Dovolenka na Srí Lanke, vhodná aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi

O ostrove Cejlón, na ktorom sa kedysi pestovala káva, ale dobrú kávu si tu nedáš, o tom ako s medzinárodným vodičákom za volant sadnúť nemôžeš a o tom, že aj keď si objednáš izbu len pre seba, sám v nej nebudeš. To je čarovná Srí Lanka 🙂

Sri Lanka dovolenka travel info

Obsah:

Víza

Srí Lanka už niekoľkokrát skúšobne zaviedla odpustenie poplatku za turistické víza aj pre štáty Schengenu. Ich výhoda je, že si ich môžeš spraviť aj bez toho aby si mal zakúpenú letenku, lebo sa neviažu na presný dátum. Takže ak sa v dohľadnej dobe chystáš na Srí Lanku, pozri či takéto niečo práve nie je v „móde“ 😉

Inak stoja 35 USD ak si ich vybavíš pred príletom alebo 40 USD na letisku po prílete (cenník).

Kedy je vhodný čas na návštevu Srí Lanky?

Veľmi zložitá otázka, ktorá závisí od regiónu. Všeobecne za najlepší čas pre celú Srí Lanku sa považuje obdobie január – apríl a júl – september, kedy je počasie najstabilnejšie. Pre špecifickejšiu odpoveď odporúčam tento link.

Modrá obloha takmer po celú dobu pobytu na Srí Lanke
Slnečné počasie a modrú oblohu sme mali takmer po celý pobyt na Srí Lanke 🙂

Zdravie a očkovanie

Pred návštevou Srí Lanky sa odporúča byť zaočkovaný proti: žltačke typu A aj B, tetanusu, brušnému týfusu, ale aj besnotue. Tá sa môže prenášať túlavými psami, ktorých je na ostrove naozaj dostatok ale aj opicami, ktoré sú ako všade poriadne drzé. Komárov je na Srí Lanke požehnane, ale malária sa tu bežne nevyskytuje, väčšia pravdepodobnosť je ochorenie na horúčku dengue, ktorá sa tiež prenáša uštipnutím komára.

Za dva týždne sme vôbec nemali hnačky, pritom sme jedli hocikde, aj street food. Vodu sme pili iba balenú, aj keď domáci tvrdia, že pitná je aj z kohútika. Neverte im, lebo na to doplatíte 😀

Srínaský streetfood v použitom papieri
Žalúdočné problémy sme nemali, aj keď balenie jedla nie je najhygienickejšie 😀

Bezpečnosť na Srí Lanke

Srílančania sú na turistov veľmi zlatí a netreba sa ich báť. Druhá vec je, že na ostrove sú zastúpené 4 hlavné náboženstvá, pričom tie najmenej zastúpené islam a kresťanstvo voči sebe vedú spory. Tie vyvrcholili počas veľkonočných osláv v roku 2019 teroristickými útokmi na kresťanské kostoly počas bohoslužieb. Odvtedy strážia najväčšie náboženské chrámy vojaci so samopalmi.

Do roku 2009 konflikty pretrvávali aj na severe ostrova medzi menšinami Tamilov a Sinhálcov. Po 22 rokoch občianskej vojny je momentálne spor umlčaný, ale nie natrvalo uhasený. Cestovanie aj do týchto oblastí je momentálne bezpečné.

Na Srí Lanke je napriek mnohým kolonizátorom najrozšírenejším náboženstvom budhizmus
Na Srí Lanke je napriek mnohým kolonizátorom najrozšírenejším náboženstvom budhizmus

Väčšie nebezpečenstvo pre turistov predstavujú opice a túlavé psy, aj keď sú mierumilovnejšie ako tie v juhovýchodnej Ázií.

Za dva týždne sme nemali výrazné problémy s podvodníkmi. Iba ojedinelé prípady, väčšinou s ľuďmi pracujúcimi v turizme. Jediný výraznejší problém čo sme mali bol pri slonom „sirotinci“ Pinnawala, kedy si na nás pripravili scénku, a následne sa nás lokálny „sprievodca“ ujal a zobral nás do spicy garden (záhrady s korením). Podobných v okolí bolo asi 20 a preto sa o turistov musia biť. Je to forma „Zero dollars tours“ keď ti niečo zadarmo ukážu a na oplátku čakajú, že si niečo (predražené) kúpiš. V našom prípade to bola hlavne strata vzácneho času.

