Tipy na menej známe miesta a zabudnuté pamiatky Bratislavy

Odbočiť z hlavných ciest a bežne používaných chodníkov? Ani to nemusí stačiť aby si objavil nové miesta. Ak o týchto miestach nevieš, existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že by si na ne narazil náhodou. V tomto príspevku ti predstavím 25 menej známych a zabudnutých miest, pamiatok a zaujímavostí Bratislavy, o ktorých vedia väčšinou len ľudia z jej blízkeho okolia 😉

Menej známe miesta Bratislavy

25 tipov na netradičné miesta v Bratislave

V tomto zozname sa určite nájdu miesta ktoré poznáš, ale aj také o ktorých ste netušili. Všetky sú zadarmo a s výnimkami sú takmer všetky dostupné celoročne a takmer hocikedy v priebehu dňa 😉

Obsah

  1. Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste
  2. Bratislavská Kalvária
  3. Hlboká cesta
  4. Graffiti wall Pražská
  5. Miesto upálenia prvej prešporskej bosorky
  6. Ortodoxný židovský cintorín
  7. Fontána v átriu Domu odborov (Istropolis)
  8. Písaný kameň v bratislavských lesoch
  9. Výhľad na karloveský legoland zo Starých Gruntov
  10. Rímske kúpele Villa Rustica
  11. Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle
  12. Sandberg
  13. Kameňolom Srdce
  14. Indiánske totemy na Bielych skalách
  15. UFO v Podunajských Biskupiciach
  16. Farský kostol sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach
  17. Csákyho kaštieľ v Prievoze
  18. Stuha priateľstva
  19. Lezecká stena Slnečné hodiny
  20. Depo bratislavskej rýchlodráhy
  21. Roztrúsené vojenské bunkre
  22. Barokový most v Jaroveckej Bažantnici
  23. Hausbóty na Dunaji
  24. Na kávu do kostola
  25. Trojmedzie

 

1) Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste

Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste je to najduchovnejšie miesto aké v Bratislave poznám. Nachádza sa kúsok od Kostola Panny Márie Snežnej a je schovaná v bývalom kameňolome odkiaľ sa ťažil stavebný kameň. Bola vytvorená v roku 1892 na príkaz grófky Gabriely Szapáry.

Celý bývalý kameňolom je vyobkladaný stovkami tabuliek s poďakovaniami Panne Márií, ktorá je vyobrazená v malej jaskyni. Tabuľky sú v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku a najstaršie sme našli z roku 1902.

Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste je to najduchovnejšie miesto aké v Bratislave
Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste je to najduchovnejšie miesto v Bratislave aké poznám 🙂

2) Bratislavská Kalvária

Takmer každé mesto a niekedy aj dedina má svoju kalváriu. Tá bratislavská sa nachádza nad Pražskou ulicou a aj keď sa nachádza nad hlavným dopravným ťahom, je celkom neznáma. Bola postavená v roku 1683 na pamiatku bitky proti Turkom pri Viedni.

Prvé zastavenie sa nachádza pri zastávke SAV, odtiaľ viedla až na vrchol ku 3 krížom, ktoré sú pozostatkom pôvodnej kalvárie zo 17. storočia. No výstavbou cesty na Pražskej bola veľká časť Bratislavskej kalvárie nenávratne zničená.

Bratislavská kalvária - menej známe miesta
Z bratislavskej kalvárie zostali už len 3 kríže stratené v húštine

3) Hlboká cesta

Hlboká cesta sa nachádza kúsok od centra Bratislavy a spája základnú školu na Hlbokej ulici (ktorá v minulosti slúžila ako mestský sirotinec) s Kostolom Panny Márie Snežnej. Časť tejto cesty je vysekaná do skál (dioritu), ktorý sa v minulosti používal ako stavebný kameň. Práve to dodáva ulici tajomnú a na centrum mesta veľmi nezvyčajnú atmosféru. Cesta nie je prejazdná pre autá ale dá sa prejsť s menšími dopravnými prostriedkami 😉

