Švajčiarsko, neobyčajne krásny kút sveta, ktorý len ťažko hľadá konkurenciu. Aj keď je táto krajina známa najmä svojimi horami, prvú časť nášho výletu sme strávili najmä v mestách, mestečkách a dedinkách, ktoré so sebou nesú históriu stredoveku. Takmer vo všetkých sme sa cítili ako v rozprávke a vybrať poradie týchto 5 najkrajších bolo naozaj náročné. K tým naj z naj pripájame aj drobný bonus 😉
Obsah:
- Stein am Rhein alebo švajčiarsky Colmar
- Thun, rozprávka v malom
- Fribourg priam dýcha stredovekom
- Luzern
- Drevené dedinky údolia Goms
1) Stein am Rhein alebo švajčiarsky Colmar
Na severe Švajčiarska v pohraničí s Nemeckom sa zachovalo stredoveké mestečko Stein am Rhein. V 11. storočí to bola malebná rybárska dedinka na rieke Rýn, do ktorej sa presťahovalo Opátstvo svätého Juraja. Vďaka výhodnej pozícií na rieke Rýn dostalo opátstvo privilégium na spravovanie tohto “dopravného úseku“ a s prílevom financií malo mesto možnosť rozvíjať sa.
Stredoveká časť mesta si zachovala pôvodný vzhľad, aj keď je asi trošku pretvorené pre moderné potreby obyvateľstva. Dnes je tu pešia zóna obklopená stredovekými budovami pomaľovaných freskami. Maľovanými stenami, mozaikami a architektúrou by sa Stein am Rhein dal nazvať aj švajčiarsky Colmar. Aj keď je centrum mestečka malinké, vstrebávať to najkrajšie umenie zo stien stredovekých domčekov by sa dalo aj hodiny.
Priamo v historických domčekoch na pešej zóne bývajú ľudia. Na slovanský štýl tu situáciu na ulici kontrolovala jedna starenka z okna. Historickú významnosť Stein am Rhein podčiarkuje fakt, že sa tu nachádza niekoľko stavieb, ktoré sú zaradené do zoznamu národného dedičstva Švajčiarska. Medzi ne patrí aj hrad nad mestom, ktorý je ale aktuálne prerobený na nóbl reštauráciu.
Pevnosť Munot
Pevnosť Munot vo švajčiarskom meste Schaffhausen sa nachádza len kúsok od Stein am Rhein a je to ideálne miesto kam si urobiť ďalší výlet. Pôvodne bola hradom zo 16. storočia, no neskôr sa z nej stala impozantná kruhová pevnosť, na ktorej nádvorí bol vysadený vinohrad. Práve tento vinohrad ešte viac pripomína francúzske Alsasko a jeho prenádherné mestečko Colmar.
2) Thun, rozprávka v malom
Malebné mestečko Thun sa nachádza takmer na brehu jazera Thunersee. Preteká ním mohutná rieka Aare, na ktorej sú dva priehradové mosty z dreva. Je to niečo ako mini Luzern, v ktorom sa skompaktnela krása na menšej ploche. Je tu výrazne menej turistov ako vo veľkomestách.
Nachádza sa tu snehovobiely hrad Schloss Thun z 12. storočia, ktorý vyzerá ako bratislavský len vytiahnutý do výšky. Vyníma sa na kopci a krajší pohľad je naň ako z neho. Ak by si sa ale rozhodol ísť hore, môžeš bezplatne použiť výťahy v kopci, ktoré spájajú podzemné parkovisko s hradom 😛
Na hlavnej pešej zóne sa nachádzajú domy s visutou strechou a veľmi pripomínajú meštianske domy v Spišskej Sobote. Nad nimi sa týči reformovaným kostolom Stadtkirche Thun, ktorého veža sa dochovala ešte zo stredoveku.
Názov mesta Thun je odvodený od keltského výrazu Dunum, čo znamená “opevnené mesto.“ V roku 58 pred Kristom, keď rímske légie dobyli takmer celé Švajčiarsko, pripadlo mesto Rímu a čoskoro sa stalo jedným z hlavných centier rímskej správy v regióne. Tieto opevnenia sa veľmi nezachovali a z hradnej vyhliadky vidno iba jednu necelú vežu.
