Po stopách Inkov na dvoch kolesách

V Južnej Amerike sa neustále presúvame. Jediné miesto, kde sme strávili viacero dní je Cusco, prezývané aj pupok sveta. V jeho príjemných uličkách by sme sa vedeli túlať donekonečna, no radšej berieme motorku a ideme objavovať dávne mestá Inkov 😉

Cusco a námestie Plaza de Armas

Obsah:

Čo robia v Cuscu dúhové vlajky?

Cusco je právom označované za najkrajšie mesto Južnej Ameriky. Kvôli dreveným balkónom nám veľmi pripomínalo Káthmandu. Príjemné uličky, v ktorých sa môžeš motkať donekonečna, či posedávananie na Plaza de Armas nám nepokazili ani kvantá turistov a predavačov.

Príjemné námestie Plaza de Armas plné turistov
Príjemné námestie Plaza de Armas plné turistov

Okrem krásnych katedrál na námestí Plaza de Armas si všimneš ešte jednu obrovskú dúhovú vlajku. Takéto vlajky visia z mnohých okien aj v širokom okolí mesta. Človek by mal pocit, že je v hlavnom meste LGBT komunity, no dúha na vlajke Cusca je predsa len trošku odlišnejšia.

Dúhové vlaky v príjemných uličkách Cusca
Dúhové vlaky v príjemných uličkách Cusca

Ak máš naozaj málo času, Cusco môžeš prejsť naozaj efektívne vyhliadkových autobusom za 35 soles (10 €). Táto mini tour trvá 2,5 hodiny a okrem centra Cusca ťa povodia aj po manufaktúrach a množstve drobných zastávok. Autobus vedie aj okolo pamiatok postavených nad Cuscom – Sayaqmarka a Qenqo, no nestojí tam. Ak by si ich chcel navštíviť, potreboval by si naň Boleto turístico.

Tradičný peruánsky market Mercado de San Pedro v Cuscu
Tradičný peruánsky trh a obrovské juhoamerické kukurice v Mercado de San Pedro 😛

El boleto turístico

Na návštevu inkských pamiatok v okolí Cusca potrebuješ vstupenku – Boleto turístico. Vieš si ju zakúpiť v oficiálnej predajni turistických lístkov, na ulici Avenida el Sol, neďaleko Plaza de Armas. Predajňa sa nachádza v budove mestského úradu Cusca, ale nájdeš to skôr pod Museo de Arte Popular.

Peruánsky turistický lístok El boleto turístico
My sme si kúpili 15 pamiatkový lístok kvôli tomu, že obsahuje vstupné aj na Sacsayhuamán a Qenqo, ktoré sú od ostatných inkských stavieb odlišnejšie

Existujú 4 druhy lístkov:

 • 15 pamiatkový

  • dospelí 130 soles (35 €), študenti s ISIC-om 70 soles (19 €)
  • obsahuje pamiatky aj múzea, ktoré nie sú zamerané iba na inkskú ríšu
  • platnosť 10 dní
 • 8 pamiatkový

  • 70 soles (19 €)
  • obsahuje hlavne múzeá
  • platnosť 2 dni
 • 4 pamiatkový – okolie Cusca

  • 70 soles (19 €)
  • platnosť 1 deň
 • 4 pamiatkový – Sacred Valley

  • 70 soles (19€)
  • platnosť 2 dni
  • najkrajšie a najnavštevovanejšie pamiatky: Ollantaytambo, Pisac, Moray, Chinchero
Sacsayhuamán je inkská pevnosť
Sacsayhuamán (doslova “Orlie hniezdo”) je inkská pevnosť postavená z obrovských a presne do seba zapadajúcich blokov kameňa

Aká forma dopravy je najvýhodnejšia?

Cusco je mesto, ktoré je plne vybavené aj pre tých najnáročnejších turistov. Cez lokálne agentúry zoženieš všetko, od jednoduchého cez komfortné spoznávanie, až k “zážitkom,” pri ktorých uvidíš všetko ale Peru vôbec nespoznáš. Z Cusca môžeš robiť výlety 4 hlavnými spôsobmi:

1. Tours – najčastejšie využívaná forma

+ cenovo sa oplatí
+ sprievodca
+ nemusíš nič riešiť
nalinajkovaný program
– väčšia skupina turistov od 15 – 20 ľudí
– môžu ťa povodiť po turistických hlúpostiach

2. Prenájom motorky

+ kontakt s krajinou a domácimi
+ ideš si po vlastnej osi a vlastným tempom
– nie je to lacnejšie ako tours
– fyzicky aj psychicky náročnejšie
– pokiaľ si o tom niečo nezistíš, nič sa nedozvieš
– motorka nemusí byť v 100% stave

Náš výber bol aj napriek mnohým negatívam jasný. Cestovanie na motorke naberá úplne iný rozmer a zážitky z ciest sú niekoľkonásobne intenzívnejšie (aj ta bolesť zadku) 😛

Kľukaté peruánske cesty na motorke
Kľukaté peruánske cesty na motorke 😉

3. Colectivos

+ kontakt s krajinou a domácimi
+ lacné, ale
– aj tak musíš doplácať za taxíky (napr. k Salinas či Moray)
zaberie veľa času
– komplikované na logistiku

4. Súkromný jeep – záležitosť pre buržujov

+ komfort
chýba kontakt s krajinou a domácimi

Pouličné anticuchos u peruánskej tety
Pouličné anticuchos u peruánskej tety za 1 sol 🙂 Pre porovnanie v Cuscu stojí 5 soles, aj keď je o trochu väčšie…

Čo by si mal vedieť predtým, ako v Peru nasadneš na motorku?

