Sofia, neznáma princezná Balkánu

Vďaka lacným letenkám za 25 € sme sa tentokrát ocitli na víkend v hlavnom meste Bulharska, Sofii. Nakoľko sme leteli v predvianočnom termíne naše jediné očakávania boli chutná gastronómia a príjemná prechádzka.

Socha svätej Sofie v Národnom paláci kultúry v meste Sofia

Obsah:

Na čo nezabudnúť pri víkendovke do Sofie?

Len pre istotu pripomínam, že:

  • Bulharsko je v EÚ, ale nie je v Schengene, na vstup do krajiny ti stačí občiansky preukaz
  • azbuka prekvapí, aj keď rečou si niečo rozumieme
  • z vodovodu netečie pitná voda
  • Bulharsko má vlastnú menu – bulharský lev. Na Slovensku sa dá zameniť iba vo vybraných bankách
  • časový posun oproti Slovensku +1 h

MHD a doprava po Sofii

Na to, ako a kam sa v Sofii dostať slúži jednoduchá aplikácia Moovit Sofia (android / apple). Verejná doprava v Sofii je čistá, s vynoveným vozovým parkom, čo je na balkánske pomery nezvyčajné. Milan zhodnotil, že autá tu majú v celkom dobrom stave, a v tom prešiel cez hlavnú cestu konský záprah 😀

Električky v Sofii
Električky v Sofii 🙂

Na letisko a z letiska sa dá dostať metrom, ktoré chodí iba od 5:00 do polnoci, alebo taxíkom za 10€. Letisko v Sofii má iba jednu taxi službu a to OK SuperTrans taxi, takže zjednávanie nie je možné. Za taxi z letiska sa dá platiť aj eurami.

V rámci hromadnej dopravy v Sofii sa lístky na autobusy a električky kupujú u vodiča a musíš si ich označiť v “dierovači”. Platí sa za jazdu 1,60 leva (0,80€).

Ak chceš použiť metro, treba si kúpiť lístok pred turniketmi v automate. Tiež sa platí za jazdu 1,60 leva. Lístok si nekupuj dopredu lebo ak si kúpiš lístok, treba s ním rovno vstúpiť do metra a presne v tom vchode.

Označovače cestovných lístkov v Sofii
Označovače sú trošku staromódnejšie ale efekt je rovnaký 😉

TOP miesta v Sofii

Sofia nie je príliš turistická destinácia. Napriek tomu, že v nej nie je nič svetoznámeho sme tu bez problémov strávili dva pohodové dni. S rýchlejším tempom by to šlo aj za jeden deň. V takomto prípade by ti mohla padnúť vhod free walking tour. Free walking tour v Sofii začína každý deň o 11:00,14:00,18:00 a trvá dve hodiny. Meeting point je pred “justičným palácom” (Palace of Justice).

Pamiatky v centre

1) Chrám svätého Alexandra Nevského

Najznámejšia a aj najplnšia katedrála akú v Sofii nájdeš, no v skutočnosti je aj tak relatívne prázdna. Vstupné sa neplatí, poplatok sa vyberá iba za fotografovanie (10 leva / 5 €) a vo vnútri neustále chodí kontrolór, ktorý to kontroluje. Katedrála je veľmi tmavá a aj keď je najznámejšia, v mojich očiach nebola tou najkrajšou.

Chrám svätého Alexandra Nevského v zamračenom počasí
Chrám svätého Alexandra Nevského

2) Chrám svätej Sofie

Chrám svätej Sofie patrí k najstarším pravoslávnym chrámom v meste. V poradí je to už 4. kostol, ktorý stojí na tomto mieste. Chrám svätej Sofie si počas svojej existencie prešiel viacerými  ťažkými obdobiami, od využívania ako mešity počas tureckej nadvlády cez zemetrasenia či mestské skladisko. Nakoniec si aj tento chrám zaslúžil uznanie a v 14. storočí bolo po ňom pomenované celé mesto.

Ikony pred Chrámom svätej Sofie
Ikony pred Chrámom svätej Sofie

3) Krypty pod chrámom svätej Sofie

Pod chrámom svätej Sofie sa nachádzajú krypty, ktoré sú pozostatkom pôvodného kostolíka zo 4. storočia. V podzemných priestoroch sa nachádzajú krypty s maľbami a mozajky, ktoré určite odporúčam navštíviť. Vstupné pre študentov sú 2 levy (1 €),pre dospelých 6 levov (3 €) 😉

Mozajky v kryptách pod chrámom svätej Sofie
Mozajky v kryptách pod chrámom svätej Sofie

4) Rotunda svätého Juraja

Tiché a pokojné miesto s antickým šmrncom. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, do rotundy sa dá aj vojsť 😉

Rotunda svätého Juraja, ukrytá medzi vládnymi budovami
Rotunda svätého Juraja, ukrytá medzi vládnymi budovami

5) Serdica a Chrám svätej Petky Samardžijskej

V úplnom centre Sofie objavíš vykopávky pôvodného mesta Serdica. Už toto miesto hovorí o tom, že to v minulosti muselo byť jedno z najkrajších miest Balkánu. Celý komplex sa nachádza „o úroveň nižšie“, na úrovni metra. Určite si všimneš aj kostolík svätej Petky Samardžijskej z 11. storočia, ktorý prekrýva antické vykopávky.

