Barcelonou sa môžeš aj prekorčulovať!

Pre mňa túžobne očakávaná Barcelona sa stala tento rok skutočnosťou, aj so zbalenými korčulami v kufri 😀

1.deň – Prílet do Girony

Hneď po prílete, ako vyjdete z letiskovej haly, tak sa dostanete k autobusom, ktoré vás už zavezú do Barcelony, alebo do Girony, ako to bolo v našom prípade. Jednosmerný lístok do Girony stojí 2,75€. Po nie dlhej ceste busom sme sa ubytovali v budove ‘intrákoveho typu’, avšak mali tu všetko pekne prerobené, takže super 🙂 Jedna noc vyšla na prijateľných 40,9€, pre dve osoby.

Keďže sme sa ubytovali až po 22-hej, tak všetky obchody už boli zavreté. Vydali sme sa na krátku obhliadku mesta, a nemohli sme nájsť žiaden otvorený podnik, či kebab do ruky 🙂 Ale zato sme našli automat, ktorý vám vypľul v sáčku ohriaty hambáč za 2,2€! 😀 Ako núdzovka to postačovalo, len nás potom trocha naštvalo, že hneď potom sme sa prechádzali okolo nájdených otvorených reštík 😀

2015_08_05_GIRONA_004
Hamburgeromat 😛

Inak majú tu celkom zaujímavý potok, ktorý má koryto už dopredu pripravené na veľkú rieku :)) Ale nie, smerom do centra sa voda už viac rozlieva, ale je to stále len taká bačorinka, ale zato tam je pekne vidno ryby 🙂

2.deň – výlet po Girone a cesta do Barcelony

Hneď ako sme sa doobeda ‘vycheckovali’ z hotela, tak nás prekvapil čulý ruch na ulici, čo bol úplný opak mŕtvej nočnej Girony. S Jankou sme nakúpili v miestnych potravinách čerstvú teplú bagetu a niečo k tomu, aby sme si neskôr mohli sadnúť do miestneho parku na lavičku a v pohodičke vychutnávať ruch prebúdzajúceho sa mestečka. Boli sme ubytovaní v dobrej lokalite, a tak nám stačilo prísť k rieke a odtiaľ ísť pozdĺž nej do centra.

V centre nás čakali staré, pekne úzke uličky s veľa schodmi, ktoré mi tak trocha pripomínali tie Chorvátske. A dominantou historického centra boli dva starodávne kostoly. Pričom za nimi (ďalej od rieky) bola krásna záhrada s veľa lavičkami a točité schody, ktoré vás priviedli na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ bol krásny výhľad na celé mesto 🙂 Prechádzkou po meste sa nedalo nevšimnúť si veľké množstvo katalánskych vlajok vlajúcich z balkónov.

2015_08_05_GIRONA_017
Centrum Girony
2015_08_05_GIRONA_031
Výhľad na Gironu

Na obed sme si nechceli dávať nič z predražených vyše 10-eurových menučiek, a tak sme si dali klasický rýchly kebab do ruky 😛 a mohli sme pokračovať na miestnu ‘autobusovo-vlakovú’ stanicu, kde sme si kúpili 2 jednosmerné lístky do Barcelony spolu za 22,5€. Takže Girona bola určite dobrou zahrievačkou pred samotnou Barcelonou 😉

2015_08_05_GIRONA_048
Vlakom do Barcelony

Cesta vlakom bola možno pomalšia od autobusu, keďže vlak stál každú chvíľu na nejakej pláži, ale zato bola oveľa pohodlnejšia. A navyše s úžasnou scenériou, keďže kedy najbližšie pôjdete vlakom priamo po pobreží popri krásnych plážach? 😉 Vystúpili sme nakoniec v centre, niečo vyše kilometra od nášho úbytka Avocado Lodge. Teta domáca nás prišla ubytovať do ‘bytovky’ s veľmi starým výťahom. Bol to veľký priestranný apartmán s vysokými stropmi, avšak kedysi! Pretože teraz je celý ten obrovský apartmán naporcovaný na 4 miestnu izbu a dve 2-miestne, so spoločným WC a sprchou. Všetko by bolo OK, keby sme však nevyfasovali izbu niečo o málo väčšiu ako špajza s poschodovou posteľou, kde sa dali ledva dvere s oknom otvoriť. Jedno okno bez záclon, žiadna skriňa, žiadne polička, žiaden odpadkový kôš a ani periny, len jedna plastová stolička…

