Miláno nie je tak drahé, ako som si myslel

Lacným letenkám do Milána za 35 € som neodolal, napriek nepriaznivému januárovému počasiu 😛

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - katedrala Duomo

Obsah:

Doprava do a v Miláne

Jednosmerný shuttle bus z letiska Bergamo na hlavnú vlakovú stanicu v Miláne stojí 5 €. Mimochodom, milánska hlavná stanica je nádherná historická budova, ktorú si určite treba pozrieť 😉

Na prepravu po meste sme zvolili verejnú dopravu. Dvojdňový lístok ma vyšiel 8,5 €.

Víkend v Miláne - doprava električky, metro
Dopravu v Miláne sme vyriešili dvojdenným lístkom

15 TOP miest Milána za jeden víkend

1. Duomo

Milánska katedrála Duomo je najväčšou gotickou katedrálou v Taliansku a jej výstavba trvala až 600 rokov! Vstup do katedrály je zadarmo a fotiť sa smie len s náramkom za 2€. Prakticky to ale nikto nekontroluje a fotia všetci 🙂 Okrem prechádzky v interiéroch Duoma môžeš nahliadnuť aj do dvoch podzemných krýpt. Užitočné informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdeš TU.

Pri katedrále si treba dávať pozor na mimoriadne otravných a drzých predavačov. Tí čo predávajú selfie tyče sú relatívne neškodní. Obzvlášť si treba dávať pozor na tých čo používajú slovené spojenie „for free,“ (zadarmo). Títo predavači väčšinou poskytujú služby fotenia, darujú náramky alebo krmivo pre holuby. Peniaze začnú pýtať až keď vás odfotia alebo ti dajú krmivo. Pri vychutnávaní krásy katedrály si na ich otravnosť jednoducho musíš zvyknúť.

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - katedrála Duomo
Milánska katedrála Duomo

2. Galleria Vittorio Emanuelle II

Pri katedrále Duomo sa nachádza Galleria Vittorio Emanuelle II s predajňami drahého značkového tovaru. Čo je ale podstatne, galéria sa nachádza v krásnych historických priestoroch.

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Milánska galéria vedľa Duoma
Milánska galéria hneď vedľa Duoma

3. Cimitero Monumentale

Najkrajší milánsky cintorín Cimitero Monumentale má dych berúcu atmosféru! Tento cintorín je úplne úžasné miesto s monumentálnymi hrobkami a najrôznejšími sochami vyjadrujúcimi širokú škálu emócií, ktoré ťa zaručene nenechajú chladnými. Sú tu pochovaní slávni milánsky architekti, spisovatelia a iné významné osobnosti. V skratke si po návšteve tohto cintorínu môžeš povedať, že čo hrob, to umelecké dielo!

V pondelok býva zatvorený!

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - cintorín Cimitero Monumentale
Padlý anjel smrti?
Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - cintorín Cimitero Monumentale
Monumentálne hrobky pripomínajúce Tomb Raider
Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - cintorín Cimitero Monumentale
Starý pán pokladá krásnu ružu na hrob svojej milovanej

4. Sforza castle a Parco Sempione

Hrad Sforza pôvodne slúžil na obranu Milána. No po vymretí rodu, ktorý objekt vlastnili, bola pevnosť zničená. Následne boli ruiny zrekonštruované a prestavané na hrad. Je to miesto kde sa dá príjemne stráviť voľný čas 🙂

Sforza castle je súčasťou parku Sempione. V tomto príjemnom parku sa dá vyšplhať sa na vyhliadkovú konštrukciu Branca Tower alebo pokochať sa miestnym “Víťazným oblúkom” – Arco della Pace 🙂

Miláno top 15 - Sforza castle
Milánsky hrad Sforza castle
Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Milánsky "Víťazný oblúk"
Milánsky “Víťazný oblúk” – Arco della Pace

5. Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie alebo Kostol Panny Márie milostí skrýva Da Vinciho svetoznámu maľbu poslednej večere. Pokiaľ máš ju vidieť, tak si treba v dostatočnom predstihu zakúpiť lístky. Mali by stáť 6,5 € + 1,5 € poplatok za nákup online ale lístky, ktoré sme našli na internete majú niekoľkonásobnú cenu.

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Church of holy maly of Grace. obraz poslednej večere, Da Vinci
Santa Maria delle Grazie v ktorom je uložený obraz poslednej večere od Da Vinciho

6. Basilica di Sant’Ambrogio

Basilica di Sant’ Ambrogio je jeden z najstarších kostolov v Taliansku. Bola postavená v 4. storočí a sama o sebe je to pekná stavba.

