Všetko, čo treba vedieť o parkovaní vo Švajčiarsku

V tomto článku ťa prevedieme parkovaním vo Švajčiarsku. Prezradíme ti zopár trikov a rád, ktoré ti pomôžu zvládnuť tvoju cestu po Švajčiarsku čo najšikovnejšie bez toho aby si zbytočne nevyhadzoval peniaze. Zadarmo to nebude ale určite ti pomôžeme ušetriť 😉

parkovanie vo Švajčiarsku

Obsah:

 

Za parkovanie vo Švajčiarsku sa platí takmer všade, no nie je to až také strašné. Parkovanie vo Švajčiarsku je vo všeobecnosti lacnejšie ako platené parkovanie v Bratislave 😀 Ale vo švajčiarskych mestách je takmer nemožné nájsť bezplatné parkovacie miesto, čo naopak v Bratislave nie je až taký problém. A na rozdiel od Bratislavy tu nie je toľko nákupných centier kde by si na 3 hodiny odparkoval svoje auto a odbehol si obhliadnuť mesto 😀

Ak ťa zaujíma téma parkovania vo Švajčiarku, určite ťa budú zaujímať aj praktické tipy a rady za volant vo Švajčiarsku: Čo treba vedieť predtým ako si vo Švajčiarsku sadneš za volant.

 

Parkovanie v mestách

Našou skúsenosťou bolo, že poplatok za parkovanie v mestách bol rovnako vysoký či sme boli v centre alebo na okraji mesta. Preto sa neoplatí parkovať ďaleko, lebo je to akurát tak strata času a v nohách budeš mať viac km.

V niektorých mestách sa počas víkendov za parkovanie platí a v niektorých nie. Napr. v Zürichu sú víkend zadarmo ale v Luzerne sa platí aj cez víkend.

Mnohé parkoviská v mestách ale aj mimo miest sú platené iba v určitom čase. Najčastejšie od 8:00-19:00.

V mestách sa stretneš s troma typmi parkovacích zón:

 • Modrá – modré zóny sú vyhradené pre rezidentov, teda domácich a ty ako turista na nich nemáš čo parkovať.
 • Žltá – žlté zóny slúžia pre zákazníkov a hostí objektu ku ktorému parkovisko prislúcha. Často ide o hotely, obchody či kongresové centrá.
 • Biela – biele zóny sú určené pre bežných návštevníkov, teda aj turistov. Sú spoplatnené a vždy sa v ich tesnej blízkosti nachádza parkovací automat. Niekedy je možné dokonca platiť kartou ale neplatí to vždy. A je tu jeden drobný odrb: ak je víkend a v meste sa za parkovanie cez víkend neplatí, tak na automate to NIE JE NAPÍSANÉ!

Podzemné garáže často patria súkromníkom, preto bývajú ďaleko drahšie ako je státie na verejných parkoviskách či vyhradených parkovacích miestach pozdĺž ciest.

Švajčiarsko, parkovanie v mestských zónach
Parkovanie vo švajčiarskych mestách je ďaleko zložitejšie ako na vidieku či v horách, už len pre pochopenie značiek

Parkovanie v turistických oblastiach

Zaparkovať v turistických oblastiach alebo pred atrakciami bolo vždy bezproblémové. Väčšinou sa tu nachádzajú veľké parkoviská alebo sú tu postavené veľké parkovacie domy kde nájdeš aj toalety. Čo sa nám páčilo, tak tie parkovacie monštrá boli vždy postavené tak, že nikdy neničili dojem z daného miesta, nešpatili a nezavadzali aj napriek tomu, že boli obrovské, vždy blízko a dostupné pešo.

Parkovanie sa väčšinou platí na frekventovaných turistických miestach. Na menej známych atrakciách sa väčšinou neplatí.

Parkovací dom v Lauterbrunnen, Švajčiarsko
Sedemposchodový parkovací dom na okraji dedinky Lauterbrunnen

Kde sa za parkovanie platí a kde nie

 • mestá a mestečká – vždy platené (minimálne v pracovné dni)
 • horské priechody – bezplatné
 • jazerá – cez deň takmer vždy platené ale v noci bezplatné státie, veľmi často sa vyskytuje zákaz kempovania
 • diaľničné odpočívadlá – bezplatné (pozor, stratili sme sa aj s obmedzením parkovania na 4 hodiny)
 • pod lanovkami – vždy platené
 • vlakové stanice – v mestách väčšinou platené, na dedinách aj bezplatné (pozor, verejná doprava je taká drahá, že sa ti neoplatí nechať auto v dedine a ísť do mesta vlakom!)
 • rokliny – bezplatné
parkovanie vo Švajčiarsku pri jazere
Keď nájdeš parkovanie pri jazere zadarmo a cítiš sa ako najväčší pán 😀

