Chiang Mai – thajské mesto, ktoré si zamiluješ

Za základňu pre objavovanie severu Thajska sme si vybrali mesto Chiang Mai. A bola to naozaj dobrá voľba.

Obsah

 

Samotné mesto ponúka veľa zaujímavých miest, najmä tých náboženských. V prípade záujmu je možné jednoducho si vybehnúť aj do prírody. Na sever Thajska chodievajú turisti najmä za zážitkovými aktivitami ako sú napríklad zipline, objavovanie dažďového pralesa, alebo kúpanie či jazdenie na slonoch. Agentúr čo ponúkajú tieto zážitky je v meste požehnane a každý si naozaj nájde to svoje. My sme si žiaľ na žiadnu z týchto aktivít nenašli čas. Dokonca sme nestihli ani masáž, ktorých cena sa tu pohybuje už od 200 bahtov (5€) za hodinu.

Krásnych chrámov si človek užije v Chiang Mai dosýtosti

Hneď v prvý deň objavujeme obsah štvorca. Áno, centrum Chiang Mai je ohraničené hradbami so štvorcovým pôdorysom (ďalej len “štvorec”). V ňom sa zároveň nachádza najviac budhistických chrámov. V meste je ich toľko, že sme sa s turistami stretávali naozaj iba pri tých najväčších.

TOP miesta v Chiang Mai 

Tie, ktoré treba určite navštíviť sú Phra That Chedi Luang (vstupné do areálu 40 baht) a Wat Phra Singh (vstupné sa platí iba do chrámu 20 baht). Drvivá väčšina chrámov v meste spoplatnená nie je. Aj keď z fotografií všetky vyzerajú podobne a niekedy až rovnako opak je pravdou. Pri každom chráme sme pozorovali niečo nové, čo sa inde nevyskytlo, každý jeden bol niečím jedinečný a preto neľutujeme, že sme im venovali toľko času.

Samozrejme ako všade inde aj tu sa všade musíte vyzúvať ak chcete vojsť do chrámu, k tomu treba mať patričné oblečenie, ktoré zahaľuje nohy ale aj ramená. Pre dámy, legíny nepostačujú.

Phra That Chedi Luang, niečo také sme nečakali
Phra That Chedi Luang
Pra Wihan Luang je najnavštevovanejší chrám v meste
Drevený chrám Wat Phan Tao
Pri chráme Wat Inthakin Sadue Muang
Wat Sum Pow
Wat Phra Singh
Wat Saen Mueang Ma Luang patril k najkrajším
Wat Chiang Man
Wat Umong nás prekvapil tunelmi

Jedným z najnavštevovanejších chrámov je Doi Suthep, turistov je tu naozaj veľa ale napriek tomu je to krásny komplex, ktorý stojí za návštevu. Vstupné do chrámu je 30 baht (75 centov) a platia ho iba zahraničný turisti. Nachádza sa v kopcoch nad Chiang Mai a je zároveň aj peknou vyhliadkou, ak práve nie je nad mestom obrovský oblak smogu.

Že ste na správnom mieste spoznáte už z parkoviska. My sme to nespoznali a pokračovali ďalej. Že sme zle sme si boli istí až keď sme boli na úzkej neupravenej ceste a široko ďaleko nebolo nikoho 😀
Chrámový komplex stojí na vrchole, aby ste ho mohli vidieť musíte prekonať zopár schodov
Pri chráme Doi Sethup je ťažké spraviť si fotku bez ludí
Strom peňazí vzniká ako zbierka, najčastejšie za účelom rekonštrukcie posvätného miesta

Po ceste k chrámovému komplexu Doi Suthep sa nachádza vodopád Wang Buabaan. Je to jeden z najväčších vodopádov v okolí a dostanete sa sem úplne bezplatne. My sme si požičali skúter aby sme tento výlet realizovali, no dajú sa využiť aj služby červených pickupov (red trucks). Tie si svojich pasažierov počkajú hneď pod kopcom pri vstupe do Zoo.

Vodopád Wang Buabaan

 

Požičiavanie skútrov v Chiang Mai 

Požičiavanie skútrov v Chiang Mai je príjemné lacné. Skúter s kubatúrou 120cc sa dá požičiať už od 200 bahtov (5€) na deň. V meste na turistov číhajú policajné hliadky, ktoré odstavujú väčšinou vodičov s bielou pleťou. Najviac sa ich nachádza na obvode “štvorca” a na ceste smerujúcej k Doi Suthep. Jediné čo chcú vidieť je medzinárodný vodičský preukaz. O tom ako si ho vybaviť sa dočítaš v našom článku Prípravy na polročnú cestu do JV Ázie 

Cenu tohoto trička som zjednával dlho a nič som nezjednal, pretože nebolo rovnaké ako kopeci ných tričiek na každom kroku. Napriek tomu je mojim oblúbeným 🙂

 