Víkend v Miláne - Basilica di Sant' Ambrogio
Basilica di Sant’ Ambrogio, jeden z najstarších kostolov v Taliansku

7. Milánska opera La Scala

Milánska opera La Scala, zvonku nijak veľmi neohúri, no jej interiéry pozná celý umelecký svet. Pokiaľ máš dostatok času, môžeš ísť na jedno z lacnejších predstavení “pre turistov“ a spoznať krásu opery z jej vnútra 🙂

 

8. Nákupná ulica Buenos Aires

Povinné nákupy na nákupnej ulici Buenos Aires sme si dali aj my. Z výkladov kričia výpredaje ale o lowcoast sa zväčša nejedná 😉

 

9. Futbalový štadión San Siro

Futbalový štadión San Siro je domovským stánkom miestneho klubu AC Milano. Aj keď sa štadión nachádza dosť mimo centra, odporúčam ho prísť pozrieť práve v čase konania sa futbalového zápasu. Nie som žiaden fanúšik futbalu ale zažiť atmosféru talianskeho futbalu a už z diaľky počuť divákov ako pri každom kontakte lopty s domácim hráčom skandujú je naozaj neuveriteľné.

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Milánsky futbalový štadión San Siro
Milánsky futbalový štadión San Siro

10. Dostihová dráha a grafity street

Dostupnosť futbalového štadiónu San Siro je pre turistu úplne od veci. K metru treba prejsť poriadny kus popri nekonečne dlhej ostuhovej dráhe. Nudu však spestrujú kreatívne graffiti na múroch areálu s dostihovou a futbalovou tematikou.

Víkend v MIláne - grafity na dostihovej dráhe
Petr Čech na stene dostihovej dráhy

11. Da Vinciho národného múzea vedy a techniky

Da Vinciho múzeum vedy a techniky je plné Da Vinciho zmenšenín najrôznejších vynálezov, ktoré sa počítajú na desiatky. Je pozoruhodné, koľko z týchto vecí sa ujalo a používajú sa dodnes.

Okrem zopár automobilových veteránov, starých vreckových aj veľkých vežových hodín, klavírov či astronautskej časti s kameňom z mesiaca sa tu dá nájsť aj napodobnenina obrazu Poslednej večere, pohrať sa naživo s morzeovkou, či reálne vidieť, ako funguje rádio 🙂

Fanúšikovia vlakov a leteckej dopravy takisto nezostanú sklamaní, pretože pre vlaky aj lietadlá sú venované dva veľké hangáre plné krásnych exponátov. Vo dvore areálu tiež nájdeš starú stíhačku a dokonca aj ponorku 😉

Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Da Vinciho múzeum vedy a techniky
Da Vinciho vynálezy
Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Da Vinciho múzeum vedy a techniky
Kameň z Mesiaca
Predĺžený víkend v Miláne, top 10 - Da Vinciho múzeum vedy a techniky, vlaky
Hangár s vlakmi

12. Basilica di San Lorenzo

Basilica di San Lorenzo stojí za návštevu, veľmi sa nám páčila. Bola postavená v 4. storočí a reprezentuje byzantskú architektúru. Vo vnútri sa nachádza do dreva vyrezaný reliéf Jána Pavla II.

víkend v Miláne - Basilica di San Lorenzo
Basilica di San Lorenzo

13. Basilica di Sant’Eustorgio a Bazilicas park

Kúsok od Basilica di San Lorenzo sa nachádza upravený Bazilicas park plný života. Na jeho konci sa nachádza Bazilica of Sant Eustorgio ktorá je na pohľad veľmi pekná.

víkend v Miláne - Bazilica of Sant Eustorgio
Bazilica of Sant Eustorgio

14. Royal palace of Milan

Milánsky kráľovský palác sa nachádza na námestí Duomo, z opačnej strany ako Galleria Vittorio Emanuelle II. Napriek tomu, že je jedným z najdôležitejších kultúrnych a výstavných centier súčasného Milána, dnu sme nešli a z vonku nás príliš neoslovil.

 

15. Giardini Pubblici Indro Montanelli

Naše nohy nás zaviedli do pekného verejného parku, ktorý bol venovaný milánskemu novinárovi, ktorý tu rád trávil svoj čas. V parku sa nachádzala viacero zaujímavostí, ktoré sú vhodnú na vyplnenie voľného času v programe 😉

Milánsky novinár Indro Montanelli - víkend v Miláne
Milánsky novinár Indro Montanelli

Koľko stojí predĺžený víkend v Miláne?

Víkend v Miláne ma vyšiel na 189,65 € 😉

 

CELÁ FOTOGALÉRIA

Leave a Reply