Koľko stojí nízkonákladový výlet na Machu Picchu?

Určite viacerých z vás zaujíma aj cena výletu na Machu Picchu, pretože na prvý pohľad to nevyzerá na lacnú zábavu. V článku spomenieme ako si zohnať lístky na Machu Picchu, ako funguje návšteva Machu Picchu, ale aj či postačuje 4-hodinový vstup, ktorý donedávna neexistoval.

S lamou na Machu Picchu, Peru

Obsah:

Ako sa dostať na Machu Picchu?

Existujú 3 spôsoby ako sa dostať na Machu Picchu. Jeden je drahý, druhý lacný a tretí náročný. Je len na tebe ktorý si vyberieš 😉 Tejto téme som sa do detailov venovala v článku Ako sa dostať na Machu Picchu.

Pešo cez prales až k Machu Picchu
Pešo cez prales až k Machu Picchu

Vybavenosť dediny Aquas Calientes

Pri ceste na Machu Picchu budeš určite prechádzať alebo spať v dedinke Aquas Calientes. Hneď po príchode sme pocítili, že lowcost to zrovna nebude. Práve naopak, Aquas Calientes je trošku drahšie, ale zato sakra príjemné miesto 🙂

Ubytovanie v Aquas Calientes na bookingu veľmi nie je. Jediné čo sme našli bolo ubytko za 60€ na noc. Tak sme zvolili možnosť hľadať až na mieste. Naivne sme si so sebou brali spacáky lebo sme sa báli zimy. No boli nám tu úplne zbytočné, lebo Aquas Calientes sa nachádza v nadmorskej výške “len” 2500 m. n. m.

Lomo Saltado - naše najobľúbenejšie peruánske jedlo
Lomo Saltado – naše najobľúbenejšie peruánske jedlo

Na hosteli sme využili možnosť obedového balíčka za 15 soles (4 €) na ďalší deň. Spočiatku nám to prišlo ako super nápad, no keď sme ho dostali tak sme to oľutovali. Obsahoval iba samé drobné sladkosti a jednu suchú žemľu s plátkom múkovej šunky. Omnoho lepšie žemle si môžeš kúpiť v obchodíkoch, pri čakaní v rade na autobus, ktorý smeruje na Machu Picchu 😉

Reštaurácie v Aquas Calientes sú drahšie ako v Cuscu. Najesť sa tu dá približne od 20 soles (5,4 €). Veľká fľaša vody sa dá kúpiť od 6 soles (1,60€). Nachádzajú sa tu aj bankomaty, ale stojí sa na ne rada 🙂 Wifi nie je problém.

Vodopádik v Aquas Calientes
Vodopádik v Aquas Calientes 😉

Vstupné a obmedzenosť lístkov

Oficiálnu predajňu vstupeniek na Machu Picchu nájdeš v Cuscu na Calle Garcilaso. Pri ich kúpe sa musíš preukázať pasom. Platiť sa dá aj kartou. Ak máš Visu, tak je to bez poplatku, za iné karty si účtujú poplatok. Je všeobecne známe, že personál k turistom nie je príliš milý. Mne napríklad neuznali študentskú zľavu na ISIC.

Ceny vstupeniek:

Machu Picchu = 152 soles (40 €)
Machu Picchu + Huayna Picchu = 200 soles (53 €)
Machu Picchu + Machu Picchu Mountain = 200 soles (53 €)

Počet predaných lístkov na Machu Picchu je limitovaný. Denne sa sem dostane 5000 ľudí, no v jednom momente ich môže byť v areáli len 2500. Napriek tomu sme ich zohnali bez problémov a len dva dni pred návštevou. Lístok sa kupuje na konkrétnu hodinu a v areáli by si nemal zostávať dlhšie ako 4 hodiny. Zabezpečené je to len tak, že celý okruh je jednosmerný a keď prejdeš kontrolný bod, späť sa už nedostaneš.

Lístok na Machu Picchu po prechode všetkými kontrolami
Lístok na Machu Picchu po prechode všetkými kontrolami

Na hory Huayna Picchu a Machu Picchu Mountain sa denne dostane po 400 ľudí. Zohnať vstupenku na tieto hory je takmer nemožné, lebo sa vypredajú hneď pri spustení do predaja.

Ak ideš na Machu Picchu s agentúrou, lístok by ti mali zabezpečiť oni, ale vraj s tým bývajú problémy. Jediné čo ti ostáva je trvať v agentúre na tom, že chceš mať lístok v rukách ešte pred odchodom z Cusca. Lístky sa dajú kúpiť aj cez internet. Napríklad TU alebo TU.