Hlboká cesta - menej známe miesta Bratislavy
Hlboká cesta vysekaná do dioritu

4) Graffiti wall Pražská

Pražská ulica je jeden z najhlavnejších dopravných ťahov Bratislavy. Denne ňou prejdú tisíce dopravných prostriedkov, no pešo sa cez ňu vydá len málokto. Súbežne s Pražskou ulicou sa nachádza aj 650 metrov dlhá stena, ktorú umelci v rámci akcie Grafcom Graffiti Jam oživili grafitmi na tému zvieratá. Práve táto stena predstavuje potenciál na rozšírenia oblasti záujmu turistov v Bratislave.

Grafitty wall Pražská - menej známe miesta Bratislavy
Grafitty wall na Pražskej ulici

5) Miesto upálenia prvej prešporskej bosorky

V 17. storočí, kedy bola Bratislava ešte Prešporkom, sa mladá Agatha Tott Borlobaschinová stala prvou obeťou čarodejníckych procesov v meste. Bola obvinená z lietania na metle a pletiek s diablom, za čo si „vyslúžila“ verejné upálenie na rozhraní Hurbanovho a Župného námestia. Na mieste jej upálenia dnes stojí pamätná tabuľa.

Menej známe miesta Bratislavy
Pamätná tabula na mieste upálenia prvej prešporskej bosorky

6) Ortodoxný židovský cintorín

Úplne novú perspektívu pri pohľade na Dunaj ponúka poloha židovského cintorína na Žižkovej ulici. Kamenné pomníky, prekrývajúce silný tok rieky, sú dôkazom bohatej histórie Židov v Bratislave. Na cintoríne je pochovaných viacero potomkov významného bratislavského rabína Chatama Sofera, ktorého mauzóleum je jedno z najvýznamnejších pútnických miest židovského národa na svete a mnohí ho spájajú aj s návštevou ortodoxného cintorína na Žižkovej.

Židovský cintorín - menej známe miesta Bratislavy
Trocha iný pohľad na administratívne budovy pri nábreží Dunaja

7) Fontána v átriu Domu odborov (Istropolis)

Krásne, ale nefunkčné socialistické dielo fontány s jedinečným tvarom. Pripomína aktuálny COVID-19, alebo člena skupiny Slipknot. Fontána je schovaná v átriu Domu odborov v samom centre Bratislavy a denne sa popri ňom premelú davy nakupujúcich Bratislavčanov. Fontána od Pavla Mikšíka z roku 1981 zostáva nepovšimnutá a čoskoro sa stratí spolu s Istropolisom 🙁

Fontána COVID 19, koronavírus - menej známe miesta Bratislavy
Fontán schovaná v átriu Domu odborov pripomína aktuálny COVID-19, alebo člena skupiny Slipknot

Edit – V roku 2022 už bohužiaľ neaktuálne, kvôli prebiehajúcim prácam na búraní Istropolisu. Pevne veríme, že fontána prečká toto pochmúrne obdobie v depozitári, a potom jej zabezpečia dôstrojné miesto.

8) Písaný kameň v bratislavských lesoch

Písaný kameň je svedectvom sporu medzi mestom Prešporok a držiteľom Pajštúnsko-stupavského panstva Mikulášom Pálffym. V roku 1600 bol osadený na severnej hranici mesta ako hraničný kameň rozdeľujúci urbáre lesa. Do skaly boli vytesané erby mesta a Mikuláša Pálffyho spoločne s rokom osadenia.

V bratislavských mestských lesoch sa nachádzajú celé línie hraničných kameňov. Jednoducho ich nájdeš za pomoci známej navigácie maps.me 😉

Písaný kameň - menej známe miesta Bratislavy
Dnes je Písaný kameň zabudnutou ale stále nesmierne dôležitou pamiatkou Bratislavských mestských lesov 🙂

9) Výhľad na karloveský Legoland zo Starých Gruntov

Dlhé diely alebo bratislavský Legoland uvidíš najlepšie zo Starých Gruntov. Je to krásne miesto, obzvlášť po zotmení. Takmer každý večer sa tu stretávajú vysokoškoláci a užívajú si výhľad na husto obývaný kopec plný panelákov.

