8 tipov na výlet z Mostaru aj za nezmámymi miestami

Mostar je krásne mesto, najnavštevovanejšie v celej Bosne a Hercegovine a ľahko dostupné aj z Chorvátska, ale… Všetky pamiatky v centre Mostaru sa dajú vidieť za menej ako jeden deň. Mostar však poskytuje všetok komfort čo turista potrebuje, preto je vhodné si ho zvoliť ako základňu na spoznávanie širšieho okolia a menej známych miest v Bosne a Hercegovine 😉 Tu je hneď 8 tipov na výlet z Mostaru 😉

8 tipov na výlet z Mostaru, menej známe miesta Bosny a Hercegoviny

8 tipov na výlet z Mostaru

Ako sme už spomenuli vyššie, na návštevu historického centra Mostaru nepotrebuješ ani jeden celý deň. Napriek tomu môžeš využiť Mostar ako základňu a realizovať odtiaľto výlety do okolia a lepšie spoznať aj menej známe miesta Bosny a Hercegoviny 😉 Spolu s návštevou Mostaru ti tieto výlety môžu zabrať 3-4 dni, v závislosti od tvojho tempa cestovania 😉

1) Blagaj

Vzdialenosť od Mostaru – 11 km

V obci Blagaj sa nachádza dervišský kláštor Blagaj Tekija. Pochádza z roku 1520 a bol postavený s prvkami osmanskej architektúry a stredomorského štýlu. Vďaka svojmu významu je považovaná za národnú pamiatku Bosny a Hercegoviny. Vstupné do kláštora je 10 KM (5€).

Kláštor Blagaj Tekija je situovaný priamo pri prameni rieky Buna. Tá vyteká z jaskynných priestorov skalného masívu. Nad jej útesmi sa nachádza pevnosť Blagaj. Pred jaskyňou sa nachádzajú kaskády a na nich je niekoľko reštaurácií. Tu si môžete príjemne oddýchnuť 🙂 Parkovisko sa nachádza kúsok odtiaľto, platí sa 4 KM (2€).

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina
Dervišský kláštor Blagaj Tekija pri prameni rieky Buna

2) Medžugorie

Vzdialenosť od Mostaru – 26 km

Názov Medžugorie označuje oblasť medzi dvoma horami. Táto oblasť bola pôvodne obývaná Chorvátmi, teda kresťanmi. Ľudia sa tu živili najmä poľnohospodárstvom a zo sociálnych dôvodov mnohí odchádzali do väčších miest alebo na západ.

Prvé Mariánske zjavenie sa udialo 24. júna 1981, keď 6 ľudí pod horou Podbrdo zbadalo mladú ženu s dieťaťom v náručí. Postava naznačovala aby sa priblížili, ale z prekvapenia tak nikto zo skupiny neurobil.

Na ďalší deň sa štyria z nich cítili byť silno priťahovaný k miestu, kde predchádzajúci deň videli postavu ženy s dieťaťom, v ktorej spoznali Pannu Máriu. S Pannou Máriou sa zhovárali a spoločne sa modlili. Táto skupina bola neskôr označovaná ako medžugorský vizionári. Podľa svedectiev vizionárov mali od toho dňa zjavenia, nech boli kdekoľvek, spoločne či individuálne.

Hneď po začiatku zjavení sa začalo prenasledovanie vizionárov, ich rodín a farníkov v Medžugorí. Vizionári boli mnohokrát predvedení k policajným výsluchom, dokonca sa museli podrobiť psychiatrických vyšetreniam. Ale pri všetkých bolo potvrdené, že sú psychicky zdraví.

Dnes sa 25. jún v Medžugorí slávi ako výročie zjavenia Panny Márie. Medžugorie sa stalo miestom zhromažďovania pútnikov z celého sveta a tiež jedným z najväčších svetových modlitebných centier, porovnateľných s francúzskymi Lurdami, portugalskou Fatimou alebo mexickým Guadalupe.

A náš dojem z tohto miesta? Nie sme praktizujúci veriaci ale v Medžugorí sme sa cítili veľmi príjemne. Ostali sme (dobrovoľne) aj na omši, ktorá sa konala podvečer pri zapadajúcom slnku a celkovo sme odtiaľto odchádzali dobre naladení. Omši sme rozumeli aj keď neovládame lokálny jazyk 🙂

Auto sa dá zaparkovať na veľkom záchytnom parkovisku hneď pri Kostole sv. Jakuba. Bezplatne, ale po večernej omši nastáva na parkovisku dopravný kolaps. V širšom okolí Medžugoria sa dá platiť aj eurami, takže ak si sem spravíš výlet z Chorvátska, nemusíš meniť peniaze 😉

Ešte jedna rada na záver. Medžugorie je lepším východiskovým bodom na výlety do okolia ako Mostar 😉

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina, Medžugorie
Kostole sv. Jakuba v Medžugorí

3) Počitelj

Vzdialenosť od Mostaru – 28 km

Architektúra mestečka Počitelj pozostáva predovšetkým zo stredovekých a osmanských prvkov. Dominantou mestečka je pozostatok veže Počitelsja utvrda, ku ktorej sa treba vyjsť poriadne vysoko. Výhľad však stojí za to 😉 No napriek tomu ten najkrajší výhľad na mestečko je z opačnej strany, z pevnosti Pašina tabija. Toto mestečko tak trochu pripomína albánsky Berat 🙂

Mesto bolo vybudované v stredoveku v prírodnom krasovom amfiteátri pozdĺž rieky Neretva. Jadro mesta je pre Bosnu a Hercegovinu chránenou národnou pamiatkou a akýmsi kamenným skanzenom. V chladných kamenných domoch s kamennými strechami v pôvodnej časti mestečka Počitelj sotva niekto býva. Nachádza sa tu iba niekoľko ubytovaní a niekoľko reštaurácií.

