Aká je v skutočnosti plavba po Mekongu?

Z Luang Prabang sme chceli pokračovať do Chiang Mai na severe Thajska. Letenky stoja trochu veľa, keď zohľadníme náš cestovateľský rozpočet. Preto sme sa rozhodli pre trochu alternatívnejšiu možnosť dopravy a to dvojdňovú plavbu po Mekongu, plus jeden celý deň v autobuse.

Obsah

 

Tento príspevok je adresovaný najmä tým, ktorí sa rozhodnú pre rovnaký kúsok 😉 Takáto zdĺhavá kombinovaná cesta je vhodná najmä pre tých, ktorí sú na cestách dlhodobo a majú veľa kníh, ku ktorým sa nemali kedy dostať. Veľmi by som ju neodporúčal cestovateľom, ktorí majú 2-3 týždne dovolenky v práci. V takomto prípade sú aj tri dni veľká vzácnosť 😉

 

1. deň cesty z Luang Prabang do Pak Beng 

V Luang Prabang treba nájsť ten správny prístav. Ten sa nenachádza v meste, ale asi 8 km východne. My sme si boli kúpiť lístky už o deň skôr a zároveň sme sa uistili, že je to ten správny prístav. Lístok na loď sa dá kúpiť iba na jeden deň plavby a to z Luang Prabang do dedinky Pak Beng za 105 000 kip (10,50€) na osobu.

Na naše šťastie sa dal v prístave dohodnúť tuk tuk za celkom prijateľnú cenu, 20 000 kip (2€) na osobu, pričom sme mali istotu, že nás do prístavu privezie včas. Pri tvrdom zjednávaní sa dá v meste zjednať tuk tuk na 15 000 kip (1,50€) na osobu, ale na to sme už nasledujúce ráno nemali čas, preto sme si zajednali tuk tuk už v prístave. Ráno po nás prišiel vodič, ešte skôr ako pôvodne mal a do prístavu sme sa dostali v čase ako sme potrebovali.

Naša slow boat mala vyplávať o 8:30 ráno, ale akýsi domáci nakladali skúter na strechu lode, takže sme kvôli tomu mali malé zdržanie 🙂

Domáci viezli na palube lode aj motorku, jej nakladanie a vykladanie bola celkom veľká veda

Naša loď ani z ďaleka nebola naplnená, čo však mohol byť iba ojedinelý prípad. Loď má k dispozícii cca 100 autosedadiel, ktoré pochádzajú z minivanov a sú len tak voľne pohodené na podlahe 🙂

S nami sa plavilo asi tucet ďalších backpackerov a zopár domácich, ktorí povystupovali počas cesty. Do dedinky Pak Beng sme doplávali v plánovanom čase a to 17:30. Hneď ako sme vystúpili sa na nás vrhli domáci. Začali ponúkať ubytovanie za ceny od 60 000 – 80 000 kip (6-8€) za izbu, takže sa naozaj netreba obávať, že by ste spali na ulici.

Kde zohnali toľko autosedadiel v takom množstve?
Pri vystupovaní by si po vás musela prísť rodina na lodi 🙂
Všetky deti na lodi sa nudili
Tento chlapec sa obzvlášť nudil a keď začal robiť zle, mama mu vždy dala pomaranč aby mala od neho na chvíľu pokoj 😀
To čo sa nezmestilo na strechu lode zavadzalo na palube

 

2. deň z Pak Beng do Huay Xai 

Na druhý deň ráno sme nasadli na inú loď ako v predchádzajúci deň. Pani nás skasovala na palube a každý sme jej tentokrát zaplatili po 110 000 kip (11€). Loď opäť vyplávala o 8:30 a bez meškania doplávala o 16:30 do Huay Xai.

My sme prespali v Huay Xai aj keď sme chceli dôjsť až do Chiang Rai. Na našu smolu sme došli k starému imigračnému úradu vzdialenému asi len 1 kilometer od prístavu (mali sme zlé informácie z neaktuálneho bolgu). Tam sme sa dozvedeli, že sa musíme vrátiť popri rieke asi o 10 km späť, a že sme vlastne išli loďou okolo. V okolí nebol ani žiaden tuk tuk, ktorý by nás odviezol, takže naše plány boli zmarené. Tak sme zostali v Laose ešte o deň dlhšie.

Výhľad z lode bol celé dva dni úplne rovnaký
Najkrajšia scenéria počas plavby po Mekongu, riečne byvoly
Nánosy rieky

Slow boat nie je žiadna luxusná záležitosť, preto aj bufet, ktorý sa tu síce nachádza je celkom biedny. Na jednej lodi boli k dispozícii iba instantné nudle, na druhej aj nejaké čipsy, sladkosti a teplé nápoje, samozrejme všetko s mekongskou prirážkou.