Bratislavský legoland, Staré Grunty - menej známe miesta
Vysvietené Dlhé diely zo Starých Gruntov 🙂

10) Rímske kúpele Villa Rustica

Zvyšky stavby Villa Rustica sa nachádzajú na Veľkej lúke za závodom Technické sklo v Dúbravke. Ide o nálezisko pozostatkov rímskeho kúpeľa balnea z približne 3. storočia. Na tejto archeologickej lokalite boli objavené aj ďalšie dobové nálezy.

Pozostatky rímskych kúpeľov Villa Rustica - menej známe miesta Bratislavy
Pozostatky rímskych kúpeľov Villa Rustica

11) Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle

Turistika na najvyšší vrchol Devínskej Kobyly bola v minulosti naschvál zle značená. Najvyšší vrhol vo výške 514 m n. m. sa oficiálne nachádzal v húštine lesa bez výhľadu na okolitú krajinu. Skutočný vrchol Devínskej Kobyly sa nachádzal na neprístupnom území raketovej základne, ktorá vznikla v dobe silného socializmu ako obranná jednotka Sovietskeho zväzu voči NATO, ktoré bolo pod vedením USA.

V súčasnosti je areál základne oplotený, ale dnu sa dá dostať takmer bez problémov. Cez víkendy sem chodí veľa ľudí z okolia. Navyše bola oblasť spopularizovaná výstavbou novej rozhľadne.

Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle
Schátraný a zarastený areál raketovej základne na Devínskej Kobyle

12) Sandberg

Sandberg je veľmi významná paleontologická lokalita nachádzajúca sa na svahoch Devínskej Kobyly. Samotný názov lokality v preklade znamená pieskový kopec a bola objavená pri ťažbe piesku. V treťohorách tu bolo pobrežné more s priemernou ročnou teplotou 17°C. Za týchto podmienok sa tu uchovalo približne 300 rôznych druhov skamenelín 🙂

Sandberg - menej známe miesta Bratislavy
Aj na Slovensku bolo kedysi more (cca 15 miliónov rokov dozadu) 😀

13) Kameňolom Srdce

Nad bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves sa nachádza kameňolom v obkľúčení skál. Zdiaľky vraj pripomína srdce. V roku 1963 boli do kameňolomu navozené gudróny (vedľajší produkt po spracovaní ropy) a z obľúbenej destinácie sa stala environmentálna záťaž. V roku 2015 bol toxický odpad odťažený (presunutý inam) a oblasť bola zrekultivovaná. Dnes je už vstup do kameňolomu Srdce povolený 🙂

Svadba v kameňolome Srdce
Svadobné portrétne fotenie v kameňolome Srdce ❤️

14) Indiánske totemy na Bielych skalách

Vo svahoch Devínskej Kobyly v obklopení skál sa nachádza bývalý Fuchsov lom, ktorý dnes zdobia indiánske totemy. Toto miesto je ako stvorené na opekačku s rodinou či s priateľmi 😉

Na Biele skaly sa dostaneš od Technického skla. Auto môžeš nechať na bezplatnom parkovisku hneď vedľa autobusovej zastávky. Odtiaľ je to ešte 2,5 km pešo. Cesta nie je náročná, iba posledný úsek je strmý.

Biele skaly, indiánske totemy - menej známe miesta Bratislavy
Indiánske totemy v Bratislave? 😀

15) UFO v Podunajských Biskupiciach

Socha „Ufa“ postavená na sídlisku Medzijarky v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice odráža priority socialistickej doby. Socha z nehrdzavejúcej ocele chátrala a rozpadávala sa. Istú dobu sa do nej dalo vliezť a deti zo sídliska tak mali o preliezku naviac 🙂 V roku 2014 však sochu Ufa zrekonštruovali a vrátili jej pôvodný vzhľad.

