Tip na víkend – severný breh Balatonu

Pri predstave dovolenky na Balatone si asi každý spomenie na oné retro časy. Naša predstava bola podobná, no práve preto nás Balaton milo prekvapil množstvom prírodných zaujímavostí, historickými pamiatkami a hlavne príjemným prostredím 🙂

Víkend na severnom brehu Balatonu

Obsah:

Čo ponúka Balaton a okolie?

Kúpanie a vodné športy

Balaton je v prvom rade známi kvôli kúpaniu. Hĺbka jazera je relatívne dosť plytká, takže sa rýchlo vyhreje. Južný breh Balatonu ponúka pláže a pozvoľný prechod do vody, čo ocenia najmä rodičia s malými deťmi. Severný breh Balatonu však pláže nemá a do vody sa ide z móla cez kamene.

Okrem kúpania, opaľovania sa a plávania ponúka Balaton celú škálu vodných športov od rybárčenia, cez plachtenie až k paddle boardingu, windsurfingu a vodnému lyžovaniu.

Dovolenka na Balatone a najkrajší výhľad z polostrova Tihany
Najkrajší výhľad na Balaton je z polostrova Tihany 😉

Cyklotrasy okolo celého jazera

Okolo celého jazera Balaton je vybudovaná cyklocesta. Miestami užšia, nie vždy vedie popri jazere (skôr výnimočne) a s drsným povrchom čo určite neocenia korčuliari 🙁

Jazero má na dĺžku cca 80 km a okruh má okolo 200 km. Niektorí borci tento výlet dokážu realizovať za 3 dni, no existujú možnosti aj na kratšie výlety ak si svoju trasu skrátiš trajektom, prípadne si vytvoríš vlastné okruhy v rámci ktorých navštíviš nižšie spomenuté prírodné zaujímavosti či historické pamiatky 🙂

 

5 prírodných zaujímavostí Balatonu

1) Vinohrady a degustácie

Severne od Balatonu sa na rozdiel od zvyšku Maďarska nachádzajú aj kopce. Je to spôsobené geologickým vývojom oblasti a v jednoduchosti povedané jazero Balaton a jeho severný breh je jedna sopečnou činnosťou prevŕtaná vrása.

Jazero Balaton je sinklinála, čo znamená konvexná časť vrásy, preto je tvar jazera taký pravidelný. Okolité kopce na severnom brehu sú antiklinálou, čo znamená konkávna časť vrásy. Aby to nestačilo v celom okolí výrazne vystupujú mladšie objekty sopečného pôvodu. Jedným z nich je aj polostrov Tihany.

Práve na týchto objektoch sopečného pôvodu sa veľmi dobre darí viničom a preto môžeš ochutnávky vína zaradiť do svojho itinerára 😉 Tieto oblasti boli v roku 1997 zoskupené do Národného parku Balaton Uplands.

Národný park Balaton Uplands pozostáva zo šiestich chránených oblastí
Národný park Balaton Uplands pozostáva zo šiestich chránených oblastí (zdroj)

2) Plavba jaskyňou Tapolca (Tapolcai-tavasbarlang)

Dôležité informácie a parkovanie:

 • návštevnosť jaskyne je obrovská, preto sa môže stať že budeš na vstup čakať aj niekoľko hodín
 • lístky si môžeš kúpiť aj online na presný čas
  • ak nestihneš prísť na presný čas lístok stále môžeš využiť ale už nebudeš mať prednosť
 • vstupné je 2200 HUF (6,25 €)
 • platených parkovacích miest v okolí je dostatok ALE platí sa za hodiny (300 HUF = 1€)
  • POZOR: problém je v tom, že pri platení parkovného ešte nevieš ako dlho budeš čakať na vstup do jaskyne, takže nevieš na ako dlho si máš zaplatiť parkovné. Preto je lepšie niekoho najprv poslať kúpiť lístky a na základe času vstupu do jaskyne si kúpiť parkovné.
  • parkovacie automaty sú iba v maďarčine a budeš potrebovať veľa mincí
Príjemné prostredie jazera Malom-tó v Tapolca
Dvojhodinové čakanie na vstup do jaskyne Tapolca sme strávili v príjemnom prostredí jazera Malom-tó

Samotná návšteva jaskyne spočíva z 2 častí. Prvá je edukačná časť o jaskynných systémoch, ktorá zaberie väčšinu času a býva len v maďarčine alebo nemčine. Ak ani jednému z týchto jazykov nerozumieš a nechceš túto časť absolvovať (ja to mám napríklad vyštudované), môžeš prejsť k druhej časti a tým je samotné člnkovanie v jaskyni 🙂

Zvládnete to aj keď ste nikdy predtým nepádlovali lebo väčšinu okruhu sa môžeš chytiť a odšťuchnúť od okolitej horniny 😛 Na lodičky idú páry a rodinky samostatne. Nemusíš sa báť, žeby ťa posadili na lodičku s cudzími ľuďmi. Na člnkovanie môžeš ísť aj viackrát ak sa ti chce čakať v rade, nikto to nekontroluje.

