La Paz a čarovný výlet na mesiac

Únava, nadmorská výška a pozastavená doprava v La Paz nás nemilo prekvapujú hneď v prvý deň v Bolívii. Naopak, pohľad na šesťtisícovku Huaynu Potosí ma presvedčil, že destináciu som vybrala správne a lanovky ponad mesto sa neustále pohojdávajú v mojej mysli. La Paz je očarujúci kúsok sveta, ktorý ti vyrazí dych v dobrom, aj v zlom 😉

Prechádzka po El Alto, s výhľadom na La Paz

Obsah:

 

V noci prilietame z Limy (0 m. n. m.) do La Paz, na letisko El Alto, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 4 100 m. n. m., čo je jedno z najvyššie položených letísk na svete. Ísť hľadať ubytovanie v Bolívii sa nám veľmi nechce a preto ostávame spať na letisku. Už o pár hodín neskôr Mimo pociťuje príznaky výškovej choroby. Takže prvé, čo sme urobili, keď sme zišli nižšie do La Paz (3 630 m. n. m.) bolo, že sme sa vyspali z výškovej choroby. Naozaj to pomáha!

Z letiska sa dá dostať taxíkom za 55 – 70 Bs. (7,2 € – 9,2 €) alebo autobusom 212 spred hlavného vchodu letiska až ku katedrále v La Paz a námestiu San Francisco za 4,5 Bs. (5,9 €) na osobu.

Prespávanie na letisku El Alto, La Paz
Bezdomovci na letisku v La Paz (vzadu spí aj zamestnanec letiska)

Lanovky v La Paz

La Paz je mesto postavené na úpätí náhornej plošiny Altiplano, takže sa javí ako odporne hornaté mesto plné strmých kopcov. Práve zložité geomorfologické podmienky prinútili obyvateľov mesta zatlačiť na vládu aby postavila sieť lanoviek Mi Teleférico. Lanovky sú najrýchlejšia forma prepravy v La Paz. Jedna jazda stojí 3 – 5 Bs. (0,40 € – 0,65 €) čo je pre Slováka lacnejšie ako lístok na MHD v Bratislave.
V súvislosti s mestom La Paz si odporúčam pozrieť dokument: Extrémne mestá – La Paz najvyššie položené mesto sveta.

Bez lanoviek sú ľudia v La Paz veľmi zraniteľní
Bez lanoviek sú ľudia v La Paz veľmi zraniteľní

Štrajk či sviatok? Nie, športový deň!

Pri raňajkách sa dozvedáme, že dnes autá nejazdia. Myslíme si, že je štrajk alebo sviatok, a preto meníme plány (čo sme robili v Bolívii denne). Keď sa vyberáme do centra mesta, zisťujeme, že v La Paz sa dnes koná športový deň. Pozdĺž najfrekventovanejšej ulice v centre mesta sa konajú športové súťaže, hry pre deti a zvyšok miesta zaberajú stánky s jedlom a oblečením. Práve to nám umožnilo pozorovať skutočný život v La Paz.

Prázdne cesty rušného La Paz boli voľné pre cyklistov, korčuliarov, skateboardistov a akýchkoľvek ďalších zjazdárov
Prázdne cesty rušného La Paz boli voľné pre cyklistov, korčuliarov, skateboardistov a akýchkoľvek ďalších zjazdárov 🙂
Športový deň v La Paz plný aktivít a stánkov, ale hlavne bez áut
Športový deň v La Paz plný aktivít a stánkov, ale hlavne bez áut
Anticuchos je opečené mäso so zemiakom na paličke. Zaručene najlepší bolívijský streetfood
Anticuchos je opečené mäso so zemiakom na paličke. Zaručene najlepší bolívijský street food 😉
Typická Bolívijčanka v tradičnom oblečení s klobúčikom, ktorý sem v minulosti priniesli Briti
Typická Bolívijčanka v tradičnom oblečení s klobúčikom, ktorý sem v minulosti priniesli Briti

V samotnom centre mesta toho k pozeraniu veľa nie je. Nachádza sa tu typická latinsko-americká katedrála na námestí San Francisco, úzka ulička calle Jaén, námestie Murillo a dve ulice so suvenírovými obchodíkmi. Zo suvenírových trhov v La Paz je najznámejší Mercado de las Brujas (trh čarodejníc), kde okrem bežných suvenírov nájdeš aj skapacinky, ktoré chodia nakupovať miestny šamani.

