Čo vidieť v Neapole za dva dni?

Neapol je jedno z tých hnusnejších miest v Taliansku. Úzke uličky, hluk, smrad a špina sú jeho neodmysliteľnou súčasťou a človek by si mohol pomyslieť, že to nemusí byť pre neho to pravé. Ale historické centrum a pamiatky v Neapole ťa môžu presvedčiť o opaku. Čo vidieť v Neapole a ako tu stráviť 2 dni?

Obsah:

 

Ako sa dostať z letiska do centra Neapolu

Medzinárodné letisko v Neapole (NAP) sa nachádza len 4 m od hlavnej vlakovej stanice v Neapole (Napoli Centrale). Je to vzdialenosť, ktorá by sa teoreticky dala zvládnuť aj pešo, ale nie je to veľmi pekná cesta 😀

Letisko spája s centrom kyvadlový autobus s názvom Alibus, ktorým stojí 5€ na osobu. Najviac ľudí nastupuje vždy pred vlakovou stanicou (Napoli Centrale) na námestí Garibaldi. Autobus odchádza každých 15 -30 minút, (v závislosti od časti dňa) a cesta na letisko trvá len 15 minút.

Taxikári ponúkajú, odvoz rovnako za 5€, ale snažia sa naplniť auto, čo zbytočne zaberá čas. A medzi tým ti môže ujsť autobus 😛

Kde v Neapole sa ubytovať?

To záleží od toho, na ako dlho do Neapolu prídeš. Ak si si naozaj prišiel pozrieť iba Neapol a nechystáš sa na žiadne výlety do jeho okolia, tak je najrozumnejšie ubytovať sa v centre. Najlepšie niekde pozdĺž ulice Via dei Tribunali, kde môžeš precítiť neapolskú atmosféru a mať k dispozícií množstvo reštaurácií a podnikov.

Ak si však prišiel na dlhšie a chceš navštíviť aj archeologické lokality ako Pompeje či Herculaneum, sopku Vezuv či pobrežie Amalfi, tak sa ti oplatí ubytovať sa niekde v blízkosti vlakovej stanice Napoli Centrale alebo skôr predstaničného námestia Garibaldi. Popravde, je to tu hnusné, plné bezdomovcov a fekálií ale je to veľmi dostupné k vlaku aj k metru.

vlaková stanica Napoli Centrale, doprava v Neapole
Ubytovanie pri modernej vlakovej stanici Napoli Centrale je super východiskovým miestom pre výlety do okolia Neapolu 😉

Prvý dojem z Neapolu

Neapol je v skutočnosti odporne špinavé mesto, plné odpadkov, fekálií, závanov smradu a bezdomovcov. Človek sa vždy musí zastaviť aby si mohol užívať to pekné z atmosféry ulíc, inak by rovno stúpil do nejakého hovna. Práve kvôli fekáliám v uliciach, Neapol v negatívnom bezkonkurenčne poráža aj metropoly juhovýchodnej Ázie. Je to zvláštne lebo okolité mestá a mestečká v Kampánii, ktoré sme navštívili boli čisté.

Naopak, čím nás Neapol potešil, bola živá doprava plná skútrov a trúbenia. Pripomenulo nám to časy vo Vietname, kedy sme museli prechádzať cez cestu pomaly a predvídateľne a dávať pozor aj na chodníkoch, lebo nikdy nevieš z akej uličky na teba vyštartuje skúter 😀

No a v neposlednom rade nás Neapol oslovil svojimi sladkými vôňami raňajkových croissantov a nekončiacim výberom sladkého pečiva, koláčikov a dobrej kávy, ktoré sú dostupné na každom rohu 🙂

Odpadky a špina na uliciach v Neapole
Odpadky a malé smetiská v centre Neapolu

TOP miesta a pamiatky Neapolu

Centrum hlavného mesta regiónu Kampánia, bolo v roku 1995 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Vďaka svojim pamiatkam je tu naozaj čo vidieť, preto ti v tomto článku predstavíme TOP miesta v Neapole

Ak sa do Neapolu vyberiete na dlhšie, Neapol môže poslúžiť ako dobrá základňa pre objavovanie celého regiónu Kampánia: 5 tipov na jednodňový výlet z Neapolu 😉

Galleria Umberto I

Nákupná Galleria Umberto I, je vysoká, priestranná konštrukcia v tvare kríža so sklenou kupolou. Bola vybudovaná ešte v rokoch 1887 – 1890 a od začiatku mala slúžiť ako verejný priestor. Pomenovanie dostala po talianskom kráľovi Umbertovi I., ktorý vládol v čase jej výstavby. Použité architektonické prvky pripomínajúce milánsku Galleriu Vittorio Emanuele II. Táto neapolská je súčasťou zoznamu UNESCO historického centra Neapolu.

