Safari v Nepále? Áno, v Národnom parku Chitwan!

Národný park Chitwan na indicko-nepálskych hraniciach je jediným miestom v širokom okolí, kde nájdete nosorožce. So zaujímavou zmeskou živočíšnych druhov sa z národného parku stalo cenovo prijateľné safari 😉

Nosorožce a dojem zo safari v Národnom parku Chitwan, Nepál

Obsah

 

Sauraha – vstupná brána na safari

Mestečko Sauraha je situované hneď na okraji národného parku a tvorí vstupnú bránu do Chitwanu. Je rozdelené na dve paralelne ulice. Východná je pre nepálske obyvateľstvo, ktoré tu žije a západná je pre turistov. Tu nájdete všetky ubytovania, reštaurácie a agentúry. Je to skôr “countryside” a od mestečka netreba mať veľké očakávania.

Slony na ulici v Saurahe, safari v Národnom parku Chitwan, Nepál
V Saurahe ťa prekvapia slony na ulici 😉

VIDEO z jazdy autobusom do Chitwanu 

Dostanete sa sem autobusom z Káthmandu alebo Pokhary, aj keď pre niektorých to môže byť trochu traumatický zážitok 😉

Čím je Národný park Chitwan výnimočný?

Národný park Chitwan bol založený v roku 1973 a stal sa tak prvým a najstarším národným parkom v Nepáli. So svojou výnimočnou faunou a flórou bol v roku 1984 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V národnom parku Chitwan žije pestrofarebná a tak trochu zvláštna zmeska, vyše 700 druhov divokých zvierat. Medzi ne patria najvyhľadávanejšie nosorožce, tigre, leopardy, medvede pyskaté, slony, krokodíly, opice ale stretnete tu aj jelene, diviaky, hornbilov, orly, sovy či kohúty.

Už samotné mestečko Sauraha je okúzľujúce, keď máte možnosť vidieť ako sa po ulici prechádzajú slony. A pri pozorovaní nosorožcov sa budete cítiť akoby ste boli súčasťou dokumentu z  National Geographic 😉

Slony na ulici v Saurahe, safari v Národnom parku Chitwan, Nepál
Slony prechádzajúce ulicou Saurahy služia na nosenie turistov do nárazníkovej zóny národného parku (buffer zone)

Väčšina zvierat bola pred založením parku nadmerné lovená iba ako športová trofej. Pytliactvom je problémom aj v súčasnosti, preto sú v parku hliadky. Najviac ohrozeným druhom je nosorožec indický, ktorý je lovený iba kvôli rohu.

Vojaci v pohraničnej oblasti Národného parku Chitwan
Vojaci v pohraničnej oblasti Národného parku Chitwan

Vstupné, pravidlá a upozornenia 

Na vstup do národného parku potrebuješ permit. Ten potrebujete aj v prípade, že chcete navštíviť nárazníkovú zónu národného parku, kde sa tiež konajú niektoré aktivity. Jednodňový lístok, iný ani neexistuje, stojí 1700 rupií (13€). Existuje aj výnimka, o ktorej sa dočítaš v časti článku “Čo je zadarmo.”

Podľa vládnych nariadení bolo pre bezpečnosť turistov zriadené pravidlo dvoch sprievodcov (ktorý musia mať platný doklad). Tých musíte mať aj keď idete do parku ako jednotlivec. Sprievodcovia nemajú žiadne zbrane iba bambusové tyče ale vedia ako reagovať pri stretnutí so zvieratami. O tom ako sa správať vás poučia ešte pred vstupom do parku.

Dvaja sprievodcovia v Národnom parku Chitwan, Nepál
Dvaja sprievodcovia na dvoch turistov. Tí naši mali veľmi dobrú angličtinu ale k väčšine názvov sme si nevedeli priradiť žiaden slovenský ekvivalent

Určite si neberte farebné oblečenie. Nosorožcom sa zapáčite a vyberú si na rozdupanie práve vás 😉 Najlepšia je čierna, zelená, hnedá prípadne šedá. Janka musela bežať na ubytko aby sa prezliekla a cestou predbehla tuk tuk 😀

V oblasti národného parku Chitwan sa sem-tam vyskytuje aj malária. Pred svojou návštevou si zistite aktuálnu situáciu.

Ako sa dá zažiť safari v Chitwane? 

Prvú ponuku dostaneš už na ubytovaní. Odporúčam vypočuť si ju celú, aby si bol v obraze o všetkých možnostiach. Hneď ako sa vyberieš k najbližšej reštaurácii, si ťa odchytia ďalší štyria na ulici, a každý ti bude tlačiť do hlavy, že najlepšie je to, čo ponúka on.

  • Jungle walk tour

Jungle walk je základom návštevy Chitwanu. Dá sa absolvovať poldenný, celodenný, dvojdňový až trojdňový trek so spaním v dedinách na okraji národného parku. Pod pojmom džungľa si netreba predstavovať nič nebezpečné. Časť Chitwanu, ktorú sme prešli, mi pripomínala naše lužné lesy pri Dunaji, len vysušené na savanu.

