TOP miesta v Kyjeve

Centrum Kyjeva ponúka zaujímavú architektúru a prekvapivo málo sovietskych budov. Typické sovietske paneláky sme videli iba na ceste do Kyjevského skanzenu, Pirogovho múzea. Pre turistov, ktorých je tu v zimných mesiacoch minimum, sú zaujímavé najmä prekrásne pravoslávne kostoly vo všetkých farbách 😉

Pecherska lavra a pravoslávny kostol v Kyjeve

Obsah

 

Bezpečnosť a praktické informácie

Ak ťa zaujíma či je návšteva Kyjeva bezpečná, aké sú ceny v meste a ako sa zorientovať v metre, prejdi na článok Bezpečnosť v Kyjeve a praktický sprievodca 😉

 

TOP miesta v Kyjeve

1) Pečerská lavra

Najkrajšie miesto, ktoré v Kyjeve môžeš navštíviť je Pečerská lavra! Je to pravoslávny kláštorný komplex, ktorý založili mnísi pri stretávaní sa v podzemných jaskyniach (pečerská = jaskynná).

V rámci tohto komplexu sa nachádza viacero zaujímavých miest ako múzeum miniatúr, zvonica, pravoslávne kostoly a katakomby s pochovanými svätcami. Vstupov do komplexu je viacero.

Najkrajšie zdobený oltár v Pečerskej lavre - chrám Uspensky Sobor
Najkrajšie zdobený oltár v chráme Uspensky Sobor

Vstupenky si môžeš zakúpiť pri každom vstupe ale nie na všetko. Pri vstupe do komplexu sa platí vstupné podľa toho či máš záujem o exteriéry (30 UAH = 1 €) alebo aj interiéry chrámov (70 UAH = 2,3 €). Za použitie fotoaparátu sa platí až 200 UAH (6,7 €), pričom sme nepochopili či ide o použitie fotoaparátu v celom komplexe, alebo len pre najväčší pravoslávny kostol Uspensky Sobor.

Pečerska lavra a pohľad na zvonicu
Kto má záujem, môže si to vyšľapať hore na zvonicu

Ak máš záujem o ďalšie atrakcie, tie si treba doplatiť už v komplexe. Ako napríklad vstup do múzea miniatúr stojí 50 UAH (1,68 €), študentské 25 UAH (0,84 €). Vstupné na zvonicu stojí 70 UAH (2,35 €).

Múzeum miniatúr v Pečerskej lavre, Kyjev, Ukrajina
Múzeum miniatúr, pričom niektoré sa merajú v atómoch. Podkutá blcha? Miniatúra lode? Báseň napísaná na ľudskom vlase? Fantázia tvorcu bola bohatá

Návšteva jaskynných priestorov je bezplatná. Pred vstupom si ženy musia zahaliť nohy „sukňou“, ktorú poskytujú pri vchode, tiež bezplatne. Muži si musia dať dole čiapku a ženy si ju naopak musia nasadiť.

Zapálené sviečky v pravoslávnom kostole v Kyjeve na Ukrajine
Nežnejšie polovičky si musia dávať pozor na vlasy

Katakomby nie sú osvetlené, preto si (ne)veriaci kupujú sviečky, s ktorými následne chodia po podzemných priestoroch. Dievčatá by si mali dávať pozor na vlasy! Smrad z nich sme cítili viackrát 😀 Pre neveriacich je sprístupnená iba mala časť katakomb. Ale aj v tejto časti sa nachádzajú hrobky svätcov a malá kaplnka. Je to miesto, ktoré naozaj musíš navštíviť! 😉

Pečerska lavra a pohľad na Popa - pravoslávneho kňaza
Pop – pravoslávny kňaz

2) Motherland Monument

Ako každá postsovietska krajina aj Ukrajina má svoj obrí pomník vlasti v tvare silnej ženy. Celé jeho okolie je pekne upravené s výhľadom na industriálnu časť mesta. Tento monument musel byť za komunistickej éry vyšší ako akýkoľvek iný kostol.

Motherland Monument v Kyjeve na úpätí rieky Dneper
Motherland Monument na úpätí rieky Dneper

3) Stanica Arsenalna

Súčasťou kyjevského metra je najhlbšia metro stanica na svete, stanica Arsenalna. Hĺbka stanice je až 105,5 metrov. Prvenstvo najhlbšej stanice na svete ale nemá isté. Existujú dohady, že v Severnej Kórei existujú ešte hlbšie stanice metra, ktoré zároveň chránia obyvateľstvo pred útokmi “nepriateľa.”