Preto odporúčam prísť na loď s dostatočným množstvom potravín. Nám sa veľmi osvedčili bagety, ktoré sme v Laose jedávali takmer denne. Taktiež nemožno zabudnúť na dostatok teplého oblečenia, rána na lodi sme mali naozaj chladné. Aj napriek tomu, že sme celú dobu boli naobliekaní, Janku ofúklo a celý nasledujúci týždeň mala pocit, že ju sekne v krížoch.

A samozrejme nemôže chýbať nejaká tá kniha, karty, PC, alebo čokoľvek čo vás zabaví. Výhľad z lode je celkom stereotypný čo sme nečakali a boli sme tak trochu aj sklamaní. Ale bolo naozaj pekne sledovať radosť ľudí, ktorí si prišli po svojich blízkych do prístavu. Veľakrát to vyzeralo akoby to bola pre nich udalosť dňa.

Už sme sa nemali na čom baviť keď týto loptoši vystúpili
Na loď sa prišla pozrieť celá dedina
Aj najmenší obyvatelia prisli uvítať svojich príbuzných 🙂 Toto boli tie najkrajšie momenty z bežného života

 

3. deň imigračný úrad a dlhá cesta autobusom 

Ráno sme opäť nemali kde zohanť tuk tuk, tak sme sa vybrali smerom k imigračnému úradu pešo a asi až po 3 kilometroch sa pri nás pristavili hneď dva tuk tuky za sebou. S prvým sme sa nedohodli na cene. Ten druhý išiel tým istým smerom ako aj my a aj keď nás spočiatku odmietol, tak nás aj tak zobral za 10 000 kip (1€) spolu. Lebo videl, že my by sme aj tak šli tie zvyšné 3 km pešo a nezarobil by nič.

Na imigračnom sme odovzdali “slížik”, ktorý sme mali pri sebe od príchodu a bez akýchkoľvek úplatkov sme sa dostali za kontrolu (bol pracovný deň). K imigračnému úradu Thajska sme sa museli prepraviť autobusom, ten musia použiť všetci, aj cyklisti. Sú to asi 4 kilometre a stojí to 7 000 kip, alebo 25 baht (0,70€) .

Kapitán lode nás trochu previezol, kebyže vieme, tak ho uplatíme aby nás vyložil pri imigračnom úrade

Po príchode na imigračný úrad v Thajsku opäť trebalo vyplniť dve tlačivá a prejsť kontrolou. Odtiaľ sme sa potrebovali dostať do Chiang Khong odkiaľ chodí autobus do Chiang Mai. Chodia tri za deň, posledný o 10:30, to sme nestihli. Preto sme museli ísť s prestupom v Chiang Rai.

Celkovo sme zaplatili za jedného 60 baht za tuk tuk z imigračného úradu do Chiang Khong. Červený autobus z Chiang Khong do Chiang Rai nás vyšiel 65 baht (1,65€) a viezli sme sa ním dve hodiny. Autobus z Chiang Rai do Chiang Mai stal 166 baht (4,25€) a cesta trvala 3,5 hodiny.

Na tomto obrázku je vidno ako pekne dokázali skomplikovať prechod cez hranice, keď zmenili starý imigračný úrad s kompou za nový s friendship bridge 10 km južne od prístavu.

 

Rozpočet a porovnanie na 1 osobu 

  • tuk tuk z Luang Prabang do prístavu – 20 000 kip (2€)
  • dvojdňová plavba – 215 000 kip (21€)
  • ubytovanie 2x – 75 000 kip (7,5€)
  • tuk tuk z Huay Xai na imigračný úrad – 5 000 kip (0,5€)
  • autobus medzi hranicami – 7 000 kip (0,7€)
  • autobus z imigračného úradu do Chiang Khong – 60 baht (1,5€)
  • autobus z Chiang Khong do Chiang Rai – 65 baht (1,7€)
  • autobus z Chiang Rai do Chiang Mai – 166 baht (4,3€)

V prepočte je to spolu približne 40 €, čo je v konečnom dôsledku trochu viac ako by sme dali za 18 hodinový autobus z Luang Prabang do Chiang Mai. Jeho ceny sa pohybovali v rozmedzí od 31 – 38€. Pre nás to síce bolo zaujímavé spestrenie našej 6 mesačnej cesty po juhovýchodnej Ázii, ale popravde, už by sme sa na to druhýkrát nedali.

Celá FOTOGALÉRIA z plavby po Mekongu

One thought to “Aká je v skutočnosti plavba po Mekongu?”

Leave a Reply