Cestovanie v priestore na chvíľu zmeníme na cestovanie v čase. Presuň sa s nami a spoznaj najkrajšie fontány v Bratislave, ktoré po sebe zanechal socializmus 😉
Obsah:
Hlavé črty socialistickej architektúry v skratke
V období rokov 1948 až 1989, v dobe socializmu estetické vnímanie diktoval štát. Na Slovensku prevládala estetická doktrína socialistický realizmus a následne spontánne prešla do funkcionalizmu. V priebehu štyridsiatich rokov sa počet obyvateľov Bratislavy takmer strojnásobil, preto bolo nutné mesto rozšíriť a tiež pretvoriť do socialistického obrazu. A tak vznikli obytné sídliská, ktorých základným prvkom bola štandardizácia. Štát týmto spôsobom vyriešil bytovú otázku a zamedzil nerovnostiam medzi vrstvami spoločnosti.
Jedným z obľúbených prvkov pretvárania Bratislavy boli fontány. Podľa pravidiel socialistického realizmu museli ilustrovať kladné stránky socializmu. Materiály, ktoré sa počas socializmu všeobecne používali boli čo najprístupnejšie, najjednoduchšie a najúspornejšie. V prípade fontán to bola najmä nehrdzavejúca oceľ.
10 najkrajších fontán socialistickej Bratislavy
Z troch desiatok socialistických fontán v Bratislave sme vybrali podľa vlastného uváženia desať najkrajších 🙂
10) Fontána Lásky (známa ako Fontána pre Zuzanu)
Fontána Lásky sa nachádza v pokojnom vnútrobloku na Kupeckého ulici v Ružinove. O tichu sa však nedá hovoriť. Minisídlisko je plné mladých rodiniek s deťmi. Fontána nie je ani tak pekná ako významná. Bola postavená v roku 1985 ako kulisa pre filmový muzikál Fontána pre Zuzanu, ktorý sa neodmysliteľne spája s kapelou Elán.
9) Fontána Milenci na Dulovom námestí
Od roku 1960 oživuje Dulovo námestie socha Milencov od architekta Alexandra Trizuljaka. Rovnaká socha sa nachádza v Piešťanoch pri Kolonádovom moste ale nie je zakomponovaná do fontány. Fontána Milencov na Dulovom námestí je dôkazom, že fungujúce fontány sú lepidlom na ľudí.
8) Fontána Mladosť v prezidentskej záhrade (Radosť zo života)
Prezidentskú záhradu zdobí fontána, ktorá na prvý pohľad nie je socialistická. Je zhotovená z bronzu, čadiča a travertínu, teda z drahších materiálov ako je nerezová oceľ. Navyše je zakomponovaná do upravenej záhrady Grasalkovičovho paláca. Fontána Mladosť, prezývaná aj Radosť zo života zobrazuje tri ženy hrajúce sa s loptou.
7) Planéta mieru pred prezidentským palácom
Fontána bola odhalená v roku 1982 na Mierovom námestí, ktoré sa dnes volá Hodžovo námestie. Obrovská guľa z nehrdzavejúcej ocele predstavuje planétu Zem, do ktorej sú vyryté letiace holubice, symbol mieru.
6) Fontána Rodina (Hríby) v Karlovej Vsi
V Karlovej Vsi oproti Kostolu sv. Michala sa nachádza kaskádovitá fontána zobrazujúca rodinku piatich hríbov. Fontána fungovala od roku 1980 len sporadicky, dnes je zrekonštruovaná a v noci nasvietená. Pre deti slúži ako šmykľavka a bazén na schladenie 😉
5) Fontána Plastiky s raketou
Fontána Plastiky s raketou v parku na Kvačalovej ulici poukazuje na sovietsky kozmický program, ktorý hýbal dobou. V tmavom parčíku fontána síce bola, no dlhé roky chýbala maketa rakety. Voda sa rozstrekovala do dvoch strán a tento prúd pripomínal logo spoločnosti McDonald’s 😀
V roku 2018 bola fontána zrekonštruovaná a pribudla k nej replika pôvodnej rakety. Fontána je po novom doplnená o efekt hmly, ktorá dotvára celkový dojem štartujúcej rakety 😉
4) Fontána v átriu Domu odborov (Istropolis)
Schovaná, opustená, neznáma či nefunkčná, aj takéto prívlastky má fontána v átriu Domu odborov. Fontána od Pavla Mikšíka z roku 1981 zostáva nepovšimnutá, aj keď sa hneď vedľa nej denne premelú masy nakupujúcich ľudí. Pritom má táto fontána neskutočný vzhľad a už z diaľky kričí: „Som výtvorom socializmu!“
3) Pijúce holubice v Sade Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa je od roku 1744 najstarším verejným parkom v strednej Európe. V období socializmu mu však chýbali, prvky ktoré by poukazovali na socialistické ideológie. Fontána bola vyrobená v jednom z najsocialistickejších miest v Československu, v Žiari nad Hronom. Do Sadu Janka Kráľa bola privezená a osadená v roku 1982 pod názvom: „Mierové holubice na atómovom hríbe.“ Dnes má už fontána naozaj mierumilovnejší názov: „Pijúce holubice“.
2) Vejárová a Závojová fontána v parku Andreja Hlinku
Pocit typického socialistického sídliska, plného detskej radosti a rodinnej pohody prerušovanej jazdiacimi električkami stále môžeš zažiť v ružinovskom Parku Andreja Hlinku. V tomto parku sa nachádzajú hneď dve socialistické fontány. Menšia Vejárová fontána a veľká Závojová fontána, obidve z nehrdzavejúcej ocele. V parku boli odhalené v roku 1978 a pred niekoľkými rokmi prešli rekonštrukciou, boli opäť sfunkčnené a park opäť ožil 🙂
1) Fontána Družba na Námestí slobody
Fontána na Námestí slobody má známky monumentalizmu a budí dojem majestátnosti, je najväčšou fontánou v Bratislave. Do roku 2023 mala jedno obrovské mínus a to preto, že nefungovala a chátrala. Namiesto toho sa tu väčšinou konali protesty.
Avšak 23.6.2023 z fontány Družba opäť vystrekla voda a veľkoleposť fontány priniesol ruch a život do tejto časti mesta. A najmä plno detí ktoré sa v letných dňoch môžu schladiť v tejto kontaktnej fontáne. Ďakujem Team Bratislava, že ste naše mesto urobili lepším miestom pre život! 🙂