2015_08_06_BARCELONA_1den_057
Naša špajza 😀

Každopádne sme si obuli korčulky a išli si do mesta radšej vyvetrať hlavu 🙂 V potravinách hneď vedľa nášho vchodu nás v pohode pustili na korčuliach nakupovať, skúste to na SVK 😉

2015_08_06_BARCELONA_1den_060
Arenas de Barcelona

Naša cesta smerovala k Plaza Espaňa so starým bullringom Arenas de Barcelona a k úžasnej monštróznej fontáne pod palácom, kam viedli prosím pekne eskalátory! 🙂 A samozrejme s korčulkami nebol problém. V oblasti Montjuic park sme si pozreli úžasnú svetelnú show Spievajúcej fontány za hudobného doprovodu známych interpretov, či hudby z filmov a išli späť 🙂

2015_08_06_BARCELONA_1den_081
Pri spievajúcej fontáne
Že eskalátory
Že eskalátory
2015_08_06_BARCELONA_1den_084
Spievajúca fontána

3.deň – Olympijský areál, cintorín, hradby, pláž

Piatok sme začali skoro ráno o 9-tej, aby sme sa aspoň trocha vyhli teplu 🙂 Našou prvou zastávkou bol Olympijský areál – Lluis Companys Olympic stadium (otvárajú ho o 10-tej), na ktorý sme prišli ako inak na korčuliach priamo z ubytka, avšak tam sme sa už prezuli, nech neporušujeme zákazy. Vstup do areálu je for free. Dominantou je obrovská ikonická biela stavba Calatrava Tower, ktorá mi prišla dosť fotogenická 🙂 navyše tu máte aj krásny výhľad na mesto.

2015_08_06_BARCELONA_2den_095
Lluis Companys Olympic stadium

Z olympijského areálu sme smerovali do kopcov k miestnemu obrovskému cintorínu – Montjuic cemetery, kde je pochovaných cca 150 000 ľudí! Pri takom množstve už nie je veľmi priestor na klasické hroby, a tak je cintorín riešený spôsobom, že sú na sebe jednotlivé pomníky naukladané do výšky v blokoch. Prejsť celý cintorín by dalo obrovskú námahu, keďže je rozľahlý a do kopca, ale dali sme si aspoň tu námahu vyjsť na najvyšší bod, aby sme sa potom mohli pokochať krásnym výhľadom na prístav. Bez davov turistov, v tichu… keďže sme tam boli jediní návštevníci a semtam sme stretli pracovníkov cintorínu. Silné miesto!

2015_08_06_BARCELONA_2den_109
Montjuic cemetery
2015_08_06_BARCELONA_2den_119
Výhľad z Montjuic cemetery

Nasledovalo šlapanie do kopca k mestským hradbám – Montjuic castle, ktoré sme si prezreli zvonku, spolu s priľahlými delami a sledovali sme lukostrelcov, bežných ľudí, ako sa snažia trafiť terč 🙂 Keď sme smerovali nadol do mesta, tak sme si pre istotu pozreli, čo stojí jednosmerná jazda lanovkou – 7,8€! Tak sme sa zasmiali a išli ďalej v žabkách.

2015_08_06_BARCELONA_2den_135
Montjuic castle

Po ceste dolu sme si spravili piknik pod palmou s peknou trávičkou, s výhľadom na osviežujúcu fontánu. Až sme zišli najväčší kopec prechádzajúc cez park Gardens of Joan Brossa, tak sme si obuli korčulky a išli na nich až na ubytko.

