Bezpečnosť v Kyjeve a praktický sprievodca

Prichádzame do krajiny kde netečie pitná voda z kohútika a na ulici sa dá použiť iba turecký záchod. V hlavnom meste Ukrajiny je epidémia osýpok a neustále stretávame vojakov, lebo krajina je vo vojne. Ale bojíme sa ešte jednej veci, a to teplôt -12°C.

Čakanie na metro v Kyjeve

Obsah

 

TOP miesta v Kyjeve

Ak ťa zaujíma koľko času stráviť v Kyjeve a kam sa vybrať, prejdi na článok TOP miesta v Kyjeve.

TOP miesta v Kyjeve

Víza a povinnosti

Ukrajina nie je krajinou EÚ. Preto treba myslieť na dlhší čas strávený na letisku kvôli pasovým kontrolám v SR aj na Ukrajine. Tiež nezabudni, že tu neplatí výhodný roaming a za mobilný internet budeš musieť platiť.

Na návštevu Ukrajiny víza nepotrebuješ, ak tvoj pobyt nepresiahne 90 dní. Pred kúpou letenky si nezabudni skontrolovať, aby mal pas platnosť ešte minimálne 6 mesiacov (od dátumu návratu domov).

Po prílete na letisko Borispol nás colná kontrola vyspovedala asi 5 otázkami za akým účelom sme do krajiny prišli. POZOR! Kyjev má dve letiská!

Na Ukrajinu treba ísť s pasom
Do Ukrajiny sa na občiansky preukaz nedostaneš!

Doprava na a z letiska

Taxík z letiska Borispol do centra mesta stojí 506 UAH (17€). My sme sa vybrali hromadnou dopravou a pred letiskom našli Skybus, čo bol menší autobus, ktorý odchádzal až po naplnení (preplnení). Ten nás zobral za 60 UAH (2€) na zastávku metra Kharkivska, kde sa dá následne prestúpiť na metro do centre Kyjevu za 8 UAH (0,27 €).

Z letiska Borispol na zastávku metra Kharkivska, mapka
Z letiska Borispol na zastávku metra Kharkivska (zdroj mapy)

Pôvodne sme kvôli večernému letu chceli použiť taxík, no nakoniec sme využili hromadnú dopravu. Po nástupe do autobusu nás ovalila vôňa/smrad postsovietskej krajiny a strašidelnú atmosféru dotvárali žlté svetlá. Cestou z letiska sme míňali aleje štíhlych briez. Do kyjevského metra nás volalo špecifické hororové ťukanie.

Pri našom návrate, cestou na letisko Borispol sme boli v časovom sklze. Na stanici Kharkivska nám veľmi vhod prišiel taxikár, ktorý sa ponúkol, že ak sa naplní auto, tak nás zoberie na letisko za rovnakú cenu na osobu ako autobus, teda 60 UAH (2€). Znie to podozrivo, ale robia to, lebo vedia, že Skybus na letisko chodí nepravidelne podľa naplnenosti. Aj keď ukrajinskí taxikári šoférujú trošku šialene a vyblikávajú na iné autá, lebo všetci jazda na štvorprúdovke v dvoch najľavejších pruhoch, netreba sa báť žiadneho podvodu.

Výhodná doprava Sky Busom z letiska Borispol
Výhodná doprava Sky Busom z letiska Borispol (zdroj fotografie)

V prípade nočného príletu

V prípade ak priletíš v noci, môžeš využiť vlak Kiev Boryspil Express, ktorý premáva aj v noci. Stojí 80 UAH (2,70€) ale nevyhodí ťa v centre mesta. Vystúpiť môžeš na hlavnej vlakovej stanici v Kyjeve alebo na menšej vlakovej stanici Darnytsia Station.

Transport po Kyjeve

Hromadná doprava je veľmi lacná. Kyjev má 3 linky metra. Jazda metrom stojí 8 UAH (0,27 €). Na vstup do metra potrebuješ žetón v hodnote 8 UAH, ktorý sa dá kúpiť v automate, ak máte bankovku v hodnote 10 UAH alebo v kase, ak máš iné bankovky či drobné.