Kaňon Pha Chór 

Ďalší z výletov, ktoré sme si zorganizovali na skútri bola aj návštev neznámeho kaňonu Pha Chór. Nachádza sa až 50 km od Chiang Mai a vstupné je tu trochu neprimerané, 100 bahtov (2,50€) pre cudzincov. V areáli sa dá absolvovať malá prechádzka až k hlavnej časti kaňonu. K tomu dokonalému pohľadu chýba už len rodinka Flinstonovcov 🙂

Sedimenty, Janka vie, ostatných to nezaujíma 😛
Aj keď je to geologicky zapeklité, je to pekné 😉 A nemusíte byť geológ ako Janka, aby ste si užili toto krásne miesto 🙂

 

Pai 

Našou najväčšou chybou, ktorú sme na severe spravili bolo, že sme si urobili jednodňový výlet do mestečka Pai. Z nášho dňa sme väčšinu presedeli na motorke a točili sa v serpentínach, spolu so spiatočnou cestou vyše 7 hodín.

Pai vyhliadka
Cesta do Pai je plná zákrut a stúpaní. Šoféri si to užijú do sýta!

Na samotné objavovanie mestečka nám ostali slabé dve hodiny. V rámci nich sme navštívili Pai kaňon, kam sme naozaj len vyšli cvakli ho a odišli, Pam Bok vodopád v ktorom by sa dalo prefektne okúpať. A jednu zaujímavosť, zlomovú líniu, Land split. Dalo by sa tu stráviť omnoho viac času a dané miesta si aj vychutnať, kebyže tu zostaneme na 1-2 noci. Prípadne pri dlhšom pobyte príjemne oddýchnuť a zrelaxovať v hornatom prostredí.

Pai kaňon
vodopád Pam Bok
Cez Pai vedie zlomová línia, Land split je len jej vyústenie na povrch
Síce sa Fred Flinstone nenachádzal v kaňone Pha Chór, kde by sa najviac hodil, ale našli sme ho aspoň v mestečku Pai 🙂

 

Najkrajšia vyhliadka 

S pozorovaním západu slnka to je v Chiang Mai ťažšie, nakoľko všetky vyhliadky sú orientované opačným smerom. My sme si vybrali vyhliadku Doikham panorama viewpoint, kde síce bolo dosť veľa ľudí ale väčšinou to boli Thajčania. Celá táto oblasť bola veľmi pekne upravená. Samozrejme ani tu nemohol chýbať chrámový komplex a obrovská socha Budhu.

Wat Phratat Doikham, duchovnú atmosféru bolo cítiť vo vzduchu
Wat Phratat Doikham
Na výhliadke je veľa Budhov a romantických sedení
Budha týčiaci sa nad mestom
Rozsvietený Wat Phratat Doikham

 

Večerný život v Chiang Mai 

Chiang Mai je veľmi živý aj na večer, okrem množstva barov, podnikov či rôznych večerných festivalov je tu aj veľa trhov. Tie najväčšie určené pre turistov sa nachádzajú východne od “štvorca” a všetok tovar sa tu donekonečna opakuje. Je to super miesto ak máte záujem o zjednávanie.

Večerné trhy sa konajú cez víkendy a sú neuveriteľné preplnené. Thajskí rodičia sem berú svoje malé deti, ktoré by sa už mali chystať do postele. Samozrejme, tie sú už po celom dni robenia zloby unavené a nevládzu ani chodiť. Preto si ich rodičia v dave vykladajú na chrbát a deti tak rozdávajú kopačky všetkým naokolo. Jankino ucho si na to pamätalo ešte ďalších 24 hodín.

Takže ani netreba platiť 400 bahtov (10€) za vstupné na Muay Thai. Kopance sa rozdavajú v sobotu na ulici Wua Lai Rd. a v nedeľu vo “štvorci” na ulici Ratchadamnoen.

V meste sa nachádza veľa podnikov s najrôznejšou výzdobou
Jeden večer v Chiang Mai sme omylom zablúdili na miestny street food festival
Na miestnom street food festivale
Zľava z 350 na 99 baht, úžasné! Ale na internete sa dá kúpiť ešte lacnejšie 😀 Ďakujeme za inšpiráciu, bude to pekný darček pre každého 😉
Tovar z ktorého si môžete na trhoch vyberať celé hodiny

Na severe Thajska sa dá stráviť omnoho viac času. Hlavne si užiť, že ešte stále nie je taký zničený turizmom ako je Bangkok a juh Thajska. Kebyže môžeme, ostali by sme tu ešte dlhšie a navštívili aj národný park Inthanon a vodopád Bua Tong. Naše plány nám však prekazili Jankine zažívacie problémy a takisto nás tlačí čas kvôli letenkám do Mjanmarska.

Celá FOTOGALÉRIA z Chiang Mai

2 thoughts to “Chiang Mai – thajské mesto, ktoré si zamiluješ”

Leave a Reply