Národný park Berchtesgaden, víkend v Bavorských Alpách

Letné víkendy sme sa rozhodli tráviť v horách. Pôvodný plán, víkend pri jazere Zell am See stroskotal na počasí. Ako náhradu sme v deň odchodu zvolili Národný park Bachtasgaden v Bavorských Alpách. Kam sa vybrať a zopár tipov ti dáme v nasledujúcom článku 😉

The Eagle's Nest, Kehlsteinhaus

Obsah:

 

5 tipov na výlet v Národnom parku Bachtasgaden 

1. Roklina Almbachklamm

Ako prvú sme navštívili roklinu Almbachklamm. Je to trošku náročnejšia túra s väčším stúpaním, no pre trpezlivejších rodičov to môže byť pekný výlet aj s deťmi 😉 Dá sa tu spraviť hodinová túra k vodopádu Sulzer a rovnakou cestou späť. Od vodopádu Sulzer sa dá pokračovať ešte ďalej k Theresienklause.

roklina Almbachklamm
Jeden z menších vodopádov v rokline Almbachklamm

Roklina nie je až tak fotogenická lebo väčšina vodopádov je “schovaných”. Preto si toto miesto skús vychutnať viac na mieste 😉 Vstupné je 6€ a študenti zľavu nemajú. Ako ekvivalent tohoto výletu môžeš navštíviť roklinu Wimbachklamm.

roklina Almbachklamm
Ráno v rokline Almbachklamm, ešte bez turistov 🙂

2. Kahlestein (1837 m n. m.) a Orlie hniezdo

K Alpám neodmysliteľne patrí turistika. Na takú jednoduchšiu sa môžeš vydať k Orliemu hniezdu, bývalému rekreačnej sídlu Adolfa Hitlera.

Parkovať sa dá zadarmo na veľkom záchytnom parkovisku, ktoré je cca 1 km od Obersalzberg Dokumentation, alebo za 3€/deň priamo pri Obersalzberg Dokumentation center.

Podľa tabúľ trvá cesta 4 hodiny, ale v skutočnosti sme to dali za 2 hodiny k parkovisku s tunelom k Hitlerovnu výťahu. Ďalších 20 minút sme išli pešo až na vrchol Kahlestein, ktorý sa nachádza len kúsok za Orlím hniezdom.

Kahlestein v Národnom parku Berchtesgaden
V okolí vrcholu Kahlestein sa nachádzajú desiatky vrán, ktoré striehnu na občerstvenie, ktoré si turisti priniesli so sebou

Jednosmerná jazda pozláteným Hitlerovým výťahom stojí 5,70 € a obojsmerná 11,70 €. Výťah premáva neustále, no keď prídeš v čase kedy prichádzajú aj autobusy bude rýchlejšie keď pôjdeš pešo 😉 Na parkovisku môžeš využiť bezplatné WC 😀

Ak z nejakých dôvodov nemôžeš turistikovať alebo máš málo času, môžeš ísť autobusom. Autobusy chodia z Obersalzberg Dokumentation center na parkovisko pod Kahlestein. Obojsmerná cesta stojí 16,60 € , deti do 14 rokov 9,60 € a lístok zahŕňa aj jazdu výťahom, ktorým sa Adollf Hitler vozil až do Orlieho hniezda. Viac informácií nájdeš TU.

Na vrchole odporúčam urobiť si malý okruh za Kahlesteinom. Okruh má cca 600 metrov a vidno odtiaľto vrcholky Bavorských Álp 🙂

Autobusmi až ku Orliemu hniezdu a Kehlsteinu
Autobusmi sa vozia kvantá ľudí s nevhodnou obuvou. Takto sa čaká na Hitlerov pozlátený výťah

3. Bunkre v Obersalzbergu

Počas Hitlerových výbojov sa v oblasti Hitlerovho sídla Berghof, neďaleko dedinky Obersalzberg, začali budovať podzemné priestory, odkiaľ mala Hitlerova ríša vládnuť a viesť vojnu v prípade obsadenia oblasti nepriateľom.

V dnešnej dobe sídli na povrchu Obersalzberg Dokumentation center, múzeum v ktorom si môžeš prečítať hromadu textov a jednotlivé ľudské príbehy. Všetky texty sú iba v nemčine, k dispozícii sú viaceré letáčiky v rôznych svetových jazykoch (aj CZ). K dispozícii je aj audioguide v nemeckom a anglickom jazyku za 2€. Vstupné pre dospelých je 3€, študenti zadarmo. Parkovanie 3€.