Najhlbšia stanica kyjevského metra
Cesta k platforme trvá niekoľko minút

4) Maidan Nezalezhnosti

Maidan je hlavným kyjevským námestím, pričom toto miesto zažíva veľa spoločenských udalostí. Na jednej strane námestia sa týči dominantný stĺp so sochou anjela. Práve na tomto námestí sa odohrávali protesty, ktoré vstúpili do ukrajinskej histórie pod názvom Euromaidan. Na jednej z ulíc vedúcich k Maidanu môžeš vidieť pomník 80-tim obetiam protestov, ktoré boli organizované proti vláde Viktora Janukoviča. Okrem toho aj množstvo krížov, ukrajinských vlajok a symbolických pneumatík.

Námestie Nezávislosti je rozdelené 6 prúdovou cestou. Tá je počas pokojných víkendových večerov uzatvorená a ľudia sa po nej môžu promenádovať. Pouliční umelci pritom majú možnosť predviesť svoje schopnosti. V zime to popravde za veľa nestojí, no v lete to môže byť zaujímavé spestrenie večerného programu v Kyjeve 😉

Pomníky obetiam Euromaidanu z roku 2014 v Kyjeve
Pomníky obetiam Euromaidanu z roku 2014 sa nachádzajú na viacerých miestach Kyjeva

5) Pirogovo Open Air Museum

Pirogovo múzeum je skanzen ľudovej architektúry na okraji Kyjeva. Dostaneš sa sem metrom na konečnú zastávku modrej linky Teremky. Odtiaľ pešo na zastávku Zabolotnoho a autobusom číslo 507 na konečnú zastávku.

Pirogovo múzeum je otvorené celoročne, každý deň od 10-18. Vstupné je 50 UAH (1,68 €) a študentský ISIC tu neberú 😀

Skanzen je zložený z viacerých malých usadlostí. Uvidíš tu veterné mlyny, drevené kostolíky a nespočetné množstvo domčekov deduška večerníčka 🙂 Do niektorých sa dá nahliadnuť dnu. Z ničoho nič sa vždy vynorila bábuška, otvorila nám domček, pozreli sme sa a potom zmizla.

Fotogenické Pirogovo múzeum a jeho veterné mlyny
Fotogenické Pirogovo múzeum a jeho veterné mlyny 🙂

Ako celý Kyjev aj Pirogovo múzeum je veľmi fotogenické a ako stvorené pre portrétne fotenie 😉 Strávili sme tu celý deň a prešli si všetky usadlosti. Nakoľko sme tu boli vo februári, boli sme tu takmer sami. Preto boli všetky stánky s jedlom pozatvárané. V teplejších mesiacoch sa tu uskutočňujú rôzne akcie a behy.

Za nás bolo Pirogovo múzeum jedno z TOP miest Kyjeva a môžem iba odporúčať jeho návštevu.

Domčeky Deduška večerníčka v Pirogovom múzeu, Kyjev, Ukrajina
Domčeky Deduška večerníčka

6) Kostolíky vo všetkých farbách

Rozprávkové kostolíky sú roztrúsené po centre Kyjeva. Tým najvzdialenejším je Katedrála sv. Vladimíra, ktorá má výraznú žltú farbu. Z vonku nie až taká pútavá, ale jej interiéry sú rozhodne najčarovnejšie!

Obrovské šťastie bolo, že sme prišli akurát na nedeľnú omšu. V pravoslávnych kostoloch sa počas omše stojí, takže si nemáš ani kam sadnúť. Pozor si opäť treba dávať na horiace sviečky, ktoré sú počas nedeľnej omše všadeprítomné.

Katedrála sv. Vladimíra má najkrajšie interiéry zo všetkých chrámov v Kyjeve
Katedrála sv. Vladimíra má najkrajšie interiéry zo všetkých chrámov v Kyjeve

Čiastočne sme navštívili aj komplex s katedrálou svätej Sofie. Nechceli sme navštíviť každý jeden pravoslávny kostol v Kyjeve. Preto sme sa vybrali iba do zvonice, kam sa dá zakúpiť samostatný lístok. Je odtiaľto pekne vidieť katedrálu svätej Sofie aj kostol svätého Michala. Zo schodov a chodníčkov môže niekomu prísť trošku zlé, ale inak odporúčam 😛

Pokračovali sme k mentolkovo zelenému kostolu svätého Ondreja. Vstupné pre dospelého 20 UAH (0,67 €), študent 5 UAH (0,17 €). Pri tomto kostole sa nachádza aj dosť veľa stánkov so suvenírmi, pričom sa dá zjednávať 😉

Zadarmo sa dostaneš do interiérov aj exteriérov modrého kostola svätého Michala.