 • jazdí sa vpravo, ako u nás
 • tankuje sa v galónoch (1 galón = 3,785 litra)
 • v nákupných centrách platia parkovné aj motorky, pri pamiatkach nie
 • motorky neplatia mýtne na “diaľniciach”
 • Peruánci sa za volantom menia na neorganizovaný chaos
 • retardéry sú často neviditeľné a vysoké podľa dôležitosti
 • na motorke spoznáš Peru lepšie ako prostredníctvom organizovaných tours
Sacred Valley na motorke
Sacred Valley sme prešli na motorke s heslom: good breaks, good horn and good luck 😉

Požičanie motorky v Južnej Amerike nie je úplne bežná záležitosť, preto sú aj ceny prenájmu výrazne drahšie ako napr. v JV Ázii. Ceny prenájmu motoriek sa odvíjajú od kubatúry:

 • 125 cc – 60 soles/deň (16,1 €)
 • 150 cc – 70 soles/deň (18,7 €)
 • 250 cc – 100 soles/deň (26,8 €)
 • 300 cc – 150 soles/deň (40,2 €)
Slavic patent, gumička do vlasov ako poistka na držiak na mobil na motorke
Slavic patent, gumička do vlasov ako poistka 😀

Kde zohnať kvalitné informácie?

Dobre informácie zoženieš v lokálnych agentúrach. Dá ti to pekný prehľad o tom kam ísť a ako si rozplánovať čas. Ak chceš navštíviť agentúru naozaj iba za účelom získania informácií, vyhovor sa, že máš záujem, ale až keď za vrátiš z Machu Picchu 😛

V Cuscu sa nachádzajú aj oficiálne turistické informácie. Jednu nájdeš na krátkej uličke Calle Mantas. Jej využitie má zmysel, iba ak máš v pláne ísť po vlastnej osi.

Ulička Calle Mantas s oficiálnymi turistickými informáciami
Ulička Calle Mantas s oficiálnymi turistickými informáciami

Kam sa vybrať z Cusca

1. Machu Picchu

Pre väčšinu turistov je Cusco štartovací bod. O tom: Ako sa dostať na Machu Picchu alebo ako zohnať lístky si môžeš prečítať v článku: Koľko stojí nízkonákladový výlet na Machu Picchu? 😉

Z Cusca sa vieš dostať na Machu Picchu aj prostredníctvom organizovaných zájazdov. Takáto skupinová tour cez Hidroeléctriku vychádza okolo 120 USD. Má to ale výhodu, že v cene je aj sprievodca. Keby si chcel zohnať sprievodcu pred vchodom do Machu Picchu tak to vychádza minimálne 20 USD na hlavu.

Stratené mesto Inkov Machu Picchu v Andách
Najfascinujúcejšie na stratenom meste Inkov sú Andy a peruánsky daždový prales do ktorého je Machu Picchu zasadené 😉

2. Rainbow mountains

Veľmi populárny výlet z Cusca sa robí k farebným horám Rainbow Mountain. Sú vzdialené vyše sto kilometrov z Cusca, takže väčšina dňa je o sedení v autobuse. Tour začína o 4:30 ráno a končí približne o 18-tej. V rámci tohoto času stráviš 1,5 hodiny turistikou s prevýšením 500 metrov do výšky 5100 m. n. m. Tu dostaneš hodinu rozchod a ide sa späť.

V rámci tour sa dá spraviť 20 minútová odbočka k Red Valley. Táto možnosť nie je v cene tour a dopláca sa 10 soles (3€). Ak sa na ňu vyberie niekto zo skupiny, ostatní ho musia počkať 😀 K Rainbow Mountain existuje viacero prístupových ciest, teda existuje aj viacero trekov.

Cena tour je 70 soles (19 €), v rámci čoho je doprava, sprievodca, raňajky, obed, turistické palice a “kyslík.” Naša skúsenosť s “kyslikom” z Bolívie bola, že sprievodca nám na ruky strekol “sprej obohatený o kyslík.” Návšteva Rainbow Mountain je po aklimatizačnej stránke veľmi náročná.

My sme sa k Rainbow Mountain nevybrali. Nie kvôli kyslíku a aklimatizácií, ale preto, že fotky z internetu nám prišli jednoducho dofarbené a niečo podobne sme videli už v Bolívii.

Rainbow mountains, Bolivia
Náhodné “Rainbow mountains” počas cesty do bolívijského národného parku Toro Toro 😎

3. Sacred Valley

Okrem Machu Picchu môžeš navštíviť aj iné archeologické náleziská a to hneď v tesnej blízkosti Cusca. Sacred Valley je údolie rieky Urubamba, ktoré sa oproti Cuscu nachádza v nižšej nadmorskej výške, čo umožnilo Inkom pestovanie kukurice.