My sme mali celodenný trek, ktoré trvajú od 7-mej do približne 18-tej. V džungli sme sa nachodili 17 kilometrov. Naši sprievodcovia nás síce ťahali po miestach kde neboli žiadni turisti, no neboli tam ani zvieratá. Čo sme videli boli škrabance tigra, stopy viacerých zvierat, blato na stromoch od nosorožcov, hovienka všetkých veľkostí v rôznych štádiách rozkladu a tigrí moč, ktorý sme si mohli aj oňuchať 😀

Jungle walk tour, Chitwan, zvieratá
Počas jungle walk tour v Národnom parku Chitwan sme videli málo zvierat ale zato boli vzácne 😉

Čo si tu ale treba uvedomiť je, že to nie je žiadna zoologická záhrada, takže nikto neručí za to, koľko zvierat človek uvidí 😉

Vyskúšali sme si prechod cez vysoký trávnatý porast, ktorý nám siahal vysoko nad hlavy, čo bolo tiež zaujímavé. Na zvieratá sme mali smolu. Okrem dvoch hornbillov sme videli iba živočíchy, ktoré máme aj na Slovensku.

Ceny jednodňového jungle walk trekingu sa pohybujú od 4600 do 5700 rupií (35,5€ – 44€) vrátane permitu.

Čakanie na slona v Národnom parku Chitwan, Nepál
Čakanie na slona vo vysokom trávnatom poraste
  • Kanoing na rieke Rapti

Ráno sa začína asi 40 minútovým splavom rieky Rapti. Kanoing je takmer vždy súčasťou jungle walk trekingu. Je to jedna z najpríjemnejších aktivít v Chitwane. Počas plavby nás sprievodca upozorňoval na všetky zvláštnosti, ktoré vytvárajú zvieratá v prírode a aj na vtáctvo a krokodílov.

Kanoing na rieke Rapti v Národnom parku Chitwan, Nepál
Kanoing na rieke Rapti
  • Celodenný výlet súkromným jeepom

Výhodou je, že máte dostatok času dostať sa hlboko do národného parku a vidieť tak aj zvieratá, ktoré žijú ďaleko od Saurahy. Na druhej strane je to len pre tých, ktorí nemajú hlboko do vačku. Prenájom jeepu s vodičom a dvoma sprievodcami stojí okolo 250 dolárov.

  • Poldenný výlet na jeepe

Poldenný výlet na jeepe sa koná poobede a trvá zhruba 3 hodiny. Chodí sa na 4 stanovištia, kam chodia všetky jeepy so všetkými turistami. Spočiatku sme si mysleli, že hluk jeepov odplaší všetku zver ale podľa toho čo sme počuli, nie je to úplne tak. Kamarát, ktorý navštívil safari v Afrike hovoril, že zvieratá sú na jeepy zvyknuté, ale nepáči sa im, keď z neho vystúpiš. Vtedy začnú utekať. Takže sa nemusíš báť a choď do toho 😉 Jeep tour je omnoho bohatšia na zvieratá a je ich lepšie vidno lebo sa sedí hore. Cenovo je poldenný výlet omnoho prijateľnejší ako celodenný výlet súkromným jeepom.

Jeep tour safari v Národnom parku Chitwan, Nepál
Presun jeepom prvých pár kilometrov v národnom parku, kvôli časovému sklzu walking tour
  • Jazda na slonoch

Jazdy na slonoch sa konajú skoro ráno alebo pri západe slnka, kedy sa nosorožce chodia napájať k vodným zdrojom v nárazníkovej zóne. Celé to trvá len 45 až 60 minút a stojí to 2500 rupií (20€), ale vraj je to najlepší spôsob ako sa dajú pozorovať nosorožce. Problém je len v tom, že je to nekomfortné (na jednom slonovi sú kludne až štyria ľudia) a ťažšie sa fotí, lebo slon je neustále v pohybe. Aj napriek tomu, že je to skôr týranie zvierat sa snaží národný park túto atrakciu ľuďom čo najviac priblížiť. Dôkazom toho je, že jednodňový permit môže platiť aj deň pred alebo deň po návšteve národného parku ak idete na slony.

Aj keď sme spočiatku chceli, jazdu na slonoch sme nakoniec neabsolvovali. Stačilo nám keď sme prvýkrát videli slony na ulici v Saurahe ako ich pán mláti drevenou palicou po hlave.

Slonie safari v Národnom parku Chitwan, Nepál
Na vládnych slonoch jazdia strážcovia a dávajú pozor na pytliakov, je o ne dobre postarané a nemusia nosiť turistov
  • Umývanie slonov

Veľkou atrakciou je aj desať minútové kúpanie so slonmi, kedy by sa mali slony umývať v rieke. Turisti to ale pochopili nesprávne a slonom sa driapu na chrbát aby si urobili super fotku. V roku 2017 tak jeden slon zabil dvoch ľudí. Informácia sa samozrejme nedostala von, lebo by to uškodilo turizmu v Chitwane.