Vyťaženosť metra je najvyššia v čase kedy ľudia “migrujú” do a z práce. V takomto prípade sa treba v metre dostať do správnej vlny, ktorá ťa odvedie k správnemu nástupišťu. Stanice metra a aj mapy sú označené v azbuke aj latinke 😉

Najkrajšia stanica metra v Kyjeve - Maidan Nezalezhnosti
Najkrajšia stanica metra v Kyjeve – Maidan Nezalezhnosti

Autobusová doprava v Kyjeve je pre cudzincov veľmi chaotická. Na vyhľadanie toho správneho spoju odporúčam túto stránku. Treba si prácne pohľadať ten svoj autobus na nejakej logickej trase a dole si môžeš odkontrolovať názvy zastávok. Jedna jazda autobusom stojí 5 až 8 UAH (0,27 €). Cena je vždy uvedená na dverách do vozidla alebo pri vodičovi. Cestovné teba zaplatiť vodičovi hneď pri vstupe do vozidla. Zľavnené cestovné v rámci hromadnej dopravy nemajú zavedené.

Mena a ceny

Ukrajina používa svoju vlastnú menu – hrivnu (UAH). Za posledných desať rokov si výrazne pohoršila. Najprv finančnou krízou v roku 2008 a následne občianskou vojnou na východe krajiny. V čase keď sme navštívili Ukrajinu my sme za 1€ dostali 30 UAH, pričom sme si nostalgicky zaspomínali na slovenskú korunu, ktorá mala v čase prechodu na euro približne rovnakú hodnotu.

Hrivna (alebo hrivnička) je používaná najčastejšie v bankovkách, pričom najpoužívanejšou bankovku z tých väčších je 200 UAH čo je približne len 6,5 €. Mince s hodnotou 1 a 2 hrivny majú svoju dvojvaječnú dvojičku aj v papierovej podobe.

Ukrajinské peniaze - hrivničky
Ukrajinské peniaze – hrivničky

Ukrajina je pre Slováka lacná. Veľmi lacné je jedlo, káva a cestovné. Pri vyhľadávaní ubytovania má prekvapilo, že až také lacné nie je a bookovali sme hostel už 4 mesiace dopredu. Vstupné nám prišlo lacné, ale za každú drobnosť, ktorú sme chceli navštíviť sme si museli doplácať, takže sa to vedelo nakopiť. Veľmi drahé sú organizované výlety do Černobyľu.

Pre predstavu uvádzam ceny najbežnejších položiek:

 • Ubytovanie – od 10 € (osoba na noc)
 • Metro/bus – 8 UAH (jednotné cestovné pre všetkých)
 • Hlavné jedlo v lepšej reštaurácii – 4 €
 • Kapučíno 0,5 litra – 36 UAH (1,2 €)
 • Palacinka – 20 UAH (0,67 €)
 • Koláč na ulici – 10 až 18 UAH (0,6 €)
 • Lepší burger – 39 UAH (1,3 €)
 • Veľké hranolky v McDonalde – 33 UAH (1,1 €)
 • Kvas – 20 UAH (0,67 €)
 • Magnetka – 30 – 60 UAH (2 €)
 • WC – 3 UAH (0,1 €)
 • Černobyľ (1 deň) – 99 €
 • Černobyľ (2 dni) – 279 €

Celý výlet z Bratislavy do Kyjeva s lowcoast aerolinkou nás na osobu vyšiel 119 € so všetkým.

Kvalitnú kávu zo stánku v Kyjeve si môžeš dať všade na ulici
Kvalitnú kávu zo stánku si môžeš dať všade na ulici. Zákazníkov lákajú aj na wifi 😀

Ukrajinská kuchyňa

Už pred príchodom na Ukrajinu sme sa tešili na lokálnu gastronómiu. Sklamanie prišlo hneď v prvý deň, keď sme zistili, že tradičné ukrajinské jedlá si len tak niekde na ulici nedáme a treba dobre hľadať.

Delikatesy z gruzínskej reštaurácie v Kyjeve
Delikatesy z gruzínskej reštaurácie. Málo bolo, drahé bolo, dobré bolo 😛

Namiesto ukrajinskych majú množstvo gruzínskych reštaurácii. Tie sme odskúšali a boli vynikajúce, aj keď trochu drahšie. Jediné ukrajinské jedlo sme zohnali pri zadnom vchode do Pecherskej Lavry. Aspoň tam sme si vychutnali tradičný boršč a palacinky. K jedlu sme si chceli zobrať nápoj, kuchárka nás usmernila, že je to kompót. Chutilo to ako vyúdený čaj 😀

Čo nás hnevalo je, že kamkoľvek sme prišli, jedlo sme vždy dostali studené a maximálne nám ho ohriali v mikrovlnke. S jedlom nám vždy ohriali aj smotanu, ktorú dávajú Ukrajinci ku všetkému čomu môžu. Rovnako ako kôpor.

