Trek okolo Annapurny nie je len o stúpaní a boji s výškovou chorobou

S návrhom turistiky v Himalájach prišla priateľka. Spočiatku sme sami sebe úplne neverili a niekoľkonásobne sme prehodnocovali naše neisté rozhodnutie. Nakoniec sme sa rozhodli to aspoň vyskúšať. Ako to dopadlo a čo to obnáša, deň po dni, si môžeš prečítať nižšie 😉

Budhistická stupa na himalájskom treku okolo Annapurny

Obsah

 

1. deň Pokhara (830 m n. m.) – Dharapani (1990 m n. m.) 

Už zbalení, berieme všetky cakypaky a o 5:30 odchádzame na autobusovú stanicu v Pokhare. Našu nepotrebnú batožinu sme si nechali na ubytovaní, čo je v Nepáli bežné. Náš autobus do Besisaharu by mal odchádzať o 6:30. Ešte tesne pred jeho odchodom sme zistili, že sedíme v autobuse inej spoločnosti a na poslednú chvíľu sme utekali k tomu nášmu, už preplnenému. Naše backpacky putovali na strechu autobusu, s čím sme veľmi spokojní neboli, ale nedalo sa nič robiť.

Doprava autobusom na trek okolo Annapurny
Preplnený autobus s nápisom DELUXE na trase Pokhara – Besisahar 😉

V Besisahare nás autobus vysadil na mieste, kde sú dve reštaurácie s vysokohorskými prirážkami, aj keď ešte nie sme v horách. Keďže sme tušili do čoho ideme, jedlo sme si nedali a dobre sme spravili. S ďalšou skupinkou sme sa dali dokopy a odviezli sa jeepom do dediny Dharapani. Mali sme v pláne začínať v Jagate, ale kvôli trom daždivým dňom sme mali časovú stratu.

Vodopády v Himalájach, Nepál
Malá prestávka pri vodopáde s opicami 😉
Dopravu v Himalájach zastrešujú jeepy
Malá prestávka pri vodopáde s opicami 😉
Kvalita nepálskych ciest
V jednej rozbitej serpentíne sa zasekol traktor a trvalo mu 30 minút kým sa z toho “vyhrabal”

Celý prvý deň sme cestovali a boli úplne o hlade aby sme sa z tej jazdy nepovracali. Ale úspešne! Sme na ceste k Thorong La Pass 🙂

2. deň Dharapani (1990 m n. m.) – Chame (2710 m n. m.) 

Všetci máme rovnakú cestu, všetci chceme dôjsť do Chame. Janka ráno po ceste vysmrkala nosy miestnym chlapcom, ale inak nič výnimočné. Len sme si výrazne predĺžili trasu, aby sme nešli po ceste. Stalo to však za to, lebo niektoré miesta v rododendrónovom lese vyzerali ako z rozprávky 🙂

Rododendronové lesy na treku okolo Annapurny
FAIRYTALE!

Rododendronový les v Himalájach
Rododendronový les

Na obed sme sa nemilo prekvapili čakaním na jedlo vyše hodinu, počas čoho nám úplne stuhli svaly. Neskôr sme zistili, že to tak chodí všade. Varia prevažne na ohni a jedlo býva často nedovarené.

Obed počas treku okolo Annapurny s výhľadom na Manaslu
Obed na streche domu s výhľadom na Manaslu, v nadmorskej výške ako je náš Gerlach. Reštaurácie bez “rooftopu” to majú ťažké

V Chame sme zistili, že aklimatizačnú prechádzku si neurobíme. Lebo nie je kam. Jedine žeby sme sa šplhali na skaly. Ušetrený čas sme využili na prechádzku po dedine a sledovanie domácich.

Športujúci domáci v Himalájach
Žabky mu stačia a kyslík mu nechýba 🙂

3. deň Chame (2710 m n. m.) – Upper Pisang (3310 m n. m.) 

Tento deň bol asi najmenej náročný deň počas treku okolo Annapurny. Cestou sme obchádzali farmu na jablká, kde za 400 rupií (3,50 €) predávali jablkové pité. Pre peniaze všetko, aj stromy na skalách budú rásť! 🙂

V nasledujúcej dedine Bhratangu sme zámerne neobedovali, lebo všetky reštaurácie a ubytovania, vlastní jedna osoba a všade sú vyššie ceny oproti ostatným dedinám. Cesta z Bhratangu do Upper Pisangu je zároveň najkrajšia, akú sme doposiaľ videli.

