40 vychytávok do auta, na cesty a spanie v aute

Tento článok je prehľadom 40 najrôznejších vychytávok, doplnkov, pomôcok a vybavenia do auta, ktoré nám v priebehu troch rokov na cestách uľahčovali cestovanie a spanie v aute. Tieto vecičky nám pomáhali prežiť bezproblémové a komfortné viactýždňové road tripy po Európe. Avšak nie všetky doplnky a vychytávky sú 100%. Priamo v tomto článku ti prezradíme ich výhody aj úskalia 😉

Vychytávky a doplnky na spanie v aute

Obsah:

 

Iba pre predstavu, cestujeme v klasickom rodinnom aute – Kia Ceed SW. Cestovanie so spaním v tomto aute sme realizovali iba vo dvojici. Naše auto nie je najväčšie a človek by si povedal, “Kam tam chceš zmestiť 40 doplnkov a vychytávok navyše?“ Nuž, veľakrát ide naozaj o úplné drobnosti, ktoré sa nedajú aplikovať vždy do každého auta. Ide o vychytávky v spektre od úplne nevyhnutných, cez vlastné riešenia až po hlúposti, ku ktorý sme sa dostali náhodou.

Za tie tri roky cestovania a spania v aute sa tých doplnkov do auta nazbieralo toľko, že sme ich pre potreby tohto článku rozdelili do 6 kategórií: organizácia, samotné spanie v aute, komfort, elektronika, autokino a univerzálne pomôcky.

Spanie v aute na Balkáne, Macedónsko
Ranná pohoda nad vrcholkami hôr v Macedónsku 😉

A) ORGANIZÁCIA PRI SPANÍ V AUTE

Základom spania v aute je poriadok a organizácia. Na výletoch so spaním v aute sme zavalení najrôznejšími vecami, drobnosťami, vychytávkami a autodoplnkami a potrebujeme v tom mať aspoň trošku systém. Na organizácií všetko spojené so spaním v aute stojí a padá 😉

1. Škatule SAMLA z IKEI

Kvôli road tripom sme odložili backpacky a kufre ani neoprašovali. Zadovážili sme si škatule SAMLA z IKEI. Každá jedna škatuľa je určená na jednu konkrétnu vec (napr. osobné veci, potraviny, varenie a riady, elektronika, kábliky…). Tento systém so škatuľami nám napomáha pri rýchlom zorientovaní sa a hľadaní vecí v aute a udržujú relatívny poriadok. Výhodou je, že sa zmestia pred každé jedno sedadlo, čo využívame pri spaní v aute, keďže sa nám s takto uloženými vecami ľahšie manipuluje. A keď sa jedna vyprázdni, jednoducho sa vloží do druhej.

Vychytávky a doplnky na organizáciu pri spaní v aute
Máme v tom systém, ktorému rozumieme iba my 😀

2. Strešný box na auto

Okrem toho sa nám na osvedčilo na road tripy brávať aj strešný box, nakoľko pri spaní v aute potrebujeme uvoľniť priestor v kufri. Sem dávame veci, ktoré nepotrebujeme každý deň, ako napr. kempovacie stoličky, špinavé oblečenie, dáždniky či zimné bundy.

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, truhla na auto
Strešný box na auto ocenia nielen dovolenkári ale aj cestovatelia 😉

3. Chránič proti okopaniu sedadiel s priehradkami

Okrem toho, že nám zadní pasažieri nezašpinia sedačky hneď pri prvom nastúpení sme ocenili aj možnosť priehradiek. Tie využívame hlavne pre odkladanie každodenných drobností, ktoré neradi lovíme v batožine (zubné kefky, vlhčené servítky, okuliare, hrebeň, lieky…).

Vychytávky a doplnky na spane v aute
Chránič s priehradkami je ďalším odkladiskom každodenných drobností

4. Multifunkčný vešiak do auta

Pri spaní v aute sa nám osvedčilo mať viacero miest kam si môžeme v priebehu dňa aj noci odkladať alebo vešať veci. Tento vešiak do auta sa dá zacvaknúť na držadlo opierky hlavy. Nezaberá takmer žiadne miesto a dá sa zaklapnúť do polohy pod opierku, keď ho práve nepotrebujete.