Člnkovanie v jaskyni Tapolca kúsok od Balatonu
Za mňa to bol perfektný zážitok! 🙂

3) Bazaltová veža Hegyestű

Súčasťou národného parku Balaton Uplands je aj útvar sopečného pôvodu Hegyestű Geológiai Bemutatóhely. Je ukážkou stĺpcovitej odlučnosti bazaltu, ktorá vznikla stuhnutím lávy a následnou eróziou okolitej mäkšej horniny. Tento objekt by sa dal prirovnať k ikonickej Devils Tower v USA. Vstupné je 800 HUF (2,30€). Na vrchole skaly sa nachádza vyhliadka na Balaton ale za moc nestojí.

Dovolenka na Balatone - sopečný kužel Hegyestű Geológiai Bemutatóhely
Sopečný kužeľ Hegyestű Geológiai Bemutatóhely

4) Levanduľový polostrov Tihany

Polostrov Tihany je jedno z najturistickejších miest v okolí Balatonu vôbec. V mesiacoch jún a júl, kedy kvitnú levandule sa celý polostrov zafarbí do fialova a organizujú sa akcie ako levanduľový festival či samozber levandule.

Avšak aj mimo tohto obdobia je to veľmi živé miesto. Turistov lákajú levanduľové trhy na ktorých sa ponúkajú najrôznejšie produkty z levandule, benediktínske sídlo Tihanyi Bencés Apátság či najkrajší výhľad na Balaton. A to celé je zasadené do malebne upraveného historického centra Tihany s vidieckymi domčekmi.

V Tihany je veľké záchytné parkovisko, ktoré v letnej sezóne úplne nepostačuje. Parkovné je 400 HUF (1,20€) na hodinu. Ak máš bicykel, auto môžeš nechať na neplatenom parkovisku na začiatku polostrova.

Najkrajší vidiecky domček na polostrove Tihany
Hrnčiarsky dom je tým najkrajším vidieckym domčekom na polostrove Tihany 🙂

5) Skalné obydlia Barátlakások

Na polostrove Tihany medzi obcami Gödrös a Tihany sa nachádza 5 umelo vytvorených skalných obydlí pravdepodobne z 10. storočia. Je to niečo ako naše Dúpence v Hontianskych Tesároch len väčšie. Chodí sem relatívne málo ľudí a parkovať sa dá zadarmo v obci Gödrös asi 300 metrov od obydlí.

Skalné obydlia Barátlakások na polostrove Tihany
Skalné obydlia Barátlakások na polostrove Tihany

5 historických pamiatok Balatonu

1) Hrady

Na severnom brehu Balatonu sa nachádza viacero hradov. Navštíviť všetky by mohlo byť stereotypné, my sme navštívili len jeden – Sümeg vár.

 • Sümeg vár – vstupné 1500 HUF (4,20€) čo je strašne veľa lebo na vrchole k pozeraniu toho až tak veľa nie je. Nachádza sa ďalej od jazera a výhľady sú iba na maďarské roviny. Najkrajší je pohľad z mestečka.
 • Szigliget vár – vstupné 800 HUF (2,30€), ako jediný ponúka výhľad na Balaton
 • Kinizsi vár – vstupné 990 HUF (2,80€)
 • Csobánc vár – hradné ruiny
Sümeg vár
Najkrajší  pohľad na Sümeg vár je z mestečka

2) Kaštieľ a záhrady vo francúzskom štýle

V Maďarsku nájdeš kaštieľ takmer v každej druhej dedine. Väčšina z nich je však schátraná alebo malá na to aby zaujala turistov. Kúsok od brehov Balatonu sa však nachádza jeden z najväčších kaštieľov v Maďarsku – Festetics Palace.