Tibetský chlebík v dedeine Chame na treku okolo Annapurny
Tibetský chlebík v Chame za 50 rupií

Nosiči v Himalájach, Nepál
Nosiči nosia náklad s popruh cez čelo
Najkrajší úsek treku okolo Annapurny
Úsek medzi Bhratangu a Upper Pisangom, asi najkrajší na treku okolo Annapurny

Keď sme došli do Upper Pisangu, cítili sme, že sa nám ťažšie dýcha. Aklimatizačný výlet nám nestačil a začali sme brať Diamox, preventívny liek proti výškovej chorobe. Aj keď sme mali ráno krásny výhľad z okna, kvôli prevýšeniu by som nabudúce volil prespanie v Lower Pisangu.

Upper Pisang je jedna z najkrajších Himalájskych dedín
Upper Pisang je jedna z najkrajších Himalájskych dedín

Upper Pisang - ideálne miesto na malý aklimatizačný výlet, Himaláje, Nepál
Upper Pisang – ideálne miesto na malý aklimatizačný výlet

Rozkvitnuté stromy pod Annapurnou
Rozkvitnuté stromy pod Annapurnou

V Upper Pisangu nie sú žiadne Safe Drinking Water Stations, takže sme po prvýkrát odskúšali tablety na čistenie vody. Voda má potom nepríjemnú pachuť, ale dá sa to vypiť, ale z toho množstva chlóru Janku bolelo hrdlo ešte dva dni.

4. deň Upper Pisang (3310 m n. m.) – Manang (3540 m n. m.) 

Z Pisangu vedú do Manangu dve cesty. My sme sa rozhodli pre tú menej náročnú a kratšiu po ceste pre autá. Počas celej cesty nám výhľady kazilo elektrické vedenie a úsek od Lower Pisangu po Humde, bola tá najmenej záživnejšia časť okruhu okolo Annapurny. Väčšina turistov si vybrala omnoho náročnejšiu trasu s veľkým prevýšením, ale prenádhernými výhľadmi na Annapurny. Že sme tadiaľ nešli sme neskôr oľutovali.

Prvé lúče dňa na Himalájskych štítoch, Annapurna
Prvé lúče dňa na Himalájskych štítoch

trek okolo Annapurny, Himaláje, Nepál
Zvykáme si na bolesť chrbta a trapézov z ťažkých ruksakov

Pred Manangom sa nachádza dedina Bhakra, kde je naozaj pekný budhistický chrám aj s výhľadom na Annapurnu III. Pre nás asi najkrajšie miesto z celého treku 😉 V dedine sú aj nižšie ceny jedla oproti Manangu.

Budhistický chrám v Himalájskej dedine Bhakra, trek okolo Annapurny, Nepál
Budhistický chrám v Himalájskej dedine Bhakra
Vrchol budhistického chrámu v Himalájskej dedine Bhakra, Nepál
Na vrchole budhistického chrámu v Himalájskej dedine Bhakra
trek okolo Annapurny, Himaláje, Nepál
Cesta do Manangu vedie pozdĺž mnohých budhistických stúp

V nadmorskej výške 3600 m n. m. si myslíme, že Janka pociťuje výškovú chorobu. Má pocity na zvracanie, ale nevieme či z riedkeho vzduchu alebo z nie práve najchutnejšieho jedla.

5. deň Aklimatizácia (4100 m n. m.) 

Z Manangu sa vyberáme k Milarepas jaskyni s výhľadom na Annapurnu III, do nadmorskej výšky 4100 m n. m. Výlet je bezproblémový, ale Janka ráno cítila nepríjemné tŕpnutie na prstoch a lícach. Zvažujeme situáciu a chceme sa na ďalší deň otočiť a ísť späť, netreba nič riskovať.

Budhistické vlajočky pri Milarepas cave, aklimatizačný výlet
Budhistické vlajočky pri Milarepas cave

Modlitebné mlynčeky v dedine Manang, trek okolo Annapurny, Nepál
Modlitebné mlynčeky v dedine Manang – čiperná babička si tam dala minimálne 5 kôl

Hygiena, Nepál
V čom sú to tie kvety zasadené?

6. deň Manang (3540 m n. m.) – Ledar (4200 m n. m.) 