Opica a jej pohľad keď vieš, že ti ide ukradnúť jedlo z ruky
Ten pohľad keď vieš, že ti ide ukradnúť jedlo z ruky 😀

Najväčšie nebezpečenstvo na Srí Lanke predstavuje ľudská hlúposť a to hlavne pri robení si „instagramových“ fotografií pri vytŕčaní sa z idúceho vlaku. Nebezpečné je aj sedenie vo dverách s vystrčenými nohami. Vlaky nezastavujú na všetkých staniciach, ale platformy v ceste stoja a cestujúci môže „prísť o nohy“ alebo sa ťažko zraniť.

Celkovo hodnotím Srí Lanku ako bezpečnú destináciu, vhodnú aj na dovolenku s deťmi 😉

Bezpečnosť a polícia na Srí Lanke
Polícia na Srí Lanke

Peniaze a ceny

Srí Lanka má vlastnú menu, srílanskú rupiu, skrátene LKR. Preferuje sa platba domácou menou, dolármi sa dá platiť iba výnimočne.

Verejná doprava a lokálne jedlo na ostrove sú veľmi lacné. Ubytovanie vie byť tiež veľmi lacné, závisí od požiadaviek. Izby s klimatizáciou sú drahšie. Veľmi drahé sú vstupenky na pamiatky.

O tom, v akých bankomatoch vyberať peniaze bez poplatku, či koľko nás vyšiel dvojtýždňový trip po Srí Lanke sa dozvieš v článku: Koľko stojí cestovanie po Srí Lanke? 😉

Vstupenky na pamiatky Srí Lanka
Medzi najdrahšie položky patrilo vstupné

Turizmus a vybavenosť

Srí Lanku sme navštívili v čase začiatkov koronavírusu (prelom januára a februára 2019), kedy bolo známych 7000 prípadov – prevažne všetky v Číne. Tento fakt výrazne ovplyvnil počet turistov na ostrove, takže aj keď sme ho navštívili počas “high season”, s turistami sme sa netlačili. Najviac turistov bolo v destináciách Ella a na plážach juhozápadného pobrežia ostrova, kde je najviac rodiniek s deťmi.

Sochy Budhov vyrezané do skaly
Najprázdnejšie miesto aké sme na Srí Lanke navštívili bolo Buduruwagala Raja Maha Viharaya. Ide o sochy Budhov vyrezaných do skaly. Zároveň to bolo veľmi atmosférické miesto a sme radi, že sme si ho vkľude užili.

Čakali sme, že Srí Lanka bude vybavená pre turistov asi ako Thajsko, mýlili sme sa. Agentúry, ktoré by vo väčšom poskytovali tours tu bežne nie sú. Všetko si musíš zorganizovať sám, ale keďže domáci hovoria anglicky veľmi dobre, ide to ľahko 😉 Stačí si zobrať tuk tuk a ten ťa povozí kam chceš. Horšie je to s prenájmom skútrov, zohnať ho je veľmi náročné. Na dlhšie vzdialenosti musíš využiť verejnú dopravu, čo nemusí byť komfortné pre každého.

Ak máš vyššie požiadavky, dá sa objednať aj taxík, napr. cez online aplikáciu PickMe. Celý ostrov môžeš obísť so súkromným tuk tukom a vodičom. Ubytovanie, aj jedlo sa dá zohnať podľa požiadaviek a rozpočtu. Nie je problém nájsť rezorty alebo luxusnejšie reštaurácie.

