Roadtrip v 3. trimestri tehotenstva? Dá sa to?

Zimná dovolenka nám nevyšla, takže tento roadtrip bol aspoň náplasťou na našu cestovateľskú dušu, ktorá bude pár budúcich rokov aj tak spľasnutá. Cestovanie autom v tehotenstve bolo o čosi inšie ako bežne. Na roadtrip sme sa vybrali až v 3. trimestri tehotenstva. Ešte predtým sme si sami nastavili niekoľko podmienok a pravidiel pre túto cestu. O tom, či takéto cestovanie s bruškom malo zmysel a o tom ako reagovalo na roadtrip bábätko v bruško sa dočítaš nižšie 😉

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Mostar, Bosna a Hercegovina

Obsah:

 

V akom období tehotenstva sme šli na roadtrip a ako som sa predtým cítila?

Na roadtrip sme sa vybrali až v 3 trimestri v polovici 7. mesiaca tehotenstva (konkrétne v 30-31. týždni). Dôvodom prečo sme šli tak neskoro, aj keď na cestovanie sa odporúča najmä 2. trimester bolo, že sme nášho potomka splodili v blbý čas. A teda počas 2. trimestra, ktorý je najvhodnejší na cestovanie bola v Európe zima a na let do exotiky, ktorú sme už mali kompletne pripravenú sme nenastúpili, z rodinných dôvodov.

V tomto období už boli moje rozmery evidentné. Počas našej cesty mi viacero ľudí len tak na ulici gratulovalo k bábätku, s typickým bosniackym zvolaním – bravó! 😀 Hmotnostný prírastok bol v tomto čase 10-12 kg. V skutočnosti mi bruško neprekážalo a necítila som sa byť obmedzená. Obmedzujúce to bolo iba pri chôdzi do kopca, kde som už hmotnostný rozdiel jednoznačne cítila. Ale možno za to mohla aj moja kancelárska kondička 😛 Ďalšie obmedzenie som pociťovala pri viazaní šnúrok, napriek tomu som si ich vždy dokázala zaviazať aj sama.

Tak ako od začiatku tehotenstva (okrem pár výnimiek v 1. trimestri) som sa pred odchodom na roadtrip cítila veľmi dobre a tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií. Občasná nevoľnosť, ktorú som pociťovala bola bežná aj keď som bola doma. Takže som to nevidela ako dôvod na to, aby sme necestovali. Lekár taktiež nemal voči nášmu roadtripu žiadne výhrady.

Vedeli sme však, že v 3. trimestri sa môže môj stav za 2 týždne zmeniť. Preto sme mali flexibilný program, žiadne striktné ciele a nič sme nemali zajednané dopredu.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Cítiť sa počas tehotenstva dobre je základ úspešného roadtripu 😉

Kam a na ako dlho sme sa vybrali na roadtrip?

Ako destináciu na dvojtýždňový roadtrip sme zvolili Bosnu a Hercegovinu. Chceli sme ísť maximálne do 1000 km od domova, aby sme sa vedeli relatívne rýchlo vrátiť keby sa niečo pokazilo. A jedine Bosna bola v našom blízkom okolí destinácia, ktorú sme doposiaľ nenavštívili a poskytovala dostatok programu aj na 2 týždne 🙂

Celú cestu sme však začali v Chorvátsku, ktoré bolo len takou zámienkou pre svokru, ktorá bola zásadne proti tomu aby sme niekam cestovali. Tu sme strávili asi 3 dni aj s cestou a potom sme to strhli do Bosny.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Na roadtrip v tehotenstve sme si zvolili Bosnu a Hercegovinu 😛

Pôvodný plán bolo ísť až do Turecka na 3 týždne. Ale pri pohľade na počet kilometrov som sama pochopila, že by to bolo skôr utrpenie ako zmysluplná dovolenka.

Len pre predstavu, celkovo sme na 14 dňovom roadtripe (4 dni Chorvátsko + 10 dní Bosna) najazdili 2555,7 kilometrov a v aute strávili 49:54 hodín. Našim nevzdialenejším bodom výletu bol Dubrovník, vzdialený od nášho domova takmer 1000 km.