Galleria Umberto I, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Galleria Umberto I nápadne pripomína milánsku Galleriu Vittorio Emanuele II

Castel Sant’Elmo a najkrajší výhľad na Neapol

Najlepší výhľad na celé mesto Neapol a aj sopku Vezuv budeš mať zo stredovekej pevnosti Castel Sant’Elmo. Samotná pevnosť nie je nejako ohurujúca, jediné čo ťa tu môže ohúri je tak silný vietor. Výhľad však rozhodne stojí za to vyšliapať si všetky tie schody! Vstupné na pevnosť je 2,50€.

Vedľa pevnosti Sant’Elmo sa nachádza kláštorný komplex Chiostri di San Martino. Vstupné sem je 6 €.

sopka Vezuv a kláštorný komplex Chiostri di San Martino, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Pohľad na sopku Vezuv skrz kláštorný komplex Chiostri di San Martino

Duomo di Napoli

Katedrálu Duomo di Napoli treba v spleti blokov a neapolských uličiek pohľadať. Je to jeden z najvýznamnejších a najväčších kostolov v Neapole, a to z umeleckého aj architektonického hľadiska. Nachádza sa tu spojenie niekoľkých štýlov od gotiky zo 14. storočia po neogotiku 19. storočia.

Katedrála Duomo di Napoli, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Katedrály Neapolu na Via dei Tribunali

Piazza San Domenico Maggiore

Piazza San Domenico je jedným z najvýznamnejších námestí v Neapole, pretože historicky predstavuje východnú hranicu gréckych hradieb Neapolisu. Námestie dal postaviť Alfonso I. Neapolský a v jeho strede dominuje obelisk San Domenico, ktorý dal postaviť ako vďaku za to, že Neapol unikol morovej epidémii.

Piazza San Domenico Maggiore, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Piazza San Domenico Maggiore

Via dei Tribunali

Táto ulica predstavuje hlavné centrum pre turistov, pozdĺž ktorej nájdeš množstvo reštaurácií, barov, kaviarní, streetfoodu, agentúr a obchodíkov. Na dĺžku má asi 2 km a smeruje od Castel Sant’Elmo k vlakovej stanici a Garibaldi. Ide výslovne o starobylú taliansku ulicu, kde medzi pešími jazdia skútre, vanú vlajočky, suší sa prádlo a nad reštauráciami svietia romantické svetielka 🙂

Paralelne s ňou sa tiahne ďalšia, rovnako dlhá ulica, ktorá strieda po celej svojej dĺžke niekoľko pomenovaní. Nie je až taká starobilá, ale tiež tu nájdeš všetko čo turista potrebuje 😉

Talianské sušenie prádla, Via dei Tribunali, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Talianské sušenie prádla vo vedľajšej uličke od Via dei Tribunali

Castel dell’Ovo

Castel dell’ Ovo (“Vaječný hrad”) je najstaršie stojace opevnenie v Neapole a súčasne miesto, kde bolo v 6. storočí založené pôvodné jadro mesta. Pomenovanie Vaječný hrad pochádza z legendy o rímskom básnikovi Virgilovi, ktorý dal do základov hradu magické vajce. Legenda hovorí, že ak by bolo toto vajce rozbité, hrad a mesto Neapol by boli zničené.

Castel dell' Ovo, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Castel dell’ Ovo

Porta Nolana a Fish market

Kúsok od námestia Garibaldi a hlavnej vlakovej stanice sa nachádza stredoveká mestská brána Porta Nolana, z ktorej zostali už len priľahlé bašty. Oproti tejto bráne nájdeš najmä počas víkendov, ale aj v týždni, trhy s oblečením, ovocím a zeleninou.

V priľahlej uličke Via Cesare Carmignano sa môžeš prejsť rybím marketom a zažiť taliansku atmosféra špinavej ulice, rybacieho smradu a trhového života Neapolu.

Talianske trhy, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Trhy na Via Cesare Carmignano

Španielska štvrť a Via Toledo

Via Toledo je jednou z hlavných tepien centra Neapolu. Okrem toho, že je starobylá, ide o jednu z najdôležitejších nákupných ulíc v Neapole. Je dlhá vyše 1 kilometer a od roku 2012 je pre autá úplne uzavretá. V tom istom roku tu bola otvorená umelecky poňatá stanica metra s názvom Toledo.

Via Toledo, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Via Toledo

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito sa nachádza medzi Galériou Umberta I a Castel dell’ Ovo. Toto verejné námestie bolo pomenované po plebiscite (ľudovom hlasovaní) z 21. októbra 1860, ktorý priviedol Neapol do zjednoteného Talianskeho kráľovstva.

