Spanie v aute – výhody a nevýhody

Pre niekoho nepredstaviteľné, pre iného úplne v pohode. Spanie v aute nie je pre každého. Má množstvo výhod aj nevýhôd a každý si musí zhodnotiť či mu to stojí za to. Nás spanie v aute láka aj preto, že cestovanie sa nám zdá byť čím ďalej jednoduchšie a popravde už aj nudnejšie. Preto si ho chceme osviežiť aspoň spaním v aute, ktoré pre nás prináša neobyčajné zážitky 🙂

Spanie v aute - výhody a nevýhody

Obsah:

 

Výhody spania v aute

1) Peniaze

Kedysi bolo pre mňa a sestru spanie v aute jediná alternatíva ako cestovať. Boli sme ešte na strednej a aj to málo peňazí čo sa nám podarilo zarobiť išlo skôr na výdavky spojené so štúdium a bežnou existenciou. Na cestovanie neostávalo veľa peňazí nazvyš, a už vôbec nie na ubytovanie. Dokonca sme vtedy nevlastnili ani stan. Auto sme si požičali od mamy, s podmienkou že jej musíme prispieť na ročný servis a STK. To nás vyšlo o čosi menej ako požičanie auta z požičovne. Náš prvý výlet so spaním v aute bol smerom na rakúske Alpy. Týždeň nás vyšiel približne na 120€ na osobu + príspevok na servis auta. Ostatné výhody spania v aute sme vtedy ešte nevnímali.

Postupom času sa to začalo meniť, keď sme takto začali cestovať s priateľom. Zvýšil sa príjem a my sme si mohli dovoliť investovať viac do cestovania. Napriek tomu sme ostali verní spaniu v aute aby sme mohli na cestách stráviť viac dní a peniaze ušetrené na ubytovaní alokovať skôr do lokálnej gastronómie alebo na vstupné k pamiatkam. Vo finále necháme v turizme približne rovnako veľa peňazí.

2) Pandémia

Vzhľadom na to, že tu máme už dlhodobo pandémiu je spanie v aute jeden z tých bezpečnejších spôsobov cestovania. Nepotrebujeme zakaždým chodiť do kempov a už vôbec nie do hostelov. Je to spôsob, ktorý vyhovuje aktuálnym obmedzeniam najviac.

3) Flexibilita

Jednoznačnou a pre nás aktuálne najväčšou výhodou je flexibilita takéhoto spôsobu cestovania.

  • Počasie – vieme sa prispôsobiť predpovedi. Keď vieme že má pršať tak náš výlet odsunieme, keď sú niekde požiare, tak úplne zmeníme destináciu. To sa s letenkami tiež dá ale za príplatok.
  • Čas – osobne neznášam vyhľadávanie ubytovaní a plánovanie kde akú noc budeme spať. Je to pre mňa ohromné mrhanie časom. Pri roadtripe je to navyše veľmi obtiažne keďže sme každý deň niekde inde. Často sme práve kvôli už zabookovanému ubytovaniu museli vynechať zaujímavé miesta, ktoré sme objavili po ceste aby sa nám nenarušil harmonogram s ubytovaniami.
  • Sloboda cestovania – so spaním v aute si môžem zastaviť kdekoľvek a kedykoľvek ako sa nám zapáči. Človek sa môže zobudiť na krásnych miestach sám bez nikoho a hneď od prvého momentu dňa si môže užívať silu prírody, či nebeský pokoj. To na ubytovaní takmer nikdy nehrozí.

4) Nenápadnosť

Nenápadnosť osobného auta, v porovnaní s karavanom, vanom, prívesom či stanom na strechu auta, je jedna z najpraktickejších výhod spania v osobnom aute. Netreba zakaždým hľadať vhodné miesto alebo platiť kemp, kľudne sa môžeme vyspať aj na parkovisku pred bytovkou.

