TOP 10 najkrajších miest Andalúzie, ktoré nesmieš vynechať!

Hory aj mestá, príroda ale aj krásne pamiatky a taktiež troška adrenalínu. Andalúzia ponúka viac akoby bežný cestovateľ čakal. Týchto desať miest si pri cestovaní po Andalúzii určite zapíšte do svojho itineráru 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko

Toto je našich TOP 10 miest v Andalúzii

1) Mešito-katedrála v Córdobe

Córdoba bola pre nás tým najkrajším mestom Andalúzie. Najväčšou zaujímavosťou a pre nás aj najuchvacujúcejšou pamiatkou Andalúzie bola práve mešito-katedrála v Córdobe.

Cordóbska mešita stojí na mieste pôvodného vizigótskeho chrámu sv. Vincenta mučeníka. Na tomto mieste začal v 8. storočí stavať mešitu Abdurrahmán I. V nasledujúcich 200 rokoch bola mešita značne rozšírená.

Krátko po tom, ako arabské etnikum Maurov dobilo v roku 711 Córdobu, sa mesto stalo hlavným centrom islamského emirátu Al-Andalus. Počas arabskej nadvlády na Pyrenejskom polostrove to bolo jedno z najbohatších a najobývanejších miest, kde po boku žili kresťania, moslimovia aj židia.

V roku 1236 bolo mesto Córdoba získané späť kresťanským kráľom Ferdinandom III. Ešte toho roku premenili mešitu na kresťanský kostol a v 16. storočí bola do mešity vstavaná katedrála zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie.

Dnes slúži ako rímskokatolícka katedrála a zároveň ako jedna z top pamiatok Andalúzie, v ktorej môžete uvidieť zmesku náboženstiev a jedinečný svetový unikát v jednej stavbe 🙂

Vstup do mešity je doslova magický! Oheň horiaci v zavesených svietnikoch pripomína čarodejnícky hrad Rokfort. Ale z omylu ťa hneď vytrhnúť oblúky s architektúrou arabského sveta a kaplnky ťa dovedú do rozpakov.

Ak ťa zaujímajú ďalšie krásne miesta v (podľa nás) najkrajšom meste Andalúzie, prečítaj si článok: Córdoba, mesto, ktoré ti otvorí ústa dokorán 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Zvonica ale aj minaret, Torre del Campanario, ukazuje smerom na juh a nie k Mekke, rodisku Mohameda

2) Setenil de las Bodegas

Dedinka Setenil de las Bodegas bola najväčšie prekvapenie našej cesty po Andalúzii! V Setenil de las Bodegas ťa čaká prechádzka popod pieskovcový útes a mestečko vrastené doň. Domčeky, podniky a aj obchody so suvenírmi sa nachádzajú priamo v pieskovcových skalách. Je to okúzľujúce miesto, ktoré určite musíte na vašej ceste Andalúziou navštíviť!

Ako mnohé iné dediny a mestá v Andalúzii aj táto je biela. Na celé mestečko je výhľad z miestneho kostolu na útese. Ak ťa dedinka pod pieskovcovou skalou zaujíma ešte viac, prečítaj si tento článok: Setenil de las Bodegas a Ronda 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Prechádzka popod pieskovcový útes v Setenil de las Bodegas

3) Maurská pevnosť Alhambra

Granade dominuje pravdepodobne najpodstatnejšia pamiatka celej Andalúzie, stredoveká pevnosť Alhambra. Komplex stredovekých palácov a pevností Alhambra v preklade znamená “Červené opevnenie.” Je zložená z troch častí – Alcazaba, Palacio de Generalife a Palacios Nazaríes. Alhambra je najnavštevovanejšou pamiatkou celého Španielska a záujem o ňu je taký obrovský, že počet vstupeniek do jej najkrajšej časti, Palacios Nazaríes, je limitovaný.

Alhambru opísali maurský básnici ako “perlu vsadenú do smaragdu.” Po jej návšteve môžeme potvrdiť, že mali pravdu. Návšteva Granady stojí za to, aj keď tu okrem Alhambry nenavštívite už nič iné. Najkrajšiu vyhliadku na Alhambru s pozadím pohoria Sierra Nevada je Mirador San Nicolás 😉

Ak ťa zaujímajú ďalšie pamiatky v Granade, prečítaj si článok: Granada, perla Andalúzie 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Patio de Los Leones, najkrajšia časť Alhambry :)s

4) Caminito del Rey

Caminito del Rey je chodník vo výške, vedúci naprieč úzkou roklinou El Chorro. Pôvodne vznikol ako údržbová cesta pre robotníkov vodnej elektrárne v roku 1905. Aj keď verzie sa líšia, údajne týmto chodníkom prešiel aj vtedajší kráľ Španielska Alfonso XIII. Odvtedy sa chodník nazýva Kráľovská cesta, po španielsky Caminito del Rey.

Rokmi sa chodník dostal do havarijného stavu a dôsledkom toho boli prvé obete na životoch. Chodník dostal nový status a to: Najnebezpečnejší chodník sveta. V roku 2011 sa dohodla obnova Caminita a od roku 2015 je chodník obnovený a sprístupnený verejnosti. Dnes je jeho návšteva úplne bezpečná.

