Toro Toro, tam kde sa prechádzali dinosaury

Do národného parku Toro Toro sme sa trepali len preto, aby sme si do vlastných rúk mohli chytiť to, čo tu po sebe dinosaury zanechali. Pre geológa maximálne vzrušenie! No má zmysel navštíviť bolívijsky Jurský park aj keď nemilujete šutre?

Dinosauria stopa v bolivíjskom Národnom parku Toro Toro

Obsah:

 

3 dôvody prečo sa oplatí navštíviť NP Toro Toro?

  1. V národnom parku Toro Toro sa nachádzajú stopy dinosaurov, ktorých sa môžeš dotknúť a chodiť po hornine v ktorej sa nachádzanú (to by ti neprešlo v žiadnej vyspelej krajine).
  2. Lokalita je menej známa a turistov je tu pomenej
  3. Už cesta do Toro Toro je zážitok, rovnako ako výlety po národnom parku
    + Geologické útvary, ktoré sa nachádzajú v oblasti Toro Toro sa dajú nazvať geologickým pornom
Dinosaurie stopy v Toro Toro
Tam kde sa prechádzali dinosaury

Ako je možné, že sa v Toro Toro zachovalo toľko dinosaurích stôp?

V prvom rade museli dinosaury prejsť pôdou, ktorá bola dostatočne poddajná na to, aby sa vytvorila stopa. Ideálny podklad na vytvorenie stopy je blato, čo oblasť Toro Toro v dobách dinosaurov spĺňala. Názov Toro Toro znamená v preklade blato blato.

Následne po vytvorení stopy je za potreby aby bola stopa rýchlo prekrytá sedimentom, často pieskom. Nasleduje desaťtisíc rokov, počas ktorých horniny litifikujú (skamenejú). Ich objavenie a odkrytie (v našej epoche) je viac menej o náhode.

Stopy bylinožravého a opancierovaného Euoplocephalus-a
Stopy bylinožravého a opancierovaného Euoplocephalus-a

Ako sa dostať do národného parku Toro Toro

Ak ideš verejnou dopravou tak do Toro Toro sa dá dostať iba z mesta Cochabamba. Autobusy nestoja na hlavnom autobusovou termináli, ale o 2 km ďalej.

Doprava funguje formou colectivos (minibusy), ktoré odchádzajú až keď sa naplnia. Tieto minibusy nájdeš na križovatke ulíc Avenida República a Avenida Vallegrande, a nasledujúcej križovatke ulíc Avenida República a Calle Mairana.

Jednosmerný lístok z Cochabamby do Toro Toro stojí 35 Bs. (4,60 €). Batožina ide na strechu a cesta trvá približne 5 hodín.

Náhodné "Rainbow mountains" počas cesty do národného parku Toro Toro
Náhodné “Rainbow mountains” počas cesty do národného parku Toro Toro 😎

Cesta do Toro Toro je dláždená kameňmi, čo spôsobuje absolútny nekomfort na palube. Prach je všade a čím bližšie k Toro Toro, tým je ho viac. Cesta je miestami zaujímavá a miestami nudná. Posledných 40 km pred dedinou je najzaujímavejších. Treba prebrodiť riečky a reliéf naberá veľkolepé kontúry.

V Južnej Amerike takéto kamenné cesty stavajú ručne
V Južnej Amerike takéto kamenné cesty stavajú ručne

Ako sa dostať späť do civilizácie?

Mikrobusy z Toto Toro do Cochabamby odchádzajú v noci od 3:00 do 6:00, každú hodinu. A o 10:00 ak sa naplní. Odchádzajú z “centra” dediny, teda tej “najturistickejšej” križovatky aká tu je.

Vstupné, poplatky, sprievodca

Pred návštevou Národného parku Toro Toro budeš musieť uhradiť vstupný poplatok 100 Bs. (13,10 €). Platnosť vstupenky je 4 dni. Otvárajú o siedmej ráno.