Vykopávky Serdica v srdci Sofie
Vykopávky Serdica v srdci Sofie

6) Svätá Sofia

Socha svätej Sofie
Socha svätej Sofie

7) Katedrála svätej Nedele

Pravoslávna katedrála svätej Nedele sa nachádza v tesnej blízkosti židovskej synagógy, islamskej mešity a katolíckeho kostola v samom srdci Sofie. Rôznorodosť vierovyznaní tu po sebe zanechali búrlivé dejiny Balkánu.

Katedrála svätej Nedele v tesnej blízkosti ostatných svätostánkov
Katedrála svätej Nedele v tesnej blízkosti ostatných svätostánkov

8) Mešita Banya Bashi

Do mešity Banya Bashi je pre turistické účely povolený bezplatný vstup. Podmienkou je dodržanie islamských pravidiel. Pre tieto potreby namieste poskytujú bezplatne šatky na zahalenie. využiť môžeš aj tradičné turecké záchody.

Mešita Banya Bashi
Mešita Banya Bashi

9) Minerálne kúpele a teplý prameň

Veľmi príjemným miestom je parčík pred budovou Minerálnych kúpeľov. Z bočnej strany budovy sa nachádzajú „výčapy“ pitnej minerálnej vody, kam vo veľkom chodia domáci zadarmo naberať vodu, lebo voda z vodovodu nie je pitná.

Výčapy teplého minerálneho prameňa v Sofii, v Bulharsku
Výčapy teplého minerálneho prameňa kam chodia domáci po pitnú vodu

10) Centrálna tržnica

V centrálnej tržnici nájdeš okrem oblečenia, potravín a suvenírov aj chutné (trošku studené) jedlo, ktoré si môžeš vychutnať na „bufeťáka.“ Bulharsko je známe aj na lacné nákupy zlata, striebra či kožených výrobkov.

Centrálna tržnica v Sofii
Centrálna tržnica, zvnútra vyzerá lepšie ako zvonku

11) Sofijská synagóga

Sofijská synagóga vyzerala trochu opustene a bolo to jediné miesto v Sofii, kam sme sa nedostali dovnútra.

12) Leví most a Orlí most

Kúsok od centra sa nachádzajú mosty, ktoré sú súčasťou frekventovaných križovatiek.

Leví most v Sofii
Leví most navrhol český architekt Václav Prošek

13) Bulvár Vitoša

Nákupná pešia zóna, známa aj ako bulvár Vitoša sa tiahne od katedrály svätej Nedele až ku Národnému palácu kultúry. Aj keď nakupovanie nie je moje hobby, určite ti odporúčam nakuknúť do obchodíku Zona Urbana, kde objavíš tašky, kabelky a peňaženky z recyklovaných máp, listov či novín 😉 Platiť sa dá iba v hotovosti.

Bulvár Vitoša a tašky z recyklovaných máp
Tašky z recyklovaných máp a listov 😉

14) Národný palác kultúry

Komunizmus patrí k dejinám ako Bulharska, tak aj Sofie. Typickou vizitkou je Národný palác kultúry, ktorý je jasným zrkadlom komunistickej architektúry plnej symetrie a dokonalých geometrických tvarov. Spolu s Bulharským námestím je plné života a patrí k našim najobľúbenejším miestam v Sofii 🙂

Národný palác kultúry zvonku
Národný palác kultúry plný života
Národný palác kultúry zvnútra
Národný palác kultúry bolo miesto, ktoré nás v Sofii ohúrilo najviac
Strop v Národnom paláci kultúry
Symetria komunistickej doby

15) Chrám svätých Sedmopočetníkov

Tento kostolík naozaj odporúčam aj keď je trošku od ruky. Je veľmi pekný z vonka i zvnútra.

Chrám svätých Sedmopočetníkov za slnečného počasia
Najkrajší z pravoslávnych kostolíkov

16) Národné divadlo Ivana Vazova

Ak sa ti niekedy stalo, že si si nenaštudoval čo všetko môžeš navštíviť v danej destinácií a riešil to až na mieste a následne niečo vynechal, tak presne to sa nám stalo, keď sme nevedomky obišli divadlo Ivana Vazova.

Vianočné trhy v bulharskej Sofii
Divadlo Ivana Vazova sme si nevšimli kvôli vianočným trhom, ktoré nás stiahli svojou atmosférou

17) Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu patrí pod správu Ruskej pravoslávnej cirkvi a má typický ruský šmrnc.

