierený priamo na stenu, ale napríklad zospodu, alebo zhora. Avšak táto korekcia výrazne znižuje správne zaostrenie obrazovky, teda na tomto projektore je nepoužiteľná!

Samotné zaostrovanie nie je úplne dokonalé, pretože buď bude ostrý stred a okraje trocha rozmazané, alebo naopak. Preto treba zaostriť tak, aby si spravil kompromis medzi ostrosťou stredu a okrajmi.

 

Kvalita obrazu 

Tento projektor sa určite nehodí na premietanie cez deň, ako je aj vidno na fotografiách nižšie. Ale keď už je večer a v izbe máš naozaj tmu, tak sa môže začať zábava 😉

Projektor Forever MLP-100 nekupuj, pokiaľ ho chceš používať cez deň! Ako vidno na fotografiách, v izbe so zastretými žalúziami počas dňa, projektor je cez deň nepoužiteľný kvôli jeho nízkej svietivosti 1200 lumenov
Projektor Forever MLP-100 nekupuj, pokiaľ ho chceš používať cez deň! Ako vidno na fotografiách, v izbe so zastretými žalúziami počas dňa, projektor je cez deň nepoužiteľný kvôli jeho nízkej svietivosti 1200 lumenov.
Večer a v noci funguje projektor naozaj plnohodnotne
Chceš si premietať film na strop a pozerať film ležiac v posteli? Žiadny problém

 

Možné problémy pri prehrávaní filmov z USB 

  1. Vstavaný prehrávač odmieta prehrať súbor .mkv, tak si tam stiahnem starý dobrý VLC player a problém je vyriešený
  2. Pri jednom filme vo formáte .avi sa mi stalo, že audio nesedelo s obrazom a nepomáhal ani VLC player – tak som si stiahol MX player a tam už bolo všetko v poriadku 🙂 V nastavení audia v prehrávači treba najprv zvoliť možnosť “Use SW audio decoder”

 

Špeciálne funkcie 

Wifi adaptér slúži buď na pripojenie na internet, alebo na vytvorenie wifi hotspotu. V druhom prípade si teda jednoducho vytvorím z projektora wifi hotspot a pripojím sa k nemu napríklad cez mobil, alebo tablet. Následne si v mobile otvorím galériu a budem ju priamo streamovať do projektoru 🙂

 

Projektor a digitálna TV 

Projektor som si chcel vyskúšať aj s Magiom, keďže ho mám doma. Avšak, čo sa týka služby Magio TV Go, tak ho cez web nerozbeháte a ani keď použijete android aplikáciu na to. Jediná možnosť, ak to nechcete spúšťať cez PC a HDMI, je pripojiť k projektoru Magio Go TV box, pekne cez USB.

 

Zhodnotenie 

Pokiaľ si nenáročný užívateľ a projektor Forever MLP-100 budeš používať až po zotmení, prípadne v riadne tmavej miestnosti, tak za tú cenu dostaneš podľa mňa adekvátnu hodnotu.

Asi nie je úplne vhodný povedzme pre náročného hráča, náročného fotografa, alebo na prezentácie s drobným fontom. Ale pokiaľ na ňom budeš pozerať filmy, púšťať deťom rozprávky, tak je dostačujúci za tú cenu:)

 

Výhody

  • Android
  • Pomer cena / výkon
  • Kompaktnosť
  • Možnosť vytvorenia wifi hotspotu (napr. pre streamovanie galérie z mobilu)
  • Možnosť premietania na strop, vďaka rozumnému rozmiestneniu konektorov
  • Možnosť nasadiť na klasický statív

Nevýhody

  • Cez deň je projektor nepoužiteľný
  • Ostrenie nie je dokonalé a lichobežníková korekcia nepoužiteľná
  • Podanie farieb by mohlo byť lepšie

One thought to “Recenzia a test projektoru Forever MLP-100”

Leave a Reply