Vstup do francúzskych záhrad je bezplatný a zaberie tak 30 minút. V kaštieli a jeho okolí sa nachádzajú rôzne výstavy a menšie stavby. Návštevou interiérov kaštieľa preto môžeš kombinovať aj s ostatnými výstavami od čoho sa odvíja cena vstupného. Najzákladnejšia prehliadka zahŕňa návštevu interiérov kaštieľa a jednej ďalšej exhibície, jej cena je 2900 HUF (8,25 €).

Festetics Palace v maďarskom meste Keszthely
Festetics Palace a jeho francúzske záhrady

3) Budhistická stupa mieru v Zalaszántó

Ospalá dedinka Zalaszántó, ponúka to čo máloktorá obec v Maďarsku. Áno, správne, budhistických stúp v Maďarsku je viacero ale tá v obci Zalaszántó je jednou z najväčších v Európe a jej prevedenie ja naozaj v skutku dôveryhodné. Okrem sochy Budhu nechýbajú ani modlitebné valčeky či vlajočky.

Stupa bola postavená v roku 1992 a dodnes sa o ňu starajú dvaja budhistický mnísi. Nachádza sa na kopci a vedie k nej nespevnená cesta. Zato parkovať sa dá len kúsok od nej. Aj keď má stupa na výšku 30 metrov, výhľad z nej zakrývajú vrcholky stromov.

Budhistická stupa v maďarskom Zalaszántó
Budhistická stupa v Zalaszántó bola slávnostne otvorená v roku 1993 dalajlámom Tändzinim Gjamcchom

4) Ruiny malých kostolov

V okolí Balatonu sa nachádza hneď niekoľko ruín kostolíkov, ktoré súvisia s vpádom Turkov na územie Uhorska. Niektoré sú ťažšie dostupné, lebo k nim vedie nespevnená cesta ale určite stoja za návštevu 😉

 • Szent Balázs templomrom – najkrajší zo zrúcaných kostolov, časť múrov je ešte zachovaná
 • Felsődörgicsei templomrom – nachádza sa hneď pri hlavnej ceste
 • Kisdörgicsei templomrom – najmenší a najzničenejší kostolík
 • Boldogasszony templomrom
 • Apáti templom – plne funkčná, nezničená kaplnka
Ruiny kostolov v okolí Balatonu
V okolí Balatonu sa nachádza niekoľko ruín kostolíkov

5) Cintorín s náhrobkami v tvare srdca

Szív alakú sírkövek, teda “náhrobky v tvare srdca“ v obci Balatonudvari sú zaujímavou zastávkou pri hlavnej ceste, ktorá zaberie len pár minút. Zaujímavosťou je, že pomník je otočený a keď stojíš pred nápisom, hrob sa nachádza až za ním.

Szív alakú sírkövek, alebo náhrobky v tvare srdca v obci Balatonudvari pri Balatone
Náhrobky nám pripomínali skôr jablko ako srdce

Výhody a nevýhody dovolenky pri Balatone

Výhody:

 • už v júni je voda dostatočne teplá na kúpanie
 • stabilné počasie
 • pre plytkú vodu je jazero Balaton, hlavne jeho južný breh, vhodný aj pre rodinky s malými deťmi
 • možnosť aktívnej aj pasívnej dovolenky
 • všade sa dá bezproblémovo parkovať
 • nižšie ceny ako pri mori
 • termálne kúpaliská, môžu predĺžiť sezónu aj na jarné a jesenné mesiace, kedy už nie je v regióne toľko turistov a také vysoké teploty

Nevýhody:

 • Maďari vo väčšine prípadov nevedia ani slovo po anglicky, náš výlet sa niesol v znamení „nem tudom, nem lehet“ (neviem, nemôžem)
 • cesty sú počas letnej sezóny dosť plné (ale ani zďaleka nie tak ako v Chorvátsku)
 • vstupné na pamiatky je drahšie ako v ostatných častiach Maďarska
 • forinty a neustála potreba mincí lebo ich žerú všetky parkovacie automaty
 • aj keď ho prezývajú maďarské more, nie je to more
Dovolenka na Balatone a pikantné čili papričky
Výhodou dovolenky na Balatone je určite aj gastronómia 😉

Balaton ponúka viac ako sme si mysleli. Ani zďaleka nejde o nudnú dovolenkovú destináciu kde sa dá len kúpať. Práve naopak, ponúka toľko možností, že sa sem v budúcnosti chceme vrátiť s deťmi.