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu
Maličký Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

18) Kráľovský palác (Tzar’s palace)

Kúsok od chrámu svätého Mikuláša Divotvorcu sa nachádza formálny kráľovský palác.

Kráľovský palác (Tzar’s palace)
Formálny kráľovský palác Tzar’s palace

19) Katedrála svätého Paraskeva

Ak tých kostolov stále nemáš dosť, môžeš sa vybrať aj k odľahlejšiemu kostolu svätého Paraskeva.

Katedrála svätého Paraskeva v Sofii
Katedrála svätého Paraskeva zastrčená v sídlisku

Pamiatky mimo centra

1) Kráľovský palác Vrana

Palác Vrana sa nachádza na periférií Sofie a v minulosti slúžil ako oficiálna rezidencia bulharského cára. V súčasnej dobe je počas víkendov otvorený pre verejnosť. Dá sa k nemu dostať autobusom číslo 505, ktorý spája palác s Orlím mostom. O tomto mieste sme v čase našej návštevy netušili a nenavštívili ho 🙁

Kráľovský palác Vrana (zdroj: wikipedia)

2) Bojanský chrám a vodopád

Bojanský ortodoxný kostolík sa nachádza na okraji Sofie. Dá sa k nemu dostať verejnou dopravou. Stačí ak sa z centra mesta odvezieš električkou 4 alebo 5 na zastávku kv. Ovcha kupel (10 zastávok), a tam prestúpiš na autobus 107, ktorý ťa odvezie až pred vchod Bojanského kostolíka.

Vstupné ku Bojanskému kostolíku je 10 leva (5 €) pre dospelého a 2 leva (1 €) pre študenta. V rámci vstupného môžeš na 10 minút vojsť do vnútra kostolíka a kochať sa niekoľkými vrstvami fresiek z 11. až 17. storočia. V interiéroch platí úplný zákaz fotografovania.

Bojanský chrám v Sofii
Bojanský chrám sa kvôli nedostatku miesta v rámci vyznačených chodníčkov (kde sa dalo pohybovať) nedal pekne fotogenicky odfotiť celý

Cesta z centra zaberie viac času ako samotná návšteva. Tá sa dá stihnúť do 30 minút. V prípade väčšieho počtu turistov si na vstup do Bojanského kostolíka musíš počkať. V priestoroch s freskami môže byť v jednom momente len 8 návštevníkov.

Premotivovane sme chceli navštíviť aj bojanský vodopád. Nato nás hneď na ubytovaní upozornili, že to počas zimných mesiacov príliš pekný výlet nie je. Hlavne preto že rieky sú takmer vyschnuté o čom sme sa presvedčili pri pohľade do rieky v centre Sofie. Namiesto dvojhodinového kontinuálneho stúpania sme sa išli dobre najesť 😛

Bojanský chrám a detail na murovanú fasádu
Najpôvodnejšia časť Bojanského chrámu 

3) Rilský kláštor

Ak máš dostatok času a tvoj výlet nie je len o víkende v Sofii, môžeš sa vybrať na jednu z TOP pamiatok Bulharska. Tou je približne 120 km vzdialený Rilský kláštor. Výlet sa dá realizovať za pomoci lokálnych agentúr, alebo ubytovaní. Celodenný výlet trvá približne 8 hodín a niektoré obsahujú aj návštevu Bojanského chrámu. Cena celodennej tour sa pohybuje od 40 lev (20 €) vyššie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rila monastery"
Rilský kláštor (zdroj: myguidebulgaria.com)

Gastro tipy

  • na bulvári Vitoša bulharskú kuchyňu nehľadaj, prevláda pizza a pasta
  • vianočné trhy v Sofii nie sú príliš chutné
  • fajčenie v reštauráciách je povolené (a ak je zakázané tak ho porušujú)
  • určite odskúšaj socialistickú klasiku v cukrárni, v podobe tzv. “pusiniek” a zaspomínaj na staré časy 😉
Pleskavica na tanieri
Pleskavica, hlavný dôvod prečo milujeme Baklán 🙂
Predajňa orieškov v Sofii
Čo by to bolo za bývalú komunistickú krajinu bez takéhoto predaja orieškov?
Koláčiky "pusinky" v cukrárni v Sofii
Dať si “pusinky” v dobovej cukrárni bol zážitok

Rozpočet výletu na víkend

Víkend na 1 osobu vyšiel 93,96€ a to bolo aj so súkromným ubytovaním s vlastnou kúpeľňou, nespočetným množstvo kávičiek či obedom na bulvári Vitoša.

Rozpočet na 1 osobu počas víkendu v Sofii
Rozpočet na 1 osobu počas víkendu v Sofii

Počas decembra sme mali príjemných 8°C a videli viac než sme očakávali. Sofia veľmi príjemne prekvapila 😉

Celá FOTOGALÉRIA

One thought to “Sofia, neznáma princezná Balkánu”

Leave a Reply