5 tipov na jednodňový výlet z Neapolu

Okolie Neapolu ponúka k videniu ďaleko viac ako klasické európske mestá. Do Neapolu sme prileteli na týždeň, ale v samotnom Neapole sme strávili iba 2 dni. Zvyšok času sme si robili výlety po okolí s použitím verejnej dopravy, takže sa oplatí ubytovať sa v blízkosti vlakovej stanice 😉

5 tipov na jednodňový výlet z Neapolu

Obsah:

  1. Kráľovský palác Caserta a Anfiteatro Campano
  2. Pompeje alebo iná archeologická lokalita
  3. Pobrežie Amalfi
  4. Aktívna sopka Vezuv
  5. Ostrov Ischia a Castello Aragonese

 

TOP tipy na jednodňové výlety z Neapolu

1) Kráľovský palác Caserta a Anfiteatro Campano

Mestečko Caserta sa nachádza približne 25 km severne od Neapolu no cesta vlakom trvá vyše hodinu. Jednosmerný lístok na vlak spoločnosti TrenItalia stojí 3,60€. Nachádzajú sa tu dve zaujímavé miesta, ktoré je s trochou plánovania možné stihnúť navštíviť v 1 deň. Kvôli otváracím hodinám si tento výlet NEPLÁNUJ na pondelok a utorok (môžeš hádať ktorý z týchto dvoch dní sme prišli my).

V iné dni odporúčam začať Anfiteatrom Campano, nakoľko je otvorený okrem pondelka vždy od 9:00 do 13:30 a v nedele až do 17-tej. Z Neapolu sa sem dostaneš vlakom bez prestupu ale treba vyraziť v skorších ranných hodinách aby si amfiteáter stihol aj prezrieť. Vstupné je 2,50€.

Poobede môžeš pokračovať späť ku hlavnej vlakovej stanici v Caserte, oproti ktorému sa nachádza vchod do kráľovského paláca a jeho 3,5 kilometrov dlhá záhrada s fontánami a kaskádami. Toto miesto by sa dalo prirovnať k parížskemu Versaille alebo viedenskému zámku Schonbrunn.

Záhrady a palác v Caserte je zatvorený v utorky, mimo toho sú otváracie hodiny od 8:30 do 19:30. Vstupné do komplexu závisí od toho čo chceš vidieť:

 • 9€ – návšteva Anglických záhrad a kaskád
 • 10€ – návšteva paláca
 • 14€ – návšteva paláca spolu s Anglickým parkom a kaskádami
Kráľovský palác Caserta, netradičný tip na výlet z Neapolu
Kráľovský palác v Caserte pripomína viedenský zámok Schonbrunn 😛

2) Pompeje alebo iná archeologická lokalita

V blízkej dostupnosti od Neapolu sa nachádza minimálne 6 zachovaných antických miest z obdobia Rímskej ríše:

 • Pompeje
 • Herculaneum
 • Archeologický komplex Terme di Baia a podvodný archeologický park Baia
 • Kúmy
 • Archeologický park Pausilypon

Najznámejšími a najnavštevovanejšími sú jednoznačne Pompeje. Napriek tomu že navštíviš len jednu archeologickú lokalitu, dá sa tu stráviť neúprosne veľa času. My sme v Pompejach strávili “len“ 5 hodín a to preto, že nás už vyháňali kvôli záverečnej. Hneď po Pompejach nasleduje ešte len čiastočne odkryté antické mesto Herculaneum.

Ak ťa antické mestá Pompeje a Herculaneum zaujali, prejdi na článok s množstvom užitočných informácií: Všetko čo potrebuješ vedieť o návšteve Pompejí 😉

Pre potápačov tu existuje totálna pikoška. Vedľa archeologického komplexu Terme di Baia sa nachádza podvodný archeologický park Baia kde sa antické mesto ukrýva v hĺbke 15 metrov pod vodou. Takáto prehliadka bývalej rímskej ríše nadobúda úplne nový rozmer 🙂

tip na výlet z Neapolu, Pompeje
Foro di Pompei

3) Pobrežie Amalfi

Amalfijské pobrežie je jedna z tých talianskych rozprávok, kde uvidíš dedinky zasadené do strmých vápencových útesov nad Stredozemným morom. Na návštevu pobrežie Amalfi budeš potrebovať trochu viac času ako je len jeden deň. My sme za jeden deň stihli iba návštevu dediniek Amalfi a Positano. V iný deň sme navštívili Sorrento. Celá návšteva Amalfijského pobrežia sa dá absolvovať relatívne lacno verejnou dopravou, no veľmi záleží od toho v akom ročnom období sem prídeš.

