Počas zimy do slnečného Madridu

Viacero kamarátov nás varovalo pred návštevou Madridu. Doposiaľ nikoho zo známych neoslnil a nezaujal. Napriek tomu sme ho chceli navštíviť aspoň kvôli zaujímavým miestam neďaleko Madridu. Rozhodnutie navštíviť Madrid padlo na január, aj keď medzi zimné destinácie zrovna nepatrí.

Španielsko, Madrid

Obsah

 

Doprava po Madride

V rámci centra mesta sa dajú všetky hlavné pamiatky obísť na pešo. Metro sme použili iba pri ceste na a z letiska. Na neaktuálnom blogu sme sa dočítali, že lístok stojí 3 €. Pri kúpe lístkov sme ale zistili, že po novom je zavedený poplatok, ďalšie 3 €, pri použití metra z letiska. Pri ceste na letisko 2€. Navyše sme si museli zakúpiť nevratnú kartu na madridské metro za 2,5 €. Výsledná cena jazdy metrom z letiska do centra Madridu bola 8,5 €.

Ako sa dá ušetriť?

Platnosť madridskej metrokarty je 10 rokov. Ak poznáš niekoho kto Madrid navštívil, s veľkou pravdepodobnosťou túto kartu bude mať a keďže sa karta neviaže na meno môže ti ju požičať 😉

Španielsko, Madrid, transport, doprava
Madridská metro karta (nevratná)

 

Čo vidieť v Madride?

Top miesta:

Royal Palace
Kráľovský palác mi napadne pripomínal Viedeň. Popravde som z neho mala pocit, že zvonku nie je ničím špeciálny. Ale návšteva interiérov môj dojem výrazne pozmenila.

 • otváracia doba sa líši podľa sezóny
  leto (apríl – september) 10:00 – 20:00
  zima (október – marec) 10:00 – 18:00
 • vstupné sa pohybuje od 11 – 13 € na osobu, študentské 6 – 7 € v závislosti od sezóny
 • audioguide 3 €
 • pri vstupe do paláca sa prechádza kontrolou ako na letisku
 • v najkrajších častiach paláca sa nesmie fotiť
 • osobné veci a bundy si môžete bezplatné uložiť v skrinkách za kasou
 • do paláca sa dá dostať zadarmo každý pondelok až štvrtok:
  leto (apríl – september) od 18:00 -20:00
  zima (október – marec) od 16:00 – 18:00
Španielsko, Madrid, Royal Palace
Royal Palace mi architektúrou pripomína Viedeň

Catedral de la Almudena
Katedrála sa nachádza hneď oproti vchodu do Kráľovského palácu. Vchod je z bočnej strany a vstupné sa neplatí.

Mercado de San Miguel
Malé sympatické trhovisko v urban štýle, kde môžete vyskúšať rôzne druhy tapas.

Plaza Mayor
Hlavné námestie Madridu s obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa tu veľa pouličných umelcov a obchodíkov so suvenírmi.

Španielsko, Madrid, Plaza Mayor
Obkľúčený námestím Plaza de Mayor

Puerta del Sol
K námestiu neodmysliteľne patrí drobná socha medveďa s ovocným stromom, La Osa y el Madroño, ktorá mala byť už v 13. storočia veľkolepým symbolom mesta. Z Puerta del Sol vedie niekoľko promenád smerom k ulici Gran Vía a k opere Teatro Real. Najmä v tejto oblasti sme sa museli presúvať po večeroch s davmi Španielov, ktorých boli plné ulice ako v Bratislave počas Bielej noci. Ale v uliciach Madridu bezdôvodne, len preto že Španieli idú večer žiť do podnikov a diskoték.

Španielsko, Madrid, Puerta del Sol
Socha La Osa y el Madroño na Puerta del Sol

Retiro park
Pekný park s fontánou je určite najkrajší na jar alebo v lete. Napriek tomu sme ho museli navštíviť aspoň kvôli “sklenníku” Palacio de Cristal. Vo vnútri sa väčšinou nachádza nejaká umelecká výstava, ktorá sa obmieňa. Preto ak navštívite Madrid aj viackrát, Palacio del Cristal sa stále oplatí navštíviť, a zadarmo 😉

Španielsko, Madrid, Palacio de Cristal
Najkrajšie čo môžete vidieť v hlavnom meste Španielska je skleník 😀

Drobnosti, ktoré navštíviť pri dostatku času:

Templo de Debol
Staroveký egyptský chrám Templo de Debol stal do 60. rokov minulého storočia na svojom pôvodnom mieste v Egypte. Z dôvodov výstavby veľkej vodnej elektrárne museli byť pozostatky pamiatky demontované a premiestnené inam. Ako na znak vďaky za pomoc pri záchrane chrámov Abú Sumbul boli darované Španielskej korune a dnes stoja neďaleko kráľovského paláca.