Tradičná ukrajinská kuchyňa v Kyjeve
Tradičná ukrajinská kuchyňa

Čo sme o Ukrajincoch vôbec netušili je, že sú to úplní kávopiči a kávopičky. Dobrú strojovú kávu si môžeš dať takmer hocikde na ulici. V stánkoch ale aj podnikoch so sedením. Ako príklad cena pollitrového kapučína 36 UAH (1,2 €) 😉

V podchodoch, ktoré sú súčasne vchodom do metra, sa nachádzajú malé obchodíky a stánky s čerstvým pečivom či sušeným ovocím. Je to super miesto, kde sa dajú ráno odbaviť raňajky, aj so spomínanou kávičkou 😉

Cukrovinky a koláče vo výklade v Kyjevskej cukrárni
Keď si nevieš vybrať 😛

Dorozumievanie Slovanov

Tak ako vo všetkých postsovietskych krajinách aj na Ukrajine sa dohovoríš anglicky iba s mladšou generáciou. Veľkým problémom (pre nás) je azbuka, ktorú neovládame, ale väčšina potrebných nápisov je aj v latinke. Popravde sme jazykovú bariéru očakávali. Preto sme na starších ľudí vyskúšali fintu a to hovoriť po slovensky s ruským prízvukom. Veľmi to nepomohlo 😀

Typickú ukrajinský predaj orechov a čokoládových sladkostí v Kyjeve na ulici
Bol problém si vybrať, najmä kvôli jazykovej bariére 😀

Zima na Ukrajine zmenila môj pohľad na kožušiny

Pri maximálnej dennej teplote -6°C sme boli šťastní za každý kút s radiátorom, kde sme si mohli otvoriť termosku s čajom a chvíľku sa zohriať. Na takú zimu naozaj nie sme zvyknutí. Ukrajinci ale áno, a o tom svedčí ich móda. Páperové bundy po kolená, čižmy nad kolená, kožušiny, šatky či baranice. Týchto ľudí týra zima a jediné čo ich pred ňou dokáže dostatočne ochrániť sú živočíšne materiály.

Kožuchy v kyjevských uliciach. Na Ukrajine vie byť zima krutá
Kyjevské mrazy sa držia v priemere na -10°C

Bezpečnosť

Náš pobyt v Kyjeve bol bezproblémový a najväčšie nebezpečenstvo predstavovala zima. Je pravdou, že sme videli protesty na hlavnom námestí a po okolí roztrúsené pomníky ešte z Euromaidanu 2014. Napriek tomu si nemyslím, že pre turistu by to nemalo signalizovať nebezpečenstvo. Po ulici síce bežne chodia vojaci v uniformách, ale nenosia zbrane. To čo sa udialo v Kyjeve v roku 2014 už pominulo a o konflikte na východe krajiny, ako turista, nebudeš mať ani tušenia 😉

Samozrejme, celý konflikt sa časom vyvíja a preto neustále treba sledovať aktuálnu situáciu!

Popravde sme očakávali, že nás bude chcieť niekto okradnúť alebo iným spôsobom odrbať. Nestalo sa a to sme podvodníkom z nepozornosti viackrát dali šancu.

Na Ukrajine je epidémia osýpok. Po návrate si dávaj pozor, aby si neprišiel do styku s deťmi do 15 mesiacov, ktoré ešte nie sú zaočkované! Inkubačná doba je 7 – 21 dní.

Kyjev je krásny a ponúka peknú a lacnú možnosť vycestovať. Treba odhodiť predsudky a ísť 😉

Pomníky obetiam Euromaidanu z roku 2014, tvorené z pneumatík
Pomníky obetiam Euromaidanu z roku 2014

Ukrajina nás úprimne očarila. Môžu za to rozprávkové kostolíky ale hlavne Pirogovo Open Air Museum, ktoré bolo tým najväčším prekvapením v Kyjeve. Návšteva Kyjeva v zime je tak trochu “ultimate survival,” ale vôbec to neľutujeme. Práve naopak, už vieme že na Ukrajinu sa ešte niekedy vrátime 😛

Celá FOTOGALÉRIA z Kyjeva

One thought to “Bezpečnosť v Kyjeve a praktický sprievodca”

Leave a Reply