Ufo v Podunajských Biskupiciach - menej známe miesta Bratislavy
Okrem UFA na Moste SNP nájdeš jedno aj v Podunajských Biskupiciach 😉

16) Farský kostol sv. Mikuláša v Podunajských Biskupiciach

Legenda hovorí, že anjeli priniesli na toto miesto tehly počas noci. Románsky kostol z roku 1221 mal niekoľko vývojových etáp a preto dnes nesie znaky rôznych slohov. V 14. storočí bol prestavaný v gotickom štýle a v 18. storočí sa na ňom robili barokové a klasicistické dostavby.

Vo vnútri sa nachádza jedna z najstarších zachovaných gotických klenieb na Slovensku. Kostol bežne nebýva otvorený, preto sa dá dostať dnu iba v čase omše.

Menej známe miesta Bratislavy
Zachované maľby zo 14. až 15. storočia vo farskom kostole sv. Mikuláša (zdroj: Erika Litváková)

17) Csákyho kaštieľ v Prievoze

V lukratívnej bratislavskej lokalite Prievoz sa medzi domčekmi ukrýva kaštieľ grófa Eugena Csákyho. V čase jeho výstavby bol Prievoz len dedinou za Bratislavou, ktorá mala poľnohospodársky charakter.

Dnes je kaštieľ obohnaný plotom a vlastnia ho Františkáni. Z kaštieľa spravili kláštor pre rádové sestry a bývalú koniareň prerobili na sanatórium. Dnu sa nedostaneš, pokiaľ nepoznáš niekoho kto v ňom býva 😉

Csákyho kaštieľ v Prievoze - menej známe miesta Bratislavy
Trocha rozprávkový kaštieľ v Prievoze 🙂

18) Stuha priateľstva

Prístavný most, ktorý spája obidva brehy Dunaja, kedysi niesol názov Most hrdinov Dukly. Je to jediný dvojposchodový most v Bratislave. Na konci výstavby mostu v roku 1985 bol na ružinovskej strane, neďaleko čerpacej stanice Jurki osadený Základný kameň, okolo ktorého sa vinie Stuha priateľstva. Dnes vedie okolo pamätníka cyklocesta ale Stuha priateľstva a Základný kameň sa strácajú v húštine.

Socialistický pamätník Stuha priateľstva - menej známe miesta Bratislavy
Socialistický, ale impozantný pamätník Stuha priateľstva vedľa Prístavného mosta 🙂

19) Lezecká stena Slnečné hodiny

Z druhej strany Dunaja dotvárali okolie Prístavného mosta Slnečné hodiny. Po 30-tich rokoch ostali opustené a zabudnuté. Tejto príležitosti sa chytila skupina mladých adrenalínových športovcov z OZ Na hrane a historickej pamiatke dali druhú šancu. Slnečné hodiny prerobili na boulderingovú stenu pre lezcov a oživili tak samotné miesto aj umelecké dielo 🙂

Lezecká stena Slnečné hodiny - menej známe miesta Bratislavy
Bouldering sa dá praktizovať aj na najväčších slnečných hodinách na Slovensku 😉

20) Depo bratislavskej rýchlodráhy

V Bratislave môžeš zažiť zaujímavý urbex v depe nikdy nedostavaného bratislavského metra. Nachádza sa pod Panónskou cestou a najlepšie sa k nemu dá dostať pešo. V okolí sa nachádza množstvo odpadkov a vnútorné priestory bývajú po dažďoch zatopené vodou. Najkrajšou časťou tohto nepodareného diela sú betónové steny zdobené grafitmi.

Bratislavské metro sa začalo stavať v roku 1985 ale po jednom roku sa kvôli nedostatku financií a zložitosti geologických podmienok výstavba zastavila 🙁

Menej známe miesta Bratislavy
Interiéry tunelov bratislavského metra, Miroslav Pokorný (zdroj)

Edit – V roku 2022 už bohužiaľ neaktuálne, keďže depo bratislavskej rýchlodráhy musí ustúpiť výstavbe druhej etapy petržalskej električkovej trate.