Parkovať sa dá pozdĺžne popri hlavnej ceste. Už mimo hlavnej turistickej sezóny je tu plno áut a kapacity parkovania nepostačujú, takže veľa šťastia ;P

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina, Počitelj
Počitelsja utvrda

4) Stolac

Vzdialenosť od Mostaru – 36 km

Stolac je starobylé mesto, ktoré bolo vďaka svojim priaznivým geografických podmienkam osídlené už od staroveku. Postupne sa tu vystriedali Ilýrovia, Rimania aj Slovania, ktorí po sebe zanechali množstvo archeologických dôkazov.

Najvýznamnejším z nich je stredoveká nekropola Radmilja. Pohrebisko zahŕňa 133 stećci s vyobrazeniami základných aktivít ako sejba, práca na poli, poľovačka či bojovníci. Niektoré kresby sú veľmi jednoduché, priam škôlkarské. Napr. tvár v štýle bodka, bodka, čiarka 😀 Vstupné k nekropole je 4 KM (2€).

Okrem toho sú ďalšími zaujímavými miestami v okolí mestečka Stolac vodopád Provalije, starý hrad nad mestom a antické ruiny Daorson.

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina, Radmilja
Stéćcie v stredovekej nekropole Radmilja

5) Hutovo blato

Vzdialenosť od Mostaru – 38 km

Prírodný park Hutovo blato je ornitologicky veľmi cennou oblasťou. Je to najväčšia rezervácia v Bosne a Hercegovine pozostávajúca najmä z močiarov. V priebehu roka je domovom pre viac ako 240 druhov sťahovavých vtákov.

Výlet loďou pomedzi močiare stojí 30€ za 30 minút, čo nám prišlo na balkánske pomery nekresťansky veľa. Navštívili sme aspoň 2 vyhliadky, ale miesto vtáctva sme videli iba 2 hady, tak sme sa radšej pobrali preč, keďže len prednedávnom sme navštívili Národný park Divjakë-Karavasta v Albánsku.

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina
Najväčšou zaujímavosťou rezervácie je neďaleký osmanský most cez rieku Bregava, ktorý vidno od hlavnej cesty

6) Vodopády Kravica

Vzdialenosť od Mostaru – 40 km

Vodopády Kravica sú niečo ako menšia verzia Plitvických jazier, iba s jedným vodopádom a bez žiadnych mostíkov. Zisťujeme, že v Bosne a Hercegovine sa za vstupné pýtajú chorvátske ceny. A aj keď sú tieto vodopády naozaj krásne, za 20 KM (10€) to nestojí, lebo tu mimo kúpania sa nie je čo robiť. Aj bufety sa ešte len stávajú a voda nie je na kúpanie dostatočne tepla ani v auguste.

Neúspešne sme sa snažili dostať aj k vodopádom Mala Kravica, ale v čase našej návštevy bola cesta k nim zatopená.

Pred vstupom sa nachádza veľké záchytné parkovisko pre návštevníkov. Parkovanie spoplatnené nie je. Vodopády vidno a počuť už odtiaľto.

Vodopády Kravica, Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina
Vodopády Kravica, a to je celé 😀

7) Peć Mlini

Vzdialenosť od Mostaru – 61 km

Oblasť Peć Mlini bola prerušovane osídľovaná už od staršieho neolitu až do súčasnosti. Na tomto mieste vyviera mohutná rieka Tihaljina z masívu vápencových skál. Hneď pod prameňom sa nachádza 7 skeletov bývalých mlynov, ktoré využívali energiu silného toku rieky. Skelety sú obrastené brečtanom a inými poplazmi. Prúdy vody sú usmernené tak, aby viedli popod mlyny a tie mohli využiť jej energiu. Inak tečie kade sa jej zachce a tvorí malé kaskády.

Neplatí sa tu žiadne vstupné a oblasť je otvorená permanentne. Je tu zákaz kempovania a kúpania aj keď toto miesto je na tieto činnosti ako stvorené. Na hlavnej ceste, trochu mimo parkoviska sa nachádzajú bezplatné WC vďaka eurofondom. Vážne aj tu v Bosne a Hercegovine 😀
Výlet do Peć Mlini je ideálne skombinovať s návštevou jaskyne Ravlica, keďže sa od seba nachádzajú len kúsok 😉

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina, Pec Mlini
Mostíky a mlyny na mohutnej rieke Tihaljina 🙂

8) Jaskyňa Ravlica pècine

Vzdialenosť od Mostaru – 62 km

Jaskyni Ravlića je významným archeologickým náleziskom, kde boli objavené nálezy z obdobia neolitu a to najmä keramika s farebnými ornamentami. Predpokladá sa, že bola obývaná do staršej doby bronzovej, kedy pravdepodobne spadla časť stropu jaskyne, čo donútilo jej obyvateľov nájsť si bezpečnejší úkryt.

Jaskyňa je charakteristická priestranným jaskynným dómom bez výraznej vápencového výzdoby. V lete poskytuje príjemné schladenie. Prejsť sa ňou môžete bez sprievodcu. Naozaj nehrozí žeby ste sa stratili 😉

Vstupné do jaskyne Ravlića je 5 KM (2,50€). Tým, že sa nachádza tak blízko hraníc s Chorvátskou, je možné platiť aj eurami. Prístupná je celoročne. Pred jaskyňou sa nachádza bezplatné parkovisko. Okrem toho tu nie sú žiadne iné služby ani WC.

Čo vidieť v Mostare a okolí, tipy na výlet Bosna a Hercegovina
Jaskyni Ravlića bola obývaná už od neolitu

Leave a Reply