5) Pohodlie a komfort

Postupom času sme si do auta začali pridávať množstvo vychytáviek, ktoré nám spríjemňovali náš pobyt a spánok v aute. Úplne chápem, že pre niekoho môžu byť stiesnené priestory auta niečím nepredstaviteľným, ale nám to stačí. Navyše oproti spaniu v stane sú tu hneď dve obrovské výhody. A to, že v aute máme výrazne teplejšie ako v stane a že ráno nemusíme absolvovať sušenie stanu, ktoré výrazne odďaľuje štart.

6) Minimalizmus

Uvedomiť si, že k prežitiu veľa nepotrebuješ je veľmi oslobodzujúce 🙂 Ďalšími výhodami je, že nemusíš prenášať osobné veci na ubytovanie a späť do auta. Ten menší priestor má aj ďalšiu svetlú stránku: Menší priestor = menej upratovania 😀

7) Jednoduchšie šoférovanie aj parkovanie

Opäť, v porovnaní väčšími vozidlami má osobné auto jednu obrovskú výhodu, a to že sa s ním jednoduchšie manipuluje, dostane sa aj do alpských serpentín a preštrikuje sa úzkymi uličkami južnej Európy.

8) Nižšie poplatky

Oproti väčším vozidlám platíme nižšie poplatky v kempoch, na parkoviskách a diaľniciach a celkovo máme nižšiu spotrebu paliva.

9) Dlhé cesty

Pri cestách nad 1 000 km, kedy potrebujeme cestou aj prespať môžeme jednoducho zostať na diaľničnom odpočívadle. Nemusíme strácať čas schádzaním z diaľnice a nemusíme ani plánovať bod do ktorého treba prísť a v prípade únavy siliť šoférovanie.

Spanie v aute - výhody a nevýhody, sloboda cestovania
Pohodové raňajky na vrcholkoch hôr v Macedónsku 😉

Nevýhody spania v aute

1) Nečakané extrémne výkyvy počasia

Silný vietor, krupobitie, lesné požiare, záplavy, zosuvy pôdy – aj na to treba myslieť pred výberom miesta na spanie. Odrezať sa od internetu je síce oslobodzujúce, ale pre vlastnú bezpečnosť je dobré priebežne kontrolovať predpoveď počasia a riziká v regióne. Nikoho totiž nenapadne, že v tom aute by mohli spať ľudia, ktorý nič netušia lebo ich pomaly pridúša dym.

2) Vetranie za zlého počasia

Počas pekných nocí vetráme so stiahnutými okienkami a sieťkami na hmyz, ale keď prší musíme mať viac privreté okná. Tým sa výrazne znižuje kvalita vzduchu, ktorý počas noci dýchame. Zvýšené množstvo CO2 v uzavretom priestore znižuje množstvo kyslíka v krvi a môže viesť k bezvedomiu. Na to aby ste vedeli aká je kvalita vzduchu v priestore slúži CO2 senzor, pri jeho používaní aj vo veľkých priestoroch budete prekvapení ako rýchlo sa dá vydýchať vzduch.  A takisto odporúčame senzor CO a dymu, ktorý sa hodí v prípade nečakaného požiaru a dá o sebe vedieť 100 dB alarmom.

3) Znížená úroveň hygieny

Veľmi limitujúca pre spanie v aute vie byť nedostupnosť sprchy. Vo väčšine prípadov sa dá osprchovať za poplatok na benzínových pumpách na diaľnici. Ak nie, na scénu nastupujú vlhčené obrúsky. Ideálne je tiež striedanie spania v aute so spaním v kempe, prípadne na ubytovaní. Okrem toho nosíme so sebou prenosnú sprchu, ale jej použitie väčšinou stroskotá na tom, že nenájdeme vhodné miesto kde by sme sa mohli osprchovať 🙁

Niekedy a hlavne na Slovensku je problém nájsť verejné toalety. Tie sú hlavnou podmienkou keď hľadáme vhodné miesto na spanie. Ich nedostupnosť však často predstavuje problém.

