Veci, ktoré si pred dlhodobou cestou do JV Ázie kúp ešte doma

Zlá kvalita alebo vysoká cena, aj také vedia byť niektoré produkty v Juhovýchodnej Ázii. My sme sa naivne spoliehali na odporúčania našich kamarátov: V Ázii zoženieš všetko a takmer zadarmo!

Po polročnej skúsenosti si ale dovolím tvrdiť, že to nie je pravda! Dokonca sme mali problém, niektoré veci vôbec kúpiť. Nejdeme hovoriť o dokladoch, vodičáku či poistení, o tom bol tento článok: Prípravy na polročnú cestu do JV Ázie. Takže neurob podobnú chybu a pozri si tento zoznam, či sa ti niečo z toho nebude hodiť na tvojej ceste Juhovýchodnou Áziou 😉

 

Čo zobrať z domu na dlhodobú cestu do Ázie

1) Šnorchlovací set

Kúpiť, prípadne si požičať šnorchlovací set v JV Ázii nie je problém, ALE…v mnohých destináciách sme sa snažili zohnať si vlastný set, lebo okuliare z požičovní permanentne pretekali. Náš plán ale stroskotal vždy, keď sme sa pokúsili nájsť skutočne kvalitný šnorchlovací set, kde by mal šnorchel príchlopku a okuliare by sa pekne nacucli na tvár. V pouličných predajniach (od 10€) ale aj športových obchodoch v nákupných centrách (od 30€) predávali šnorchle na úrovni detských hračiek.

2) Sieťka proti komárom

Väčšina lowcoastových ubytovaní sieťku na izbe neposkytuje, a ak náhodou áno, je plná prachu a dier. Väčšina izieb býva vybavená veľmi jednoducho a tiež je častým problémom sieťku vôbec niekde upevniť. Ak sa ale nachádzate v malarickej oblasti, kde to naozaj treba tak sa to nejako vymyslí 😉 Každopádne sieťka proti komárom bola vec, ktorú sme tiež dlhodobo nevedeli zohnať (a ani sme ju nezohnali). Odporúčam si ju preto kúpiť ešte na Slovensku. Možnosť jej zakúpenia máte na Oddelení cudzokrajných chorôb na Miczkiewiczovej ulici v Bratislave. alebo si môžeš vybrať špeci moskytierku v tvare mongolskej jurty 😉

3) Dentálna výbava

Na svoje zúbky treba dávať pozor nonstop! Aj na cestách, inak sa nám to môže draho vypomstiť. Ja osobne používam iba zubné kefky Curaprox, zubnú pastu Elmex, medzizubné kefky Curaprox, a ako doplnok na obnovu zubnej sklovinu Elmex gél. Pri 6 mesačnej ceste sme ale tých dentálnych pomôcok spotrebovali viacero a naše favorizované značky sa tu nedali dostať vôbec! Výsledkom toho bolo, že na Slovensko sme sa vrátili s nezdravým odtieňom zubov :/

4) Kondómy

Hovorí sa to síce o dĺžke, ale pri kondómoch nie je problém si ich vyrolovať. Tie ázijské nie sú krátke ale úzke! 😀

5) Merino oblečenie

Merino oblečenie sa v Ázii asi vyrába, no zohnať sme ho nevedeli ani v bohatom sortimente oblečenia v Nepáli. Vo Vietname sa nám podarilo kúpiť aspoň hrubé merino tričká s dlhým rukávom. Ale po odskúšaní o jeho 100% merino vlne silno pochybujeme (typujem tak 50%).

