Čo vidieť v Štokholme a 5 tipov na výlet z neho

Štokholm patrí k tým najkrajším mestám Škandinávie, pretože tie ostatné toho naozaj veľa neponúkajú. Okrem pohľadného historického centra ponúka aj fascinujúce múzeá, ktoré sú oproti zvyšku sveta úplne iná liga! A ak skutočne nie si muzeálny typ, tak tu nájdeš aj niekoľko tipov na výlety zo Štokholmu 😉

Čo vidieť v Štokholme a 5 tipov na výlet

Obsah:

 

Švédsko ponúka rozmanitú severskú prírodu a my sme sa ju rozhodli objaviť trochu viac, než len letenkami do Štokholmu. Čo všetko sa dá vidieť a zažiť vo Švédsku sa dočítaš v tomto článku: Najkrajšie miesta a čo vidieť za 3 týždne v južnom Švédsku 😉

Čo vidieť v centre Štokholmu za 1 deň

Ak sa nachystáte v Štokholme navštevovať múzeá, bude ti stačiť jeden deň. My sme boli dva, lebo sme boli s bábätkom a navštívili sme aj Vasa Museum, ktoré patrí v Štokholme k tým TOP odporúčaným 😉

Mestá v Škandinávii nie sú, z môjho pohľadu, veľmi zaujímavé. Sú veľmi úhľadne upravené, to áno, ale dalo by sa povedať Na jedno kopyto. Avšak Štokholm mi z nich prišiel najzaujímavejší.

Čo sa nám tu páčilo najviac boli vyhliadkové plavby loďou, ktorú sme využívali na presun namiesto autobusov. Takže okrem transportu aj zážitok 🙂

Historické centrum mesta sa nachádza na ostrove Stadsholmen a dá sa prejsť pomerne rýchlo. Ostatné zaujímavosti a pamiatky sa nachádzajú v pešej vzdialenosti od historického centra.

Strašne veľa budov v Štokholme má socialistický vibe. A to najmä v okolí námestia Sergels torg. Je pravdou, že v minulosti bolo Švédsko veľmi chudobnou krajinou a tak sa funkcionalizmus pretavil aj do architektúry.

 

Pamiatky a zaujímavé miesta, ktoré stihneš navštíviť v Štokholme za jeden deň:

 • mestská radnica – Stockholms stadshus
 • peší a cyklo tunel – Brunkeberg Tunnel
 • ostrov Stadsholmen, na ktorom leží staré centrum Štokholmu
 • katedrála Riddarholmskyrkan
 • námestie Sergels torg
 • metro stanica T-Centralen
 • záhrady Kungsträdgården
 • ak je pekné počasie a vyšiel ti čas tak ostrov Djurgården 😉
Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
farebné domčeky na námestí Stortorget
Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
Pri mesteskej radnici stoja lode verejnej dopravy
Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
Námestie Sergels torg má socialistický vibe 😀
Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
Do centra Štokholmu sme cestovali loďou

Múzeá v Štokholme sú iná liga

Štokholm ponúka ohromné množstvo múzeí. Domnievame sa, že preto, aby mali návštevníci čo robiť aj v čase keď je tu upršané počasie. Čo je mimo hlavnej turistickej sezóny takmer stále. Ja osobne nie som veľmi muzeálny typ… ale múzeá v Štokholme sú úplne iná liga!

Milan navštívil Štokholm pred mnohými rokmi a v rámci týždňa navštívili viaceré zo štokholmských múzeí, keďže mal zakúpenú Stockholm Card.

Pozor, v pondelky bývajú múzeá v Štokholme zatvorené!

Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
Štokholmský skanzen je najstarším múzeum pod holým nebom na svete 🙂

Najviac TOP múzeá, ktoré v Štokholme odporúčame navštíviť:

 • Vasa múzeum – loď, ktorá sa v roku 1628 ponorila hneď potom ako vyplávala a zachovala sa v dokonalom stave
 • Technické múzeum – možnosť pretláčania mysľou!
 • Skanzen – najstaršie open air múzeum na svete
 • Kráľovská klenotnica – kráľovské korunovačné klenoty v oficiálnej rezidencií švédskeho kráľa
 • Medelhavsmuseet – zbierky starovekých predmetov z oblasti Stredozemného mora a Blízkeho východu aj s egyptskými múmiami
 • Fotografiska – múzeum fotografie
 • ABBA The Museum – interaktívne múzeum o švédskej hudobnej skupine ABBA
Čo vidieť v Štokholme, pamiatky v Štokholme
Už po vstupe nám Vasa múzeum doslova vyrazilo dych! 🙂

Stockholm Pass

V závislosti od toho aký máte záujem o Štokholm ale aj od toho, koľko máte času k dispozícií si môžete zakúpiť Stockholm City Pass. Zahŕňa vstup do viac ako 50 najlepších pamiatok a múzeí v Štokholme a výlet loďou.

Predáva sa ako 1 – 5-dňová permanentka, pohybujúca sa v cenových reláciách od 70 – 160€. Aj keď sa zdá byť jeho cena vysoká, pri návšteve viacerých pamiatok a múzeí predstavuje značnú finančnú úsporu. Avšak nezabudnite počítať s tým, že v pondelky sú múzeá v Štokholme zatvorené, a že v takýto deň sa lístok takmer nedá použiť.

Stockholm card

5 tipov na výlety do okolia Štokholmu

Ak sa ti nechce chodiť po múzeách, existuje niekoľko super alternatív ako v Štokholme stráviť čas. Ďalšie 3 dni sme chodili po okolí Štokholmu, keďže je tu na návštevu viacero zaujímavých miest. Veď čítaj nižšie 😉

1) Malebná dedinka Vaxholm

K návšteve Štokholmu určite patrí aj plavba loďou. Ako vhodná destinácia priamo z centra Štokholmu je malebná dedinka Vaxholm. Vaxholm je pekný upravený ostrov s pevnosťou. Na návštevu stačí tak 30 minút až hodina. Ak by ste sa sem vybrali autom alebo karavanom, ceny parkovného sú vysoké a je náročné vôbec nájsť nejaké miesto.

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Rozprávkové plavby loďou po Štokholme

Ako sa sem dostať z centra Štokholmu:

Lode odchádzajú z terminálu Nybroplan a lístok na loď stojí 38 SEK (3,40€). Dá sa kúpiť priamo na lodi a platiť kartou. Plavba trvá asi hodinu a pól, ale je to skutočne zážitok plný krásnych výhľadov 😉

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Škandinávske domčeky na vode v dedinke Vaxholm 🙂

2) Kráľovská palác Drottningholms Slott

Kráľovský palác na predmestí Štokholmu je súkromnou rezidenciou švédskej kráľovskej rodiny. Je nazývaný aj Versailles severu, čo je trochu prehnaný výraz, napriek tomu je to skutočne pekné miesto so symetrickou zámockou záhradou, fontánami, jazierkami a najmä kačičkami a húskami, čo ocenia najmä rodičia s deťmi 🙂

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Drottningholms Slott je letnou rezidenciou švédskej kráľovskej rodiny

Ako sa sem dostať z centra Štokholmu:

Existuje obrovské množstvo kombinácií spojov ako sa z centra Štokholmu dostať ku kráľovskému palácu v Drottningholme. Avšak všetky sú s prestupom.

Metro zo stanice T-Centralen (linka 17, 18 alebo 19) ťa dovedie až na stanicu Brommaplan (11 zastávok). Následne treba prestúpiť na jeden za autobusov s číslom 177, 302, 309, 311 alebo 317, ktoré odchádzajú zo zastávky Bromma Bus Station. Po 3 zastávkach sa ocitneš na zastávke Drottningholm odkiaľ to máš k palácu už iba na skok.