Dovolenka na Srí Lanke pod palmami
Perfektná dovolenka na Srí Lanke 🙂

Na ubytovaní rátaj s tým, že v izbe nikdy nebudeš sám. Na Srí Lanke to žije a v izbe vždy nájdeš aspoň jedno zvieratko. My sme počas nášho pobytu mali žabu, pijavicu, komáre, jašteričky a za oknom nonstop pičujúcu veveričku 😀 Na izbách sa používajú nejaké vlastné zásuvky, na ktoré neexistuje ani univerzálny konektor. Väčšinou ti na ubytovaní poskytnú špeciálny adaptér, ale radšej keď môžeš nabíjať tak nabíjaj. Ubytovania sú často vybavené moskytiérou, ale neplatí to vždy. Na Srí Lanke sa určite hodí!

Srílanské zásuvny
Do zásuviek na Srí Lanke nepasujú žiadne univerzálne adaptéry 🙁

Doprava po ostrove

Doprava po ostrove je extrémne pomalá a extrémne lacná (napr. 6 hodinová cesta vlakom 200 km nás vyšla približne 1 €). O tom, že spoje nie vždy chodia načas hádam ani netreba polemizovať. Väčšinou trasu musíš vykomunikovať s miestnymi, čo však nie je žiaden problém, lebo vždy vedeli poradiť. Navyše autobusy majú nápisy aj v latinke 🙂

Počas našich dvoch týždňov na Srí Lanke sme na dlhšie trasy využívali autobusy a vlaky a na kratšie vzdialenosti tuktuky a skútre.

Cesta vlakom na Srí Lanke
Vlak bol náš najobľúbenejší dopravný prostriedok na Srí Lanke 🙂

Cesty na Srí Lanke sú úzke a takmer vždy len s jedným pruhom, takže často vznikajú kolóny keď je na ceste niečo väčšie alebo pomalšie. Kvalita ciest závisí od triedy, čím nižšia tým rozbitejšia. Diaľnice sú len vo výstavbe. Doprava je najhustejšia počas pracovných dní, hlavne v okolí väčších miest ako Kandy či Kolombo. Počas víkendu sú cesty výrazne prázdnejšie. V centrálnej časti ostrova, ktorý je turisticky najnavštevovanejší, sú cesty kvôli horám kľukaté a prejazd zaberie viac času. Po poslednom kolonizátorovi, Veľkej Británii si tu ponechali zvyk jazdiť vľavo.

Srílanské autobusy
Tieto autobusy sú symbolom Srí Lanky 🙂

1) Vlaky

Na Srí Lanke určite aspoň raz vyskúšaj vlaky! Povinná jazda je trasa Kandy – Ella, kde vlak stúpa do vyšších nadmorských výšok cez čajové plantáže. Táto vlaková trasa je považovaná za jednu z najkrajších na svete 😉

Prehľad trás a odjazdov vlakov (zdroj – yamu.lk/trains)

Vlaky sú najlacnejší a najpomalší spôsob ako sa dopravovať po ostrove. Po vlaku neustále chodia predavači s typickým srílanským  street foodom 🙂 Lístok sa dá kúpiť na každej stanici a pri vystúpení sa na stanici opätovne odovzdáva. Niekedy chodí aj sprievodca, a kontroluje či sedíte vo vagóne triedy, ktorú ste si zakúpili. Vo vlakoch fungujú vagóny s VIP rezerváciou (bývajú beznádejne vypredané mesiac dopredu), 2. a 3. triedou.

Srílanské lístky na vlak
Maličké lístky na vlak, nie že ich stratíš! 😀

Vlaky bývajú veľmi plné a ľudia väčšinou stoja. Preto sme si kupovali lístok do 2. triedy, aby sme mohli vo vlaku nastúpiť do 2, ale aj 3. triedy a zmestiť sa. Nástup do vlaku funguje ako v indických filmoch, kedy sa ľudia lakťujú dovnútra ešte predtým ako ostatní vystúpia. Je to komické a najvtipnejšie na tom je, že musíš urobiť to isté 😀

Na Srí Lanke dostaneš streetfood aj vo vlaku
Street food aj vo vlaku 😉

2) Autobusy

Po ostrove chodí strašne veľa autobusov. Chodia celkom často a dostaneš sa s nimi takmer všade. Tiež bývajú veľmi plné. Lístok sa kupuje u závozníka. Niečo ako turistické autobusy tu nefunguje.