Do národného parku môžeš ísť jedine so sprievodcom. Toho zoženieš v “kancelárií sprievodcov“ – Oficina de los guías, kúsok od miesta kde sa kupujú vstupenky do národného parku. Tu otvárajú o 7:30. Odporúčam ti prísť na tento čas aby si nemusel zháňať ďalších turistov v tejto mŕtvej dedine, lebo výlety sa platia za skupinu.

Sprievodcovia rozprávajú iba po španielsky, anglicky hovoriaceho sprievodcu zatiaľ nemajú.

Výlet vychádza najlacnejšie ak sa na každú tour zozbierate po 6 ľudí, čo je maximálny počet na jedného sprievodcu. Taktiež ušetríte na doprave ak dáte ako skupina v jeden deň Ciudad de Itas a jaskyňu Umajalanta 😉

  • Circuit Vergel 100 Bs. (13,10 €) na skupinu
  • Ciudad de Itas + Jaskyňa Umajalanta = 618 Bs. (80 €) na skupinu
Náš sprievodca v Toro Toro bol veľmi nápomocný, vysmiaty a stále používal frázu: "vamóós"
Náš sprievodca bol veľmi nápomocný, vysmiaty a stále používal frázu: “vamóós” 😀

Vybavenosť dediny Toro Toro

Väčšina ubytovaní nemá ani wifi. Má ju napr. Hostel Los Chocos. Teplá (vlažná) voda vo väčšine prípadoch nie je problém. V “centre” dediny sa nachádza jeden bankomat.

Reštaurácie a obchody sú otvorené len vtedy keď to ich majiteľom vyhovuje. Väčšinou sme prešli aspoň 3 reštaurácie aby sme dostali aspoň niečo. Poriadny stroj na kávu v Toro Toro nemá nikto a v kaviarni dostaneš len instantnú kávu 🙁

Turistov v Toro Toro je tiež poskromne, preto sa domácim ani neoplatí robiť väčší biznis, lebo nie je pre koho. Dostupnosť tohto miesta je mizerná, čo mnohých turistov odradzuje. To však môže zmeniť výstavba novej cesty, ktorá je v plnom prúde.

Jednoduché ubytovanie v Toro Toro za 4€/osoba/noc
Jednoduché ubytovanie v Toro Toro za 4€/osoba/noc

Najodporúčanejšie výlety:

Circuit Vergel

Najznámejšia tour, ktorú spoznáš z obrázkov je okruh do kaňonu Toro Toro, počas ktorého uvidíš aj dinosaurie stopy. Tento okruh má 10 km a mal by trvať 4-5 hodín. Kaňon sa nachádza v nadmorskej výške 2800 m. n. m. takže počítaj s trošku redším vzduchom. Nám okruh trval 7,5 hodiny nakoľko sprievodca nepredpokladal, že bude mať v skupine dve neaklimatizované počítačové krysy, čo 8 hodín denne sedia za počítačom 😀

Kaňon Toro Toro a jeho kolmé steny
Kaňon Toro Toro a jeho kolmé steny 😎

Sprievodcovia sú poväčšine iba “brigádnici,” ktorý neštudovali geológiu, ani paleontológiu. Výskum tu prebieha, ale robia ho vedci z Francúzska, Talianska či Španielska. Bolívijského paleontológia tu nestretneš, lebo v Bolívii sa paleontológia študovať nedá.

V rámci Circuit Vergel uvidíš dinosaurie stopy mäsožravcov, aj bylinožravcov, vodopád Vergel pri ktorom sa môžeš aj okúpať, morské fosílie, kresby inkov, kondory a hlavne kaňon Toro Toro. Náš najväčší obdiv si zaslúžila kvetinka, ktorá sa volá Mimosifólia. Pre nás Mimo-si-fólia 😀

Kondor má rozpätie krídel 3 metre, ale vraj sú to dosť nešikovné zvieratá
Kondor má rozpätie krídel 3 metre, ale vraj sú to dosť nešikovné zvieratá a svoju obeť sa len snažia vystrašiť a dúfajú že spadne do kaňona a zabije sa 😀

Ciudad de Itas a jaskyňa Umajalanta

Návštevu kamenného mesta Ciudad de Itas sme spojili s návštevou jaskyne Umajalanta, kvôli úspore času aj financií za dopravu. Výlet nás vyšiel 618 Bs. (80€) na skupinu so sprievodcom, dopravou, požičaním heliem a čeloviek do jaskyne. V cene nie je obed, ktorý si môžeš ráno doobjednať u sprievodcu za 25 Bs. (3,30€).

