Koľko nás stálo 6 mesiacov cestovania po Ázii

Od októbra 2017 do apríla 2018 sme sa s priateľkou vybrali na pol roka do juhovýchodnej Ázie a Nepálu. Celkovo sme na cestách strávili 191 dní, navštívili 8 krajín, 19-krát leteli, vystriedali približne 54 ubytovaní a zažili množstvo pozitívnych, ale aj zopár negatívnych zážitkov. Koľko nás 6 mesačné cestovanie stálo sa dozvieš v tomto článku 😉

Obsah

 

Tento príspevok je kompletným rozpočtom našich financií, ktoré sme utratili (investovali) za 6 mesiacov cestovania po Ázii, zahŕňajúc od výdavkov na stravu až po poistenie a očkovania úplne všetko. Podľa našich predstáv sme sa chceli vtesnať do 6000 €. Už pri počiatočných výdajoch sme tomu prestávali veriť a svoj rozpočet zvýšili o 10%. Samozrejme, v prípade núdze bola prichystaná rezerva.

Základom bolo mapovať naše výdaje už od prvého dňa cesty, resp. od kúpy letenky. Na to sme používali aplikáciu Settle Up, vďaka ktorej sme si dokázali naše výdavky rozčleniť na jednotlivé krajiny a položky. Hneď na začiatku bolo dôležité vytvoriť si kategórie, do ktorých sme začleňovali jednotlivé položky a do poznámky sme si vždy napísali o čo konkrétne ide.

Kategória Iné zahŕňa nepravidelné, prípadne pravidelné, ale malé výdavky. Do tejto kategórie sme zahrnuli náklady za drogériu, služby holiča, pohľadnice a poštovné, pranie, lieky či poplatky v nemocnici.

Kategória Straty zahŕňa vyhodené peniaze ako napríklad strata peňaženky v Mjanmarsku, neskoré zrušenie ubytovania, na ktoré sme nešli kvôli podozreniu na maláriu či nenastúpenie na let, kvôli činnej sopke. V Thajsku sa nám podarila pikoška a roztavili sme čelný reflektor na motorke, k čomu sme sa majiteľovi priznali a zaplatili mu náhradu škody. Aj s takýmito vecami treba pri cestovaní počítať 😉

Kategória Dopravazahŕňa okrem bežnej dopravy aj prenájom skútra a benzín. Náklady na leteckú dopravu sú vypočítané zvlášť aby nedeformovali náklady na jednotlivé krajiny.

O mnohé veci ako napr. pranie, taxi, kúpa miestnej SIM karty, kúpa pohľadníc, poštových známok sme sa delili, preto sú náklady vypočítané na 2 osoby. Napríklad, keď sme chceli ochutnať miestnu gastronómiu, ale naše chuťové bunky si neboli isté, objednali sme iba jedno jedlo a oň sa podelili.

Začalo sa to ešte pred odletom

Zmapovali sme si aj výdaje, ktoré by sme za normálnych okolností neabsolvovali, pokiaľ sa nevydáme na túto cestu. Do tejto skupiny sme započítali všetko čo súviselo s cestou. Sú tu započítané výdaje na druhý pas, očkovanie, poistenie, víza do Vietnamu, ktoré sme si pre istotu vybavili ešte doma, lieky, ktoré v cudzine zháňať nechceme, poplatky u notára za splnomocnenie a ďalšie drobnosti. Tejto skupine výdavkov a povinností som sa venoval v zvlášť článku „Prípravy na polročnú cestu do JV Ázie.“

Prvotné náklady na 6 mesiacov cestovania po juhovýchodnej Ázii
Prehľad prvotných nákladov (bez leteniek, tie budú zahrnuté v záverečnom prehľade)
Odlet do juhovýchodnej Ázie na pol roka
Pripravení na odlet s našou batožinou 😀

Singapur

Singapur nebol na zozname vytúžených destinácií, ale za istých okolností sme sa tu vyskytli a strávili tu 1 noc. Počas tak krátkej chvíle ako sme navštívili Singapur, sme nestihli navštíviť nič iné, ako len Mariny Bay a Gardens by the Bay. Popravde, po 37 hodinovej ceste z Bratislavy cez Budapešť a Atény sme Singapur ani nemali chuť vidieť 🙂

Koľko stojí cestovanie po Singapure, náklady a rozpočet

Videli sme: Mariny Bay, Gardens by the Bay. V skutočnosti je toho v Singapure ďaleko viac čo sa dá vidieť.

Koľko stojí cestovanie po Singapure, náklady a rozpočet
Singapur bol pre nás iba tranzitnou krajinou

Malajzia

Malajziu považujem za jednu z najdrahších krajín, ktoré sme navštívili. Nám sa obzvlášť predražila kvôli nepremysleným letom a z KL sme dvakrát leteli na ostrov Penang aj Langkawi, ktoré sú hneď vedľa seba, aj keď sme leteli v iných mesiacoch. Tieto náklady sú započítané v kategórií „Letenky“. Celkovo sme len v rámci Malajzie absolvovali 7 vnútroštátnych letov. V porovnaní s ostatnými krajinami bolo v Malajzií drahšie ubytovanie a vstupné na atrakcie. Ak tu bolo niečo naozaj výhodné, tak je to Uber.