Ráno sme presvedčení, že sa vraciame späť do Besisaharu. Pri balení sme z okna zahliadli chalanov, s ktorými sme cestovali v jeepe. Rýchlo som vybehol na balkón a zakričal na celý ospalý Manang.

Vysvetlili sme im našu situáciu a tí nás uistili, že výšková choroba to nie je. Že mravčanie v prstoch pociťujú aj oni, je to len vedľajší príznak liekov proti výškovej chorobe. Tak sme sa po dlhej chvíli zvažovania rozhodli pokračovať 🙂

Vyschnutý strom na treku okolo Annapurny, Himaláje, Nepál
Posledný pohľad späť a pokračujeme na ceste za cieľom

Ešte deň predtým sme si hovorili, že Slovákov alebo Čechov tu asi už nestretneme. A stalo sa 🙂 Stretli sme slovenský pár, ktorý síce nežije na Slovensku, ale boli sme radi, že sa po šiestich mesiacoch môžeme s niekým porozprávať v rodnom jazyku.

trek okolo Annapurny, Himaláje, Nepál
Za Manangom sme sa báli snehu, no čakal nás len prach

Cesta stúpala konštantne a na naše počudovanie bola nenáročná, čo sme za Manangom nečakali. V tejto výške, kde sme už očakávali, že sa budeme brodiť snehom, sme sa brodili prachom, čo bolo pre nás len dobre.

Počas trekov som vypil aj vyše 3 litrov tekutín, a potom som chodil v noci aj dva razy na záchod. Tak som si povedal, a dosť! Spravím z toho moju výhodu a odfotím si parádnu nočnú fotku s hviezdami 😀

Pohľad na nočnú oblohu z himalájskej dediny Ledar
Nočný Ledar

7. deň Ledar (4200 m n. m.) – Thorong Phedi (4450 m n. m.) 

Po ceste z Ledaru do Thorong Phedi sme si vypočuli zaujímavú teóriu. Nejsť v ten deň až do High Campu, ale ostať v Thorong Phedi a do High Campu si urobiť iba aklimatizačný výlet. Tento nápad sa nám páčil, lebo prevýšenie z Ledaru do High Campu je až 700 výškových metrov, čo môže byť v takýchto výškach nebezpečné. Výšková choroba by nás mohla nemilo prekvapiť v noci v High Campe.

Dedina Ledar, Himaláje, Nepál
Pohľad späť na Ledar

Na ceste do Thorong Phedi, trek okolo Annapurny Himaláje, Nepál
Na ceste do Thorong Phedi

Na ceste do Thorong Phedi hrozia zosuvy pôdy, trek okolo Annapurny
V tejto časti permanente hrozia zosuvy pôdy

V Thorong Phedi nefungovala Safe Drinking Water Station a za liter vody sme museli platiť 250 rupií (2€). Tablety na prečistenie vody sme už nechceli ani vidieť.

8. deň Thorong Phedi (4450 m n. m.) – Thorong La Pass (5416 m n. m.) – Muktinath (3800 m n. m.) 

Najnáročnejší deň pred nami, čaká nás nadmorská výška 5416 m n. m. Počasie býva dobré iba doobeda a preto všetci turisti štartujú už okolo piatej ráno. Podľa predpovede počasia je toto posledný použiteľný deň na prechod Thorong La Passom. Náš plán je vstať o 3:30, raňajkovať sa o 4:00 a odchádzať ideálne pred 5:00. V tento deň sa nemáme kde naobedovať, preto sme si ešte deň dopredu kúpili koláče.

Ranná cesta do Thorong La Pass, trek okolo Annapurny
Šliapeme k High Campu pri východe slnka

High Camp, trek okolo Annapurny
Chladný High Camp

High Camp poskytuje 120 lôžok, ale turistov je ďaleko viac, trek okolo Annapurny
High Camp poskytuje 120 lôžok, ale turistov je ďaleko viac. Tí, čo prídu neskoro, spia v priestoroch jedálne

O 3:30 ráno som sa cítil neuveriteľne zle, o 4:00 som do seba dal jedno sústo. Náš odchod sa oneskoril na 5:35 s predpokladom, že všetko je to iba zo stresu. Hneď v High Campe kupujeme 0,5l Coca Colu za 350 rupií (3€).

