Ako sa dostať na Machu Picchu?

Machu Picchu bolo pred očami kolonizátorov zo Španielska ukryté v peruánskych pralesoch až do roku 1911. Vtedy ho s miestnym doprovodom, mačetami a na pešo znovuobjavil americký prieskumník Hiram Bingham. Dnes sa vieš k stratenému mestu Inkov dostať luxusnejšie 😉

Vlak smerujúci do Aguas Calientes a Machu Picchu

Obsah:

 

Ako sa dostať z Cusca do Aguas Calientes

Väčšina turistov chodí na Machu Picchu z Cusca, cez dedinku Aguas Calientes, zasadenú v monumentálnych horách peruánskej džungle. Do tejto dedinky bežná asfaltová cesta nevedie, no vieš sa do nej dostať 3 spôsobmi.

Dedinka Aguas Calientes je zasadená v strmých horách peruánskej džungle
Dedinka Aguas Calientes je zasadená v strmých horách peruánskej džungle

    1. Vlak – draho, ale rýchlo

Ten kto sa vyberie na Machu Picchu vlakom je v očiach turistu z východného bloku považovaný za buržuja. Dôvod je jednoduchý, ceny lístkov na vlak sú nechutne drahé a bežný plebs si ich nemôže dovoliť.

Cena obojsmernej jazdy v hlavnej sezóne sa pohybuje od 300 – 400 USD. No dá sa kúpiť aj jednosmerný lístok. Cena je závislá od atraktivity času. Napriek nechutným cenám, ale zato vyšším službám, bývajú niektoré vlaky aj tak vypredané. Prečo? Lebo väčšina turistov v Peru sú Francúzi, Nemci a Briti.

V hlavnej sezóne operujú na trase medzi Cuscom a Aguas Calientes dve spoločnosti a to Peru Rail a Inca Rail. Mimo sezóny môžu jazdiť vlaky do Aguas Calientes iba z Ollantaytamba.

S vlakom dokážeš absolvovať výlet na Machu Picchu za jeden (vyčerpávajúci) deň
S vlakom dokážeš absolvovať výlet na Machu Picchu za jeden (vyčerpávajúci) deň 😉

    2. Bus k Hidroeléctrike a ďalej pešo – najlepší pomer cena / výkon

Kedysi okrem vlaku neexistovala iná možnosť ako sa dostať na Machu Picchu. Preto turisti, ktorí si vlak naozaj nemohli dovoliť vymysleli náročnejšiu, ale za to výrazne lacnejšiu cestu do dediny Aguas Calientes. Toho sa chytili aj miestne agentúry v Cuscu a všetko prispôsobili turistom za rozumnú cenu 🙂

Cesta vedie horským priechodom až do nadmorských výšok 4320 m. n. m.
Cesta vedie horským priechodom až do nadmorských výšok 4320 m. n. m. 😉

Turisti ktorí nemajú/nechcú vyhodiť peniaze za vlak, si môžu kúpiť lístok k vodnej elektrárni – Hidroeléctrica, ktorá sa nachádza v pešej vzdialenosti od Machu Picchu a dedinky Aguas Calientes. Lístok na obojsmernú prepravu z Cusca k Hidroeléctrike stojí približne 60 soles (16). Cesta autobusom trvá až 7 hodín. Minibusy vyrážajú o 8-mej z Cusca. K Hidroeléctrice dôjdu okolo 14-tej. Vysadí turistov a naberie tých ktorí sa práve vrátili z Machu Picchu a cca o 15tej to otočí naspäť do Cusca.

Cesta k Hidroeléctrike je vrezaná do strmých stien a posiatá množstvom krížov. Pod ňou sa nachádza monštrózna roklina
Cesta k Hidroeléctrike je vrezaná do strmých stien a posiatá množstvom krížov. Pod ňou sa nachádza monštrózna roklina

V oblasti vodnej elektrárne sú jednoduché možnosti vystravovania sa. Väčšina funguje vo veľkom a chaoticky, takže sa nám stalo, že sme si zobrali jedlo a keď sme ho chceli zaplatiť tak nebolo kde 🙂

Hidroeléctrica je s Aguas Calientes prepojená železnicou. Odtiaľto si vieš lístok do Aguas Calientes kúpiť za 34 USD. Pokračovať môžeš aj pešo, približne 3 hodiny popri koľaji do Aguas Calientes. Cesta je rovná a nenáročná, nevedie cez žiadne tunely, takže ak na nejaký narazíš si na zlej ceste!

