Atény ťa očaria lacnými jahodami a historickými budovami

Náš prvý jarný výlet sme sa rozhodli spraviť do Atén. Okrem aprílového opálenia nás tu čakali aj zrelé jahody, romantické uličky a fascinujúca Akropola 🙂

ATHENS_2016_205

Obsah:

 

Z letiska autobusom či metro

Z letiska sme sa odviezli za 6 € busom pre dospelého (študent 3 €) práve na toto námestie v centre. Môžeš zvoliť aj metro, čo je 9 € pre dospelého, avšak keď doletíte o polnoci, tak ti už nepomôže. Výhoda tých autobusov je, že jazdia nonstop! Vyhodia ťa na námestí Syntagma v centre Atén. Na tejto stránke si môžeš pozrieť základne info ohľadom možností transportu.

Cez deň je možností prepravy mnoho, v noci iba jedna

Lístky na pamiatky pre študentov zadarmo

Za všetky “zrúcaninové” pamiatky musíš platiť nejaké to vstupné, prípadne si ich môžete pozrieť z diaľky, cez plot ako sme to chvíľu robili aj my. Rýchlo sme pochopili, že to nemá zmysel a kúpili si multi-lístok, ktorý zahŕňa všetko zaujímavé okrem olympijského štadiónu Panathenaic stadium. Lístok stojí 30 € a pre študentov EÚ je zadarmo 😉

ATHENS_2016_211
Vchod do Akropoly ako do iného sveta

Doprava po Aténach

Ako sa na správny južanský národ patrí, jazdia tu šialene. Majú tu veľa motoriek a tak si na prechodoch naozaj dávaj pozor, pretože aj na chodníky zvyknú nečakane spoza rohu vybehnúť, či len cez chodník budú obiehať zápchu! Bohužiaľ, v Aténach nie sú absolútne žiadne cyklocesty a ani chodníky, či parky aspoň trocha použiteľné na korčule 🙁 Takže väčšinu času sme chodili pešo alebo využili metro.

 

TOP pamiatky v Aténach

1) Akropola

Akropola je jednoznačne miesto, ktoré v Aténach musíš navštíviť! Dá sa na ňu dostať pešo z námestia Monastiraki hneď niekoľkými romantickými uličkami, plných malých kaviarničiek, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru Atén.

Tesne pred Akropolou sa nachádza vyhliadka, ku ktorej vedú schody a je odtiaľto perfektný výhľad na centrum Atén. Ešte dole na trhu sme si kúpili 1kg čerstvých jahôd za 1,5 € a vychutnali si ich pri pohľade na ruch antickej metropoly.

ATHENS_2016_037
Výhľad na Limestone hill, druhú dominantu Atén
Jahody v Aténach
Pred vstupom do Akropoly nám kontrola odobrala našu igelitku s jahodami a ochotne nám ju počas návštevy postrážila 😀

Čo sa týka Akropoly, tak je to to najkrajšie miesto, ktoré sme v Aténach videli. Miesto dýchajúce históriou, s úžasným výhľadom na celé mesto. Je to tak krásne, že sme im prepáčili aj tých pár žeriavov a lešenie, čo tam špatia. Akropola je zahrnutá v multi vstupenke za 30 €. Ale dá sa kúpiť aj lístok na samotnú Akropolu za 16 €.

ATHENS_2016_110
Odvrátená tvár Akropoly 😀
ATHENS_2016_223
Výrazne biele časti, znázorňujú dorobené (nie pôvodné) oblasti

V tomto veľkom areáli na kopci sa nachádzaju aj dva starobylé amfiteátre, pričom na ten novší Odeon of Herodes atticus sa dá pozrieť z výšky. Do toho staršieho Theater of Dionysos sa môžeš ísť aj priamo poprechádzať. Sú to viacmenej ruiny a kvôli zachovanejšiemu amfiteátru k nemu veľa ľudí nechodí.

ATHENS_2016_235
Theater of Dionysos

Z úžasného výhľadu na mesto z Akropolou na nás požmurkával oproti ležiaci kopec s malým pamätníkom – Philopappos hill. Bolo to len ďalších pár minút šliapania do kopca a odmenou bol ďalší výhľad na opačnú časť mesta a tentokrát aj na more 😉

ATHENS_2016_049
Výhľad z Philopappos hill na Akropolu a Limestone hill v pozadí
ATHENS_2016_066
Atény ako spleť nízkych bielych budov s nie príliš veľa zelenými plochami.

2) Námestie Monastiraki a Tzisdarakis mešita

Náš štartovací bod bolo námestíčko s Tzisdarakis mešitou, z ktorého viedli dve paralelné uličky, pričom jedna bola “miletič” ulička Pandrossou s handrami a ďalšia s kopou miestnych reštaurácií a kaviarničiek.