V zimných mesiacoch sem chodí málo turistov a práve preto nie sú v ponuke všetky spôsoby dopravy. Paradoxne sa bez problémov dostaneš do autobusu aj keď je to jediný spoj, ktorý v zime spája dedinky na Amalfijskom pobreží. V lete je to presne naopak. V lete je spôsobov dopravy hneď niekoľko, ale zmestiť sa do autobusu je takmer nemožné. Cestovať sem vlastným (prenajatým) autom je len pre veľmi odvážne povahy.

Na Amalfijskom pobreží sa v podstate nedá robiť nič konkrétne. Je to skôr len taký celodenný sightseeing z rôznych vyhliadok alebo z autobusu. Aj pláži je tu málo. Najkrajšou dedinkou je tu samotné Amalfi, kde sa nachádza veľmi pekný kostol Duomo di Amalfi. Pri hlavnej ceste ale aj v dedinkách sa nachádzajú rôzne manufaktúry s keramikou, ktoré zdobia celú oblasť. Určite sa oplatí nejakú navštíviť 😉 Mimo toho je tu všetko takmer dvojnásobne drahšie ako v Neapole.

pobrežie Amalfi, tip na výlet z Neapolu
Rozprávkové pobrežie Amalfi 🙂

4) Aktívna sopka Vezuv

Ideálnym tip na jednodňový výlet z Neapolu je návšteva krátera činnej sopky v Národného parku Vezuv. Národný park je otvorený celoročne ale z dôvodu zlého počasia môže byť zatvorený o čom neinformujú ani oficiálne webové stránky. Preto je úspešnosť návštevy sopky Vezuv čiastočne o náhode. Ak však prilietate do Neapolu v teplých mesiacoch s veľkou pravdepodobnosťou sa dostanete až hore na Vezuv. V zimných mesiacoch je Národný park často zatvorený pre silný vietor, čo sa dozviete až na parkovisku pred vstupom do národného parku.

Otváracie hodiny v národnom parku Vezuv sa líšia v závislosti od ročného obdobia a môžeš si ich skontrolovať TU. Vstupné do národného parku je 10€. Z parkoviska je to ku kráteru ešte 1 km pešo s prevýšením okolo 160 metrov. Určite treba mať pevnú obuv lebo vulkanický materiál na chodníkoch je ostrý.

Najkrajší výhľad na sopku Vezuv z pevnosti Sant'Elmo, tipy na výlety z Neapolu
Najkrajší výhľad na sopku Vezuv z pevnosti Sant’Elmo 😉

5) Ostrov Ischia a Castello Aragonese

Len 30 km juhozápadne od Neapolu sa nachádza vulkanický ostrov Ischia, ktorý vznikol sopečnou činnosťou. Vďaka tomu sa na ostrove nachádza mnoho termálnych kúpeľov. Hlavným lákadlom tohto ostrova je stredoveký aragónsky hrad, v ktorom sa s pevnosťou a väzením miešajú cirkevné hodnoty. Vstupné naň je 12€. My sme sa toto miesto nakoniec rozhodli nenavštíviť kvôli sezónnej údržbe a uzávere hradu.

Ostrov Ischia je ideálny na jedno aj viacdňový výlet. Samotný trajekt z Neapolu stojí v najlacnejších prípadoch 28€ obojsmerne, ale treba počítať skôr so 40€ na osobu. Časy odchodov a ceny trajektov nájdeš TU.

Okrem toho sa oplatí zastaviť sa aj na menšom ostrove Procida, ktorý môže evokovať už vyššie spomínané Amalfijské pobrežie 😉

tip na netradičný výlet z Neapolu
Typické talianske ulice

V okolí Neapolu sa nachádza množstvo zaujímavých miest a pamiatok, ktoré sa s lokálnou dopravou za jeden týždeň navštíviť nedajú. Ak nemáš hlboko do vrecka, určite sa oplatí prenajať si auto alebo aspoň skúter a pobehať aj menej známe miesta ako sú:

 • Spiaggia della Gaiola – prekliaty ostrov
 • Cave of Sejanus – vyše 700 metrov dlhý tunel z tufového kameňa, vyhĺbený Rimanmi
 • Kameňolom Campi Flegrei
 • Amfiteáter Flavio Neroniano
 • Macellum Temple of Serapis – archeologická pamiatka
 • Casina Vanvitelliana – rozprávkový domček na lagúne Fusaro

 

Leave a Reply