2015_08_06_BARCELONA_2den_143
Gardens of Joan Brossa

Po menšom občerstvení sme sa vydali na korčuliach konečne aj na pláž. Avšak treba podotknúť, že nie vždy majú ideálne cestičky pre korčule, pretože vo veľa uliciach chýba cyklochodník a na chodníku sú semtam všakovaké dlažobné kocky +Mal som ‘úžasný nápad’ ísť na pláž bez trička s uterákom prehodeným cez krk. No zanedlho ma zbadala skupinka policajtov v dave ľudí a slušne mi naznačili, nech sa zahalím. Nevedel som totiž, že v Barcelone sa od 2011-ho nemôžete pohybovať po meste bez trička. Pokiaľ sa odmietnete obliecť a budete pri napomenutí prostestovať, tak vám hrozí pokuta až do 300€, to len tak na okraj pikoška 😉

2015_08_06_BARCELONA_4den_257_a
Jedna z mnohých pláží v Barcelone

Čím viac sme sa približovali k pláži, tak už bol asfalt pre korčuľovanie prijateľnejší a chodníky širšie. No radosť korčuľovať sa konečne popri pláži, kde môžete vidieť artistov fúkať obrovské bublifukové bubliny, vidieť rôzne pokerovanych skejťákov, bikerov, či kdekoho na elektrokolobežkách, ktoré boli na pláži veľmi populárne. Elektrické kolobežky dokážu ísť rýchlosťou až 40 km/h! V kombinácii s tým, že to väčšinou riadia neskúsení puberťáci si viete domyslieť, aký chaos tam niekedy vedia spraviť. Asi čakajú, kým tam niekto prejde malé dieťa, aby to zakázali, alebo obmedzili tomu aspoň rýchlosť.

2015_08_06_BARCELONA_4den_257_b

Pláž bola piesková, pravdaže riadne preplnená, ale aj napriek tomu sa tam dalo v pohodičke existovať 🙂 Od mora nejakú úžasnú azúrovosť nemôžete očakávať, ale na svoj účelpostačuje, a tak sme boli spokojní :3 Navyše podľa National Geographic patrí pláž v Barcelone do TOP10 svetových urban pláží!

4.deň – V znamení Gaudího

Našu sobotu by sme mohli označiť ako Gaudího sobotu, pretože sme v tento deň videli nespočetne veľa jeho stavieb. Išli sme ako inak hneď na korčuliach, kým sme prišli k dvom Gaudího budovám Casa Lleo Morera a Casa Batllo. Pokochali sme sa a išli sme hľadať malý zašitý trh v uličkách, o ktorom vedia len domáci. Podarilo sa a občerstvili sme sa sviežimi broskyňami.

2015_08_06_BARCELONA_3den_152
Casa Lleo Morera
2015_08_06_BARCELONA_3den_161
Casa Batllo
2015_08_06_BARCELONA_3den_169
House of spikes

Naším ďalším cieľom bola Nemocnica, ku ktorej sme sa chceli dostať po jednej rušnej ceste, avšak bola tam samá dlažba a cyklochodník nikde. Tak sme zišli o dve ulice nižšie, aby sme si potom mohli vychutnať krásne asfaltové jednosmerky 🙂 Po ceste sme si ešte vychutnali jednu veľmi netradičnú stavbu – Casa Vicens

2015_08_06_BARCELONA_3den_176
Casa Vicens

Už od Gaudího budov sme pomaly, ale isto stúpali do kopca, keďže sme smerovali do vnútrozemia – a to znamenalo, že sme kúsok od nemocnice museli prekonať veľký kopec, po ktorom sme sa postupne spustili. Nemocnica Hospital of the holy cross and Saint Paul bola krásna stará budova s viditeľnými tehličkami. Keď sme pri nej stáli, tak sme sa otočili o 180 stupňov a uvideli sme najväčšiu dominantu mesta.