Mapa, ako sa dá dostať k Machu Picchu
Takto sa dá dostať k Machu Picchu

Trasa vedie 10 km cez prales. Nie je náročná, chodia ju aj starší ľudia. Treba myslieť na to, že v pralese je veľa hmyzu. Zahaľ si každý kúsok tela, inak budeš najbližší týždeň trpieť neodbytným svrbením! Počas celej našej cesty sme nevideli jediného komára, ale každý nezahalený kúsok tela sme mali dobodaný. Pravdepodobne nejakým iným hmyzom 🙁

Na ceste pralesom popri koľajách do Aguas Calientes
Ten malý odhalený kúsok pri členkoch bol totálne dobodaný. Ale komáre to neboli… 🙁

Na ceste z Hidroeléctriky do Aguas Calientes sú postavené bary, reštaurácie, stánky so snackom a aj campingy. Cestou sme videli jednu fascinujúcu vec a to túlavé psy ako lovili potravu v pralese 😀

Táto cesta aj so vstupom na Machu Picchu, sprievodcom, ubytovaním a stravou sa dá spraviť aj ako tour z Cusca. Cena vychádza okolo 120 USD (aspoň čo sme my našli).

    3. Inca trail, Salkantay trek – niečo pre milovníkov turistiky

Ak máš záujem (a čas) o niekoľkodňový trek v peruánskych Andách určite ťa zaujmú Inca trail a Salkantay trek. Oba trvajú približne 4 dni no existujú aj kratšie či dlhšie verzie. Na týchto trekoch býva zabezpečené všetko čo potrebuješ preto aby si došiel až do cieľa, teda Machu picchu 😉

Motorka na horskej ceste v Peru - Salkantay trek začína pri lagúne Humantay.
Salkantay trek začína pri lagúne Humantay

Ako sa dostať z Aguas Calientes na Machu Picchu?

Z Aguas Calientes sa vieš dostať k vstupu do Machu Picchu dvoma spôsobmi a to autobusom alebo pešo.

    1. Pešo

Z Aguas Calientes sa môžeš vybrať na približne jeden a pol hodinovú turistiku, ktorá vedie po schodoch krížom cez serpentíny ku vchodu do Machu Picchu. Táto forma dopravy je najlacnejšia a najvyčerpávajúcejšia zároveň. Jej realizáciu treba zvážiť podľa kondície a času na ktorú máte kúpenú vstupenku.

Machu Picchu sa nachádza v nadmorskej výške okolo 2800 m. n. m. takže to časom rozdýchaš ;)
Machu Picchu sa nachádza v nadmorskej výške okolo 2800 m. n. m. takže to časom rozdýchaš 😉

    2. Autobus

Doprava autobusom je populárnejšia. Autobusy prevádzkuje iba jedna spoločnosť a to Consettur. Lístky si môžeš kúpiť v oficiálnej predajni v Aguas Calientes, pričom vyžadujú cestovný pas. Lístky sa nedajú kúpiť na presný čas. Zaradia ťa do skupiny podľa toho na koľkú hodinu máš zakúpený vstup na Machu Picchu.

Cena jednosmerného lístka je 12 USD. Dá sa platiť v dolároch alebo peruánskych soles. Zastávka sa nachádza v centre dediny pri železničnom moste. Určite to nájdeš, lebo rady sa tiahnu do kopca cez celú dedinu. Pozor! Rady sú dve. Sú označené tabulami, na ktorých sú vypísané časy vstupu na pamiatku. Podľa toho sa treba postaviť!

Rada pre návštevníkov, ktorí majú vstup na Machu Picchu na siedmu
Rada pre návštevníkov, ktorí majú vstup na Machu Picchu na siedmu

Faktom je, že turistov využívajúcich tento druh prepravy je toľko, že kapacitne nestíhajú a ku vchodu do Machu Picchu sa na presný čas vstupu pravdepodobne nedostaneš. Jediné čo ti vieme odporučiť je postaviť sa do rady ešte hodinu pred samotným vstupom aby si bol v rade ako jeden z prvých.

Príklad, my sme mali vstupenky na 7:00. Do rady sme sa postavili o 6:08 no aj tak sme len na nástup čakali 40 minút. Cesta autobusom k Machu Picchu trvá ďalších 25 až 30 minút.

Rady na autobusy smerujúce z Aguas Calientes k Machu Picchu
Rady na autobusy smerujúce z Aguas Calientes k Machu Picchu

    3. Kombinácia

Nakoľko sme išli hneď po návšteve Machu Picchu pešo na autobus k Hidroeléctrike, cesta autobusom späť do Aguas Calientes by sa nám neoplatila, lebo by sme sa museli vrátiť 2 km pešo. Preto sme zvolili kombinovanú cestu a to hore autobusom a dole pešo.

Šťastnú cestu 😉

Peruánske Andy a v nich zasadené Machu Picchu, jeden zo siedmich divov sveta :)
Peruánske Andy a v nich zasadené Machu Picchu, jeden zo siedmich divov sveta 🙂

Celá FOTOGALÉRIA

2 thoughts to “Ako sa dostať na Machu Picchu?”

Leave a Reply