21) Roztrúsené vojenské bunkre

V Bratislave sa nachádza niekoľko desiatok vojenských bunkrov, ktoré boli súčasťou Česko-slovenského opevnenia (tzv. Benešovej línie). Sú roztrúsené po celom území Bratislavy, najmä v Petržalke (v lužných lesoch pri rakúskej hranici), v bratislavských mestských lesoch, v údolí rieky Moravy ale aj v Rači, či pri bratislavskej kalvárií. Na fotografii nižšie je najväčší bratislavský bunker, ktorý sa nachádza hneď vedľa vojenského cintorína.

Bratislavské bunkre - menej známe miesta Bratislavy
Bunker B-S 8 – je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Dnes sa o niektoré z bunkrov starajú a sprístupňuje ich verejnosti OZ Zachráňme petržalské bunkre a OZ BUNKRE

22) Barokový most v Jaroveckej Bažantnici

Pri rakúskych hraniciach, za Bratislavou sa nachádza chránený areál Jarovecká Bažantnica, do ktorého chodili poľovať príbuzní Márie Terézie. Okrem bažantov, po ktorom lesík nesie pomenovanie, tu lovili aj inú lesnú zver. V husto zarastenom lesíku sa ukrýva kamenný barokový most vedúci ponad priekopu.

Kamenný most nájdeš jednoduchšie, keď prídeš z južnej strany. Je lepšie mať jeho presnú GPS polohu, inak sa môže tvoj čas návštevy výrazne pretiahnuť 😀 Pri návšteve Jaroveckej Bažantice v jarných až jesenných termínoch sa tiež priprav na množstvo kliešťov!

Most v Jaroveckej Bažantici - menej známe miesta Bratislavy
Most v Jaroveckej Bažantnici z čias Márie Terézie 🙂

23) Hausbóty na Dunaji

Jarovské rameno ukryté uprostred prírody lužných lesov je po brehoch posiate plávajúcimi domčekmi na vode. Ticho, vzácne vtáctvo a voda pôsobia zvláštne a človeku ani nepríde, že je stále v Bratislave. Medzi dunajskými ramenami sa dá spraviť veľmi pekná prechádzka ideálne na bicykli alebo aj pešo 🙂

Hausbóty na Jarovskom ramene - menej známe miesta Bratislavy
Pri pokojných brehoch Dunaja človek zabudne, že je stále v Bratislave 🙂

24) Na kávu do kostola

Už si niekedy pil kávu v kostole? V Kostole sv. Víta v Rusovciach si takýto zážitok môžeš vychutnať 😉

Je otázkou či je takéto využitie bývalej sakrálnej stavby správne, ale treba brať do úvahy fakt, že kostol bol po 2. sv. vojne vyrabovaný a prázdne priestory boli využité ako sklad. Následne bol niekoľko rokov v dezolátnom stave, rovnako ako vedľa stojaci Rusovecký kaštieľ.

Kaviareň v kostole, Sankt Vitus Kaffee - menej známe miesta Bratislavy
Kaviareň Sankt Vitus Kaffee vznikla so zámerom zachrániť sakrálnu stavbu, sprístupniť ju verejnosti a vrátiť do nej život. V kostole sa nachádza aj výstava umeleckých diel 😉

25) Trojmedzie

V rámci mestskej časti Čunovo sa nachádza významný geografický bod, kde sa stretávajú hranice troch krajín: Slovenska, Rakúska a Maďarska. Trojmedzie je najlepšie dostupné na bicykli alebo pešo. Samotné miesto nie je nijako zvláštne, nie sú tu žiadne výhľady, iba rovinatý reliéf na všetky strany. Zaujme iba expozícia moderného umenia z kameňa a väčšina návštevníkov si povie len: “OK, bol som tu!” 😀

Trojmedzie Slovensko, Rakúsko, Maďarsko - menej známe miesta Bratislavy
Expozícia moderného umenia na slovensko-rakúsko-maďarskom trojmedzí (zdroj)

One thought to “Tipy na menej známe miesta a zabudnuté pamiatky Bratislavy”

Leave a Reply