2015_08_06_BARCELONA_3den_190
Hospital of the holy cross and Saint Paul

K Sagrada Família kostolu sme sa dopracovali uličkou, ktorú lemovali letné terasy spolu s lavičkami, ktoré sme hneď využili na občerstvenie a pekne zdiaľky sme si ju mohli vychutnať len tak, bez davov turistov. Samozrejme, čím viac sme sa približovali ku chrámu, ktorý mi pripomína veľké osie hniezdo s vianočným stromčekom uprostred, tak pribúdalo aj turistov. Lemuje ju niekoľko žeriavov a rôznych pracovných zariadení, keďže Sagrada je večne nedokončená. Lístky sa nám nechcelo v predstihu riešiť, a tak sme nešli ani dovnútra. Je to ale veľmi zaujímavé dielo aj zvonku, ktoré nesmiete vynechať 😉 Už sme ale zatúžili po obede a menšej šieste, a tak sme sa vydali do miestnej delicious reštiky s hamburgermi a na ubytko (vyše 13 km nabehaných za doobedie).

2015_08_06_BARCELONA_3den_205
Sagrada Familia

Poobede nás čakal príjemný letný dážď, a tak sme sa vydali na Placa de Catalunya námestie, kde si môžete ponaháňať holubov do sýtosti 😀 alebo si pozrieť dve identické fontány. Čo je ale dôležité, tak práve tu začína jedna dlhočizná nákupná ulica La Rambla, kde si príde na svoje každý! Navyše tu máte aj miestnu tržnicu La Boqueria market so samými čerstvými dobrotami, kde sa to len tak hmýri vôňami a farbami.

2015_08_06_BARCELONA_3den_225
Placa de Catalunya
2015_08_06_BARCELONA_3den_239
La Boqueria market
2015_08_06_BARCELONA_3den_247
La Rambla

Po menších nákupoch sme zablúdili na rôzne menšie námestia ako Placa Reial, či Guell palace

2015_08_06_BARCELONA_3den_244
Guell palace

5.deň – Inline na pláži

Nedeľu sme poňali viac inlajnovo a povedali sme si, že si to odkorčulujeme až na tu najposlednejšiu verejnú pláž. Až sme tam prišli, tak sme si na chvíľu sadli na múrik, aby sme rozjímali. A v tom pozeráme, že v diaľke na pláži od opaľujúceho muža vzlietol akýsi malý biely vtáčik a priletel až ku nám na múrik. Ten vtáčik bola andulka, ktorú asi prišiel vyvenčiť na pláž 😀 fakt sme nechápali. Ešte sa stihol zamotať okoloidúcej cyklistke do jej dlhých vlasov, ktorá sa veľmi ‘potešila’ 🙂 Ale nakoniec sa ho podarilo uchmatnúť jednej okoloidúcej paničke so psíkom, ktorá ho vrátila dobiehajúcemu majiteľovi z pláže.

2015_08_06_BARCELONA_4den_257_f
Plážová andulka 🙂

Poobede sme sa už vydali peši ku krásnej starej tržnici Sant Antoni market, len škoda, že bola práve úplne celá v kompletnej rekonštrukcii. V uličkách s poväčšmi s indickými majiteľmi malých potravín sme potom objavili starý chrám obkolesený palmami, Monastery of Sant Paul de Camp. Odtiaľ to bolo už len kúsok k The Raval cat, na ktorú sme sa tešili 🙂 Bola to obrovská 7m dlhá kovová mačka, po ktorej sa ľúbili šplhať všetky deti z okolia, a túto mohli dokonca beztrestne ťahať za fúzy 🙂

2015_08_06_BARCELONA_4den_258
The Raval cat

Ďalšia významná pamiatka, na ktorú sme sa tešili bol Columbus monument, čo bol veľký 7m pilier v strede ‘kruháču’ s Kolumbusom na vrchole, ktorý ukazoval smerom na Ameriku.

