Koľko stojí cestovanie po Srí Lanke?

Srí Lanka naberá na popularite. Na malom ostrove v Indickom oceáne sa stretávajú rôzni ľudia z celého sveta. Nie sú to len backpackeri, ktorí prišli za lacnou exotikou, ale aj dovolenkujúce rodiny s deťmi, či slávne osobnosti. Tento článok zobrazuje všetky naše výdavky počas dvojtýždňového cestovania po Srí Lanke 😉

Kolko stoji dovolenka na Sri Lanke

Obsah:

 

Srílanské rupie a bankomaty

Srí Lanka má vlastnú menu, srílanskú rupiu, skrátene LRK. Preferuje sa platba domácou menou, platiť dolármi sa dá iba v suvenírových obchodoch zameraných na turistov. Bankomatov je v krajine dostatok. Výber z bankomatu People´s bank je bez poplatku 😉

Na Srí Lanke sa nám páčilo, že ľudia nie sú odrbávači. Teda aspoň nie taký veľkí ako predavači v juhovýchodnej Ázií. Niekedy nebolo potrebné ani zjednávať a tovar sme dostali za naozaj rozumnú cenu.

Srílančania sú veľmi milí ľudia
Srílančania sú veľmi milí ľudia 🙂

Letenky

Cena tvojej dovolenky na Srí Lanke sa bude výrazne odvíjať od ceny letenky. Len málokedy vyskočia akciové letenky na Srí Lanku pod 500 €. Do 600 € sa dá kúpiť letenka so spoločnosťami ako sú Qatar Airways, či Turkish Airlines. Pozor, do Colomba sa dajú kúpiť letenky aj s Emirates, ale lety môže prevádzkovať ich dcérska nízkonákladová spoločnosť Flydubai, ktorá je v IATA ratingu najlepších aeroliniek niekde na dne 🙁

lietadlo spoločnosti AirArabia
My sme zohnali letenku z Viedne so spoločnosťou AirArabia za 556,50 € (zdroj)

Doprava

Verejná doprava na Srí Lanke je veľmi lacná, ale aj príšerne pomalá no neodmysliteľne patrí k tomuto ostrovu 🙂 Pre predstavu 6 hodinová jazda vlakom na 200 km stojí asi 215 LKR (1,10 €). Lístky sa kupujú na stanici. Autobusy sú o málinko drahšie. Tu peniaze vyberá závozník po nastúpení cestujúcich.

Na krátke vzdialenosti sa dá použiť tuk tuk (mini lokál taxi), pri ktorých sa nám osvedčila tarifa 200 KLR (1€) za 3 km. Trasa Colombo – letisko Bandaranaike stojí 1000 LKR (5 €).

Prenájom skútra na deň stojí 2000 LKR (10 €) takmer na celom ostrove, čo je na Ázijské pomery celkom veľa. Plná nádrž vyjde na 500 LKR (2,5 €).

Nezabudnuteľné cesty vlakom na Srí Lanke
Nezabudnuteľné cesty vlakom 🙂

Ubytovanie

Ubytovanie vie byť tiež veľmi lacné, závisí od požiadaviek. Izby s klimatizáciou sú drahšie. My sme boli 4 a izba s ventilátorom nás zväčša vyšla medzi 10 – 15 € na noc.

Jedlo

Lokálne jedlo na ostrove je veľmi lacné. Cena raňajok by nemala presiahnuť 200 LKR (1 €). Porcia hlavného jedla stojí od 200 – 400 LKR (1-2 €), pričom porcie sú často veľké a postačili nám obom. Za dva týždne sme z lokálneho jedla nemali žiadne zdravotné problémy.

Drahšie jedlo je v turistických oblastiach, ale porcia je stále lacnejšia ako obed v Bratislave. V Elle určite nechoď do podniku určeného pre domácich, pre turistov majú pripravený špeciálny cenník, pričom služby ostávajú rovnaké. Na pobreží a v Elle si účtujú 10% poplatok z jedla za služby, v bežných lokálnych podnikoch niečo také neexistuje.

Chicken curry
Drahšie ale vynikajúce chicken curry v Elle 😉

Osobnou kapitolou je srílanský street food. Je veľmi lacný, ľahko dostupný a aj keď si vyberavý, vždy si nájdeš niečo čo ti bude vyhovovať. Bežne sa 1 ks street foodového jedla predáva v sume okolo 50 LKR (25 centov), no cena závisí aj od veľkosti produktu. Trošku drahšie sú niektoré druhy ovocia. Ceny v potravinách uvedené nebývajú.

Fľaša vody 0,5l stojí 50 LKR (25 centov), 1,5l stojí 70 LKR (35 centov) a 5 litrová bandaska vyjde 150 LKR (75 centov). Niečo ako voda na doplnenie z cisterien tu zatiaľ neexistuje. Instantná káva Nescafé stojí 40 – 60 LKR (20 – 30 centov), za lepšiu kávu si priplatíš 400 – 600 LKR (2-3 €), ale stále to nemusí byť dobrá káva. Mliečny koktail u domácich vo vnútrozemí vyjde na 75 LKR (38 centov), na pláži je to 250 – 300 LKR (1,25-1,75 €), čo je niekoľkonásobok, ale stále je to lacné.

