Chiang Mai – thajské mesto, ktoré si zamiluješ

Za základňu pre objavovanie severu Thajska sme si vybrali mesto Chiang Mai. Strávili sme tu 5 dní, počas ktorých sme objavovali stovky budhistických chrámov a vydali sa na niekoľko nezabudnuteľných výletov na skútri 🙂

Budha pri chráme Wat Inthakin Sadue Muang, Chiang Mai, Thajsko

Obsah:

Samotné mesto Ching Mai ponúka veľa zaujímavých miest, najmä tých budhistických. V prípade záujmu je možné jednoducho si vybehnúť aj do prírody. Na sever Thajska chodievajú turisti najmä za zážitkovými aktivitami ako sú napríklad zipline, objavovanie dažďového pralesa, alebo kúpanie či jazdenie na slonoch.

Agentúr čo ponúkajú tieto zážitky je v meste požehnane a každý si naozaj nájde to svoje. My sme si žiaľ na žiadnu z týchto aktivít nenašli čas. Dokonca sme nestihli ani masáž, ktorých cena sa tu pohybuje už od 200 bahtov (5€) za hodinu.

Krásny budhistický chrám v Chiang Mai, Thajsko
Krásnych chrámov si človek užije v Chiang Mai do sýtosti

Stovky chrámov Chiang Mai

Hneď v prvý deň objavujeme obsah štvorca. Áno, centrum Chiang Mai je ohraničené hradbami so štvorcovým pôdorysom (ďalej len “štvorec”). V ňom sa zároveň nachádza najviac budhistických chrámov. V meste je ich toľko, že sme sa s turistami stretávali naozaj iba pri tých najväčších.

Tie, ktoré treba určite navštíviť sú Phra That Chedi Luang (vstupné do areálu 40 baht = 1€) a Wat Phra Singh (vstupné sa platí iba do chrámu 20 baht = 0,5€). Drvivá väčšina chrámov v meste nie je spoplatnená. Aj keď z fotografií všetky vyzerajú podobne a niekedy až rovnako opak je pravdou. Pri každom chráme sme pozorovali niečo nové, čo sa inde nevyskytlo. Každý jeden bol niečím jedinečný a preto neľutujeme, že sme im venovali toľko času 🙂

Pri návšteve budhistických chrámov treba dodržiavať základné pravidlá:

  • pri vstupe do chrámu sa treba vždy vyzuť (ponožky sú vo väčšine prípadov tiež zakázané)
  • treba mať patričné oblečenie, ktoré zahaľuje nohy a ramená (legíny nie sú akceptované)
  • neotáčať sa chrbtom k soche Budhu a nerobiť si s nim selfie
  • prsty na nohách nikdy nemôžu smerovať k soche Budhu (odporúča sa kľačať)
  • nedotýkať sa budhistických mníchov (obzvlášť ženy!)
Najväčšia stupa v Ching Mai - Phra That Chedi Luang, Thajsko
Najväčšia stupa v Ching Mai – Phra That Chedi Luang
Zlatý Budha v chráme Pra Wihan Luang, Chiang Mai, Thajsko
Pra Wihan Luang je najnavštevovanejší chrám v meste
Drevený chrám Wat Phan Tao, Chiang Mai, Thajsko
Drevený chrám Wat Phan Tao
Drak pred chrámom Wat Sum Pow, Chiang Mai, Thajsko
Drak pred chrámom Wat Sum Pow
Budhistický chrám Wat Phra SinghChiang Mai, Thajsko
Chrám Wat Phra Singh patrí k tým najznámejším
Chrámový komplex Wat Saen Mueang Ma Luang je jedným z najkrajších v Chiang Mai, Thajsko
Chrámový komplex Wat Saen Mueang Ma Luang patril k najkrajším 🙂
Prenádherný a hlavne zelený Wat Chiang Man, Chiang Mai, Thajsko
Prenádherný a hlavne zelený Wat Chiang Man 🙂
Wat Umong nás prekvapil tunelmi, Chiang Mai, Thajsko
Wat Umong nás prekvapil tunelmi 😉

Prekrásne zdobený chrámový komplex Doi Suthep

Po ceste k chrámovému komplexu Doi Suthep sa nachádza vodopád Wang Buabaan. Je to jeden z najväčších vodopádov v okolí a dostaneš sa sem úplne bezplatne. My sme si požičali skúter aby sme tento výlet realizovali, no dajú sa využiť aj služby červených pickupov (red trucks). Tie si svojich pasažierov počkajú hneď pod kopcom pri vstupe do Zoo.

Chrám Doi Suthep je jedným z najnavštevovanejších chrámov v okolí Ching Mai. Nachádza sa v kopcoch nad mestom a je zároveň aj peknou vyhliadkou, ak práve nie je nad mestom obrovský oblak smogu. Turistov je tu naozaj veľa ale napriek tomu je to krásny komplex, plný zdobených, sôch, stúp a detailov, ktorý stojí za návštevu 🙂 Vstupné do chrámu je 30 baht (75 centov) a platia ho iba zahraničný turisti.