2015_08_06_BARCELONA_4den_291
Columbus monument

Naše kroky smerovali k miestnemu prístavu so širokou lávkou pre peších, kde sme si len tak sadli na múrik, nasávali prímorskú atmosféru a sledovali ako ľudia kŕmia škriekajúce čajky. Pod čajkami navyše plával húf rýb, ktoré čakali na chybu čajok, aby si mohli tiež uchmatnúť nejaké to jedlo 🙂

2015_08_06_BARCELONA_4den_279
Relax pri móle
2015_08_06_BARCELONA_4den_275
Pohľad na lanovku pri prístave

Cez rušnú nákupnú ulicu La Rambla sme sa dostali ku Gran Teátre del Liceu, ďalej miestnymi úzkymi uličkami k Basilica of Saint Justus and Pastor, ktorá stojí za vzhliadnutie.

2015_08_06_BARCELONA_4den_297
Basilica of Saint Justus and Pastor

Pokračovali sme s Grand royal palace, ktorý nám pripomínal vežu, ako šachovnicovú figúrku 🙂

2015_08_06_BARCELONA_4den_301
Grand royal palace

Tajomný kostolík ukrytý hlboko v uličkách zatienený stromami Pláca de Sant Felip Neri vás pomaly, ale isto privedie cez Saint Jame’s square k nádhernej katedrále Cathedral of Santa Eulalia. Nás tam osobne priviedli do diaľky sa šíriace mohutné zvuky bubnov, kde malo práve nejaké menšie zoskupenie super exhibíciu 🙂

2015_08_06_BARCELONA_3den_252
Pláca de Sant Felip Neri

2015_08_06_BARCELONA_4den_309
Cathedral of Santa Eulalia

6.deň – Parky

V pondelok sme sa vôbec po prvýraz rozhodli v Barcelone využiť metro, keďže nás ďalší cieľ Labyrinth park of Horta bol v kopcovitejšej časti na okraji mesta. Platí sa tam symbolické vstupné pár eur, narozdiel od iných vstupov v predraženej Barcelone. Bol to pekný malý udržiavaný parčík s pár historickými budovami, veľmi neobnovovanými, takže pôsobili autenticky. No a bonusom bol malý labyrint v strede parku tvorený vysokými kríkmi. Aj napriek jeho neveľkej rozlohe sa dalo v ňom seriózne stratiť na pár minút a robilo to očividne radosť deťom, aj dospelým 🙂

2015_08_06_BARCELONA_5den_321
Labyrinth park of Horta

Cestou k ďalšiemu parku, Parc de la Crueta del Coll sme stihli zneužiť WC-ka v celkom peknej novej nemocnici 🙂 Trocha sme sa pomotali v kopcovitej časti mesta s rodinnými domami, až sme konečne vošli do parku, práve z tej vyššej časti, kde bolo pod nami malé údolie tvoriace park s kúpaliskom. Usadili sme sa teda pod borovicou na okraji ‘útesu’ a pripravili si desiatu. V tejto časti neboli, žiadni turisti, len my dvaja a krásny výhľad na celú Barcelonu, pre mňa to najkrajšie miesto v meste :3

2015_08_06_BARCELONA_5den_357
Parc de la Crueta del Coll

A keďže sme už boli tak rozbehnutí s tými parkami, tak sme do tretice navštívili Gaudího Park Guell. Je to len na skok od toho predchádzajúceho parku. Z tohto parku je taktiež krásny výhľad na Barcelonu, avšak tu už nájdete mraky turistov 😉 Pokiaľ vám nebudú postačovať len verejné prístupné priestory parku, tak si môžete zaplatiť a ísť aj do Gaudího časti s jeho rôznymi umeleckými dielami v podobe rôznych fresiek či kostolíka, ktorého časť je vidno aj z neplatenej časti. V platenej časti sme neboli, avšak nebola veľká v porovnaní so zbytkom parku.