Kamenné mesto Ciudad de Itas, Toro Toro, Bolivia
Kamenné mesto Ciudad de Itas

Ciudad de Itas

Začína sa hodinovou cestou džípom z Toro Toro až do nadmorskej výšky 3700 m. n. m. ku kamennej mestu Ciudad de Itas. Tour trvá 4 hodiny a počas nej vidíme jaskynné kresby Kečuáncov, “katedrálu”, kamenný palác, kamenné útvary ako slon, ryba a nespočetné množstvo korytnačiek, ktorým beháme po chrbte a máme pocit ako z Nekonečného príbehu. Zo všetkých výletov v Toro Toro sa mi tento páčil najviac 😉

Mirror cave v útrobách Ciudad de Itas
Mirror cave v útrobách Ciudad de Itas

Jaskyňa Umajalanta

Pred vstupom do jaskyne Umajalanta si musíš batoh odložiť do skrinky v požičovni. Peniaze, doklady a elektroniku sme nasilu natlačili do vačkov a vodu nechali v skrinke.

Umajalanta cave, Toro Toro, Bolivia
Zapožičané helmy a čelovky boli veľmi dobrej kvality

Do jaskyne potrebuješ dlhý rukáv, vo svetri by ti bolo teplo. Počítaj s tým, že sa trošku zašpiníš, lebo v jaskyni sa treba sem tam aj plaziť alebo precpať pomedzi úzke priestory 😛

Program trval 4 hodiny v rámci ktorých sme pozreli aj dinosaurie stopy pred jaskyňou. Jaskynná výzdoba je oproti slovenským jaskyniam chudobnejšia, ale aj tak sme boli s návštevou veľmi spokojní. 🙂

Bolivíjska jaskyňa Umajalanta, nič pre klaustrofobikov
Jaskyňa Umajalanta, nič pre klaustrofobikov 😛

Ako dlho zostať v Toro Toro

Na návštevu NP Toro Toro potrebuješ minimálne 2 dni, aby si videl to najhlavnejšie. Napríklad v prvý deň ísť na Vergel Circuit, druhy deň Ciudad de Itas a jaskyňu Umajalanta. Ak máš záujem navštíviť aj iné miesta, alebo každý deň dať iba jednu tour, mysli na to, že vstupné do NP Toro Toro je platné len 4 dni.

Niektorí turisti dokážu dať prvú tour (najčastejšie Vergel Circuit) ešte v deň ako prídu autobusom z Cochabamby. Môže to byť veľmi vyčerpávajúce ale ušetrí ti to deň dovolenky 😉

Náročnosť

Myslím si, že deťom by sa Toro Toro zaručene páčilo a fyzicky by ho zvládali, ale len preto, že sa nachádza v nižších nadmorských výškach 😉 Na druhej strane sme nevideli v Bolívii žiadnych turistov s deťmi. Pre starších ľudí môže byť návšteva Toro Toro fyzicky veľmi náročná a bolo by treba viac času na každú jednu tour.

Sami sme mali veľký problém. Najmä pri výstupe z kaňonu Toro Toro a počas celej tour do Ciudad de Itas, ktoré bolo v nadmorskej výške až 3700 m. n. m.

Vystúpať celý kaňon Toro Toro nás takmer zabilo, lebo sme krysy čo 8 hodín denne sedia pred počítačom
Vystúpať celý kaňon Toro Toro nás takmer zabilo, lebo sme krysy čo 8 hodín denne sedia pred počítačom 😀

Celá FOTOGALÉRIA

2 thoughts to “Toro Toro, tam kde sa prechádzali dinosaury”

Leave a Reply