V prípade, ak máte k dispozícií na spanie dodávku, môže sa vám hodiť magnetický háčik, ktorý drží na akomkoľvek magnetickom povrchu a môžete si ho premiestňovať podľa potreby 😉

 

5. Magická nano nálepka

“Magická“ nano nálepka je niečo ako ‘nácucka’, ktorú môžeš premiestňovať podľa potreby na rôzne povrchy. Dá sa na ňu pripevniť telefón (takže pri večernom pozeraní filmu nemusíš celý čas držať mobil v rukách) ale aj drobnosti ako slúchadlá či kábliky.

 

B) VYCHYTÁVKY PRE SPANIE V AUTE

Od komfortu spania závisí naša spokojnosť s výletom. Pri spaní v aute treba myslieť hlavne na vetranie!

6. Tienidlá do auta

Pri spaní v aute sú tienidlá naozaj nutnosť. Takmer zakaždým sa stretávame so svetelným smogom, ktorý nás počas noci dokáže poriadne vyrušovať, či už je to pouličné osvetlenie, billboardy, či dokonca signalizácia zo železničného priecestia!

V dnešnej dobe sa dajú kúpiť rôzne tienidlá do auta, ale kvôli rôznym tvarom okien nie sú ľahko aplikovateľné. Preto sme si vyrobili vlastné tienidlá z prísaviek, horolezeckého lanka a čiernej deky. Na čelné sklo používame klasickú slnečnú clonu. K eliminovaniu vonkajších vnemov tiež pomôžu štuple do uší alebo maska na spanie 😉

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, tienidla na okna
Naše tienidlá vyzerajú ako povesené slipky 😀
Vychytávky a doplnky na spanie v aute, autofólie Saxo
Poslednou úpravou v našom spacom aute bolo nalepenie stmavujúcich fólií od Saxo. Urobili sme to nie kvôli spaniu v aute, ale kvôli novému členovi nášho cestovateľského tímu 🙂

7. Sieťka proti hmyzu

Vetranie počas spánku je veľmi dôležité aby ste sa nepriotrávili vlastným vydýchaným vzduchom – oxidom uhličitým (CO2). Počas leta sa vám ale môže stať, že vám do auta nalietajú komáre alebo iný hmyz, čo určite nechcete.

Táto moskitiérka je špeciálne určená pre autá. Vďaka nej môžeš mať počas noci viac pootvorené okná a kvalitne pritom vetrať, čo navyše eliminuje rosenie okien.

Ich nevýhodou je, že sa nedajú použiť počas upršaných nocí, lebo cez ňu presakuje voda do auta (odskúšané na vlastnej koži).

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, sieťka proti hmyzu
Počas teplých letných nocí môžeme pohodlne vetrať vďaka sieťke proti hmyzu 🙂

8. Senzor CO2

Interiéry auta sú malé priestory, kde sa veľmi rýchlo vydýcha vzduch, pričom vzniká CO2 (oxid uhličitý). Zvýšené množstvo CO2 v uzavretom priestore znižuje množstvo kyslíka v krvi a môže viesť k bezvedomiu.

S našim senzorom CO2 sme otestovali, že už za 45 minút sme pri úplne uzatvorenom aute nadýchali 5000 jednotiek (maximum, ktoré dokáže náš senzor detegovať). Obsah CO2 v uzavretom priestore v takejto miere je život ohrozujúci.

Obsah CO2 v aute sme testovali aj počas noci, keď sme spali v aute. Pri pootvorených oknách na úroveň deflektorov sme nadránom dosiahli hodnotu CO2 okolo 2000 jednotiek, čo už je zlá kvalita vzduchu. Ale podobnú hodnotu dosahujeme aj v byte (v izbe o veľkosti 20 m2), keď správame počas zimy so zatvorenými oknami.