Pre takúto fotku Machu Picchu si denne príde 5000 ľudí
Pre takúto fotku Machu Picchu si denne príde 5000 ľudí

Ako rýchlo sa dá spraviť Machu Picchu z Cusca?

1-dňový trip

Machu Picchu vieš spraviť na otočku za jeden deň z Cusca jedine v prípade, že pôjdeš vlakom, skoro ráno a vrátiš sa večer. Ak máš kúpený lístok aj na okolité hory, tak bude lepšie prespať jednu noc v Aquas Calientes a do Cusca sa vrátiť až ráno.

2-dňový trip

Ak nechceš platiť predražené vlaky, potrebuješ na Machu Picchu minimálne dva dni. Ide sa deň vopred, prespíš v v Aquas Calientes a na druhý deň sa ide na Machu Picchu. Ak máš lístok len na Machu Picchu a nie na okolité hory, stíhaš sa ešte v ten istý deň vrátiť do Cusca.

Ak za ti podarí zohnať lístok aj na horu Huayna Picchu či Machu Picchu Mountain, ešte večer sa stíhaš vrátiť do Cusca vlakom.

3-dňový trip

Trojdňový trip pripadá do úvahy ak máš oba lístky a nemáš v pláne ísť vlakom.

Najlacnejšia cesta k Machu Picchu vedie 3 hodinovou túrou popri koľajách cez peruánsky prales
Najlacnejšia cesta k Machu Picchu vedie 3 hodinovou túrou popri koľajách cez peruánsky prales

Ako funguje návšteva Machu Picchu

 1. z Aquas Calientes sa vieš dostať k vchodu do Machu Picchu pešo alebo autobusom
 2. úschovňa pred vstupom za 5 soles (1,4 €), ak máš toho viac dajú ti sáčok 😉
 3. toalety sú za 2 soles (0,5 €) iba pred vstupom
 4. smetné koše sa nachádzajú iba pred vstupom
 5. lístok na Machu Picchu sa kupuje na konkrétnu hodinu
 6. vstup na Huayna Picchu a Machu Picchu Mountain sa viaže na presný čas vstupu. Buď od 7-8 alebo od 10-11
 7. v areáli sa dá urobiť jeden okruh viacerými spôsobmi, no po prechode kontrolného bodu sa už nemôžeš vrátiť
 8. Sprievodcovia sa ponúkajú pri rade na autobus aj hore pred vstupom. Súkromný sprievodca pre dvojicu stojí cca 240 soles (65 €), alebo pre malú skupinu 20 USD na osobu
 9. na parkovisku si môžeš dať bezplatnú pečiatku do pasu 😉
 10. pred vstupom do areálu sa nachádza bufet/reštaurácia
 11. prejsť areál trvá približne 3 hodiny, kľudne sa zdrž na terasách a užívaj si výhľad lebo ďalej už také miesta nie sú:
   • samotné Machu Picchu – 3-4 hodiny
   • Huayna Picchu – cca 45 minút
   • Machu Picchu Mountain – cca 2 hodiny
   • okruh k veľkej jaskyni – 4 hodiny
Architektúra Inkov a kamene dokonalo zapadajúce do seba
Architektúra Inkov a kamene dokonalo zapadajúce do seba

Naozaj treba vidieť Machu Picchu na vlastné oči?

Za mňa určite áno, hlavne kvôli prostrediu v ktorom sa samotné Machu Picchu nachádza 🙂 Veľmi nás očarilo aj Aquas Calientes a jeho príjemná večerná atmosféra.

Nemali sme veľké očakávania a báli sme sa, že nás tu zruinujú davy turistov. Miestami to bolo naozaj “hustejšie”, ale areál Machu Picchu je dostatočne veľký a to množstvo ľudí sa tam stratí.

Obytná časť Machu Picchu ponorená v peruánskych Andách
Obytná časť Machu Picchu ponorená v peruánskych Andách 🙂

Rozpočet výletu na Machu Picchu

Náklady na 1 osobu pri ceste z Cusca na Machu Picchu, na dvojdňový nízkonákladový trip 😉

Náklady na 1 osobu pri ceste z Cusca na Machu Picchu, na dvojdňový nízkonákladový trip

Lama na Machu Picchu vykúkajúca spoza múriku
Pssst, nechceš nejaké trávu? 😀

Celá FOTOGALÉRIA

3 thoughts to “Koľko stojí nízkonákladový výlet na Machu Picchu?”

Leave a Reply