ATHENS_2016_008
Tzisdarakis mešita a námestie Monastiraki plné života
ATHENS_2016_015
Grécka verzia Miletičky 😀

3) Ancient Agora of Athens

V komplexe ruín Ancient Agora of Athenssa nachádza múzeum Agory, krásny a celkom zachovaný chrám Temple of Hephesteus a dlhá budova s veľa veľa stĺpmi – Stoa of Attalos.

ATHENS_2016_121
Stoa of Attalos
ATHENS_2016_136
Temple of Hephesteus

4) Kerameikos

Kerameikos je zo všetkých pamiatok na multi-lístku asi najväčšia ruina, napriek tomu je celkom zaujímavé sa prechádzať v troskách a po cintoríne. Názov síce pripomína niečo iné, ale pôvodne bolo toto miesto pohrebiskom.

ATHENS_2016_166
Kerameikos

5) Hadriánova knižnica

Hadriánova knižnica je menší, ale zato veľmi pekný areál s typickými antickými stĺpmi. Kúsok za areálom sa nachádza Tower of the winds. Obidve vidno veľmi dobre aj spoza plota a sú situované v najužšom centre Atén.

ATHENS_2016_196
Hadriánova knižnica
ATHENS_2016_022
Tower of the winds

6) Arch of Hadrian

Náhodne sme narazili Arch of Hadrian, do ktorého si môžeš pekne zakomponovať Akropolou na pozadí 😉

ATHENS_2016_090
Arch of Hadrian

7) Temple of Olympian Zeus

Obrovský chrám, z ktorého sa zachovali už iba stĺpy. Aj napriek tomu, že väčšina chýba je to impozantné miesto. O to viac keď si uvedomíme, že to bol najväčší chrám v starobylom Grécku 🙂

ATHENS_2016_268
Poválané stĺpy v komplexe Temple of Olympian Zeus

8) Nejeden olympijský štadión

Z vonku sme si prezreli Zappeion hall, ktorá v minulosti veľakrát slúžila ako Olympijská budova. Dnes je hlavne využívaná na ceremónie. Kúsok odtiaľt sa môžeš pokochať starým štadiónom Panathenaic stadium, kde sa konali prvé moderné Olympijské hry v roku 1869! Štadión je unikátny práve tým, že je celý vyrobený z bieleho mramoru.

ATHENS_2016_095
Zappeion hall
ATHENS_2016_099
Panathenaic stadium

9) National garden of Athens

Ak ťa už začnú unavovať zrúcaniny a stĺpy, skús si odbehnúť do parčíku National garden of Athens. Nájdeš tu mini ZOO s akčnými zvieratkami a park, v ktorom si príjemne oddýchneš.

ATHENS_2016_273
National garden of Athens

10) Parlament of the Hellens

Na samotnom námestí Syntagma je miestny Parlament of the Hellens, kde si môžeš každú hodinu počkať na výmenu miestnych vyfešákovaných stráži s brmbolcami na nohách 🙂 alebo aj nemusíte, je to strašná nuda!

Stráž s brmbolcami na nohách 🙂
ATHENS_2016_290
Parlament of the Hellens

11) Limestone hill

Ak chceš večer zakončiť naozaj grandiózne 😛 tak odporúčam menší trek na vápencovú horu. Je to ten kopec, ktorý uvidíš snáď z každej inej vyhliadky v meste, a pokiaľ ho už nechceš vidieť, tak choď tam 😉 Nevravím, že to bude jednoduchý výstup po celom dni prezerania pamiatok (bude najnáročnejší v meste), ale vravím, stojí to za to, a v noci! 😉

ATHENS_2016_295
Úžasný výhľad na Akropolu z Limestone hill

Odmenou ti bude krásny vysvietený kostolík na vrchole, spolu s malou vežičkou poblíž a úžasný výhľad na nočné Atény! Uvidíš nočnú vysvietenú Akropolu, či v diaľke farebné ruské kolo zábavného parku s ďalšími atrakciami. Cestou na tento kopec budeš na pár miestach potrebovať aj nejakú baterku, či aspoň ledku z mobilu.

ATHENS_2016_202
Romantika na vrchole vápencovej hory

12) Prístav Pireus

Všetky vyššie menované pamiatky sme si stihli v pohode užiť za dva plné dni, bez žiadneho ponáhľania, keďže nie sme na pretekoch 🙂 Pred našim odchodom sme sa chceli ešte pokúsiť pozrieť si bojovú loď z I. svetovej vojny Greek cruiser Georgios Averof, ktorá sa nachádza zopár kilometrov od hlavného prístavu. Ale bohužiaľ metro stojí naozaj ďaleko od nej a už sme nemali veľa času nazvyš. Tak sme sa aspoň pokochali pohľadom na miestne more a mohli sme ísť smer letisko, celý spálený “na pandu” od nečakane intenzívneho aprílového slnka 😀

ATHENS_2016_306

CELÁ FOTOGALÉRIA

Leave a Reply