Caminito del Rey má obmedzenú kapacitu, preto treba svoji návštevu zvážiť zavčasu a dopredu kúpiť lístky. Všetky dôležité informácie o návšteve Caminita sa dozvieš v článku: Prechádzka po najnebezpečnejšom chodníku sveta – Caminito del Rey

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Caminito del Rey, kedysi najnebezpečnejší chodník sveta, dnes úplne bezpečný

5) Kaňon Los Cahorros

Ústie kaňonu Los Cahorros za nachádza na konci dedinky Monachil, vzdialenej len 14 km od Granady. Po vstupe do kaňonu stále naberáme nadmorskú výšku, obchádzame vodopádik a prechádzame malý mostík. Dostávame sa k závesnému mostu, na ktorý môžu vstúpiť len 4 ľudia súčasne. Hneď vedľa neho padá voda do priepaste.

Za závesným mostom prichádza tá najkrajšia časť, kaňon Los Cahorros, ktorým sa valí riečka Río Monachil. Pre návštevníkov je popri stene vytvorený chodník, po ktorom sa majú šancu dostať sa až na koniec kaňonu. V istých úsekoch sme sa však museli plaziť a podliezať skaly.

Okrem návštevy kaňonu Los Cahorros, sa môžeš v okolí Granady vybrať aj na ďalšie výlety: 7 tipov na výlety v okolí Granady 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Najdlhší most smerujúci do kaňonu Los Cahorros

6) Ronda a viadukt Puente Nuevo

Mestečko Ronda sa môže popýšiť najkrajším viaduktom v širokom okolí. Nazýva sa Puente Nuevo, v preklade Nový most. Stavať ho začali v roku 1759. Historický most vedie ponad pieskovcový kaňon a spája dve časti mesta.

Toto mesto určite navštívite, rovnako ako všetci ostatní turisti, ktorí navštívia Andalúziu. Práve pre neúnosný počet turistov je Ronda neprekonateľná aj v počte vyhliadok na kilometer štvorcový. Nakoľko ich stále nebolo dosť, prirobili aj balkónik ponad útes s názvom Mirador de Ronda, neďaleko býčej arény.

Pre ďalšie zaujímavé miesta a pamiatky v Ronde pozri článok: Setenil de las Bodegas a Ronda 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Výhľad na viadukt Puente Nuevo v Ronde

7) Las Alpujarras

Las Alpujarras je označenie bielych dedín na južných svahoch najvyššieho pohoria Andalúzie, Sierry Nevady. Sú veľmi fotogenické, ale v podstate tu nič špeciálne k videniu nie je, čo z týchto dediniek robí ideálne miesto na oddych 🙂 Biela farba na domoch slúži na to, aby odrážala slnečné lúče a tak sa stavby neprehrievali.

Ak máš rád španielsku kuchyňu, v oblasti Las Alpujarras môžeš vyskúšať aj tradičné jedlo regiónu, Plato Alpujarreño 🙂 Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Na tanier dostaneš vyprážané volské oko, klobásu, krvavničku a šunku La Alpujarra, ktorá sa vyrába v dedine Trevélez. Ako príloha sa podávajú zemiaky.

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Biele dedinky Las Alpujarras sú ideálne aj na portrétne fotenie

8) Kamenné mesto El Torcal

Ak sa v Andalúzii chcete vybrať na peknú prechádzku do prírody a niečo pri tom aj vidieť, navštívte El Torcal. Nenáročná turistika, počas ktorej vás budú sprevádzať kamenné útvary z vápenca, je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V parku existujú tri okruhy. Najkrajším je ten najmenší, trvá asi 45 minút a je dlhý len 1,5 km. Budete tu však s najväčším počtom turistov.

My sme sa rozhodli pre 3 km okruh, ktorý je len predĺžením toho najmenšieho. Najdlhší okruh vedie úplne iným smerom a navštevuje ho naozaj len hŕstka turistov.

Neďaleko El Torcal sa nachádzajú ďalšie zaujímavé miesta a pamiatky. Ak ťa zaujímavú, nevynechaj článok: 10 zaujímavých tipov na výlet do vnútrozemia regiónu Málaga 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Menej známym miestom v Andalúzii je kamenné mesto El Torcal 😉

9) Plaza de España v Sevilli

Sevilla je najsuchším mestom Andalúzie, ale aj celého Španielska. To najkrajšie a najfotogenickejšie z andalúzkej Seville je námestiu Plaza de España. Toto námestie bolo dostavané až v roku 1929, pre potreby svetovej výstavy iberoamerických expozícii.

Námestie obklopuje polkruhová stavba, s početnými výklenkami. Každý jeden výklenok, predstavuje inú provinciu Španielska, ktorá je vyobrazená na lavičke. Uprostred námestia sa nachádza fontána, ktorá je od výklenkov oddelená kanálom, cez ktorý sa dá prejsť 4 vyzdobenými mostmi. Dá sa prenajať loďka a preplaviť sa dookola po kanáli.

Sevilla však ponúka ďaleko viac krásnych pamiatok, o ktorých sa dočítaš v tomto článku: Po stopách najväčších a najkrajších pamiatok Seville 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Plaza de España, najkrajšie námestie Andalúzie 🙂

10) Prímorská atmosféra Málagy

Málaga nie je najkrajším mestom Andalúzie, ale ako jediná z andalúzskych veľkomiest má príjemnú prímorskú atmosféru. Nás si Malága najviac získala vôňou mora a troškou tropického raja, ktorý sa dá užiť v Parque de Málaga. V parku sa môžeš započúvať do štebotu pestrofarebného vtáctva. Aj pre toto zbožňujeme Andalúziu 🙂

O tom ako sa dá Málagou prekorčulovať ale aj mnoho iného sa dočítaš tu: Na korčuliach po Málage 😉

TOP miesta a pamiatky v Andalúzii, Čo vidieť v Andalúzii, Španielsko
Prímorská atmosféra a svištiace kolieska 🙂

Leave a Reply