4) Stiesnenosť

Pre dlhších a tučnejších ľudí môže byť spanie v aute veľmi nepohodlné. Vchádzanie do už pripravenej ‘spálne’ predstavuje potrebu jedného neprirodzeného pohybu skrčenia. Pri dĺžke nášho auta (KIA Ceed SW 2019) je Milanova výška 180 cm na úrovni prijateľnosti. A keďže sme rodina Lahučkých, s tou druhou vecou problém nemáme 😀 V takýchto stiesnených priestoroch sa tiež veľmi zle prezlieka.

5) Maximálne pre dvoch ľudí

Práve toto je nevýhoda, ktorá nás do budúcna bude limitovať najviac a bude hlavným dôvodom, prečo so spaním v aute jedného dňa určite budeme musieť seknúť. S deťmi sa takto cestovať nedá, aspoň nie v ich najnižšom veku kedy ich treba ešte prebaľovať 😀

6) Minimálny kontakt s domácimi

Ako sa to zoberie. Máme tu pandémiu, a preto by to mala byť výhoda, ale cestovanie bez spoznávania miestnych ľudí a kontaktu s kultúrou je akési neuspokojivé.

7) Žiaden sociálny život

Pokiaľ nie sme v kempe, tak po zotmení nemáme veľa možností čo robiť. Jediné čo môžeme je variť, jesť a pozerať seriály. Tento štýl cestovania nie je veľmi vhodný pre tých čo majú radi sociálny život, pretože opiť sa znamená ísť počas noci niekoľkokrát cikať, čo je pri spaní v aute dosť nekomfortné.

8) Pokuty za spanie v aute

V niektorých krajinách hrozia za spanie v aute pokuty. Vždy však môžete spať na diaľničných odpočívadlách a často nájdete aj miesta kde nikomu nebudete prekážať.

9) Zimné mesiace

Spanie v aute je veľmi limitované ročnými obdobiami. Od mája do septembra je spanie v aute bezproblémové. S extrémnym teplom v aute sa stretávame len výnimočne. Problémové sú skôr zimné mesiace kedy:
– sa extrémne rosia okná, čo následne ničí interiér auta,
je veľmi jednoduché ochorieť, pretože aj keď sme zabambušení do nepálskeho spacáku tak stále musím dýchať ten studený vzduch.

10) Pocestné nešťastia

Najhoršia vec, ktorá sa vám môže stať keď spíte v aute je tá, že stúpite do hovna a pre dážď nemôžete topánky nechať vonku, ani pod autom, pretože by zas zvhli.

11) Nerovné podložie

Osobne mňa počas noci nezobudí ani diskotéka vo vedľajšom dvore. Čo ma však zobudí je šmýkanie sa po karimatke lebo stojíme v miernom kopčeku. Väčšinou s tým problémy nemávame, ale keď sa to stane, vie to byť peklo. Na odstránenie tohto problému existujú vyrovnávacie kliny.

12) Nízka priechodnosť terénom

Priechodnosť osobného auta náročnejším terénom je len najzákladnejšia. Problémy sme mali už aj na Balkáne, kde sme sa ani zďaleka nedostali všade 🙁 Inak by sme spávali na brutálne krásnych a opustených miestach.

13) Mimo Európu to veľmi nie je

S osobným autom sa dá ísť aj okolo sveta. Ale keď sa už niekto vydá na takúto cestu, tak by sa oplatilo mať terénne auto a dostať sa aj na menej prebádané miesta 🙂 Alebo ísť autom, ktoré mu nebude ľúto rozchniapať. My sme stále limitovaný zárukou auta a po každých 15 000 najazdených km sa musíme nasmerovať do servisu 🙁

Spanie v aute - výhody a nevýhody
Roadtrip po švajčiarskych Alpách so spaním v aute 😛

Leave a Reply