Otrava jedlom a žalúdočná problémy na treku okolo Annapurny
Tu je zdroj mojej otravy jedlom 😀 Short story: Teta večer prikurovala drievkami v piecke a keď došli, tak tam začala holými rukami prihadzovať poctivo nazbierané stvrdnuté hovienka. No a keď som chcel večeru, tak hádajte, ktorá sa zdvihla a išla mi ju rovno spraviť 😉

Som slabý a nevládzem, cítim sa horšie ako kedykoľvek predtým. Janka do mňa nadžgala dva Snickersy, to je všetko, čo som za celý deň zjedol. Nie je to výšková choroba, priotrávil som sa jedlom!

Cesta do Thorong La Pass a otrava jedlom
Moja tradičná oddychová poloha s paličkami pri hlave

Cesta do Thorong La Pass počas otravy jedlom, Nepál
Za nami bol už len jeden americký pár s príznakmi výškovej choroby, ktorý nás dobehol v Thorong La Passe

Janka mi odľahčila batoh aspoň o pár kíl. Minul som aj celý luxusný toaletný papier za 200 rupií (1,60€)! Ten vytúžený Pass som dosiahol, čo ma aspoň psychicky posilnilo, aj keď to trvalo asi o tri hodiny dlhšie. Hore sme sa výhľadom nepokochali, lebo sme prišli neskoro a hory už boli prekryté hmlou.

Ciel treku okolo Annapurny - Thorong La Pass, Himaláje, Nepál
Thorong La Pass a naše natrénované úsmevy

Dole to už išlo lepšie, aj keď nás chytili jemné krúpy, hmla a výhľad sme nemali vôbec žiadny, lebo sme do Thorong La Passu prišli až okolo 13-tej. Cesta dolu je strmá a neuveriteľne dlhá, v najvyšších polohách zasnežená. Do Muktinahu sme prišli až pred 18-tou.

Ladovec, Himaláje
Počas klesania, ktoré trvalo niekoľkonásobne dlhšie, ako sme očakávali sme mohli obdivovať aspoň krásne ľadovce

plechové búdy, ktoré slúžia ako prístrešok v krízových situáciach na treku okolo Annapurny
Medzi Thorong La Passom a Muktinathom sú postavené modré plechové búdy, ktoré slúžia ako prístrešok v krízových situáciach, ALE bohužiaľ sú celé obsr…té!

9.deň Muktinath (3800 m n. m.) 

Ďalší deň ostávime v Muktinathu. Janka do mňa leje čierny čaj a tlačí čierne uhlie, Endiex a sušienky. Soletky k dostaniu nemáme. Na ubytovaní sa rozprávame s majiteľom a ten nám prezradil, že otrava jedlom ani u domácich nie je nič nezvyčajné.

Nepálsky čierny čaj
Konečne pohoda klídek na ubytovaní, aj keď kuchynskú váru nemôžem ani len cítiť

Život na ulici v dedine Muktinath v himalájskej časti Mustang
V Muktinathu všetci oslavujú úspešný trek, čo dáva domácim väčšiu šancu predať suveníry

Výhľad z Muktinathu na himalájsky región Mustang
V Muktinathu si určite odbehni k soche veľkého Budhu nad dedinou. Je odtiaľ krásny výhľad na široké okolie 😉

10. deň Muktinath (3800 m n. m.) – Pokhara (830 m n. m.) 

Balíme to. Mali sme v pláne ísť ešte na vyhliadku Poon Hill, ale chuť nás prešla. Chceme ísť čím skôr do civilizácie. Nastupujeme na autobus do Jomsomu a vezieme sa vyasfaltovanou cestou, WOW! Až pokiaľ sme nezišli do doliny, kde sa cesta premenila na offroadovú disko jazdu. V Jomsome sme prestúpili na autobus do Pokhary. Podľa google.maps tu je nejaká cesta, tak by to mohlo byť v poriadku a za pár hodín sme v Pokhare. Je to len necelých 160 kilometrov 🙂

Doprava v Nepáli
Z Jomsomu môžete ísť aj letecky, oberiete sa ale o najväčší zážitok z Annapurna Circuitu 😉

OMYL, cesta tu nie je! Trasa vedie cez riečne náplavy a nemôžeme sa pustiť sedadla pred nami, lebo by sme vyleteli z miesta a otrieskali si hlavy! Jedna slečna zvracia von oknom. Také typické nepálske, riadne sa nažerú, aj keď vedia, aké majú “cesty.” My sme úmyselne od rána nedali do úst ani sústo. Žijeme len z cukru v CocaCole.