Prehľad limitných hodnôt nášho senzora CO2 a kvality vzduchu:

    • 400 – 700 – dobrá kvalita vzduchu
    • 700 – 1000 – zhoršená kvalita vzduchu
    • 1000-3000 – zlá kvalita vzduchu (zapína sa alarm, ktorý je nastaviteľný)
    • 3000-5000 – život ohrozujúca kvalita vzduchu
Zlé hodnoty kvality vzduchu na senzore oxidu uhličitého po noci, ktorú sme prespali v aute

9. Senzor dymu a CO

Oxid uhoľnatý vzniká nedokonalým spaľovaním a je sprievodným javom pri požiaroch, sopečných erupciách či nedokonalého spaľovania fosílnych palív. Oxid uhoľnatý je jedovatý plyn, ktorého sa pri spaní v aute obávame rovnako ako oxidu uhličitého (CO2).

Preto si pred spaním v aute dávame k hlavám senzor CO aby nás v prípade nečakaného požiaru zobudil alarmom so silou 100 dB.

Senzor dymu a CO, Senzor oxidu uhoľnatého, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Senzor dymu nás zobudí v prípade nečakaného požiaru

10. Deflektory

Deflektory sme osadili na auto len z toho dôvodu, aby sme počas noci mohli mať aspoň trošku pootvorené okná a mohli vetrať. Ocenili sme ich najmä počas daždivých nocí, kedy nám do auta nenatieklo aj napriek pootvoreným oknám.

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, deflektory
Komfort počas spania v aute spočíva v malých detailoch, ako aj v deflektoroch 😉

11. Odvlhčovač do auta

Odvlhčovač do auta je účinný voči námraze na oknách, ale pri spaní v aute nezabráni ranným zaroseným oknám. Obzvlášť počas daždivých nocí, keď spíme v aute sa okná takmer vždy zarosia. Časť vlhkostí pohltí, no zvyšok aj tak musíme vyutierať. Na to sa nám veľmi dobre osvedčili švédske utierky.

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, Odvlhčovač do auta
Odvlhčovač do auta je síce účinný, ale pri spaní v aute nezabráni ranným zaroseným oknám

12. Protišmyková guma do kufra auta

Protišmyková guma v kufri auta zabraňuje batožine, aby sa šmýkala po celom priestore. Súčasne zabraňuje aj pohybu našich karimatiek ak náhodou počas noci stojíme v miernom kopci. Do veľkej miery slúži aj ako ochrana pred špinou alebo tekutinami, čo ocení naozaj každý, kto už v aute rozlial mlieko 😀

Protišmyková guma do kufra auta, Vychytávky a doplnky na spanie v aute
Protišmyková guma do kufra auta slúži ako ochrana a zabraňuje šmýkaniu

C) KOMFORT PRI DLHÝCH CESTÁCH AUTOM

Dlhé cesty spojené s množstvom hodín v aute si vyžadujú zvýšený komfort cestovania. Tu je zopár tipov ako naň 😉

13. Bočná opierka hlavy do auta

Bočná opierka hlavy je vhodná len pre spolujazdcov. Montuje sa na opierku hlavy ako bočná opora aby vám pri únave neodkvecávala hlavička do strany. Nie je to taká úžasná vychytávka ako sa tvária predajcovia v popisoch, ale je to celkom fajn na dlhé cesty. Nám sa osvedčila hlavne v tehotenstve, keď bola manželka často unavená 😉

Opierka je polohovateľná, takže ak ju práve nepoužívate, môžete ju dať dohora. Nevýhodou je, že existujú polohy, ktoré vodičovi bránia vo výhľade pri kontrolovaní si mŕtveho uhlu! Taktiež nepasujú na každé sedadlo (v závislosti od modelu auta) a pri nákupe si musíte dať pozor na šírku rozteče.