Jazero Thunersee
Pôvodne sme mali v pláne navštíviť kúpalisko v mestečku Thun s výhľadom na panorámu Álp, ale nevyšlo nám to kvôli záplavám. Ako náhradu sme vyskúšali vedľajšie jazero Thunersee, ktoré je pomenované podľa mestečka Thun.
Parkoviská v okolí Thunersee sú spoplatnené väčšinou od 8-mej do 19-tej hodiny a na väčšine je zakázané nočné kempovanie alebo nočné parkovanie. Je to z toho dôvodu, že na väčšine týchto parkovísk nie sú toalety a hrozilo by, že návštevníci tieto miesta počas noci “znečistia.”
My sme však našli jedno malé parkovisko hneď pri jazere aj s toaletami (GPS), kde bolo povolené aj nočné kempovanie. YES! Celkovo to bolo najkrajšie miesto na spanie aké sme počas výletu po Švajčiarsku mali. A ako bonus krásny výhľad na zasnežené Alpy. BTW kempovali tu s nami ďalšie skupinky a hlavne Švajčiari 😀
Do jazera Thunersee je dobrý prístup, väčšinou kamenistý. Miestami sa nachádzajú aj schody do vody s madlom, ale to je skôr výnimočné. Počas júla, kedy sme Švajčiarsko navštívili bola voda použiteľná, no pre “rozmaznanejšie” typy by to mohla byť studená. Faktom je, že sme tu nevideli kúpať sa žiadne rodinky s najmenšími deťmi, čo o niečom svedčí 😀
3) Fribourg priam dýcha stredovekom
Mestečko Fribourg je ponorené v pieskovcových útesoch meandrujúcej rieky Sarine. Stredoveké centrum sa nachádza na polostrove, obklopenom z troch strán riekou a masívnymi pieskovcovými stenami. Z pieskovca je vystavané aj početné množstvo stavieb v meste. Architektúra starého mesta pochádza z obdobia gotiky a jej historickú atmosféru zvýrazňuje sila rieky.
Na vrchole mesta sa týči gotická katedrála so špecifickou vežou. Domy sú postavené na útese a sú nalepené na seba a na nich sú zavesené drevené balkóny. Celá táto panoráma veľmi pripomína španielsku Gironu. Do katedrály sme vstúpili v čase večernej omše vo francúzštine. Záver omše bol priam fascinujúci. Kňaz namiesto odchodu do sakristie zvolil odchod cez hlavnú bránu, pričom ho nasledovali všetky ovečky. No asi najväčší ‘facepalm’ si zaslúžil miništrant, ktorý pri vchodových dverách stál s rozpaženými rukami ako Ježiš Kristus a v každej ruke držal pokladničku 😀
Z opačnej strany rieky sa nachádza kaplnka Chapelle de Lorette s výhľadom na historické centrum. Vidno z nej obzvlášť dobre zachované hradby mesta a strážne veže, ktoré sa rozliezajú po svahoch na obidvoch brehoch rieky. Fribourgské opevnenie odráža stredovekú vojenskú architektúru Švajčiarska a aj tak malé mestečko je dlhé až 2 kilometre.
Meandre rieky Sarine sú prepojené najrôznejšími mostami. Drevený most, obrovský viadukt, závesný most, 2 kamenné mosty a jeden bungee most. Človek má čo robiť aby ich všetky obišiel. Z Fribourgu si veľa rovných úsekov nepamätám 😀
Magdalena Einsiedelei – kláštor v skale
Fribourg ponúka ešte jedno stredoveké tajomstvo za mestom. Je ňou opustený kláštor Magdalena Einsiedelei s kostolom vytesaným do pieskovca. Prvé záznamy o tomto mieste sú z 15. storočia, kedy kamenné príbytky slúžili ako pustovňa pre duchovných.
Prehliadku si môžeš urobiť sám, nikto kto by tu vyberal vstupné, alebo robil prehliadky tu nie je. Chodí sem málinko ľudí a pre zahraničných turistov je toto miesto neznáme. Otvára sa vraj až od 9:00 ráno ale boli sme tu už o 8:30 ráno a bolo otvorené.