Námestie bolo plánované so stavbou k pocte neapolskému kráľovi Muratovi, Napoleónovmu švagrovi. Ale krátko potom, čo bol Napoleon odoslaný na ostrov Svätej Heleny sa zmenili politické pomery a stavba sa premenila na baziliku.

Piazza del Plebiscito, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Piazza del Plebiscito

Castel Nuovo

Castel Nuovo, nazývaný aj Maschio Angioino, je stredoveký hrad, ktorého okolie je tak zle spracované, že vôbec nepôsobí pekne. Stojí sám, osamotený pred prístavom. Vo vnútri hradu sa nachádza etymologická výstava a občianske múzeum za 6€.

Castel Nuovo, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Castel Nuovo

Catacombe di San Gennaro

Pod Neapolom sa nachádzajú minimálne 4 turisticky sprístupnené priestory podzemných pohrebísk. My sme sa na základe recenzií rozhodli navštíviť tie najvzdialenejšie od centra Neapolu a to Catacombe di San Gennaro. Nachádzajú sa asi 3 km severne od centra.

Katakomby San Gennaro sú vytesané do vulkanického tufu, teda do rovnakého horninového prostredia do akého sú vytesané aj skalné obydlia v Brhlovciach. Sú najväčším komplexom kresťanských katakomb v južnej časti Talianska a majú dve úrovne. Začiatky pochovávania v týchto katakombách sa datujú do 2 stor. po Kristovi.

Do 11. storočia boli katakomby pohrebiskom aj pre neapolských biskupov. V stredoveku boli vďačným objektom pre zlodejov a počas 2. sv. vojny sa v nich ukrývali ľudia. Pred sprístupnením katakomb boli všetky kostrové pozostatky prevezené na neďaleký cintorín – Cimitero Delle Fontanelle.

Vstupné do katakomb je 9 € ale počet návštevníkov je obmedzený a lístky sa rýchlo vypredávajú. Takže aj keď prídeš akurát na celú hodinu tak sa môže stať, že budeš čakať na ďalší vstup. Lístok je platný jeden rok, takže ak sa s partiou kamošov postupne vyberiete do Neapolu, môžete si lístok pošérovať. Neporušíte tým žiadne pravidlá. V skutočnosti ten lístok aj tak nikto nekontroloval. Prehliadka je možná iba som sprievodcom. Našťastie existujú aj anglické sprievody. Prehliadka trvá len 45 minút, no za nás to bolo TOP miesto z Neapolu 😉

Catacombe di San Gennaro, Neapol, TOP miesta a pamiatky
Catacombe di San Gennaro

Cimitero Delle Fontanelle

Neďaleko katakomb San Gennaro sa nachádza starobylý cintorín a kostnica Fontanelle v jaskynných priestoroch. V 16. storočí bolo toto miesto doslova smetiskom kostrových pozostatkov. Nachádzalo sa za hradbami mesta ale Neapolčania si žiadali byť pochovávaní v kostoloch vlastnom meste. Preto museli byť hroby v neapolských kostoloch často uvoľňované pre novopochovaných. Staré pozostatky tak putovali do jaskyne Fontanelle.

V roku 1656 sa k týmto pozostatkom pridali telá obetí veľkého moru a v roku 1836 telá obetí cholery. Práve pre tieto anonymné pozostatky vznikol kult oddanosti lebkám. Kult ľudí, ktorí sa s lebkami na tomto mieste spriatelili, čistili ich, nosili im kvety, rozprávali sa s nimi a dokonca im dávali mená. Tento kult pretrval do roku 1969 kedy ho neapolský kardinál Ursi označil za fetiš a rozhodol o zatvorení cintorína.

Na tento cintorín boli prenesené aj pozostatky z Katakomb San Gennaro. Dnes sa dá cintorín Fontanelle navštíviť ale kvôli dlhotrvajúcim pandemickým opatreniam je zatvorený do nedohľadna 🙁

Futbalový štadión Diega Armanda Maradonu

Milovníkov futbalu do Neapolu určite priláka aj futbalový štadión, na ktorom dlhé roky hral aj Slovák Marek Hamšík. V skutočnosti ide o viacúčelové športovisko s kapacitou 85-tisíc divákov. Nachádza sa na západnom okraji Neapolu, takže z centra mesta to je trochu väčší výlet. Ale v prípade záujmu existuje aj možnosť prehliadky štadióna 😉

Hamšik, Neapol futbal, TOP miesta a pamiatky
Neapol, mesto kde to futbalom žije

 

2 thoughts to “Čo vidieť v Neapole za dva dni?”

Leave a Reply