Bočná opierka hlavy, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Bočnú opierku hlavy využívame hlavne pri dlhých cestách

14. Uteráky na sedadlo

Ochranné autopoťahy vyzerajú strašne, ale počas letných road tripov sme si uvedomili, že ak naše nové auto nechceme celé prepotiť a zašpiniť, musíme si na sedadlá niečo dať. Začali sme preto na sedadlá dávať uteráky z mikrovlákna. Po každom výlete sa uterák operie a sedačky netreba tepovať 🙂

Ochranné autopoťahy, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Vychytávka do auta za pár drobných 😉

15. Otočná konzola na sedadlo

Otočná konzola na sedadlo slúži na to aby sa predné sedadlá dali otočiť o 180° a tým vznikol v zadnej časti auta väčší priestor. Čo sa pri spaní v aute vždy počíta. My však túto vychytávku nemáme, lebo začína od 200 €. Je ideálna hlavne do dodávok a karavanov.

 

16. Poháriky na kávu

S každou jednou kávou, ktorú sme si počas road tripov dali na pumpách, vznikal zbytočný a vo väčšine prípadov nerecyklovaný odpad. Pri našom množstve ciest a vypitej kávy to bolo naozaj veľa zbytočného odpadu. Aj keď cestovanie predstavuje k životu nepotrebný konzum, pri ktorom produkujeme kvantá emisií, rozhodli sme sa našu uhlíkovú stopu aspoň trochu eliminovať tým, že vyprodukujeme menej odpadu vďaka pohárikom KeepCup.

Vychytávky a doplnky na spanie v aute, poháriky KeepCup sú ekologické
Cestovateľské poháriky KeepCup sú naša najekologickejšia vychytávka 😀

17. Varič bez úniku tepla

Kempovanie, s ktorým sa spanie v aute prudko spája, sa nevyhne vareniu v prírode. Jetboil je plynový varič, ktorý je určený k príprave horúcich nápojov a instantných jedál za výrazne kratší čas. Je to taká rýchlovarná kanvica, na ktorej dosiahneš bod varu aj keď fúka vietor.

Na klasickej bombe si pri vetre varíme čaj aj 15 minút, s tým že okolo plynovej bomby pobehujeme a zabraňujeme vetru aby nám bral oheň spod ešusu. V Jetboily to trvá 2 minúty a reálne dosiahneme bod varu, pričom spotrebujeme výrazne menej plynu. Okrem toho je Jetboil výrazne bezpečnejší ako klasická plynová bomba.

Doplnky na spanie v aute a kempovanie, Jetboil
Pomocník Jetboil, ktorý uvarí čaj aj pri silnom vetre

18. Koťogo – moka kávovar

Moka kávovar, známi tiež ako pressovar, taliansky kávovar či ľudovo koťogo ponúka možnosť spraviť si (ako tak) dobrú kávu na plynovom variči takmer kdekoľvek. Káva je položka, na ktorej sme počas našich road tripoch vyhadzovali dosť veľa peňazí a hlavne sme kvôli nej museli vyhľadávať pumpu, alebo reštauráciu. Takto si vieme dopriať rannú kávu hneď na našom kempovacom mieste.

A ak práve nie sme niekde na cestách, tak slúži ako dekorácia v kuchyni 😀

Doplnky na spanie v aute a kempovanie, moka kávovar
Kávička naša každodenná 🙂

D) ELEKTRONIKA a ELEKTRO-VYCHYTÁVKY DO AUTA

Takmer všetká elektronika, ktorú používame v aute je nabíjateľná cez USB kábel, alebo funguje cez 12V zásuvku autozapaľovača.

19. Prenosný bezkáblový ventilátor

Keď počas leta spíme v aute, často sa stretávame s tým, že jednu noc sme zabalení v páperových spacákoch a druhú sa potíme od tepla. Našim problémom býva, že sa “zohrejeme“ keď si pripravujeme auto na spanie, a keď doň konečne vlezieme, obleje nás pot. Klimatizáciu si už nepúšťame aby sme na seba neupozorňovali a ‘nevyšľahali’ baterku.