 

Roadtrip v tehotenstve, naše OBAVY vs. REALITA

Napriek tomu, že som sa cítila úplne v poriadku tu bolo zopár obáv, ktoré nás strašili pred cestou. Realita sa však ukázala byť trochu iná 🙂

OBAVY

✅ Z dlhých ciest autom sme sa obávali najmä vzniku opuchov. Preto sme robili časté zastávky a na každej som vybehla z auta a snažila sa rozprúdiť krv v žilách. Okrem toho som veľa pila… aby ma močový mechúr donútil zastaviť hneď na ďalšej pumpe, kde by som sa mohla opäť rozhýbať 😛 Takto som za prvý deň na ceste nachodila 3x viac krokov ako za bežný pracovný deň v kancli 😀

✅ Obavy som mala aj z bolesti krížov z množstva chodenia. Tá nakoniec neprišla, čo znamená, že náš program sme nastavili správne.

✅ Obavy sme mali aj z únavy ale v skutočnosti sme zistili, že ak správne nastavíme program, tak únava, ktorú pociťujem po práci býva ďaleko väčšia 😀

✅ Ideme bez záložného vodiča. Práve preto sme tentokrát vybrali bližšiu destináciu aj keď bolo pôvodne v pláne Turecko.

Najväčšie obavy sme mali zo stavu ciest v Bosne a Hercegovine. Báli sme sa že bábätko utrasieme, ale v skutočnosti sme mali voči Bosne veľké predsudky lebo tam bola pred cca 27 rokmi vojna. Stav ciest bol nad očakávania veľmi dobrý a najväčšie trasenie sme zacítili keď sme po návrate prechádzali Rusovcami 😀

✅ Už na predchádzajúcej dovolenke v Neapole (v 6. mesiaci) sme zistili, že chodiť dolu kopcom s tehotenským bruchom je naozaj problém. Na tento problém sme našli účinnú tehotenskú pomôcku – podporný tehotenský pás 😉

✅ Skutočne SERIÓZNYM PROBLÉMOM bol fakt, že niečo ako tehotenské cestovné poistenie neexistuje! Teda po 26. týždni tehotenstva si všetky zdravotné úkony spojené s tehotenstvom hradí mamička sama (pokiaľ nie je v niektorej z krajín EÚ). Preto sme sa po celú dobu výletu držali v západnej časti Bosny a Hercegoviny a dúfali, že bude naozaj všetko OK.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Pri každom zastavení som využila čas na zopár krokov a stretching 😉

REALITA

Najväčším problémom na roadtripe v tehotenstve bola v skutočnosti ALERGIA. Kýchala som tak silno, až som si z toho často cvrkla a dookola sme museli hľadať záchody 😀

❌ Veľkým problémom bol aj nedostatok tehotenského oblečenia v mojom šatníku na 2 týždne. Takže som v priebehu tripu musela mať niektoré tričká aj 2 dni po sebe aby mi vystačili na celú cestu. Navyše, s tak veľkým bruchom sa človek ľahko zadrbe pri každom jedle 😀

❌ Počas cesty sa ukázalo, že v serpentínach sme museli jazdiť naozaj predpisovou rýchlosťou a niekedy aj pomalšie aby mi nelietalo bruško zo strany na stranu.

❌ Museli sme operatívne meniť program aby to bolo naozaj v kľude a pohodové, keďže nás počas cesty zastihlo aj sneženie. Celkovo sme urobili v programe 6 zmien.

❌ Úplne nečakaným problémom sa ukázala byť nevyvážená strava. Bosniacke jedlá sú najmä o mäse a pečive, takže odporúčaná dávka 5ks ovocia a zeleniny denne nebola ani zďaleka splnená.

❌ No v skutočnosti najhoršie na tom bolo tých 200 kíl prádla po návrate 😀 😀 😀

Hneď po návrate z roadtripu sme mali kontrolu u lekára a všetko bolo v poriadku. Takže naše obavy sa našťastie nepotvrdili a realita nebola až taká krutá 🙂

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Aj vodič to mal náročné a potreboval pravidelné prestávky 😛

Cestovné poistenie pre tehotné

Žiadne tehotenské cestovné poistenie NEEXISTUJE! Po 26. týždni tehotenstva si všetky zdravotné úkony spojené s tehotenstvom hradí mamička sama, pokiaľ nie je v niektorej z krajín EÚ. To, že mimo EÚ nemáš poistené tehotenstvo neznamená, že ta neošetria. Znamená to len, že si to budeš musieť zaplatiť sama.