2015_08_06_BARCELONA_5den_370
Park Guell

Po návrate metrom do centra sme zamierili k ďalšej Gaudího budove, Casa Calvet, ktorá sa tak trocha vymyká štandardnému Gaudího dizajnu, ale to jej nijak neuberá na kráse.

2015_08_06_BARCELONA_5den_386
Casa Calvet

Čo je ale naozaj krásna budova, tak to je Palace of Catalan music. Niekomu sa síce môže zdať až veľmi vyzdobená, ale podľa mňa je úžasná!

2015_08_06_BARCELONA_5den_399
Palace of Catalan music

Neďaleká rušná ulica Via Laietana, rovnobežná s La Rambla vám ponúkne pohľad na rôznorodé historické budovy. Potom to už máte len na skok k ďalšiemu z mnohých trhov, St. Catherine’s Market.

7.deň – Dobiehanie restov

Posledný celý deň, ktorý sme mali k dispozícii sme využili k dopozeraniu restov, ktoré sme ešte nestihli. Cestou sme obdivovali krásny The monumental bullring. Len pred chvíľou sme si obuli korčule, takže sa nám ich nechcelo vyzúvať, aby sme si pozreli aj interiér (tento ich šport aj tak neuznávame).

2015_08_06_BARCELONA_5den_420
The monumental bullring

Nasledovala netradičná moderná budova Design hub Barcelona a výšková farebná budova Agbar tower, ktoré pekne dotvárajú biznis časť Barcelony.

2015_08_06_BARCELONA_5den_427_a
Agbar tower

Od Agbar tower viedla pre nás jedna z najúžasnejších inline ulíc Avinguda diagonál, pretože to bol široký chodník idúci mierne z kopca so super asfaltom na korčulky 🙂 Navyše cestou sme si našli park s rôznymi modernými doplnkami Central Poblenou park, v ktorom si môžete zahrať aj basketbal, či len tak si odpočinúť. Práve na tom prázdnom ihrisku bol super povrch, kde by sa dobre robil freestyle slalom 🙂

2015_08_06_BARCELONA_5den_435_a
Park pri Avinguda diagonál

A ďalšou ulicou s parádnou cyklocestou vedúcou mierne dole kopcom je Passeig de Lluís Companys. Keď sa po nej spustíte až nadol, tak prídete ku krásnemu oblúku Triumphal Arch, ktorý bol postavený v roku 1888 ako brána k svetovej expozícii.

2015_08_06_BARCELONA_5den_439
Triumphal Arch

Čo je ale najlepšie na pešej zóne pod týmto oblúkom je fakt, že tu stretnete nespočetné veľa pouličných umelcov a športovcov. Od ‘bublifukárov’, cez umelcov s bábkami, až po bikerov, karatistov a iných. Pri našej malej pauze na lavičke bolo celkom zábavné sledovať bieleho pitbulteriéra, ktorý vyskakoval do vzduchu a snažil sa chňapnúť veľké bubliny, ktoré sa mu páčili 🙂 Samozrejme, že panička musela utekať za ním na vodítku 😀

2015_08_06_BARCELONA_5den_445
Šantenie s bublinkami 🙂

Čo nás ale najviac potešilo, tak priamo pod oblúkom sme našli trénovať španielskych freestyle slalomerov, samozrejme som sa hneď k nim pridal a čo-to potrénoval 🙂 Naokolo bolo celkom slušne množstvo divákov, ktorí prežívali naše pády, ale aj úspechy. Len škoda, že sme to nemali ako exhibíciu, ale ako tréning 😉