Koľko stojí cestovanie po Malajzii, náklady a rozpočet

Videli sme: NP Bako, Orangutany, Probosics opičky, borneánsky prales, Batu Caves, Kuala Lumpur, KL Bird park, chrám Kek Lok Si, Melaka, Penang, Langkawi. Ľutujem, že sme neabsolvovali na Kilimantan river (safari v pralese na rieke) a neutratili viac! (1-2 day trip /80 €/1 osoba)

Koľko stojí cestovanie po Malajzii, náklady a rozpočet
Malajzia patrí k vyspelejším krajinám a nebola až tak dobrodružná

Laos

O Laose sme počuli, že je drahý, nám taký neprišiel. Je relatívne malý a preto sme neminuli veľa na dopravu. Ak tu majú niečo drahé, tak pitná voda. Všimli sme si, že Laočania majú vo zvyku zaokrúhľovať ceny. Bageta stojí buď 1 500 kipov alebo 2 000 kipov, sumy ako 1 700 sa nepoužívanú.

V Laose sa tiež platí za každú drobnosť. Chcete vidieť vodopád? Tak to bude 500 kipov (0,50 €). Tieto veci môžu budiť dojem, že Laos je drahý, ale v konečnom dôsledku bol Laos najlacnejšia krajina akú sme navštívili. Ak sa tu niečo oplatí, tak zipline, organizované výlety (vedia vyjsť menej akoby ste si ich realizovali sami).

Koľko stojí cestovanie po Laose, náklady a rozpočet

Videli sme: Thakhek loop, Vientiane, Vang Vieng, Luang Prabang, Kueng Si Waterfalls, plavba po Mekongu

Koľko stojí cestovanie po Laose, náklady a rozpočet
Laos patrí k top krajinám nášho rebríčka, aj keď nemá nič svetoznáme 😉

Thajsko

Thajsko nám voči ostatným krajinám neprišlo byť ani lacné ani drahé. Veľmi lacná je verejná doprava v Bangkoku a ovocie v supermarketoch. Na miestne pomery mali naozaj šialené ceny atrakcií. Thajci si to ale môžu dovoliť, celosvetovo je Thajsko najnavštevovanejšia dovolenková destinácia. Príkladom cien bol prenájom kajaku na Krabi za 17 € na 4 hodiny, alebo šnorchlovacie výlety vychádzajúce na 20 € na osobu. Čo sme tu ale mali radi bolo čerstvé exotické ovocie a super milkšejky 🙂

Koľko stojí cestovanie po Thajsku, náklady a rozpočet

Videli sme: Chiang Mai, Pai, Bangkok, ostrov Koh Samui, Krabi, Muay Thai

Koľko stojí cestovanie po Thajsku, náklady a rozpočet
Chrámov na severe Thajska sme sa nevedeli nabažiť

Mjanmarsko

V prípade že zanedbáme Jankinu stratu peňaženky, nás Mjanmarsko vyšlo spoločne s Laosom ako jednu z najlacnejších krajín. Naozaj lacná tu je pitná voda, benzín a verejná doprava v Yangone. Mjanmarčania majú, rovnako ako v Laose, vo zvyku pýtať drobný poplatok za každú hlúposť, ale počíta sa to naozaj iba v halieroch.

Najdrahšie vstupy sme platili do Baganu (15 € na osobu) a do oblasti Inle lake (8€ na osobu), kde to nikto nekontroloval. Každopádne Mjanmarsko ostalo v našich srdciach ako NAJ krajina a sme radi za každé minuté euro 🙂

Koľko stojí cestovanie po Kambodži, náklady a rozpočet

Videli sme: Mandalay, Inwa, Mingún, Bagan, Inle lake, Yangon

Koľko stojí cestovanie po Mjanmarsku, náklady a rozpočet
Mjanmarsko je oficiálne tá NAJ krajina JV Ázie! 🙂

Kambodža

Výdavky v Kambodži sú v našom prípade skreslené. Ubytovanie v Phnom Penhe a v Sihanokville nám poskytla Jankina sestra, ktorá v Kambodži pracuje. Často nás vozila autom a ukázala nám miesta kde sa najeme lacno a chutne. Bez tejto pomoci by nás Kambodža v priemere na osobu/deň vyšla asi najviac. Ako bonus nám ukázala miesta, na ktoré by sme sa ako bežní turisti neboli nikdy dostali 🙂

Ceny základných potravín sú tu vyššie ako ceny hotových jedál. Lacné a veľmi chutné sú v Kambodži ananásy. Relatívne drahé sú vstupy na pamiatky. Trojdňový lístok na Angkor Wat 50 €, Múzeá či palác v Phnom Penhe od 5 – 10 €. Veľmi lacné je tu „značkové“ oblečenie.