Tradičné srílanské autobusy
Tradičné srílanské autobusy 🙂

3) Tuktuky

Srí Lanka je krajina tuktukov. Na cestách výrazne prevyšujú počet skútrov. My sme tuk tuky využívali iba v mestách formou taxi. Bežná tarifa, ktorá sa nám osvedčila je 200 LKR (1 €) na 3 km. Platí pravidlo: Cenu si vždy dohodni pred nástupom!

Tuktuky sú také populárne, že si ich vieš prenajať a s nimi obehnúť celý ostrov. Ak chceš sám šoférovať musíš si v Colombe vybaviť špeciálne povolenie na dopravnom inšpektoráte. Samotní medzinárodný vodičský preukaz nepostačuje. Svojim spôsobom je to zo strany Srí Lanky nerešpektovanie medzinárodných dohôd, ku ktorým sa upísali. Ak tento doklad nebudeš mať, problém by mal mať aj ten kto ti prenajal vozidlo.

Tuk tuk, najbežnejší dopravný prostriedok na Srí Lanke
Na Srí Lanke ťa niekedy pustia na prechode, v Ázii veľmi nezvyčajné 😉

4) Skútre

Na denné výlety sme používali skúter. Zohnať ho však nie je také jednoduché! Vždy sme obvolávali požičovne aj deň dopredu, ale vždy mali beznádejne vybookované (a to sme tu boli v období počiatku koronavírusu kedy bolo turistov výrazne pomenej). No keď sme prišli osobne, ešte vždy zohnali aspoň jeden kus od kamoša. Prebratie skútru teda väčšinou trvalo dlhšie lebo ho dotyčný musel ešte doniesť/zohnať.

Cena prenájmu na deň je väčšinou 2000 LKR (10 €), niekedy požadovali zálohu, ale nikdy nechceli ako zálohu pas.

Pri policajnej kontrole naozaj požadujú driving licence. Konkrétne medzinárodný vodičský preukaz s potvrdenou skupinou A, podľa Ženevského dohovoru, ktorý sa vydáva s platnosťou 1 rok. Na skúter by to malo postačovať a netreba vybavovať doklady na dopravnom inšpektoráte v Kolombe.

Odľahlé časti Lipton's Seat na skútri
Odľahlé časti Lipton’s Seat po svojom, na skútri 😉

Srílankská gastronómia

Jedlo na Srí Lanke pripomína to indické. Základom je aby bolo vždy pikantné až tak, že po druhom súste už vôbec nezáleží na tom čo ješ. Dajú sa však nájsť aj nepikantné jedlá. Viac na túto tému píšem v článku: Pekelná chuť Srí Lanky 😉

K srílanskému streetfoodu vždy patrí poriadna dávka čili
K srílanskému street foodu vždy patrí poriadna dávka čili 😀

Srílančania a komunikácia

Väčšina ľudí vie po anglicky, aj keď nie všetci sa úplne dohovoria. A aj keď nevedia pomôcť po anglicky, sú veľmi ochotní. Sú veľmi milí a takmer každý začína rozhovor otázkou: Where are you from? (Odkiaľ si). Na cudzincov sú zvyknutí a nemajú potrebu sa s nimi fotiť ako v Indií. Na juhozápadnom pobreží veľa domácich pracujúcich v turizme ovláda ruštinu, nakoľko Rusi sú ich najpočetnejšia klientela.

Majú vlastný jazyk a písmo (Sinhala), ktoré je podobné hindi (jazyku používanému v Indií) ale väčšinou majú aj preklady v latinke. Pri komunikácií so Srílančami je povestné ich „indické kývanie hlavičkou“, ktoré v rozmedzí áno – nie – neviem znamená úplne všetko 😀 Medzi ich podivné zvyky patrí cmukanie na iných. Chlapi radi žujú betel, nosia košele a milujú kriket 🙂

Srílančania sú veľmi komunikatívny a milí národ
Srílančania sú veľmi komunikatívny a milý národ 🙂

Na ostrove sú zastúpené 4 hlavné náboženstva – budhizmus (70%), hinduizmus (13%), islam (9%) a kresťanstvo (7%), ktoré sú dôsledkom histórie ostrova. Pri návšteve budhistických chrámov musíš mať zahalené ramená, aj kolená. Niekde síce látku na prekrytie poskytujú, ale zďaleka nie všade. Bez nej sa do chrámu nedostaneš. Naopak, turisti môžu vojsť do chrámu v ponožkách, čo je super lebo sa aspoň čiastočne vyhneš kožným chorobám.

