Športový zážitok, alebo ako sa skáče v Zakopanom

Tentokrát sme sa vybrali zažiť zimnú rozprávku z poľskej strany do Zakopaného a čakalo nás tu naozaj milé prekvapenie. Na skokanskom mostíku Wielka Krokiew sme zažili tréning mladých skokanov na lyžiach.

Letiaci skokan na lyžiach v Zakopanom

Obsah:

Aj keď mnohí ľudia na pozadí sledujú skoky, a čakajú kým sa niekto vydrbe, tak my sme skutoční fanúšikovia tohoto športu, čo si ho zapnú každý víkend a fandia svojim favoritom 🙂

Ski jumping meme
Nájdu sa aj takí, čo pozerajú skoky na lyžiach len preto, že čakajú až sa niekto dobre vysype

S parkovaním a dopravou je to v Zakopanom katastrofálne. Cesty sú úzke a parkovacie miesta vôbec nepostačujú potrebám turistického mesta. Pred skokanským mostíkom Wielka Krokiew je veľa neplatených parkovacích miest. Ak sa ti tu podarí zaparkovať, odporúčam ísť to centra Zakopaného pešo (2 km). Po celom meste stoja aj “parkovači,” ktorí ťa chcú nasmerovať na platené parkoviská za hotelmi.

Skokanský mostík Wielka Krokiew v Zakopanom počas sneženia
Skokanský mostík Wielka Krokiew v Zakopanom. Vidíš tam ten malý pixel? To je skokan 😉

Skokanský mostík Wielka Krokiew

Počas zimy nás prirodzene priťahujú zimné športoviská. V Zakopanom sme zamierili k nášmu obľúbenému a fascinujúcemu športu – skokom na lyžiach. Už z parkoviska sme videli, že z mostíka akurát niekto skočil. Ako na objednávku mali tréning mladý skokani 🙂

Za vstup do areálu Wielka Krokiew sa platí poplatok 15 zloty (3,5€) pre dospelých a 10 zloty (2,4€) pre študentov. Platiť sa dá aj kartou. Vstupné je rovnaké bez ohľadu na to, či tu niekto práve skáče na tréningu, alebo nie. Rozpis tréningov sme na internete nenašli. My sme vychytali skokanský tréning v sobotu doobeda 😉

Letová fáza skokov na lyžiach z najlepšieho miesta v hľadisku, v poľskom Zakopanom
Letová fáza z najlepšieho miesta v hľadisku 😉

V rámci vstupného je v cene lanovka, ktorou sa môžeš vyviesť až na vrchol skokanského mostíka. Ak práve v areáli prebieha tréning, športovci majú prednosť.

V priebehu návštevy sme si prešli skokanský mostík z dola na hor a vyskúšali si sledovanie skokov aj z netradičných miest, odkiaľ sa počas závodu svetového pohára pozerať nedá. Takto sme si vybrali to najideálnejšie miesto na sledovanie závodov (do budúcnosti).

Skokan na lyžiach vo fáze rozbehu na skokanskom mostíku v poľskom Zakopanom
Mohli sme si vyskúšať sledovanie skokov aj z netradičných miest

Najviac sa nám páčila stredná časť mostíka, odkiaľ sa dá najlepšie pozorovať letová fáza a stále veľmi dobre vidno doskočisko. Táto stredná časť je v skutočnosti strašne strmá, omnoho viac ako sa zdá z priameho prenosu v televízii.

Lístky na svetový pohár sa kupujú dopredu. Predaj končí koncom kalendárneho roka a závody v Zakopanom sú vždy v druhej polke januára.

Pohľad na skokana na lyžiach práve sa spúšťajúceho dole mostíkom, v poľskom Zakopanom
Spustil by si sa? 😉

Pár tipov pred návštevou Zakopaného:

  • doprava aj parkovanie sú katastrofa
  • na Zakopane ti stačí jeden deň – ubytuj sa radšej mimo mesta
  • Poľské Tatry sú masovka počas celého roka, ale najmä v lete (kto nebol na Morskom oku nie je Poliak)
  • nájdeš tu lacné kožuchy
  • dom dole hlavou (Upside Down House) je fakt oničom atrakcia, zaberie tak 5 minút (3€). Zábavné je akurát, že podlahy nie sú rovné.
  • krásne drevené kostolíky v okolí 😉
  • od druhej polky januára tu funguje ľadový labyrint
  • nedávaj si viac ako 4 syrky z grilu, sú fakt ťažké 😀 v niektorých stánkoch sa dá platiť aj kartou. 1 ks = 3 zloty (0,70€)
Syrky z grilu, z poľskeho trhu v Zakopanom
Syrky z grilu, šmak zo Zakopaného 😛

Poľské Tatry sú naozaj nádherné. Ich návštevu jednoznačne odporúčam počas každého ročného obdobia 😉

Leave a Reply