4) Luzern
Luzern je najkrajšie veľkomesto aké vo Švajčiarsku nájdeš a patrične k tomu patrí aj výrazne zvýšené množstvo turistov.
Najikonickejšou pamiatkou Luzernu je Kapellbrücke (kaplnkový most) s kamennou vežou Wasserturm. Je to najdlhší krytý drevený most v Európe a súčasne sa jedná o najstarší zachovaný priehradový most na svete, ktorý aj dnes reguluje množstvo vody v rieke Reuss, ktorá preteká mestom. To, že naozaj funguje, sme sa aj presvedčili, lebo Luzern sme navštívili akurát v čase záplav, takže sme sa na žiaden most nedostali. Rovnako ani na drevený most Spreuerbrücke na druhej strane centra.
Samotný most bol pôvodne postavený okolo roku 1365 no ešte o 30 rokov skôr vznikla vodná veža Wasserturm. Jej osamelosť mala výhody obzvlášť v časoch keď slúžila ako väzenie a mučiareň.
Kaplnkový most, spolu s vodnou vežou sú súčasťou severného opevnenia Luzernu – Museggmauer. Pre turistov sú bezplatne sprístupnené tri veže týchto mestských hradieb (Schirmerturm, Zeitturm, Wachtturm) a tiež hradby medzi nimi. Je odtiaľto pekný výhľad na centrum Luzernu, jazero Luzernersee a tiež Mount Pilatus.
5) Drevené dedinky údolia Goms
Krásu drevených dediniek kantónu Valais sme objavili iba náhodou, keď sme sa presúvali k ľadovcu Aletsch. Staré drevené budovy stoja bok po boku so starodávnymi stodolami a chatami. Pôvodné domčeky z 15. – 16. storočia tvoria samostatné štvrte v už rozvinutých dedinách, nad ktorými sa najčastejšie týči murovaný kostol s drevenou vežou.
Mnohé z týchto starovekých dedín, si zachovali svoju architektúru a kultúrne dedičstvo. Tie najkrajšie z nich ležia na bočných svahoch s výhľadov na údolie rieky Rhône ale sú aj také, ktoré pretínajú hlavný cestný ťah. Uličky sú ako inak úzke a nečakané strety áut sú na dennom poriadku.
Najznámejšia z týchto drevených dediniek je pravdepodobne švajčiarsky Zermatt. Ľudia sem cestujú za majestátnou a ikonickou horou Matternhorn. Tá dosiahla svoj mimoriadny vzhľad strmých kamenných stien obrusovaním ľadovcov. Ak ale nemáš v pláne turistiku a z Zermattu ťa láka iba ako drevená dedinka, tak sem radšej nechoď!
V samotnom Zermatte sa takýchto pôvodných drevených domčekov nachádza veľmi málo a vo väčšine prípadoch stoja pri prerastených murovaných hoteloch a nepôsobí to vôbec vkusne. Ak chceš vidieť len drevené dedinky ako z rozprávky, tak tu je výber tých najkrajších z nich – Geimen, Blatten bei Naters, Betten Dorf, Ernen, Selkingen, Biel, Münster, Grimentz, Finnen, Geschinen, Findeln a mnohé ďalšie 😉
Goms Hängebrücke
A keď už sme v tejto oblasti, tak naozaj musíme odporúčať bezplatnú návštevu závesného mosta Goms Hängebrücke ponad rieku Rhône. Je možné ho navštíviť z dedinky Mühlebach alebo z plateného parkoviska pri hlavnej ceste.
Závesný most vedie ponad vysoké ihličnany a hlučnú rieku s čistou vodou čo jemné pripomína divokú prírodu Kanady. Most je poriadne dlhý a každý jedinec na moste svojimi pohybmi ovplyvňuje kývanie sa mosta. Pre slabšie povahy alebo deti to môže byť nepríjemné ale súčasne to vie byť super atrakcia 🙂
3 thoughts to “Švajčiarske mestečká ako z rozprávky, toto je 5 najkrajších”