Nepracuje sa cez víkendy, čo sú soboty poobede a nedele (1,5 dňa) a počas full moon a half moon kedy majú sviatky.

Budhizmus na Srí Lanke má svoje špecifiká, napríklad polievanie stromov
Aj budhizmus na Srí Lanke má svoje špecifiká, napríklad polievanie stromov 🙂

Čo vidieť a robiť na Srí Lanke

Srí Lanka je úžasná destinácia, kde môžeš spoznávať, oddychovať, športovať, vychutnávať či si len zacvičiť jógu a meditovať. V tomto spektre aktivít sa nájde hádam každý. Tu je prehľad možností čo ťa na Srí Lanke čaká 😉

  • Anurádhapuraja – starobylé mesto po kráľovstve Rajarata
  • Pollonaruwa – starobylé mesto po Pollonaruwskom kráľovstve
  • Dambulla – jaskyne a Golden Temple
  • Sigiriya – pozostatky palácového komplexu na monumentálnej skale
  • Kandy – príjemná atmosféra a Temple of the Sacred Tooth Relic + výlety do okolia
  • Safari – národné parky Yala, Minneriya, Udawalawe (rozhodne lepšie ako “sirotince” v Pinnawale)
  • Vláčikom z Kandy do Ella
  • Nuwara Eliya – vodopády a čajové plantáže
  • Ella – výlety do okolia a čajové plantáže
  • Galle – opevnenie vybudované Holanďanmi
  • Hikkaduwa – korytnačky, šnorchlovanie
  • Pláže JZ Srí Lanky – oddych, potápanie, šnorchlovanie, surfovanie
  • Negombo – často navštevované lebo sa nachádza kúsok od letiska
  • Colombo – múzeá

Ďaľšie rady a odporúčania na tvoju cestu po Srí Lanke nájdeš v článkoch:

#1: Za budhizmom do srdca Srí Lanky
#2: V zajatí čajových plantáží – 8 tipov na výlet z Elly
#3: Pláže Srí Lanky oslovia aj neplážové typy

 

https://www.facebook.com/427513457580937/videos/681743679232759

Ako dlho zostať na Srí Lanke?

Na základný okruh potrebuješ aspoň 2 týždne aby si si to užil. Veľa času zaberú presuny. Ak máš 3 týždne tak je veľká šanca, že stihneš všetky vyššie spomenuté miesta. Cestovné agentúry robia vnútrozemie Srí Lanky za 4 dni a vynechávajú pritom úžasné miesta.

Za seba určite musím odporúčať nevynechať: Temple of the Sacred Tooth Relic v Kandy, šnorchlovanie s korytnačkami v Hikkaduwe, čajové plantáže a chrám Dowa Rajamaha Viharaya neďaleko mestečka Ella 😉 Za najkrajšiu pláž je považovaná pláž Unawatuna. Na druhej strane určite odporúčam vynechať slonie “sirotince” v Pinnawale! Bolo to obrovské sklamanie a slony sme si nedokázali užiť 🙁

Slony v Pinnawale
Slony v Pinnawale nevyzerajú príliš šťastne

Srí Lanka je úžasná destinácia, na ktorú sa ešte nikdy nikto nesťažoval. Navyše cestovanie po Srí Lanke nie je zložité, takže ho zvládnu aj začiatočníci, ktorí idú po prvýkrát do exotiky bez cestovky 😉 Vhodná je dokonca na dovolenku s deťmi 😍 a jazykovú bariéru tu zbúrajú aj staršie ročníky 😉

2 thoughts to “Dovolenka na Srí Lanke, vhodná aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi”

Leave a Reply