A keďže toto nám robilo pri spaní v aute ozaj problém, podarilo sa nám nájsť aspoň čiastočné riešenie, ktoré síce nie je perfektné, ale pomôže aspoň trochu. Podarilo sa nám kúpiť prenosný bezkáblový ventilátor, ktorý sa nabíja cez USB a vydrží niekoľko hodín. Takže keď chceme, vieme si ho nabiť v aute počas dňa 😉

Prenosný bezkáblový ventilátor na USB, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Klimatizujeme sa aj počas dňa 😀

20. Autokamera

S narastajúcim počtom kilometrov na tachometri rastie aj počet stretov s nezodpovednými a neohľaduplnými vodičmi na cestách. Kamera v aute sa nám osvedčila a už viackrát sme pomohli polícií pri určovaní vinníka nehody. Kameru do auta odporúčam nielen pre cestovateľov ale pre každého majiteľa motorového vozidla.

autokamera Mio MiVue J85, autodoplnky na cestovanie
Na nezaplatenie – širokouhlá autokamera Mio MiVue J85 s viacerými užitočnými funkciami, ako zaznamenávanie GPS polohy, či zobrazovanie rýchlosti automobilu priamo v obraze videa

21. Rozdvojka na nabíjanie

Žijeme v dobe kedy si celú cestu vieme zabezpečiť iba za pomoci mobilu a peňaženky, ale ten mobil potrebujeme mať neustále nabitý. Rozdvojka na USB adaptér je super keď v aute cestuje viacero pasažierov na dlhšie cesty. Takto sa nemusíte hádať o tom, kto má na mobile koľko percent a užitočnejšiu aplikáciu potrebnú pre road trip.

USB rozdvojka na nabíjanie mobilov, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Rozdvojka na nabíjanie mobilov a všetkého ostatného – jedna zásuvka nabíja rýchlejšie (3.1 A) ako druhá (1 A)

22. USB adaptér na nabíjanie fotoaparátu

Tým, že spávame v aute, nemáme k dispozícií klasickú elektrickú zásuvku a tak vznikal problém, keď sme si chceli nabiť baterku do fotoaparátu. Kedysi sme pri dlhých road tripoch zámerne vysedávali v reštauráciách, kde sme najprv hľadali či v nej majú voľný stôl pri elektrickej zásuvke. Týmto spôsobom sme na výletoch zabili dosť veľa času, ktorého nám bolo naozaj ľúto.

Neskôr sme objavili, že existuje USB adaptér na baterku do fotoaparátu, ale je tu jedno veľké ALE. Predajcovia sa tým nechvália, ale samotnú baterku tento spôsob nabíjania degraduje. Teda baterka už nevydrží tak dlho ako by mala. My máme tento adaptér vyhradený len pre jednu označenú baterku aby sme takto nezničili kapacitu ostatných batérií.

 

23. Ručný vysávač

Pri spaní v aute využívame naše auto ako spálňu, obývačku aj šatník v jednom 😀 A pri takomto multifunkčnom využívaní auta sa tá špina nahromadí, nech sa tomu snažíte zabrániť akokoľvek (asi ako udržať čistú domácnosť pri deťoch). Takže vysávač je super pomôcka.

Ale nebojte sa, spanie v aute má ešte jednu výhodu a tou je, že pri menšom priestore vás čaká menej upratovania 😀

Ručný vysávač, vychytávky a doplnky na cestovanie a spanie v aute
Vychytávka do auta a na cesty pre dámy ale aj pre pánov 😛

24. Termohrnček do auta

Termohrnček je super počas chladnejších výletov a ciest s malými deťmi. V termohrnčeku, ktorý sa zapojí do USB zásuvky v aute sa dlhodobo dokáže udržať teplota nápoja a tak si ho môžete vypiť vtedy keď naň máte naozaj chuť.