Komplex bunkrov pod Hitlerovým sídlom Berghof
Komplex bunkrov pod Hitlerovým sídlom Berghof

Za budovou sa nachádza sprístupnený komplex bunkrov podzemného riaditeľstva Hitlerovej ríše. Bunkre sú pomerne veľké a ich podrobná návšteva zaberie minimálne pól hodinu. Je to ideálne miesto na návštevu počas zlého počasia v Alpách 😉

Prehliadka bunkrov po Obersalzbergom
Stalaktity? 😮 Prehliadka bunkrov po Obersalzbergom nás naozaj prekvapila 😉

4. Mestečko Berchtesgaden

Berchtesgaden je príjemné mestečko na prechádzku. Počas víkendu sa dá parkovať zadarmo. Nachádza sa tu príjemná pešia zóna s tradičnou alpskou architektúrou. Odtiaľto sa dá vybehnúť na kalváriu nad mestom a aj na chodník Soleleitungssteg, zavesený na skale. Je odtiaľto pekný výhľad na centrum Berchtesgadenu.

Berchtesgaden
Pohľad na Berchtesgaden z chodníka Soleleitungssteg zaveseného na skale

V centre sa nachádza Königliches Schloss ktorý je “zlepený” s menšou katedrálou. Na druhej strane centra sa nachádza františkánsky kostol s drevenou strechou. Na okraji centra sa nachádza Schloss Adelsheim, kam sa platí vstupné 2,50€, ale popravde nás svojou výstavou vôbec neoslovil.

Kaplnka nad Berchtesgadenom a výhľad na Národný park Berchtesgaden
Miesto, ktoré ti určite odporúčam navštíviť je kaplnka nad Berchtesgadenom. Je odtiaľto pekný výhľad na celý Národný park Berchtesgaden 😉

5. Jazero Königssee

Medzi najznámejšie turistické atrakcie v oblasti patrí jazero Königssee, ktorého parkovisko počas pekných letných dní praská vo švíkoch. Parkovné stojí 5€/deň. Z parkoviska je to k jazeru necelých 10 minút cez pešiu zónu so suvenírmi a reštauráciami.

Tradičný alpská architektúra pri jazere Königssee
Tradičný alpská architektúra pri jazere Königssee

Na jazere Königssee sa dajú urobiť výlety loďou. V prístave si vieš kúpiť lístky na dva typy výletu. Kratší ku kostolu svätého Bartolomea, ktorý sa dá spraviť za cca 2 hodiny. Alebo dlhšia verzia do zastávky Saletalm, odkiaľ si vieš urobiť výlet až k jazeru Obersee. Tento výlet môže trvať 4 až 5 hodín, možno viac.

Odchody prvej a poslednej lode závisia od sezóny. Lode odchádzajú každú pól hodinu. Cenník nájdeš na oficiálnej stránke jazera Königssee.

Výlet loďou sme kvôli počasiu a nedostatku času neabsolvovali. Za jeden víkend sa všetko stihnúť nedá 😛

Jazero Königssee
Výlety loďou po jazere Königssee

Pre rodiny s deťmi

Všetky spomenuté destinácie sú realizovateľné aj s deťmi, len si žiadajú malú úpravu a podstatne viac času. S deťmi sa môžete vybrať na prechádzku okolo jazera Hintersee. Prechádzka síce nie je najkratšia (2,6 km), no deti sa určite vyšantia pri skákaní po kameňoch trčiacich z vody 🙂 Sezónne si môžete cestu skrátiť loďou.

S deťmi do Bavorských Álp
S deťmi do Bavorských Álp? Niečo sa tu pre ne nájde 😉

Oberbayern-Card

Pri návšteve Salzburgu a Národného parku Berchtesgaden (karta pod názvom Berchtesgadenu Land) sa môže oplatiť kúpa regionálnej zľavovej karty Oberbayern-Card. V závislosti od dĺžky návštevy existuje 48 hodinový (35,90€), 3 dňový (48,90€) a 6 dňový lístok (64,90€). Karta sa vzťahuje takmer na všetky atrakcie v regióne, takže jej kúpa má zmysel v prípade, že chceš kartu využiť v plnej miere.

Bavorské Alpy
Atrakcií je v Bavorských Alpách požehnane. Je to len o tom, ako hlboko máš do peňaženky

Celá FOTOGALÉRIA

One thought to “Národný park Berchtesgaden, víkend v Bavorských Alpách”

Leave a Reply