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Kačičky nás vo Švédsku sprevádzali denne 🙂

3) Grafity Snösätragränd Wall Of Fame

Ďalšou super atrakciou sú grafity na ulici Snösätragränd v južnej časti Štokholmu. Je to dosť odľahlá časť mesta, kde sa miestne úrady rozhodli vyhradiť priestor pre umelcov, ktorý môžu na týchto múroch legálne a bezplatne maľovať grafity. Môžu sa tu vyjašiť, trénovať a skúšať, bez toho aby ničili niekoho majetok.

Niektoré diela sú naozaj unikátne, niektoré s odkazom. Pre návštevníkov samozrejme zadarmo 😉

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Medzi grafity sa dá prísť aj autom 🙂

Ako sa sem dostať z centra Štokholmu:

Možností ako sa sem dostať z centra Štokholmu verejnou dopravou je viacero. Avšak v ani jednom prípade sa nevyhneš pešiemu presunu. V horšom prípade s prestupom.

Možnosť ako sa sem dostať bez prestupu je použiť metro zo stanice T-Centralen (linka 19) na stanicu Rågsved. Spolu 13 zastávok a následne pokračovať ešte dobrých 18 minút pešo.

Ak sa sem vyberieš autom alebo karavanom, dá sa prísť priamo pred grafity 😉

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Jedny z najväčších grafitov v Snösätragränd

4) Botanická záhrada Bergianska trädgården

Veľmi peknú prechádzku ponúka aj štokholmská botanická záhrada Bergianska trädgården, ktorá je otvorená pre verejnosť bezplatne. Vstupné sa platí iba do niektorých skleníkov.

Rastliny sú organizované na základe ich geografického výskytu, všetky pekne označené. Záhrady sú ideálne nielen na prechádzku ale aj na piknik pri jazere 😉

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Edukatívna návšteva botanickej záhrady v Štokholme 🙂

Ako sa sem dostať z centra Štokholmu:

Do botanickej záhrady sa dá dostať metrom zo stanice T-Centralen (linka 14) na stanicu Universitetet. Iba 4 zastávky a následne pokračovať pešo cca 900 metrov alebo autobusom číslo 50 alebo 540 až na zastávku Bergiusvägen.

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
V skleníkoch sa budeš cítiť ako v trópoch 🙂

5) Národný park Tyresta

Najbližší národný park od Štokholmu sa nachádza doslova za mestom. Je ním národný park Tyresta, ktorý je popretínaný množstvom chodníčku. Niektoré sú dokonca bezbariérové, ale žiaľ tie končia v momente, keď sa príde k tomu najzaujímavejšiemu čo Tyresta ponúka a tým sú jazerá.

Chodníček okolo jazera Årsjön ponúka nádherné výhľady na škandinávsku krajinu a to netreba chodiť ani ďaleko zo Štokholmu. V národnom parku sa nachádza aj niekoľko prístreškov a ohnísk, kde si môžete grilovať čo majú Švédi veľmi radi 🙂

Hneď pri záchytnom parkovisku sa nachádza Naturum, miesto, kde je návštevníkom bezplatne prístupná expozícia o národnom parku a toalety.

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Časť chodníkov v národnom parku Tyresta je bezbariérových

Ako sa sem dostať z centra Štokholmu:

Do národného parku Tyresta sa dá dostať verejnou dopravou, ale z centra Štokholmu to bude trvať vyše hodinu. Existuje viacero miest odkiaľ sa sem dá vstúpiť. Tým najznámejším je miesto, kde sa nachádza aj Naturum a teda treba sa dostať na zastávku s názvom Tyresta by.

Existuje viacero spôsobov ako sa sem dostať verejnou dopravou. Najmenej prestupov si vyžaduje jazda autobusom ale tento spôsob trvá aj najdlhšie. Použitie metra však ušetrí čas ale pridá počet prestupov. Držím vám palce ale ja by som radšej zobrala taxi, lebo v lese nachodíte ešte dosť 😉

TOP tipy na výlet zo Štokholmu
Typicky škandinávska krajina hneď za Štokholmom

Leave a Reply