 

25. Solárna nabíjačka

Pri spaní v aute sme si zadovážili už toľko USB zariadení, ktoré neustále potrebujú šťavu, že niekedy nemáme kapacity všetko nabíjať. Pre väčší prísun elektrickej energie je na kempovanie vhodné mať po ruke solárnu nabíjačku a USB konektor pre nabíjanie ostatných prenosných elektrospotrebičov 😉

 

26. LED reflektor s USB nabíjaním

Pri cestovaní, spaní v aute ale aj pri práci v pivnici sa nám odsvedčil tento LED reflektor, ktorý sa dá nabíjať cez USB. Batéria vydrží niekoľko hodín, ale koľko presne nemáme overené. Ale vydržala nočnú turistiku a s perfektným výkonom nám posvietil na cestu. Voláme ho Bazmek, lebo svetlo ktoré dáva je naozaj silné. Jeho intenzita sa dá nastaviť.

 

27. Fén do autozapaľovača

Fén do autozapaľovača originálne slúži na rozmrazovanie čelného skla a nie na babské vlasy 😀 Je to jeden z tých ďalších auto doplnkov, ktoré sme si prispôsobili pre vlastné potreby keď cestujeme so spaním v aute.

Žiaľ, veľmi sa nám neosvedčil, lebo manželka má extrémne husté vlasy. Kvôli slabému výkonu poslúži možno dievčatám s riedkymi vlasmi. Riešením číslo dva je umývať si vlasy v najteplejšiu časť dňa a mať dostatok času aby vyschli samé alebo si v aute nastaviť kúrenie a fúkanie na maximum 😀

 

28. Sprcha do auta s 12V čerpadlom

Sprcha bola pre vás vždy hlavným dôvodom prečo zakotviť v kempe. Až keď sme hľadali sprchu na záhradu sme objavili aj sprchu vhodnú na naše cesty. Táto prenosná sprcha s 12V čerpadlom pasuje do auto zapaľovača, takže nám na opláchnutie stačí už len kľúč v prvej polohe zapaľovania a bandaska s vodou 🙂

Najväčší problém takejto sprchy je nájsť vhodné miesto, kde sa osprchovať. Taktiež nečakajte žiadnu extra sprchu so silným prúdom vody. Ak si len potrebujete spláchnuť piesok z nôh na pláži tak je to super. Fun fact, na osprchovanie stačí len 5 litrov vody na osobu 😉

Sprcha do auta s 12V čerpadlom, vychytávky a doplnky na autonomádstvo a spanie v aute
Naša prvá sprcha do auta nás naučila, že nám takto nalieta do auta kopec hmyzu 😀

29. Ohrievač vody

K sprche by sa hodila aj teplá voda. Pre karavanistov existujú rôzne vychytávky, ako aj automatické ohrievače vody, ktoré zabezpečia, že voda v kanistroch nezamrzne a udržuje si príjemnú teplotu. No nikto nepovedal, že sa to nedá využiť aj pre vagabundov, čo spia v aute 😛

Ohrievač vody funguje na 12V napätie, takže je kompatibilný do auto zapaľovania. Jeho nevýhodou je, že sa na ňom dá ľahko popáliť.

 

E) AUTOKINO

Naše večere vypĺňame poväčšine sledovaním seriálov v našom vlastnom autokine 🙂

30. Sieťka na strop pre uchytenie tabletu

Dlho nás iritovalo, že pri každom večernom pozeraní filmu musíme tablet držať v ruke. Bolo to dosť otravné a bolela z toho ruka a postupne všetky ruky. Potom sme objavili sieťku s menšími rozmermi, ktorej originálne určenie je do batožinového priestoru. Natiahli sme ju na zadné držiaky na ruky a vystrihli do nej dieru na tablet. Takto sme si pred spaním v aute urobili autokino 🙂

Okrem toho využívame sieťku aj na sušenie uterákov a odkladanie drobností.