Klasické cestovné poistenie však hradí všetky ostatné zdravotné úkony nesúvisiace s tehotenstvom. Takže v prípade akéhokoľvek úrazu ťa ošetria a nič neplatíš.

Cestovné poistenie pre tehotné
Apríl a zasnežené ráno v Sarajeve 🙂

Čo mi najviac pomohlo prežiť hodiny v aute počas tehotenstva?

1) Cvičenie jogy

Už pred odchodom som pravidelne cvičila tehotenskú jogu (vďakabohu za youtube). Takže som si pred odchodom osvojila množstvo cvikov, ktoré som si vedela zacvičiť vždy počas prestávky podľa vlastnej potreby. Snažila som sa takto predísť najmä opuchom a bolestiam v krížoch. Za jazdy v aute som tiež využila čas a cvičila panvové dno.

2) Časté prestávky

Približne každú hodinu a pól sme si spravili prestávku aby som vedela rozprúdiť krv. Vždy som nachodila aspoň 1000 krokov aj keď to bolo do istej miery dosť násilné. Šofér si medzitým tiež oddýchol, lebo ja som vtedy už nejazdila pre svoje psychické zdravie 😀

3) Dobré čítanie

Pri dlhej ceste som sa až moc sústredila na bábätko v brušku a vnímala jeho pohyby. Čítanie mi pomohlo prestať sa tak chorobne sústrediť na bábätko. Ako budúca mamička môžem odporúčiť tieto dve knižky:

Počas roadtripu som pravidelne dopĺňala minerály, najmä horčík a vápnik. Tu môžem len predpokladať, že to malo na moje telo priaznivý účinok.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve
Čítanie mi pomohlo nemyslieť na to, že sedím dlhé hodiny v aute

Ako sme sa pripravili na cestu a čomu sme sa vyhýbali?

Naša príprava spočívala v tom, že sme nič neplánovali striktne. Itinerár sme mali úplne flexibilný, čo sa nám aj osvedčilo, lebo celkovo sme realizovali až 6 operatívnych zmien. Pre tentokrát sme sa vyhli veľkej turistike. Pôvodne sme mali v pláne aj nejaké horské oblasti a ľahkú prechádzkovú turistiku ale kvôli počasiu sme ju nakoniec aj tak nedali.

Nespevneným horským cestám a skratkám, ktoré ponúkala navigácia, sme sa vyhli úplne aby sme predišli natriasaniu. Držali sme sa hlavných ťahov. Rovnako sme z itinerára vylúčili “negatívne miesta“ akými je napr. Srebrenica. Zamerali sme sa skôr na mestá, pamiatky, históriu, ľahko dostupné ciele v prírode a gastronómiu 😀

Výhodou cestovania autom je, že sa môžeš kedykoľvek rozhodnúť, že to balíš a ideš domov. Alebo, že si dávaš pauzu a ostávaš celý deň odpočívať na ubytovaní.

Aj keď pri väčšine roadtripov spíme v aute, tak tentokrát sme sa vyhli aj tomu. Pre klasické ubytovanie sme sa rozhodli hlavne kvôli chladným aprílovým nociam.

Okrem toho sme sa na dlhú cestu autom v tehotenstve vyzbrojili tehotenskými pomôckami, pri ktorých som sa naozaj mohla spoľahnúť že mi pomôžu 🙂

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
V Sarajeve a jeho okolí sme sa túlali 3 dni bez toho aby sme sa niekam ponáhľali

Tehotenské pomôcky do auta aj na cestovanie

1) Bezpečnostný pás do auta pre tehotné

Tehotenský bezpečnostný pás do auta je podložka, do ktorej sa upne bezpečnostný pás tak aby viedol mimo bruško a v prípade nárazu tak neublížil bábätku.