Pre nás posledným, ale zároveň aj najkrajším parkom bol Parc de la Ciutadella. Mohli ste sa v ňom prejsť po ‘sklennikoch’ s palmami a rôznou inou exotickou zeleňou, či len tak sedieť na lavičke a kochať sa monštróznou fontánou s pozlátenými sochami na vrchole. Bolo tu takisto veľa papagájov, ktorých sme vždy radi hľadali, odkiaľže to zas vrieskajú 🙂 Hneď by som ich prijal aj doma namiesto ničomných holubov 🙂 Vlastne holubov tu mali tak silno domestikovaných, že sa kľudne prechádzali pri vás aj na pláži a nenechali sa len tak niečím odstrašiť 🙂 Papagáje už boli viac plaché a tie by k vám len tak ‘zobať z rúčky’ neprišli 😉 V parku ste našli okrem starej citadely aj neveľké jazierko, kde sa člnkovali ľudia, či zbierku rôznorodých kameňov kde si spolu aj s múzeom geológie prišli práve geológovia na svoje 😉

2015_08_06_BARCELONA_5den_455
Parc de la Ciutadella

Cestou na ubytko sme nemohli prehliadnuť krásny Church of Santa Mária del Mar, ktorý určite nevynechajte. Lístky na autobus idúci na letisko do Girony si môžete zakúpiť priamo na mieste autobusovej stanice Estácio de Nord za 16€ a buďte na svojom nástupišti aspoň 30 min. vpopred aby ste sa zmestili do busu vo vašom vybranom čase 😉

Záver

Celkovo hodnotím Barcelonu veľmi pozitívne, majú tam relatívne čisto, riadne fungujúcu hromadnú dopravu, metro, ktoré nebolo naplnené k prasknutiu, aj keď sme ho využili počas pracovného dňa okolo17-tej a samozrejme pláže priamo v meste – to sa môže máloktoré európske veľkomesto s tým pochváliť. Teploty tu boli začiatkom augusta okolo 30-ky, takže paradoxne menej ako doma v Bratislave. Avšak je tu oveľa vyššia vlhkosť vzduchu, okolo 80%, takže sa spotíte, len si šnúrky na topánkach zaviažete 😉

Takisto kvalitná sieť cyklochodníkov stojí za zmienku a fakt, že je to ‘inline friendly’ mesto. Na korčuliach sme boli skoro všade, vo viacerých potravinách, na eskalátoroch vedúcich k magickej fontáne, či na autobusovej stanici, nikde s nimi nemali problém – veľký rozdiel oproti Slovensku!

Treba si dávať samozrejme pozor na osobné veci a obrniť sa trpezlivosťou voči indom šibrinkujúcimi sprostými selfie tyčami pred vašou tvárou.

Na cyklochodníkoch sme sa cítili bezpečne, keďže boli väčšinou oddelené od cesty nejakými pevnými prekážkami a autá chodili disciplinovane na zelenú. Avšak treba si dať pozor, pokiaľ odbáčali auta v križovatke doprava a nemali tam žiadneho chodca, tak už prešli cez prechod a autá za nimi už išli automaticky rýchlo! Trebalo si teda vydobiť prednosť počas svietiaceho zeleného panáčika. Stále to bolo ale celé bezpečnejšie ako v takom Ríme napríklad, kde ste sa niekedy aj báli vstúpiť na prechod, aby vás niečo neprešlo 😉 Takisto Španieli vytrubujú len keď musia, nie neustále ako pojašení Taliani v Ríme 😀

Mali sme k dispozícii 5,5 dňa na pozeranie mesta, avšak rozhodne sme nestihli všetko aj napriek faktu, že veľa pamiatok sme ‘odbili len zvonku’! Stále tam ešte zostáva kopec zaujímavých múzeí, galérii, zoo, aquapark, zábavný park, či kláštor Montserat. Aj napriek faktu, že Barcelona nie je práve najlacnejším mestom, čo sa okrem jedla aj ubytovania týka, rozhodne sa sem rád vrátim niekedy v budúcnosti 🙂

CELÁ FOTOGALÉRIA

One thought to “Barcelonou sa môžeš aj prekorčulovať!”

Leave a Reply