Autokino, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Zaslúžené autokino so sieťkou za pár eur 🙂

31. JBL repráčik

To, že sa vyberieme na road trip vo vagabundskom štýle, so spaním v aute so znížením komfortom oproti apartmánu neznamená, že trpieť budú aj naše uši pri pozeraní večerného autokina. Aj na cestách si radi doprajeme kvalitný zvuk, ktorý nám zabezpečuje kvalitný JBL reproduktor 😉

32. Svetielka

Romantika v aute musí byť! Ale ich nevýhodou je, že lákajú pozornosť, preto ich využívame iba keď sme v kempe. Napriek tomu to vie byť veľmi príjemné a preto si ich vždy berieme na cesty 🙂

Svetlá do auta na spanie, vychytávky a doplnky na spanie v aute
Tieto svetielka boli síce veľmi pekné, ale počas cesty sa hojdali a vyrušovali. Teraz sme prešli na tieto drobné LED svetielka 😉

F) UNIVERZÁLNE POMÔCKY NA CESTOVANIE AUTOM

Pri cestovaní a road tripoch sa nám osvedčilo mnoho univerzálnych pomôcok, ktoré bežne používame aj v domácnosti, či v práci 😉

33. Bandaska na vodu

Na road tripy si vždy berieme pitnú vodu, ktorá sa hodí na umývanie riadu, rúk, zubov, sprchu, či iné záležitosti. Netreba kupovať balenú vodu v plastových fľašiach, takže neprodukujeme ďalší zbytočný odpad.

Bandaska na vodu, vychytávky a doplnky na cestovanie a spanie v aute
Na cestovanie sa nám osvedčili 5 litrové bandasky, lebo sa s nimi ľahko manipuluje. Ale kvôli sprche do auta používame častejšie 20 litrovú 😀

34. Ručné čerpadielko

Ručné čerpadielko mám pomáha pri prečerpaní pitnej vody z bandasky. Vďaka nemu nemusíme zdvíhať ťažkú 20 litrovú bandasku ale načapujeme si len toľko koľko potrebujeme. Navyše je to veľmi šikovné a praktické a zatiaľ sme s ním nikdy nerozliali 😉

Ručné čerpadielko, vychytávky a doplnky na cestovanie so spaním v aute
Moja najobľúbenejšia vychytávka na cestovanie je práve ručné čerpadielko 🙂

35. Šnúra na prádlo s prísavkami

V našich počiatkoch spania v aute sme neustále riešili viacero problémov, aj jedným z nich bolo, kde vysušiť uterák alebo plavky? Spočiatku sme to riešili tak, že sme ich hodili do igelitky a vysušili až na rannom slnku. To ale nebolo najlepšie, lebo neskutočne rýchlo stuchli.

Potom sme skúšali rôzne šnúrky, ktoré sme si natiahli keď sa niekde dalo, ale večne sme ju museli rozmotávať ako vianočné svetielka. Neskôr sme si vyrobili vlastnú šnúru na prádlo, kam sme si pridali aj prísavky. Ale keď vonku prší tak sme aj tak nahratí. Niečo podobné nájdeš aj TU.

Sušenie prádla v karavane, vychytávky a doplnky na cestovanie
Naše alternatívne spôsoby sušenia prádla 😀

36. Kompresor na dohusťovanie pneumatík

Kompresor sa stal našou povinnou výbavou auta. Je to hlavne preto, lebo zakaždým, keď ideme na Balkán, tak si donesieme defekt alebo aspoň klinec v pneumatike. Ale okrem toho je to pomocník, ktorý má využitie hlavne keď sa chystáte na offroadové povrchy (napr. piesok), kde potrebujete nižší tlak v pneumatikách a pri návrate na asfalt znova dofúkať.

Používame dva druhy kompresoru:

Klasický kompresor na 12 V do autobatérie, ktorý má vyšší výkon a dokáže nafúkať všetky pneumatiky.
Prenosný kompresor na USB nabíjanie, ktorého výkon postačuje iba na obmedzený čas kvôli kapacite batérie, ale je perfektný aj na dofukovanie bicykla ak ste v lese, alebo lôpt na pláži,… 😉

prenosný kompresor na USB nabíjanie, Vychytávky a doplnky na cestovanie
Náš prenosný kompresor, ktorý nás zachraňoval na Balkáne 😀

37. Čistič na brzdy

Čistič na brzdy používame pri cestovaní ale aj v domácnosti na umývanie takmer čohokoľvek. Odstraňuje mastnotu, oleje, asfalt ale aj farbu, žuvačky z koberčekov a je účinný aj na špinu na digestore či na kvalitné vyumývanie manžela. Proste univerzálny čistiaci prostriedok 😀