Modručký kostolík sv. Michala v Kyjeve
Modručký kostolík sv. Michala

Ďalšie zaujímavé miesta v Kyjeve

Kyjev ponúka zopár miest, ktoré síce nie sú významné, ale nemali by ostať nepovšimnuté.

Children Landscape Park je detské ihrisko s motívom rozprávky “Alenka z ríše divov”. Je to zaujímavé miesto ukryté v centre Kyjeva medzi obytnými domami. Ak cestujete s deťmi, tak toto miesto určite oceníte 😉

Alternatívne detské ihrisko Children Landscape Park v Kyjeve
Alternatívne detské ihrisko Children Landscape Park

Na Zolotovskeho námestí nájdeš zaujímavú drevenú bránu, “Golden” gate. Po meste sú roztrúsené budovy divadla, opery, bábkového divadla či múzea vody, ktoré majú zaujímavú architektúru. Za zmienku stojí aj oblúk priateľstva, ktorý sa nachádza pri vyhliadke na industriálnu časť mesta.

Typické sovietske sochy v Kyjeve pod oblúkom priateľstva
Typické sovietske sochy pod oblúkom priateľstva

Mali sme v pláne navštíviť opustený amfiteáter Green teature, ktorý som našla na internete ako urbex miesto bez turistov. No keď sme sa k nemu blížili začala po nás trúbiť odparkovaná Volga, rozbehol sa na nás pes spoza plota amfiteátru a následne nás česká psíčkarka poslala preč, že tam aj tak nič nie je. Takže ak máš čas, pokojne skúšaj 😀

Trocha histórie v podobe legendárnej Volgy, v Kyjeve
Trocha histórie v podobe legendárnej Volgy

Jediné čo sme za 3 dni v Kyjeve nestihli je Ukrajinský park miniatúr na ostrove rieky Dneper. Na ostrove sa nachádza zastávka metra Hidropark, odkiaľ sa dá pešo prejsť k parku.

V rámci voľných večerov sme chceli navštíviť cirkus, čo je v Rusku a na Ukrajine spoločenská udalosť. V prípade voľného času si pohľadaj zaujímavé predstavenia v kyjevskom cirkuse dopredu, lebo vystúpenia sa konajú iba v niektoré dni.

Prečo sme sa rozhodli NEnavštíviť Černobyľ

  • Na Kyjev sme mali iba 3 dni
  • Návšteva Černobyľu na 1 deň nemá zmysel, lebo väčšinu času stráviš v autobuse
  • Kyjev sme navštívili vo februári kedy je na Slovensku hnusné počasie, preto sa chcem ísť pozerať na pekné veci a nie na zdemolovaný Černobyľ
  • Pri Černobyľ tour je hlavný program výletu prehliadka mesta Pripiať a nie jadrovej elektrárne Černobyľ
  • Počas zimy nám ju nikto ani len neponúkol 😉
  • V rámci Kyjeva sa dá ísť aj na iné urbex tours
Malý kúsok Černobylu pri oblúku priateľstva v Kyjeve
Malý kúsok Černobylu pri oblúku priateľstva

Ako dlho zostať v Kyjeve?

Návšteva Kyjeva je ako stvorená na predĺžený víkend. Centrum hravo stihneš pozrieť za 2 dni. Počas teplých letných mesiacov sa to možno dá stihnúť za jeden ale Kyjev je tak krásny, že je škoda tento čas skracovať. Tretí deň môžeš stráviť v skanzene – Pirogovo múzeum 😉

Ak chceš navštíviť aj Černobyľ a Pripiať, je lepšie si na to vyhradiť aspoň dva dni. Ak sa dáš len na jednodennú tour, počítaj s tým, že väčšinu času presedíš v autobuse.

 

Celá FOTOGALÉRIA z Kyjeva

One thought to “TOP miesta v Kyjeve”

Leave a Reply