Kodaň a 7 tipov na jednodňový výlet

Kodaň, hlavné mesto Dánska, je veľmi obľúbenou metropolou. Ak vám okolnosti nedovoľujú urobiť si roadtrip po celom Dánsku a uprednostníte radšej dlhší pobyt v Kodani, mohli by sa vám zísť tieto tipy na jednodňové výlety z Kodane.

Kodaň a 7 tipov na výlet

Obsah:

Zopár postrehov z Kodane

Za jeden deň sa dá v Kodani prejsť tie najhlavnejšie pamiatky. Dalo by sa povedať, že Kodaň je spolu so Štokholmom najkrajším mestom Škandinávie. Ale to len preto, že Škandinávia je skôr o prírode ako mestách, takže veľká konkurencia tu nie je. Kodaň by som popísala ako Viedeň so šmrncom Škandinávie a do toho tisícky cyklistov.

V lete je mesto pochopiteľne preplnené turistami. O to ťažšie je nájsť parkovacie miesto, čo cez víkend (kedy je zadarmo) platí 10-násobne!

V meste sa určite oplatí ísť na plavbu po kanáloch. Trvá jednu hodinu a stojí len 50 DKK (7€). Má viacero zastávok, takže si ňou môžete dopomôcť aj pri presune po meste 😉 Nevýhodou je, že na lodi je skutočne veľa ľudí, takže odporúčam posnažiť sa chytiť si miesto na kraji.

Čo vidieť v Kodani, TOP miesta Kodane
Nyhavn, kanál zo 17. storočia, ktorý patrí k TOP miestam v Kodani

Pamiatky, ktoré v Kodani určite treba navštíviť:

  • socha Malej morskej víly
  • kanál Nyhavn
  • záhrady hradu Rosenborg
  • budova kodaňskej burzy – Børsen
  • pevnosť Kastellet a fontána Gefionspringvandet
  • Amalienborg – sídlo dánskej kráľoskej rodiny
  • mestská radnica
  • Vor Frelsers Kirke
  • tematický lunapark Tivoli Gardens (20€)
  • cisterna v Søndermarken ak máte radi podzemné priestory
Čo vidieť v Kodani, pamiatky v Kodani, Dánsko
Kodaň ponúka pamiatky aj atrakcie

7 tipov na výlet z Kodane

Počas predĺženého víkendu v Kodani budete mať dostatok času aj na iné miesta v Dánsku, ako len na hlavné mesto. Možné tipy na výlet z Kodane som zoradila podľa vzdialenosti od centra Kodane a nie podľa preferencií. Avšak keď môžem odporučiť, ktorý z týchto výletov realizovať, tak rozhodne prvé tri! 😉

1) Jelene v rezervácií Jægersborg Dyrehave

Prírodná rezervácia Jægersborg Dyrehave je domovom pre približne 2000 kusov srniek a jeleňov. Vstup do rezervácie je zdarma, no treba sa pripraviť na množstvo chodenia.

Pri zvieracích atrakciách vám nikto negarantuje, že dané zviera uvidíte a už vôbec, že ten zážitok bude stáť za to. V prípade jeleňov v rezervácií Jægersborg Dyrehave je však úspešnosť celkom vysoká. Vaša pravdepodobnosť úspechu sa zvýši ak sa pomotáte v okolí akéhosi krmelca Dwarves house. Takže veľa šťastia 😉

Vzdialenosť z centra Kodane: 15 km

Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet zadarmo
Jelene v rezervácií Jægersborg Dyrehave severne od dánskej Kodane 🙂

2) Trollovia z recyklovaných materiálov

Po celom Dánsku sú ich roztrúsené vyše 3 desiatky. Nadrozmerné sochy trollov vytvoril dánsky umelec Thomas Dambo, ktorý je známy svojimi rozsiahlymi umeleckými projektmi z udržateľných recyklovaných materiálov.

Pri návšteve Dánska určite treba vidieť aspoň jedného 🙂 Po okolí Kodane a aj v samotnom meste ich je asi 16. Prikladám link na mapu TU, kde si môžete vybrať toho svojho 🙂

Vzdialenosť z centra Kodane: v okruhu 15 km od centra Kodane nájdete až 11 trollov

Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet zadarmo
My sme ich v Dánsku navštívili viacero, no ten najkrajší, ktorého sme videli nebol pri Kodani 😛

3) Frederiksborg Castle

V samotnej Kodani a aj v jej okolí nájdete množstvo hradov. Avšak Frederiksborg je z nich bezkonkurenčne najkrajším. Dánsky kráľ Frederik II. získal v roku 1560 bývalé panské sídlo Hillerødsholm a postavil si tu nové sídlo, ktoré pomenoval narcisticky po sebe. Frederiksborg je najväčšou a najvýznamnejšou stavbou škandinávskej renesancie, ktorú dotvárajú rozľahlé barokové záhrady.