Políčka na pestovanie na archeologickom nálezisku Chinchero
Políčka na pestovanie na archeologickom nálezisku Chinchero 🙂

Najznámejšie archeologické náleziská v posvätným údolím Inkov sú Ollantaytambo, Pisac, Chinchero a Moray. S lokálnymi agentúrami ich stihneš všetky v jeden deň. To všetko len za 70 soles (19 €) na osobu. Plus si musíš zakúpiť minimálne 4 pamiatkový boleto turístico. Ten ti agentúra nezabezpečí, nakoľko sa kupuje na meno, teda na pas.

Navyše ťa zoberú aj k Salinas de Maras, čo sú prírodné soľné bazény. Tu sa platí samostatné vstupné 10 soles (3 €) na každého.

Bazény na vyzrážanie soli Salinas de Maras
V Salinas de Maras sa získavala soľ odparením prírodne obohatenej slanej vody už v časoch Inkov

My sme sa samozrejme vybrali na motorke, takže okrem nekomfortu sme toho stihli menej a nemali sme k tomu ani sprievodcu, no aj tak to bola pre nás tá najlepšia voľba 🙂 Za jeden deň sme stihli navštíviť iba Chinchero, Salinas de Maras, Moray a Ollantaytambo.

Námestičko v Chinchere
Námestičko v Chinchere

Ak sa rozhodneš ísť bez agentúry, skús začať v Ollantaytambo. Doobeda tam býva menej turistov, lebo agentúry tam chodia až poobede. Určite odporúčam návštevu Chinchera. Okrem terás sa tu nachádza aj námestie a koloniálny kostol, do ktorého sa platí extra poplatok. Osobne sa mi najviac páčili Chinchero a Ollantaytambo.

Z čoho sme boli trošku sklamaní bolo Moray. Navyše sa tu turisti vo veľkých skupinách premávajú na štvorkolkách, čo je nebezpečné asi pre všetkých. Jeho jediná výhoda bolo, že sa dalo pozrieť z vyhliadky na parkovisku čo nám výrazne ušetrilo čas.

Ollantaytambo, inkské sídlo týčiace sa k horám
Ollantaytambo, inkské sídlo týčiace sa k horám

Ak máš záujem o naozaj netradičné ubytko a zároveň nemáš hlboko do vačku (400€/noc), môžeš vyskúšať Skylodge Adventure Suites. Nachádza sa v skalách nad riekou Urubamba a dostať sa naň musíš ferratou a smerom dole môžeš využiť zipline 🙂 Toto ubytovanie nie je robené obyčajnou formou, ale skôr formou tour, takže ti zabezpečia dopravu z Cusca. My sme to samozrejme kvôli financiám nedali.

Netradičné ubytovanie Sky Lodge
Netradičné ubytovanie Sky Lodge (zdroj: naturavive.com)

4. Lagúna Humantay

Výlet k lagúne Humantay zaberie minimálne celý deň. Pod lagúnou sa nachádzajú nové campingy takže môžeš aj prespať. Každopádne to tu vôbec nie je vybavené ak sa sem vyberieš bez agentúry. Teplé jedlo sme nezohnali a za vodu sme platili 10 soles (3 €).

Futuristicky vyzerajúce campingy pod lagúnou Humantay
Aj takto futuristicky vyzerajú campingy pod lagúnou Humantay

My sme zvolili motorku a čo bolo dosť na tesno stihnúť a vrátiť ju v ten istý večer. Pritom sme nerobili žiadne odbočky. Výstup k lagúne trvá z dediny približne 1 hodinu, zostup je rýchlejší.

Za návštevu sa platí poplatok 10 soles (3 €) v dedine Mollepata. Tento lístok platí jeden deň a platí aj na archeologický lokalitu Choquequirao, to sa ale v jeden deň stihnúť nedá.

Pri ceste k lagúne Humantay nás najviac fascinovali monštruózne hory
Pri ceste k lagúne Humantay nás najviac fascinovali monštruózne hory 🙂

S agentúrou ťa tento výlet vyjde na 70 soles + 10 soles vstupné (spolu 21,50 €). Štartuje sa už o 5-tej ráno. V cene je anglicky hovoriaci sprievodca, doprava, raňajky, obed, turistické palice a kyslík.

Na vynášku v Andách slúžia oslíky, rovnako ako aj na Kaukaze
Na vynášku v Andách slúžia oslíky, rovnako ako aj na Kaukaze 😛

Cusco je zaslúžene označované za najkrajšie mesto Južnej Ameriky 🙂 Je ako stvorené na aktívne či pasívne spoznávanie Peru, jeho gastronómie, kultúry, histórie či okolitej prírody. A kebyže sa vyskytla príležitošť vrátiť sa do Cusca, tak to na 100% využijeme 😉

 

Celá FOTOGALÉRIA

3 thoughts to “Po stopách Inkov na dvoch kolesách”

Leave a Reply