Ak ťa zaujíma čo sa dá na Srí Lanke ochutnať, odporúčam ti článok: Pekelná chuť Srí Lanky.

Srílanský streetfood v stánkoch na ulici
Náš obľúbený srílanský street food v stánkoch na ulici 😛

Vstupenky

Vstupné pre turistov je vysoké aj na európske pomery. Navyše vstupné volajú „donation“ (dar) ale musíš ho zaplatiť 😉 Väčšie archeologické komplexy strážia policajti a ak im nezastavíš a nepreukážeš sa vstupenkou, začnú ťa naháňať 😀 Informácie o vstupných poplatkoch pre jednotlivé pamiatky na Srí Lanke nájdeš TU.

Posvätné jaskyne v Dambulle
Posvätné jaskyne v Dambulle

Mimo to sme si zaplatili 1 hodinu lekcie surfovania s inštruktorom, čo bolo 2000 LKR (10 €) na osobu a stálo to za to!

V rámci návštevy Srí Lanky určite odporúčam navštíviť aspoň jeden z národných parkov. My sme navštívili Národný park Udawalawe. Na safari potrebuješ zaplatiť “permit” (povolenie do NP) a sprievodcu, resp. šoféra s jeepom, ktorý ťa do parku zoberie. Cena povolenia závisí od počtu ľudí v jeepe, viď cenník nižšie. Cenu jeepu so šoférom sme zjednali z 20 000 LKR (100 €) na 16 000 LKR (80 €) pre 4 osoby. Celkovo 1 osoba platila približne 37 € za 4 hodinovú safari 🙂 Čím viac vás bude, tým lacnejšie vás to vyjde 😉

Vstupné poplatky do Udawalawe National Park, entrance fee
Vstupné poplatky do Udawalawe National Park

Suveníry

Pri suveníroch platí, že treba zjednávať, keďže nejde o tovar pre domácich a ceny sú navýšené.

Zo suvenírov sú lacné čaje, balenie 50g čaju stojí od 200 LKR (1 €). Je ich slušný výber a dajú sa kúpiť aj v peknom balení, za také si však priplatíš. Najviac si zo Srí Lanky môžeš doniesť 10 kg na osobu 😀 Bežná cena magnetky je 200 LKR (1 €).

Zo suvenírov určite odporúčam tradičné srílanské drevené masky, ktoré používali pôvodní obyvatelia ešte pred príchodom všetkých náboženstiev. Existujú 2 druhy – vyrezávané a „fejkové,“ je tam značný cenový rozdiel. Majú rôzne veľkosti, my sme si kúpili 12 palcové, tie sú dostatočne veľké na to aby vynikli na stene. Vyrezávané vieš kúpiť priamo u rezbára už od 2900 LKR (15 €), inak sú za ne schopný pýtať aj 5000 LKR (25 €). Fejkové (iba namaľované drevo) stoja len 1900 LKR (10 €). Sú celkom veľké, ale dajú sa rozložiť a zabalia ti ich pekne do novín tak, aby si ich v lietadle neroztrieskal.

srílanské masky
Na letisku stoja tie úplne najmenšie masky 20 USD! Preto ich treba kupovať priamo u rezbárov, alebo na lokálnom trhu. Každé farebné prevedenie masky má svoj iný význam.

Iné

Často sme platili drobné poplatky za parking či odloženie topánok pred chrámom. Vždy to bolo do 50 LRK (25 centov). SIM karta od spoločnosti DIALOG kúpená na letisku s 10 GB a základnými minútami na volanie nás vyšla 1300 LKR (6,50 €). Internet na ostrove síce je, ale na tých najlacnejších ubytovaniach nie je samozrejmosťou. Po 7 € sme si nakúpili pekné ľanové košele. Pranie vo verejnej práčovni stojí 400 LKR (2 €) za 3 kg. Drahé sú cigarety, ktoré sa predávajú aj kusovo 😀 Jedna cigareta stojí 70 LKR (35 centov), takže balíček vyjde na 7 €.

srílanské kárované košele
Naše srílanské kárované košielky 🙂

Celkový rozpočet

Celkovo nás dvojtýždňová dovolenka na Srí Lanke vrátane všetkého okrem víz (boli v skúšobnej dobe zadarmo) a poistenia (máme celoročne) stála 887,21 € na 1 osobu. Z toho najväčšiu položku tvoria letenky za 556,50 €. Z toho vyplýva, že pobyt na ostrove nás vyšiel menej ako letenka samotná 😀

Rozpočet nákladov na cestovanie po Srí Lanke pre 1 osobu
Rozpočet nákladov na cestovanie po Srí Lanke pre 1 osobu

Pre porovnanie, rovnako veľa zaplatili rodičia za dovolenku v Taliansku pri mori. Počítajúc s tým, že boli ubytovaní v kempe, kde si aj varili a robili iba malé výlety do okolia.

Viac o Srí Lanke

 

 

2 thoughts to “Koľko stojí cestovanie po Srí Lanke?”

Leave a Reply