Koľko stojí cestovanie po Kambodži, náklady a rozpočet

Videli sme: Angkor Wat, Phnom Penh, Sihanoukville, NP Bokor, Koh Rong, Kampong Trach, Garbage hill

Koľko stojí cestovanie po Kambodži, náklady a rozpočet
Kambodža nás chytila za srdcia 🙂

Vietnam

Voči ostatným krajinám sú ceny hotových jedál vo Vietname najdrahšie. Veľmi lacné sú bagety, ktoré sa robia v stánkoch na ulici. Vietnam je na dĺžku obrovský, čo sa odzrkadlilo aj na výdavkoch na dopravu.

Vo Vietname sa dá nájsť hádam najlacnejšie ubytovanie, aj keď jeho kvalita vie byť naozaj otrasná a oplatí sa investovať zopár eur naviac. Lacný je aj prenájom skútra, ktorý sa dá nájsť aj pod 5 €. Veľmi výhodne vychádzajú ceny organizovaných výletov, pričom platí pravidlo, zjednávaj koľko sa dá. My sme takto navštívili deltu Mekongu za 7,50 € a všetko bolo také ako má byť. V Hanoji sme si nakúpili lacné „The North Face“ bundy, každú za 16 €.

Koľko stojí cestovanie po Vietname, náklady a rozpočet

Videli sme: Cu Chi tunels, Delta Mekongu, Ho Chi Min city, Hue, Hoi An, Da Nang, Hanoj, Ha Long Bay, provinciu Ha Giang

Koľko stojí cestovanie po Vietname, náklady a rozpočet
Vietnam je veľmi špecifický a odlišuje sa od ostatných krajín JV Ázie

Nepál

Priemerné náklady na Nepál sú, voči ostatným navštíveným krajinám, na prvý pohľad obrovské, ale všetko je to skreslené nutnými nákupmi turistickej výbavy na trek okolo Annapurny (alebo sa dá aj požičať). Ak ťa zaujíma, za koľko sa dá nakúpiť turistická výbava v Nepáli, prejdi na článok „Trek okolo Annapurny – dôležité informácie, čísla a ceny.“

Z bežných výdavkov je v Nepáli lacné jedlo. To však neplatí pre Himaláje, kde sa cena porcie jedla pohybuje od 3 – 6 €. Tradične, ceny atrakcií sú vyššie aj v Nepáli. Za návštevu ktoréhokoľvek Durbar square zaplatíte od 8-12 €, povolenia na trek 32 €, jednodňová návšteva národného parku Chitwan 35 € (všetko ceny na osobu). Ale ak zvážime to, aký je Nepál dobrodružný a čo všetko sme v ňom zažili a videli, je to stále super výsledná suma.

Koľko stojí cestovanie po Nepáli, náklady a rozpočet

Videli sme: Káthmandu, Bhaktapur, Nagarkot, Safari v NP Chitwan, Pokhara, Trek okolo Annapurny

Koľko stojí cestovanie po Nepále, náklady a rozpočet
Nepál je krajina dobrodružstiev 😉

Letenky

Kategória letenky sa nedá jednoznačne priradiť k akejkoľvek krajine, preto sú úplne zvlášť. Leteli sme 19-krát, z toho 18-krát nízkonákladovými spoločnosťami ako AirAsia, Malindo Air, Ryanair, FlyDubai. Iba jeden let sme absolvovali s ne-nízkonákladovou spoločnosťou. Celkovo nás ceny všetkých leteniek na oboch stáli 2060 €.

Koľko nás stálo 6 mesiacov cestovania v Ázii?

Celkovo nás celá cesta aj s prvotnými nákladmi stála 5978,35 €. Konečný rozpočet je vypočítaný na mňa. Janku vyšla Ázia cca o 250 € menej. Kvôli poisteniu počítača a zrkadlovky som platil viac za poistenie. Navyše som absolvoval očkovania žltačky typu B, ktoré Janke zaplatil štát, v rámci povinného očkovania, ešte v detstve 🙂

Koľko nás stálo 6 mesiacov cestovania po Azii, náklady a rozpočet

Necestovali sme tak úplne nízkonákladovo, ale cestovali sme v krajinách, kde sa dá cestovať lacno. Keď sme niečo chceli tak sme si to dopriali. Pivo či káva boli u nás na dennom poriadku a to je v niektorých častiach JV Ázie celkom problém vôbec dostať. Ubytovania (hostely s dormitory room len výnimočne), v ktorých sme bývali neboli prepychové, ale postačovali nám na to čo sme potrebovali – spánok, sprchu, wifi. Dopravu sme používali najmä lokálnu a ak sa dalo tak aj verejnú dopravu vo veľkomestách, minimalizovali sme používanie taxíkov či tuk tukov.

Ak sme si niečo nedopriali tak to bol let balónom nad Baganom za 300 €, Gibbon Experience s prespaním v korunách stromov v laoskom pralese za ďalších 300 € a splav rieky Kilimantan na Borneu za 80 €.