2) Tehotenský bedrový pás

Hlavne pri chôdzi dolu kopcom som cítila ako výrazne ma ťahá bruško nadol. S tým sa spájala bolesť. Podporný bedrový pás mi dokázal spevniť bruško a tým ju eliminovať.

Je pravdou, že bábätko bolo v tomto momente stlačené a keď som spočiatku nevedela odhadnúť správnu mieru stiahnutia, tak mi to dávalo jasne najavo. Neskôr som sa ho naučili správne nastaviť podľa aktuálnej potreby (polohy plodu, veľkosti bábätka, obsahu žalúdka, plnosti močového mechúra,… aktuálnej polohy Venuše a výšky manželových ponožiek… proste vždy mi vyhovovala iná miera stiahnutia).

3) Bočná opierka hlavy do auta

Bočná opierka sa montuje na opierku hlavy ako bočná opora aby si spolujazdec mohol pri únave oprieť hlavu, resp. aby mu neodkvecávala hlavička do strany. Je to super na dlhé cesty a najmä v tehotenstve keď treba využiť každý voľný moment na oddych a regeneráciu 😉

4) Tehotenský vankúš

Tehotenský vankúš je obrovský a tak sa väčšina z vás možno zamýšľa nad tým či ho naozaj treba so sebou trepať na dovolenku. Toto je vec, ktorú si každá tehuľka musí zvážiť sama, lebo len ty vieš do akej miery ho potrebuješ a či náhodou v spánku nepridlavíš svoje bábätko.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Bedrový pás mal na roadtripe po Bosne a Hercegovine patričné využitie 😀

V čom bol roadtrip v tehotenstve iný oproti bežnému roadtripu?

V podstate iba v dvoch veciach. A to, že na všetko sme si museli dopriať viacej času, ísť v pomalšom tempe a upustiť z nárokov na to kam všade sa dostaneme.

Pozitívum tohto rozdielu bol taký, že ľudia nás všade pustili bez problémov a dávali nám prednosť. Poväčšine sa na nás usmievali alebo gratulovali spomínaným “bravó!“ 😀 A tiež boli veľmi nápomocný, napr. predavač v obchode vytiahol z úplného spodu tie najkrajšie banány len preto aby bábätko malo ten najlepší tovar, ktorý pre neho vybrala maminka 🙂

Okrem toho sme denne nachodili niečo medzi 8-10 km pešo. Bežne však nachodíme viac, niečo medzi 10-13 km. Omnoho viac sme aj vysedávali v podnikoch 🙂

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
S bruškom som sa nedostala všade. Ak by som sa pretlačila do spomeniku Mrakovica, museli by ma prísť vyslobodzovať hasiči 😀

Ako na roadtrip reagovalo bábätko v brušku?

V 3. trimestri je bábätko v brušku už dosť veľké, a vie ti dať jednoznačne vedieť, že sa mu niečo nepáči.

Či sa bábätko hýbalo v brušku viac? Ťažko povedať lebo som mu venovala ďaleko viac pozornosti ako v iné dni, takže som ho aj viac cítila. Ale keď som na pár hodín v aute zobrala do rúk knihu tak som opäť zabudla, že vôbec nejaké bruško mám. Takže som ho cítila viac skôr preto, že som mu venovala viac pozornosti.

Ak sme zažívali čo len trošku adrenalínu alebo vzrušenia tak náš malý Bubík to cítil a kopkal, prípadne sa vrtel v brušku (nikdy to však nebolo bolestivé kopanie!) Platilo to ale aj v prípade môjho nadšenia, ktoré som pociťovala napríklad keď sme prechádzali po schátranej olympijskej bobovej dráhe nad Sarajevom 🙂

Jediný prípad kedy som cítila, že to nie je úplne v pohode a keď sa hýbalo viac ako je zvyčajné bolo, keď som manželovi dovolila aby si užíval serpentíny a išiel v nich rýchlejšie. Vtedy som doslova cítila ako v brušku lieta zo strany na stranu. Potom som už manžela striktne napomínala aby jazdil pomalšie a nie tak prudko do zákrut.

