Cestovanie s deťmi a 9 dôvodov prečo sme sa rozhodli pre karavan

O spoločnom karavane sme snívali už dávno predtým ako sme mali deti. Avšak bez detí sme si slobodné cestovanie vedeli dopriať aj so spaním v aute. Ale keď prišli deti, prišli aj komplikácie pri cestovaní. A tie nám hravo pomohol vyriešiť karavan 🙂

Prečo s deťmi cestovať karavanom

 

1) Maximálna flexibilita

Dieťa je choré? Posunieme odchod. Zlá predpoveď počasia? Pôjdeme inam alebo inokedy. Nepáči sa nám? Zbalíme sa a za 15 minút sme preč.

Cestovanie s karavanom je pravdepodobne ten najflexibilnejší spôsob akým sa dá cestovať 🙂 A to je pri deťoch, s ktorými sa neustále dačo mení, na nezaplatenie!

2) Žiadne nekonečné balenie a vybalovanie

Bez karavanu by bolo nutné s každou zmenou destinácie vybaľovať a opäť baliť všetky detské veci. Pre nás tá najnepríjemnejšia časť cestovania a navyše obrovská strata času. Do karavanu sa všetko naprace len raz a vybalí až na konci výletu, doma.

Mnohé veci, ako napr. stoličky na kŕmenie alebo prebaľovaciu podložku máme v karavane nonstop, bez toho aby sme ich vybalovali. Je to pre nás to isté ako keď má niekto duplicitné veci na chate alebo u svokrovcov.

3) Úspora dovolenky

S karavanom sa dá vyraziť už v piatok poobede, takže na ceste máme pol dňa k dobru. A tiež sa dá stráviť s karavanom týždeň v kempe pri mori. Teda iba v prípade ak máte možnosť pracovať na diaľku. S bábätkom to však má spoločné len toľko, že pri deťoch je každý jeden deň dovolenky k dobru vítaný 🙂

4) Voľnosť pre roadtrip

Kvôli baleniu a vybaľovaniu by sme pavdepodobne stvrdli na jednom mieste, čo nie je náš štýl. Milujeme roadtripy a kempovanie na divoko. Vďaka karavanu sa nemusíme fixovať na jedno miesto a môžme prejsť väčšiu časť krajiny. Pomaly a postupne. Bez žiadneho každodenného vracania sa na ubytovanie, čo v konečnom dôsledku šetrí čas aj peniaze za palivo.

5) Kvalitné jedlo po celú dobu výletu

Pokiaľ bolo bábätko plne kojené, stravovanie nepredstavovalo žiadnu starosť. Avšak ako bábätko prešlo na tuhú stravu začalo to byť počas cestovania obťažujúce a nie úplne kvalitné.

Avšak v karavane si môžeme variť a nie sme odkázaní iba na, nie príliš kvalitné, kupované príkrmy a výživy. Naše dieťa (ale aj my) nie je prestravované na pizze, hranolkách a mekáči. Namiesto toho mu každý deň môžeme dopriať omnoho zdravšiu zeleninu alebo mäsko. Navyše v mrazáku môžeme prenášať vlastné domáce príkrmy, čo nám šetrí čas na cestách.

6) Dlhé presuny s deťmi na palube

Na dlhé cesty nemusíme riešiť ubytovanie alebo schádzať z diaľnice. Dôjdeme kam nám vyhovuje a nemusíme sa nikam ponáhľať kvôli rezervácií. Od rána sme v pohode a nemusíme stresovať. Môžeme tak dodržať všetky ranné rituály, ktoré naše dieťa potrebuje 🙂

Do Chorvátska sme takto cestovali 4 dni a maximálne sme si to užili 🙂

7) Udržať režim

Udržať spánkový režim dieťaťa na cestách je často náročné. Najmä ak plány nevyjdu podľa predstáv. Pri jeho narušení sa z dovolenky ľahko stane peklo. Napr. naše dieťa pri nedostatku denného spánku nespávalo ani v noci a boli to najnáročnejšie týždňe, aké sme s ním doposiaľ zažili. Preto je jeho udržanie aj na cestách maximálne nevyhnutné.

Keď sme cestovali autom, všetko sme museli prispôsobiť spánkovému režimu a čas na cestovanie bol dosť okresaný. S karavanom je toho času na cestovanie trochu viac. Veci sa dajú ľahšie prispôsobiť. Príklad: Príprava jedla môže v reštaurácií trvať dlho, tým sa oddiali čas spánku a dieťa o to ťažšie zaspí a nedokáže prekonať prechod spánkovými fázami, zobudí sa a je umrnčané lebo nemalo dostatok spánku. Navyše to celkovo rozhádže jeho denný režim. Spánok bábätka je celkom veda a nemožno ho na cestách ignorovať.

8) Hovienka už nie sú problém

Tým najväčším plusom karavanu pri cestovaní s deťmi je jednoznačne možnosť kedykoľvek dieťa umyť. A to najmä keď sa pogrcká, pokaká, preciká či zapatle od jedla pri kŕmení… 🙂

9) Ani dážď nie je problém

Keď sme boli bezdetní, absolvovali sme dvojtýždenovú dovolenku v Nórsku. Zo 17 dní nám 16 pršalo a my sme cestovali stopom. K dispozícii sme mali len stan. Dokopy sme nič nevideli a nezažili. Len zázrakom neochoreli. Ukrývali sme sa pre dažďom v nákupných centrách, potravinách, na vlakových staniciach… Popravde to bolo dosť na hovno.

Ale s karavanom je to úplne iné. Počkáme si kým doprší (a zatiaľ upraceme karavan) 😀 Prípadne sa presunieme tam kde neprší. Ak zmokneme, máme sa kde usušiť a zohriať. Hneď ako dôjdeme na parkovisko, bez potreby presúvať sa na ubytovanie. A hlavne dieťa vie byť v suchu a teple, bez hrozby žeby dostalo soplíky.

Prečo s deťmi cestovať karavanom
V karavane ako doma, režim, spánok, kvalitná strava,… máme všetko čo potrebujeme na cestovanie s dieťaťom 🙂

Leave a Reply