Vládny slon
Vládny slon po celodennej šichte
  • Nárazníková zóna (buffer zone)

Aj na návštevu nárazníkovej zóny je potrebný permit, je však jedno miesto kde ho netreba. Nachádza sa hneď pri rieke v Saurahe, je to chodníček, ktorý vedie od reštaurácie s terasou na východ, okolo búdky na kontrolu permitov (tie kontrolujú iba ak idete na druhú stranu rieky). Nie je tu núdza o nosorožce, slony, krokodíly a vtáctvo. Práve v tejto zóne sme videli viac zvierat ako v samotnom národnom parku. Najviac ich je tam pred západom slnka, kedy sa chodia napájať. Táto mala časť safari je úplne zadarmo 😉

Nosorožec na brehu rieky, nepálske safari, Chitwan
Jeden deň prišiel nosorožec až k miestu kde funguje “propeler” a začal sa tam kŕmiť odpadkami. Šialení turisti bez rešpektu si s ním prišli urobiť selfie…
  • Nočné pozorovanie z posedu

Na ubytovaní nám ponúkli aj možnosť nočného safari z pozorovacej veže priamo v centre národného parku. Predstava, že by sme celú noc kukali na tu istú pláň a dúfali, že v tme niečo uvidíme sa nám veľmi nepozdávala a zamietli sme ju hneď na začiatku.

Čo je zadarmo? 

#1 Mini múzeum

Hneď vedľa miesta kde sa platia permity do národného parku sa nachádza malá výstava, kde sa o Chitwane a jeho zvieratách niečo dozviete. Odporúčam toto miesto navštíviť hneď v deň príchodu do Saurahy 😉

#2 Predĺžená platnosť permitu

Na jazdenie na slonoch tiež treba mať permit ale existuje výnimka. Ak chcete absolvovať poobednú jazdu na slonoch a permit si zakúpite po 14-tej, povolenie vám platí aj na celý nasledujúci deň. Ak sa rozhodnete ísť najprv do národného parku a až potom na slony a chcete sa vyhnúť plateniu ďalšieho permitu, treba ísť na ranné jazdenie na slonoch.

#3 Nárazníková zóna (buffer zone)

Zadarmo je aj malý kúsok nárazníkovej zóny v mestečku Sauraha. Práve tu je veľká pravdepodobnosť, že uvidíte slony a nosorožce. Najlepší čas na jej návštevu je pri západe slnka, kedy sa sem chodia nosorožce napájať, krokodíly sú ponorené vo vode takmer celý deň na jednom mieste a slony, ktoré sa tu prechádzajú sú vládne a slúžia na kontrolovanie pytliactva v národnom parku.

Prevoz turistov do Národnom parku Chitwan, Nepál
Keď dôjdete k rieke a uvidíte propeler, treba pokračovať doľava k časti nárazníkovej zóny (buffer zone), ktorá je zadarmo 😉

Čo určite nevynechať! 

Asi základom každého návštevníka je jungle walk tour. Aj keď sme videli väčšinou iba vtáctvo, boli sme spokojní s tým čo sme zažili. Kanoing na rieke Rapti býva takmer vždy zahrnutý v cene jungle walk trekingu a je to tiež super zážitok, ktorý radím určite absolvovať!

My sme vynechali poldenný výlet na jeepe a budeme to ľutovať ešte veľmi dlho! Ty určite neurob tú istú chybu a choď! Zážitok je to už len preto, že sedíte hore na jeepe a rútite sa prašnou cestou do neznáma 🙂

Vtáctvo národného parku Chitwan
Počas jungle walk tour sme videli najmä vtáctvo

Určite si aspoň jeden podvečer vyhraď pre návštevu chodníka popri rieke v Saurahe, ktorý vedie do nárazníkovej zóny. A nezabudni si užiť západ slnka nad riekou Rapti z terasy reštaurácie 😉

Aj keď to všetko znie ako aktivity pre “buržujov”, pozorovanie hocičoho čo súvisí so zvieratami je vždy drahé. Jednodenný výlet zahrňujúci povolenie, ranný kanoing, doobedný jungle walk a poobedný výlet na jeepe ponúkajú na ubytovaniach za 5700 rupií (44€). Napriek tomu si myslím, že budeš aj tak veľmi spokojní s tým čo uvidíte a zažijete 😉

Nosorožce a safari v Národnom parku Chitwan, Nepál
V nárazníkovej zóne sme videli viac ako v národnom parku 😉

Ako hodnotím návštevu Národného parku Chitwan?

Národný park Chitwan sa ani zďaleka nedá porovnávať so safari v Národnom parku Serengeti v Afrike, ako sme počuli od našich nemeckých kamarátov. Je to skôr len malá a finančné dostupná náhražka. Napriek tomu, Chitwan nás úplne namotal na safari a cítili sme sa ako súčasť dokumentu z National Geographic 🙂 Už teraz vieme, že raz naše cesty poputujú aj do Serengeti.

Celá FOTOGALÉRIA z Chitwanu

2 thoughts to “Safari v Nepále? Áno, v Národnom parku Chitwan!”

Leave a Reply