Katedrála na námestí San Francisco, La Paz
Katedrála na námestí San Francisco. Cesta býva počas bežných dní preplnené autami.
Najlepšie raňajky v La Paz v lokálnom bufete, aj s bolívijskými správami
Najlepšie raňajky v La Paz aj s bolívijskými správami ☕🍔😉

Výlety do okolia La Paz

1) Indiánska štvrť El Alto

Najkrajšia vyhliadka na mesto a na okolité hory je z indiánskej štvrte El Alto, kam sa dostaneš lanovkou červenej linky. My sme sa sem dostali v deň, kedy bola v La Paz pozastavená doprava. Práve to využili mnohé decká a z El Alto zjazďovali na bicykloch a skateboardoch až do centra La Paz.

Prechádzka po El Alto, s výhľadom na La Paz.
Keď rodičia pomáhajú plniť sny, El Alto (vysoký)
Rande na skateboarde v La Paz
Rande na kolieskach pri zjazďovaní kopcov v La Paz 😎

2) Čarovný výlet na mesiac

Z námestia San Francisco sa vieš za hodinu dostať autobusom 902 za 2,60 Bs. (0,35 €) až ku vchodu do Valle de la Luna, teda Mesačnej doline. Je to miesto kde sa nad teba týčia vysoké hlinené veže, ktoré vznikli eróziou. Vstupné je 15 Bs. (2€) a za približne hodinu sa dá stihnúť väčší okruh. Neďaleko La Paz sa nachádza ešte jedno podobné miesto a to Valle de las Animas.

Sila erózie vo Valle de la Luna
Sila erózie vo Valle de la Luna

3) Cesta smrti

Ak máš rád cyklistiku, toto ťa určite zaujme. Z La Paz sa robievajú celodenné výlety, v rámci ktorých ti požičajú bicykel a môžeš si zjazdiť Road of Death (Old Yungas Road). Takýto výlet stojí od 80 dolárov a viac. My sme mali v pláne prejsť ju na motorke, ale ako som už spomínala, Bolívia sama menila naše plány.

Odporúčam pozrieť si dokument: Most Dangerous Ways to School – BOLIVIA, ktorý opisuje čo všetko musia bolívijské deti z tejto oblasti podstúpiť aby dosiahli aspoň nejaké vzdelanie pre lepšiu budúcnosť.

Namiesto mototripu na Death road sme sa vybrali neskôr v Peru k lagúne Humantay pozdĺž cesty na útese. Od priepasti nás namiesto zvodidiel oddeľoval ostnatý drôt
Namiesto mototripu na Death road sme sa vybrali neskôr v Peru k lagúne Humantay pozdĺž cesty na útese. Od priepasti nás namiesto zvodidiel oddeľoval ostnatý drôt 😀 (pravdepodobne kvôli zatúlanému dobytku)

4) Huayna Potosí

Veľmi pohľadná hora, ktorá sa nachádza hneď za La Paz je najľahšie dosiahnuteľnou šesťtisícovkou na svete. Výstup na ňu trvá len 3 dni aj s cvičným zaškolením ak si nikdy predtým neliezol.

Podobný, ale menej náročný výlet si môžeš urobiť na horu Chacaltaya (5 421 m. n. m.), na ktorú sa dá dostať za 1 deň z La Paz ak si v meste prenajmeš auto so šoférom.

Huayna Potosí, lepšia viditeľnosť býva väčšinou ráno ale nie je to pravidlo
Huayna Potosí, lepšia viditeľnosť býva väčšinou ráno ale nie je to pravidlo 😍

Celá FOTOGALÉRIA

One thought to “La Paz a čarovný výlet na mesiac”

Leave a Reply