Pri chráme Doi Sethup je ťažké spraviť si fotku bez ľudí, Chiang Mai, Thajsko
Pri chráme Doi Sethup je ťažké spraviť si fotku bez ľudí 😛
Strom peňazí vzniká ako zbierka, najčastejšie za účelom rekonštrukcie posvätného miesta, Chiang Mai, Thajsko
Strom peňazí vzniká ako zbierka, najčastejšie za účelom rekonštrukcie posvätného miesta 🙂

Najkrajšia vyhliadka v Chiang Mai

S pozorovaním západu slnka to je v Chiang Mai ťažšie, nakoľko všetky vyhliadky sú orientované opačným smerom. My sme si vybrali vyhliadku Doikham panorama viewpoint, kde síce bolo dosť veľa ľudí ale väčšinou to boli Thajčania 🙂 Celá táto oblasť bola veľmi pekne upravená. Samozrejme ani tu nemohol chýbať chrámový komplex a obrovská socha Budhu.

Duchovnú atmosféru vo Wat Phratat Doikham bolo cítiť vo vzduchu, Thajsko
Chrám Wat Phratat Doikham, duchovnú atmosféru bolo cítiť vo vzduchu 🙂
Wat Phratat Doikham, Thajsko
Trošku romantiky 😛
Rozsvietená stupa v komplexe Wat Phratat Doikham, Thajsko
Rozsvietená stupa v komplexe Wat Phratat Doikham 🙂

Večerný život v Chiang Mai

Chiang Mai je veľmi živý aj na večer. Okrem množstva barov, podnikov či rôznych večerných festivalov je tu aj veľa trhov. Tie najväčšie, určené pre turistov, sa nachádzajú východne od “štvorca” a všetok tovar sa tu donekonečna opakuje. Je to super miesto ak máte záujem o zjednávanie.

Večerné trhy sa konajú cez víkendy a sú neuveriteľné preplnené. Thajskí rodičia sem berú svoje malé deti, ktoré by sa už mali chystať do postele. Samozrejme, tie sú už po celom dni robenia zloby unavené a nevládzu ani chodiť. Preto si ich rodičia v dave vykladajú na chrbát a deti tak rozdávajú kopačky všetkým naokolo. Jankino ucho si na to pamätalo ešte ďalších 24 hodín 🙁

Takže ani netreba platiť 400 bahtov (10€) za vstupné na Muay Thai. Kopance sa rozdávajú v sobotu na ulici Wua Lai Rd. a v nedeľu vo “štvorci” na ulici Ratchadamnoen.

Večerný život a night market v Chiang Mai, Thajsko
Ulice a podniky v Chiang Mai sú počas noci vyzdobené a vysvietené 🙂

Požičanie skútrov v Chiang Mai

Požičiavanie skútrov v Chiang Mai je príjemné lacné 🙂 Skúter s kubatúrou 120cc sa dá požičať už od 200 bahtov (5€) na deň.

V Chiang Mai na turistov číhajú policajné hliadky, ktoré odstavujú väčšinou vodičov s bielou pleťou. Najviac sa ich nachádza na obvode “štvorca” a na ceste smerujúcej k Doi Suthep. Jediné čo chcú vidieť je medzinárodný vodičský preukaz. O tom ako si ho vybaviť sa dočítaš v článku Prípravy na polročnú cestu do JV Ázie.

Thajsko, požičanie skútra a motorky
Cenu tohto trička som zjednával dlho a nič som nezjednal, pretože nebolo rovnaké ako kopec iných tričiek na každom kroku. Napriek tomu je mojim obľúbeným 🙂

Výlety na skútri do okolia Chiang Mai

Kaňon Pha Chór

Výlet, ktorý sme si zorganizovali na skútri bola návšteva neznámeho kaňonu Pha Chór. Nachádza sa až 50 km južne Chiang Mai a vstupné je tu trochu neprimerané, 100 bahtov (2,50€) pre cudzincov. V areáli sa dá absolvovať malá prechádzka až k hlavnej časti kaňonu. K tomu dokonalému pohľadu chýba už len rodinka Flinstonovcov 🙂

Sedimenty,... nemusíte byť geológ, aby ste si kaňon Pha Chór užili, Thajsko
Sedimenty,… nemusíte byť geológ ako Janka, aby ste si užili toto krásne miesto 🙂

Pai

Našou najväčšou chybou, ktorú sme na severe Thajska spravili bolo, že sme si urobili jednodňový výlet do mestečka Pai. Z nášho dňa sme väčšinu presedeli na motorke a točili sa v serpentínach, spolu so spiatočnou cestou vyše 7 hodín.

Na samotné objavovanie mestečka Pai nám ostali slabé dve hodiny. V rámci nich sme navštívili Pai kaňon, kam sme naozaj len vyšli cvakli ho a odišli, Pam Bok vodopád v ktorom by sa dalo perfektne okúpať. A jednu zaujímavosť, zlomovú líniu, Land split. Dalo by sa tu stráviť omnoho viac času a dané miesta si aj vychutnať a zrelaxovať pri 2-3 dňovom pobyte.

Cesta do Pai je plná zákrut a stúpaní, Thajsko
Cesta do Pai je plná zákrut a stúpaní. Šoféri si to užijú do sýta! 🙂
Zo zaujímavostí v Pai nás najviac zaujala zlomová línia, Land split, Thajsko
Zo zaujímavostí v Pai nás najviac zaujala zlomová línia, Land split

Z ciest po Thajsku sa práve Chiang Mai stalo našim najobľúbenejším. Na severe Thajska sa dá stráviť omnoho viac času. Hlavne si užiť, že ešte stále nie je taký zničený turizmom ako je Bangkok a juh Thajska. Kebyže môžeme, ostali by sme tu ešte dlhšie a navštívili aj národný park Inthanon a vodopád Bua Tong. Naše plány nám však prekazili zažívacie problémy a takisto nás tlačí čas kvôli letenkám do Mjanmarska.

Celá FOTOGALÉRIA z Chiang Mai