Hygiena v Nepáli, otrava jedlom
Aj takáto je hygiena v Nepáli. Preto otrava jedlom nie je nič nezvyčajné

Naša cesta sa nečakane zastavila v doline, kde upravovali 100 metrový úsek “cesty”. Možnosť obchádzky neexistuje. Takže sme čakali 2,5 hodiny, kým robotníkom padla a my sme mohli pokračovať ďalej. Cestou sme mali ešte malú nehodu s oproti idúcim traktorom, ktorému náš autobusár zobral spätné zrkadlo a bol rád, že sa len ochlp vyhol čelnému nárazu.

Po polnoci nám zastavili v Pokhare a závozník nám vyložil naše batohy z kufra autobusu. Kufor mal asi deravú kapotáž, lebo naše batohy boli nenormálne zaprášené. Tak sme sa ako najväčší homelessáci zo zaprášenými batohmi vybrali hľadať ubytovanie v nočnej Pokhare.

Cesta, čo by na Slovensku trvala 2 hodiny tu trvala neuveriteľných 12 hodín. Ťažko sa to rozpráva, treba zažiť 😉

Nepálske cesty a doprava
Bagristom sa do práce neustále plietli ľudia, ktorí spomaľovali opravu/výstavbu cesty
Nepálske cesty a doprava v Himalájach
Nie sme v tom sami

Trek okolo Annapurny nie je len o stúpaní a boji s výškovou chorobou 

Trek okolo Annapurny nie je len o stúpaní a boji s výškovou chorobou, ktoré ani zďaleka neboli tým najhorším čo nás v horách čakalo. Turistika v Himalájach je najmä o odrieknutí si komfortu a odolávaniu rôznych problémov, ktoré ťa postretnú počas cesty.

Boli sme prekvapení ako bezproblémovo to všetko šlo, až pokiaľ neprišiel ten bod zlomu, že som musel siahnuť na dno svojich síl. A že bolo oveľa hlbšie ako som si myslel! V konečnom dôsledku môžem povedať, že to bola najväčšia skúška mojej psychiky v živote 🙂

Pár rád na záver: 

 • Ak ti dávajú batohy do podpalubia pri ceste autobusom, tak ich treba zabaliť do veľkého pytlu, inak budú zaprášené ako zo smetiska.
 • Ak ti ich uviažu na streche, skús podplatiť závozníka aby ti ho občasne kontroloval. 50-100 rupií by mohlo stačiť.
 • Ak si počas treku nedáš obed, tak si po príchode na ubytovanie skús vyjednať izbu zadarmo za tri jedlá. Zvykom je mať len dve jedlá (večeru a raňajky). Prípadne pred dedinou vytvoríte skupinu, ľahšie sa vám bude vyjednávať izba zadarmo.
 • Ubytovanie chceš aj so spoločenskou miestnosťou, kde je piecka.
 • Pitnú vodu si kupuj cez Safe Drinking Water Stations, je lacná a dobrá. Stanice sú označené aj v navigácii maps.me.
 • V jeden deň by si nemal vystúpať viac ako 500 výškových metrov (Deň s výstupom na Thorong La Pass je výnimka, keďže hneď ideš aj dole).
 • Pri výstupe na Thorong La Pass si v hlave nedávaj za cieľ len samotný výstup, a že zostup je už hračka. Rátaj s tým, že práve ten zostup je oveľa väčšia otrava, pretože je “nekonečne dlhý.”
 • Pri dlhodobom cestovnom poistení je spoluúčasť pri zavolaní helikoptéry niekoľkonásobne vyššia ako pri bežnom cestovnom poistení, keď ideš len na pár týždňov na dovolenku.
 • Ak budeš potrebovať evakuáciu helikoptérou, tak treba zavolať na emergency číslo tvojej poisťovne a poslať niekoho na police post / check post / ubytovanie / povedať najbližšiemu guidovi, či nosičovi, aby zavolali samotnú helikoptéru
 • Pred cestou do Himalájí si zisti, či tvoje poistenie pokrýva aj ochorenie v horách alebo pokrýva len zranenie. Ak by sme si my volali helikoptéru kvôli otrave jedlom, poisťovňa by nám nepreplatila ani cent. Platili by sme plnú sumu za celý zásah a to 9000 dolárov!

 

Ak chceš vedieť viac podrobností o treku okolo Annapurny, prečítaj si tento článok 😉

 

Celá FOTOGALÉRIA z Annapurny

Leave a Reply