6) Podprsenky

Tieto riadky sa týkajú iba dám, no pánom ušetrí hodiny sprevádzania svojich polovičiek po ázijských nákupákoch 😀 Nájsť podprsenku najmä v moslimských krajinách, kde ženy namiesto podprseniek používajú iba akési tielko, je obzvlášť komplikované. Podprsenku s kosticou tu teda budete hľadať dlho a ak aj nejakú nájdete tak na 95% nebude sedieť lebo bude nepevná, zle zošitá alebo bude mať rozdielnu veľkosť košíkov (vlastná skúsenosť) 😀

7) Liečivá

V Ázii pochopiteľne slovenské značky liekov nenájdete. Preto ak beriete lieky na predpis treba ísť so zásobou. Ja som zo Slovenska odchádzal som 14-timi krabičkami liekov na predpis, ktoré sa vyrábajú na Slovensku a v zahraničí sa ich nedá dostať. Obyčajne lieky ako strepsils, paralen (paracetamol) alebo doplnky výživy nie je problém zohnať.

POZOR: Na lieky treba mať písomne potvrdenie od lekára v anglickom jazyku. V krajinách ako Singapur či Malajzia nás vítali s nápismi: “Za pašovanie drog hrozí trest smrti obesením.” A tým, že na Slovensku máme pre nich úplne neznáme lieky, mohlo vzniknúť nepríjemné nedorozumenie.

POZOR: Niektoré krajiny sú zaostalejšie a na prepravu liečiv nepoužívajú kamióny s chladiacimi priestormi. Preto môžu byť mnohé lieky, testy alebo vakcíny znehodnotené a testy môžu ukazovať falošné výsledky. Celosvetovo má najväčší problém s liečivami Kambodža, kde sa etikety liekov často prelepujú a predávajú sa aj po exspirácii.

8) Day bag

Osobne nám (a ďalšiemu asi miliónu turistov) sa veľmi osvedčil 20 litrový batoh z Decathlonu. Boli sme milo prekvapení, že to všetko prežil, má ideálnu veľkosť na jednodňové výlety, dá sa ľahko zrolovať a strčiť aj do veľkého backpacku. A to najlepšie na ňom je, že za tak málo peňazí nám ho nebolo ľúto a v podstate sme ho zdevastovali. Ak sa náhodou budete chystať do Decathlonu v Ázii, nájdete ho iba v Thajsku, ale ceny sú úplne rovnaké ako u nás.

9) Kvalitná obuv

Čo v Ázii určite treba sú kvalitné topánky, s ktorými pohodlne a zdravo dokážete absolvovať to množstvo hodín a kilometrov denne. Každopádne, my Európania máme veľké nohy a z obchodov nás neraz vyháňali so slovami big foot, big size. Naozaj! Na uliciach sa poväčšine predáva ten istý model dookola a väčšinou nemajú klenbu. Osobne si myslím, že sa oplatí zobrať si staré topánky z domu, za ktorými vám už nebude ľúto, lebo Ázia na nich zanechá poriadnu stopu.

Osobne nedám dopustiť na goratexové Salomon topánky. Pri častých návštevách vodopádov, dažďových pralesov ale aj v období dažďov sú goratexky v Ázii naozaj nutnosť! Salomony v Ázii nájdete iba v Kambodži (60 USD) a Vietname (od 30€) ale oproti originálom tam boli isté odlišnosti = totálny fake!

Pre zdravie odporúčam mať v tých teplotách aj jeden pár sandálov s klenbou. Ja som dovtedy sandále nikdy nenosil, no pri predstave, že by mi v tom teple a vlhku hnila noha v celých topánkach som sa podvolil ich antisexuálnemu vzhľadu. V Ázii som si jedny kúpil a v Ázii sa mi stihli aj rozpadnúť. Janka si sandále kúpila po trojmesačnom neúspešnom hľadaní v Decathlone za rovnakú cenu akoby ich kúpila na Slovensku 😀

 

Keďže si sa dočítal až sem, verím že aj tento článok bude pre teba veľmi užitočný: Koľko nás stálo 6 mesiacov cestovania po Ázii 😉

Čo kúpiť pred dlhodobou cestou do Ázie ešte doma, Angkor Wat, Kambodža
Šťastnú cestu 😉

 

Leave a Reply