Slovensko nepatrí k najnavštevovanejším krajinám Európy. Ak sa tu aj zastaví nejaký turista, najčastejšie navštívi iba hlavné mesto alebo Vysoké Tatry. Pritom naša malá krajina pod Tatrami ukrýva ďaleko viac. V tomto článku ti predstavím slovenské unikáty, ktoré len tak niekde vo svete nenájdeš.
Obsah:
# 1 Slovenský betlehem
# 2 Slavošovský tunel
# 3 Ochtinská aragonitová jaskyňa
# 4 Kamenný vodopád Šomoška
# 5 Futbalové ihrisko v Čiernom Balogu
# 6 Čičmany
# 7 Modrý kostolík
# 8 Most SNP (UFO most)
# 9 Trúbiaci kameň
# 10 Dinosaurie gule
# 1 Slovenský betlehem
Prekrásne dielo z rúk ľudového rezbára, Jozefa Pekara, nájdete v dedinke Rajecká Lesná, južne od Žiliny. S rozmermi 8,5×2,5×3 metra, je Slovenský betlehem najväčším pohyblivým betlehemom na svete. Okrem narodenia Krista, zobrazuje rezbárske dielo aj dejiny slovenského národa, obyčajný život slovenského ľudu a zároveň sú v ňom zakomponované mnohé slovenské pamiatky.
Hovorí sa, že existujú iba tri veci, na ktoré sa dá donekonečna pozerať. Na tečúcu vodu, na horiaci oheň a na ľudí, ktorých pracujú. Ale na Slovensku existuje svetový unikát, na ktorý sa dá tiež pozerať donekonečna a je ním Slovenský betlehem 😉
# 2 Slavošovský tunel
Po viedenskej arbitráži z roku 1938, kedy bolo južné pohraničie pridelené Maďarskému kráľovstvu, bolo územie regiónu Gemer, „odrezané“ od zvyšných železničných úsekov. Tento stav komplikoval domácemu obyvateľstvu život, spravovanie územia a jeho zásobovanie. Preto vznikol projekt s názvom Gemerské spojky, ktoré mali v regióne vytvoriť celistvú sieť železníc. Ale po ukončenií 2. svetovej vojny a návrate územia Slovensku stratil rozpracovaný projekt Gemerských spojom význam.
Slavošovský tunel mal spájať obec Slavošovce a Magnezitovce. Obchádzka kopca Homôľka je dlhá 30 kilometrov, dĺžka tunela je pritom len 2400 metrov. Dá sa prejsť pešo alebo na bicykli, takže si nezabudnite baterky. Portál zo strany Magnezitoviec je omnoho fascinujúcejší a tajuplnejší, ako ten zo strany Slavošoviec. Je to ideálne miest pre ľudí, ktorí majú radi opustené miesta a zároveň zaujímavé miesto na výlet pre deti.
# 3 Ochtinská aragonitová jaskyňa
Na svete sa nachádzajú iba tri (objavené) aragonitové jaskyne. Tá najkrajšia sa nachádza na Slovensku pri obci Ochtiná. S dĺžkou 300 metrov je najmenšou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Jej bohatá aragonitová výzdoba, vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretej podzemnej dutine. Všetky potrebné informácie o Slovenských jaskyniach, nájdeš na stránke http://www.ssj.sk/en/jaskyna/12-ochtinska-aragonite-cave.
# 4 Kamenný vodopád Šomoška
Kamenný vodopád Šomoška sa nachádza na maďarsko-slovenskom pohraničí, medzi obcami Šiatorská Bukovina (SK) a Somoskő (HU). Fyzicky menej náročné je prísť k skalnému útvaru z maďarskej strany, okolo hradu Šomoška. Výskyt šesťbokej stĺpovitej odlučnosti čadiča, z ktorého je skalný útvar vytvorený, vzniká pomalým chladnutím lávy a nie je ničím výnimočný. Ale táto slovenská verzia v ohnutej forme, sa radí medzi svetové unikáty, lebo priamo napodobňuje tvar tečúceho vodopádu.
Výlet sa dá spojiť s návštevou hradu Šomoška, ktorý je najkrajší pri západe slnka. A návštevou kamenného mora, ktoré sa skladá z úlomkov čadičových stĺpcov, rovnakých z akého je kamenný vodopád.