Sobrino de Botín
Reštaurácia Sobrino de Botín, založená v roku 1725, je najstaršou reštauráciou na svete. A nie len preto ju navštevujú množstvo turistov. Ak máte záujem ochutnať jedlo v tejto reštaurácii, rezerváciu stola treba urobiť čo najskôr ako si zakúpite letenky. Vo výklade reštaurácie sa okrem modelov kuchyne a interiérových priestorov reštaurácie nachádza aj cenník 😀

Španielsko, Madrid, market
Pri akejkoľvek návšteve Španielska musíte ochutnať tapas! Jednohubky na milión spôsobov 😉

Ulice Calle de la Cava Baja a Calle de la Cava Alta
Tieto dve paralelné ulice patria k najstarším v meste. Počas arabskej nadvlády spájali tieto ulice chudobné štvrte remeselníkov. Dnes na nej nájdete reštaurácie označené obrazmi z kachličiek.

Palacio de Cibeles
Palacio de Cibeles je sídlom mestského zastupiteľstva mesta Madrid. Ale aj ako bežný turista môžete tento palác navštíviť bezplatne. Na budove sa nachádza vyhliadka, na ktorú sa platí vstupné 3 €.

Španielsko, Madrid, Palacio de Cibeles
Palacio de Cibeles

Puerta de Alcalá
Oblúk Puerta de Alcalá sa nachádza na kruhovom objazde pri hlavnom vstupe do Retiro parku. Je len o 10 rokov starší ako Brandenburgská brána a mal zvýrazniť nevýrazný vstup do mesta.

Plaza de Toros de Las Ventas
Býčie zápasy neodmysliteľne patria k Španielsku. Býčia aréna v Madride sa nachádza mimo centra a je používaná aj na iné vystúpenia v meste. Býčie zápasy sa konajú od marca do októbra v rôznych mestách po takmer celom Španielsku a ich harmonogram, prípadne kúpu lístkov, si viete odsledovať tu.

Španielsko, Madrid, Gran Vía
Edifício Metropolis s korintskými stĺpmi na ulici Gran Vía

Závisí od typu osoby:

V závislosti od záujmu môžete navštíviť aj ďalšie miesta v Madride, ktoré ale nemusia byť pre každého. Športoví nadšenci určite neobídu futbalový štadión Estadio Santiago Bernabéu, ktorý je domovským stánkom Realu Madrid. Na svoje si prídu aj umelecky naladení cestovatelia, a to v galérii Museo Nacional del Prado, či opere Teatro Real.

 

Výlety do okolia Madridu:

Madrid ponúka program na jeden až dva dni. V prípade voľného času sa môžete vybrať na nasledujúce jednodňové výlety do okolia Madridu, kam sa dá dostať aj za pomoci hromadnej dopravy.

My sme si vybrali stredoveké mesto Segovia s dominantnou katedrálou, rímskym akvaduktom a Alcazarom. Medzi historicky významné patrí bývalé hlavne mesto Toledo. Navštíviť môžete aj sympatické univerzitné mestečko Alcalá de Henares či hradby v meste Ávila. Za zmienku určite stojí aj kláštor San Lorenzo v meste El Escorial a palác Bourbonovcov v Aranjuez.

Rímsky akvadukt v španielskej Segovii
Segovia nás očarila ďaleko viac ako Madrid

Koľko stojí víkend v Madride?

Výdavky sú na dve osoby = 1 dospelý + 1 študent

Náklady, Costs, Madrid, predĺžení víkend
Náklady na predĺžený víkend v Madride

Kvôli skorému rannému letu o 7 ráno sme jednu noc spali na letisku, lebo metro sa otvára až o 6-tej ráno (veď Špalielsko). Nočný shuttle bus na letisko sme našli za 32 € za osobu, takže sme viac nehľadali a zvolili prespanie na letisku.

V Madride nás najviac oslovilo slnečné počasie a teploty 15°C. Z pamiatok “sklenník” Palacio de Cristal. Napriek tomu si myslím, že Madrid je veľmi príjemný aj počas zimných mesiacov, lebo ťa vytrhne z tej hnusnej sychravej zimy na Slovensku. Navyše palmičky na ulici v zime rozhodne potešia každého!

Celá FOTOGALÉRIA z Madridu

One thought to “Počas zimy do slnečného Madridu”

Leave a Reply