Spanie v karavane/aute mimo kempu

Tento spôsob cestovania je vo Švajčiarsku veľmi populárny. Okrem jediného miesta (kde sme mimochodom dostali pokutu) sme zakaždým spali na mieste s ďalšími vagabundmi 🙂

Dobrá aplikácia na vyhľadávanie parkovacích miest kde je možné prenocovať v aute, karavane, dodávke alebo inom vozidle je park4night. Jej platená offline verzia je na hovno, ale keď máš internet tak je super! Okrem polohy neplateného parkoviska tu nájdeš info aj o vybavenosti tohto miesta. Či sa tu nachádzajú toalety, detské ihrisko, odpadkové koše, stoly,…

Túto aplikáciu môžeš využiť aj keď práve nehľadáš miesto na prenocovanie. Niekedy sme ju použili aj keď sme hľadali neplatené alebo aspoň čo najlacnejšie parkovanie.

Parkoviská, ktoré sú uvedené v tejto aplikácií sú obzvlášť vo Švajčiarsku veľmi často okupované aj niekoľkými skupinami súčasne. Obzvlášť, keď sú situované niekde v prírode alebo pri jazere. Väčšinou sa začínajú plniť o 19-tej alebo hneď potom, ako na danom parkovisku skončí platená časť dňa a za parkovanie už nie je potrebné platiť. To znamená, miesto na kempovanie treba vo Švajčiarsku začať zháňať včas 😉

Na niektorých parkoviskách je zakázané nočného parkovania s dôrazom, že na danom mieste ja zakázané kempovať. Dôvod je ten, že na takýchto miestach nie sú vybudované toalety a hrozí, že návštevníci by dáme miesto počas kempovanie “znečisťovali.” Takže aj keď takéto miesto vyzerá ideálne, musíš hľadať ďalej.

Tejto téme sa budem venovať v najbližšej dobe 😉

Spanie v aute vo Švajčiarsku na neplatených parkoviskách
Hlúčiky rôznych vagabundov na neplatených parkoviskách vo Švajčiarsku 😀
Oslíky vo Švajčiarsku
Lepšie ako v kempe! Takéto oslíky sme mali hneď vedľa nášho kempovacieho miestečka 🙂

Ceny za parkovanie vo Švajčiarsku

Pojmy 1 deň a 24 hodín sú použité rôznym spôsobom zámerne, lebo podmienky si vždy kladie prevádzkovateľ parkoviska a tieto výrazy nemusia mať rovnaký význam.

 • Täsch (Zermatt) – 16 CHF (15€)/ 1 deň
 • Luzern – 3 CHF (2,80€)/hodina
 • Zurich – 3 CHF (2,80€)/hodina
 • Bern – 2,20 CHF (2,05€)/hodina
 • Fribourgh – 2 CHF (1,90€)/hodina
 • Thun – 2,20 CHF (2,05€)/hodina
 • Stein am Rhein – 1 CHF (0,95€)/hodina
 • Rýnske vodopády – 2 CHF (1,90€)/hodina
 • Lauterbrunnen – 1 CHF (0,95€)/hodina
 • St. Beatus Höhlen cave – 3 CHF (2,80€)/4 hodiny
 • Ľadovec Aletsch – 1,20 CHF (1,10€)/hodina
 • Mattmark stausee – 1 CHF (0,95€)/hodina
 • Apenzell – 5 CHF (4,70€)/24 hodín

Niekedy sa nám podarilo parkovnému vyhnúť lebo sme prišli vo večerných hodinách, alebo našli úplne bezplatné alebo lacnejšie parkovisko za pomoci aplikácie park4night. Celkovo sme ale za celý týždeň vo Švajčiarsku dali za parkovné okolo 50 €.

Čo treba vedieť o parkovaní vo Švajčiarsku
Najkrajšie miesta vo Švajčiarsku aj tak uvidíš zadarmo 😉

Pokuty za parkovanie vo Švajčiarsku

Štandardná cena pokuty za parkovanie vo Švajčiarsku je 40 CHF (37,20€). Pokuta sa necháva na papieriku za oknom vodiča. Označenie priestupku je 206a.

Tiež sme takú dostali, lebo značka v danom kantóne bola veľmi neštandardná a nepochopili sme ju. Každopádne nám domáci Švajčiari poradili aby sme pokutu neplatili pokiaľ nám nepríde domov. Pokuta za parkovanie sa dá platiť aj prevodom.

Pokuta a nezaplatenie parkovného vo Švajčiarsku je 40 CHF
Pokuta a nezaplatenie parkovného je 40 CHF (37,20€).

One thought to “Všetko, čo treba vedieť o parkovaní vo Švajčiarsku”

Leave a Reply