# 5 Futbalové ihrisko v Čiernom Balogu
Najzábavnejší unikát zo Slovenska nájdete priamo v jeho srdci. Obec Čierny Balog v okrese Brezno sa môže pochváliť niečím, čo naozaj nikde vo svete neuvidíte. V tejto neznámej dedinke oddeľuje futbalové ihrisko od divácke tribúny koľaje, po ktorých sa 4-krát denne preženie parný vlak. Koľaje sú súčasťou Čiernohronskej železnice a tento úsek je zachovaný už od roku 1908.
Niečo podobné môžeme nájsť aj vo Vietname, kde sa medzi obývanými ulicami Hanoja rúti vlak.
# 6 Čičmany
Dedinku Čičmany, ktorá sa preslávila svojou ľudovou architektúrou, nájdete na juh od mesta Žilina v Rajeckej kotline. Na čierno natreté zruby dreveníc, sú zdobené geometrickými ornamentmi. Tie začali maľovať gazdiné už v 19. storočí na rohoch domov. Ornamenty, aké poznáme na zruboch dnes, sa začali maľovať až po roku 1921, kedy obec zastihol ničivý požiar. Zdobenie dreveníc je motivované tradičným čičmanským krojom.
# 7 Modrý kostolík
Na Bezručovej ulici v centre hlavného mesta Bratislava, nájdete malý kostolík netypickej farby. Je to Kostol svätej Alžbety , ktorý Slováci ľudovo nazývajú Modrým kostolíkom. Je postavený v architektonickom slohu secesie, v ktorej modrá farba symbolizuje niečo nadpozemské a biela je symbolom nádeje. Jeho miniatúru môžete nájsť aj v Mini Europe Parku v Bruseli.
# 8 Most SNP (UFO most)
Dominantou hlavného mesta je jednopylónový most cez Dunaj, ktorého originálny názov je Most SNP. Tento návrh skončil v súťaži až na 4. mieste, ale z ekonomických dôvodov bol nakoniec postavený práve on. Kvôli jeho výstavbe bola zbúraná veľká časť bratislavského podhradia, významná lokalita Vydrica a synagógy v maurskom štýle. Na druhej strane bola jeho výstavba naozaj nutná.
Vo výške 85 metrov, na hlavici pylónu, je postavená reštaurácia v tvare ufa, do ktorej sa dá dostať výťahom. Na reštaurácií sa nachádza vyhliadková plošina, z ktorej je pri dobrej viditeľnosti vidno do vzdialenosti takmer 100 kilometrov.
# 9 Trúbiaci kameň
K Trúbiacemu kameňu sa dostanete náučným chodníkom z obce Sucháň, v okrese Veľký Krtíš. Túra je nenáročná, no jednotvárna a trvá približne hodinu a pól. V cieli nájdete skalu sopečného pôvodu, s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúkaní sa ozýva hlasné „zatrúbenie.“
Skala je nazývaná aj Tureckou píšťalou. Povesti hovoria o tom, ako v 16. storočí Turci drancovali územie Hontu, ale členitý terén im sťažoval orientáciu. Preto vytesali dva otvory do kameňa, tak aby „trúbil.“ Za jeho pomoci a správneho trúbenia sa dokázali Turci brániť a zvolávať do boja.
# 10 Dinosaurie gule
Ľudovo nazývané Dinosaurie gule nájdete na dvoch lokalitách, v regióne Kysuce na severe Slovenska. Významnejšiu lokalitu Megonky, nájdete v Čadci, v mestskej časti Milošová. Lokalita bola objavená v 80. rokoch v kameňolome, v ktorom sa po odstrele horniny vykotúľali kamenné gule.
Gule s priemerom 10 – 260 cm sú vytvorené z pieskovca, doteraz však nikto neobjasnil ich vznik. Geológovia sa domnievajú, že vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním sa na jadro a pohybmi vody na morskom dne. Jediné, čo tvrdia s istotou je, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny.
Menším náleziskom je lokalita Klokočovské skalie, kde sa v lesnom odkryve nachádza už iba zopár kusov. Tým, že sa lokality stali prírodnou pamiatkou pomerne neskoro, došlo k rozkrádaniu kamenných gúľ, ktoré miestne obyvateľstvo používalo ako dekoráciu do záhrad.