Okrem toho však bolo všetko v poriadku. Pravidelné ranné a večerné kopkanie, ktoré bolo bežné aj pred cestou, ostalo zachované 🙂

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Sarajevo, Bosna a Hercegovina
V prípade nadšenia bábätko kopkalo lebo “to” prežívalo s nami 🙂

Ako som sa cítila počas roadtripu a po ňom?

Hneď po návrate z roadtripu sme mali kontrolu u gynekológa a všetko bolo v poriadku. Ja som sa cítila veľmi dobre počas celého výletu až na jeden večer kedy ma pichalo pod rebrami (potom ako som nechala manžela užívať si serpentíny).

Jediné čo mi na tomto výlete vadilo bolo, že v Bosne sa nepredávajú absolútne žiadne čokoládové jogurty (iba pudingy) a že zelenina v bosnianskej kuchyni sa vyskytuje len veľmi zriedkavo 😀

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, čevapi, Bosna a Hercegovina
Jedným z najväčších problémov roadtripu v tehotenstve bola mäsitá bosniacka kuchyňa, kde zeleninovú prílohu predstavovala maximálne cibuľa k čevapom 😀

Užili sme si dovolenku aj s takýmito obmedzeniami?

Jednoznačne áno! Už na začiatku som spomínala, že som sa necítila byť obmedzená. Navyše manžel bol spokojný lebo sme išli v ďaleko pokojnejšom tempe ako keď sme cestovali zvyčajne 🙂

Ale v 8. mesiaci sa moje parametre výrazne zmenili a na takúto cestu by som sa už nevydala.

Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Dovolenku v Bosne a Hercegovine aj počas tehotenstva sme si užili 🙂

Rady pred roadtripom a cestovaním v tehotenstve

Toto bolo moje prvé tehotenstvo a popravde, nejdem sa tváriť, že o tehotenstve niečo viem. Práve naopak, viem o ňom poriadne hovno… akurát to čo si prečítam na MAMA a JA 😀

Jediné čo ti viem poradiť je, že ty sama vieš ako sa cítiš a na čo máš. A nie tvoja matka, svokra, sestra, švagriná, kamarátka či nebodaj iná osoba, ktorá nemá ani len podobnú DNA ako ty. Rozhodnutie či pôjdeš je len na teba (aj tak sme všetky tvrdohlavé a vždy si urobíme podľa seba).

Samozrejme, komplikácie sa môžu vyskytnúť vždy ale aj na Slovensku a aj keď si doma či na pracovisku. Len pre zaujímavosť, drvivá väčšina žien naozaj rodí v intervale 38.-42. týždňa tehotenstva. Iba 4% žien rodia v stanovenom termíne. A takmer polovica mamičiek rodí až po termíne. Presné čísla sa mi samozrejme nepodarilo dohľadať

Hystéria rodinných príslušníkov okolo toho, že v 7. mesiaci môžeš hocikedy začať rodiť je úplne neopodstatnená, pokiaľ tam nie sú nejaké indikácie. A popravde, po skúsenostiach zo slovenskej nemocnice, by som sa nabudúce rozhodla rodiť už radšej v zahraničí! Niekde v rámci EÚ, kde to v konečnom dôsledku preplatí zdravotná poisťovňa.

Ostatné rady platia aj mimo cestovania:

  • maj pri sebe tehotenskú knižku (tá je iba v slovenčine takže neviem či tomu budú lekári v zahraničí rozumieť)
  • pi veľa vody
  • maj pestrú stravu
  • hýb sa ale dostatočne oddychuj a nepresiľuj sa
Cestovanie autom a roadtrip v tehotenstve, Bosna a Hercegovina
Cestovať v tehotenstve sa rozhodne dá, ale len ty sama musíš vedieť či to zvládneš a dokážeš si to pritom dostatočne užiť 😉

Tehotenstvo nie je choroba a cestovať v tehotenstve sa rozhodne dá. Ale len ty sama musíš vedieť čo zvládneš a čo už nie. Pri cestovaní v tehotenstve si daj hlavne na všetko dostatok času a neponáhľaj sa. Aj tak si každá urobíme podľa seba 😀 Nezabudni, že väčšina tých miest, ktoré chceš navštíviť bude existovať aj neskôr, keď už budeš mať väčšie deti a opäť sa odvážiš na cesty 😉

Leave a Reply