V hrade sa nachádza múzeum dánskej a kráľovskej histórie, ktoré je spoplatnené sumou 110 DKK (15€). Vstup do záhrad je bezplatný.

Veľmi populárnym je aj zámok Kronborg, zo 16. storočia. Bol inšpiráciou pre dejisko Hamleta. Oproti Frederiksborgu ho namiesto záhrad obklopuje pevnosť. Vstup je trochu vyšší (125 DKK = 17€), ale za to má chudobnejšie vybavenie a expozície.

Vzdialenosť z centra Kodane: 40 – 45 km

Čo vidieť v Dánsku, TOP miesta a pamiatky v Dánsku, Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet zadarmo
Frederiksborg je bezkonkurenčne najkrajším hradom v celom Dánsku

4) Køge

Køge sa nachádza pri mori a centrum je veľmi maličké. Po návšteve Kodane môže doslova pôsobiť, že tu nie je nič k videniu. Avšak toto mestečko je oproti Kodani iné. Je pokojné a jeho architektúra pôsobí ako hybrid medzi Nemeckom a Pobaltím, keďže centrum pozostáva z domčekov s drevenými trámami a z kostolov a veží z tehličiek.

Vzdialenosť z centra Kodane: 45 km

Čo vidieť v Dánsku, TOP miesta a pamiatky v Dánsku, Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet zadarmo
Architektúra v Køge je typická skôr pre Nemecko

5) Malmö vo Švédsku

Kodaň leží pri mori a na jeho opačnej strane sa rozprestiera švédska pevnina s veľkomestom Malmö. Malmö je obyčajné škandinávske mesto, ktoré sú, ako som už spomenula, nie také zaujímavé. Avšak Malmö mi prišlo ako jedno z tých naozaj najnezaujímavejších miest, aké sme kedy navštívili. Centrum jednotvárne a suché, katedrála ako všade, hrad doslova škaredý.

Návštevu Malma skôr neodporúčam, avšak je to možnosť a konečné rozhodnutie je na vás. Ešte jedna vec, z Kodane sa do Švédska nedá dostať bicyklom! Autobusy sa dajú zohnať od 16€ obojsmerne, vlakom je to drahšie.

Vzdialenosť z centra Kodane: 45 km

Čo vidieť v Dánsku, TOP miesta a pamiatky v Dánsku, Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet
Jediné čo v Malme ako tak k stojí za videnie je pobrežie

6) Treetop Experience

Veľkolepá špirálová konštrukcia z ocele, dreva a betónu siahajúca do výšky 45 metrov nad zemou, s ktorou sa dostanete až ponad les a uvidíte na všetky svetové strany. Pripomína vám to niečo? Áno, je to niečo podobné ako chodník v korunách stromov v Bachledovej doline alebo v Bojniciach 😀

Vyhliadková veža sa nachádza asi 1 km od hlavného parkoviska. Vstupné je 195 DKK (26€). Toto miesto je prístupné aj pre invalidné vozíky a kočíky 😉

Vzdialenosť z centra Kodane: 73 km

Čo vidieť v Dánsku, TOP miesta a pamiatky v Dánsku, Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet
Treetop Experience v Dánsku je takmer totožná atrakcia s Chodníkom korunami stromov, ktoré nájdete aj v Strednej Európe

7) Útesy Mons Klint a Stevns Klint

Ťažko povedať, ktorý z útesov je krajší, v podstate sú dosť podobné. Pri útese Stevns sa nachádza aj malý maják. Pri útese Mons je zase urobených množstvo drevených chodníkov v lese, ktoré uľahčujú orientáciu aj náročnosť.

Od Kodane je to dosť ďaleko a myslím si, že existujú lepšie možnosti na výlet z Kodane, než práve tento. Ale tak je to možnosť. Najmä pre tých čo majú radi kľud a postačí im šum mora.

Vzdialenosť z centra Kodane: 76 – 140 km

Čo vidieť v Dánsku, TOP miesta a pamiatky v Dánsku, Čo vidieť v Kodani a tipy na výlet
Dánske útesy Mons Klint a Stevns Klint patria, za nás, skôr k miestam, ktoré netreba navštevovať

Tieto tipy na výlet z Kodane sú fajn ak máte v pláne stráviť v Kodani len pár dní a neviete čo so zvyšným časom. Avšak ak máte toho času viac ako týždeň, osobne neodporúčam zaprdievať sa takýmito malými výletíkmi po okolí Kodane, ale dať si radšej parádny roadtrip po celom Dánsku, tak ako my 😉

Leave a Reply