Čistič na brzdy, cestovanie autom a autodoplnky
Univerzálny čistiaci prostriedok na každého poriadneho chlapa 😀

38. Eska pásky

Eska pásky slúžia na upevnenie akejkoľvek inej vychytávky do auta, ale sú dobré hlavne na organizáciu káblov. Počas našich ciest sme im už našli aj alternatívne využitie, keď manžel stratil opasok alebo na upevnenie oschnutej ruže, ktorá nám zdobila interiér. Eska pásky nie sú nevyhnutnosť, no využitie sa im nájde takmer pri každom výlete 😛

SK pásky, cestovanie autom a autodoplnky
Eska pásky, pre manžela ten najlepší narodeninový darček 😀

39. Pasta na škrabance

Táto pasta je psychická úľava pre každého starostlivého muža, ktorý svoje auto považuje za svoje dieťa. Vosková pasta odstraňuje z povrchu karosérie mikrovrstvy zvetraného laku, čím dokáže zabrúsiť okolie škrabancov, ktoré potom zdanlivo zmiznú. Teda jednoducho povedané, jemne obrusuje lak. Samozrejme pastu odporúčame použiť len na vlastnú zodpovednosť 😉

Tempo pasta na škrabance, autodoplnky a cestovanie autom
Tempo pasta na škrabance

40. Štartovacia power banka

Táto vychytávka ťa jednoducho vie dostať z problémov, ak ťa na cestách zradí autobatéria (či kľudne aj motobatéria) a nie je možné naštartovať. Takáto tzv. jump starter power banka zvládne naštartovať ako aj benzínový motor, tak aj dieselový motor bežných osobných áut. Nezabudni ju však pred cestou nabiť 😉

Okrem toho sa prostredníctvom nej dá nabíjať notebook, mobil alebo čokoľvek s USB konektorom aj mimo auta 😉

Štartovacia, alebo jump starter power banka je užitočným pomocníkom na cesty. Nikdy nevieš, kedy sa ti zíde, prípadne môžeš jednoducho pomôcť niekomu inému

41. Aku jemná vŕtacia brúska

Tento ‘bonusový’ predmet v tomto zozname nám zachránil kožu na našom karavanovom 1500 km roatripe po ČR. Pri výjazde z tzv. stellplatz-u, kde sa robí bežná údržba karavanov sa mi podarilo rozbiť okienko na WC (ktoré som zabudol zatvoriť) o nevhodne umiestnenú informačnú tabuľu.

Vďaka tejto šikovnej aku jemnej vŕtacej brúske a zopár kovovým spojovacím T-čkam sa mi podarilo okno zadrátovať do takej podoby, aby sme okamžite nemuseli ukončiť nášu dovolenku. Výlet sme tak pohodlne dokončili podľa plánov a hlavne nám nezatekalo dnu 🙂

Vďaka takejto aku jemnej vŕtacej brúske sa dá takéto laminátové okno ‘zadrátovať’ v priebehu minút

Naše prvé autonomádske roadtripy boli hlavne po Slovensku a o výletoch v Rakúsku a Česku. Počas nich sme vychytávali rôzne nedostatky a vymýšľali, ako sa ich zbaviť, aby bolo cestovanie a spanie v aute čo najpohodlnejšie. Teraz sme so spaním v aute precestovali už značnú časť Európy a to krajiny ako Švajčiarsko, južné Albánsko, Macedónsko, Bosnu a Hercegovinu, juh Chorvátska, Slovinsko, sever Rumunska, Litvu, Poľsko, útržky Maďarska, španielsku Andalúziu, zavítali sme aj do Nemeckých Álp a pojazdili tie najkrajšie horské priechody v Rakúsku.

Teraz, keď už sa nám rodina rozrástla, brázdime cesty s karavanom, tak pozri čo máme nové TU 😉

Dúfam, že ti tento článok pomôže pri plánovaní tvojich výletov so spaním v aute. Prajeme veľa pekných road tripov 😉