Dubaj za pár hodín? Sotva sme stihli ochutnať

17-hodinový prestoj v Spojených arabských emirátoch nás inšpiroval navštíviť Dubaj, presklennú Mekku luxusu uprostred púštneho sveta. Má zmysel aj takáto krátka návšteva?

Lode na Dubai creek

Obsah:

 

Čo treba vedieť pred návštevou Spojených arabských emirátov?

 • Slováci majú nárok na bezplatné víza na 90 dní, ale ak tvoj pas obsahuje pečiatku z Izraela, budú s tým mať problém. Ministerstvo vnútra SR odporúča použiť druhý pas 😉
 • platí sa menou dirham, skratka AED
 • medzi jednotlivými emirátmi nie sú žiadne kontroly
 • prevládajúce náboženstvo je islam, a preto na verejnosti:
  1. treba mať zahalené ramená a kolená
  2. nedržať sa za ruky, nebozkávať sa a neprejavovať si náklonnosť
  3. žena by nemala ako prvá osloviť muža a tiež by mu nemala pozerať do očí
 • pri šoférovaní treba dávať pozor na nepredvídateľných kolobežkárov a cyklistov v protismere, v jednosmerkách
Na Burj Khalifu budovu budeš potrebovať širokouhlý objektív
Na túto veľkú budovu Burj Khalifa budeš potrebovať naozaj širokouhlý objektív 😉

Doprava v Dubaji a transport z letiska

Z Dubajského letiska (DXB) sa dá dostať do centra Dubaja a aj k Burj Khalifa červenou linkou metra. Jedna jazda stojí 5 AED, no potrebuješ k nemu dobíjateľnú kartu na verejnú dopravu, ktorá stojí 6 AED (1,5 €). Karta sa nevystavuje na meno, takže ju po návrate domov môžeš posunúť kamarátom a známym, ktorí sa do Dubaja chystajú 😉

V dubajskom metre sa dá platiť kartou. Lístok na metro si môžeš kúpiť buď v lístkomate, ktorý nám a ani väčšine ľudí nikdy nefungoval, alebo v okienku s obsluhou, to je istejšie, ale väčšinou sa na ne stojí rada.

Čisté a pekné dubajské metro
Čisté a pekné dubajské metro

Letisko Sarjah (SHJ) a cesta do Dubaja

Náš let nepristaval priamo v Dubaji, ale vo vedľajšom emiráte Sarjah. Na internete sme našli nepravdivé informácie o shuttle busoch do centra Dubaja, ktoré prevádzkuje letecká spoločnosť AirArabia. Shuttle busy síce premávajú, ale iba 3x za deň. My sme sa vybrali hromadnou dopravou: autobusom 99 (treba mať drobné, jazda 8 AED – 2 €) na autobusovú stanicu Sarjah a odtiaľ autobusom E303 (19 AED – 4,7 €+ kartu na dubajskú verejnú dopravu) do centra Dubaja na stanicu metra Union. Taxíkom by to bolo 200 AED (50 €) jednosmerne.

Karty na dubajskú dopravu
Karty na dubajskú MHD

Cesty v Dubaji sú plné, to platí aj pre okolité emiráty. Cesta autobusom z Letiska Sarjah do Dubaja zabrala 90 minút, späť sme išli v zápchach až 130 minút. Presúvanie sa nám zabralo podstatnú časť návštevy Emirátov a len tak tak sme prišli späť na letisko. Z celkového času 17 hodín v Spojených arabských emirátoch sme v Dubaji strávili približne len 6 hodín.

Cesty sú plné, najviac času sme strávili v dubajských kolónach
Cesty sú plné, najviac času sme strávili v dubajských kolónach

Čo sa dá stihnúť za pár hodín v Dubaji?

Za pár hodín v Dubaji sme stihli naozaj iba to najpodstatnejšie. A to “staré mesto” Deira a návštevu obchodného centra Dubai Mall s pohľadom na najvyššiu stavbu sveta Burj Khalifa, ktorej výška je bezmála 828 metrov!

Atmosféra starej dubajskej štvrte Deira

Od stanice Union sme pešo prešli do centra Deiry, kde sme sa pomotali a divili sa, že nikde nie sú turisti. Na tých sme natrafili až v zlatej uličke Golden market. Ulici známej svojimi výkladmi zlata a otravnými predavačmi.

Následne sme sa zaradili do súvislého davu turistov a pokračovali až k prístavu Deira old souk odkiaľ sme sa preplavili loďkou na druhú stranu zátoky za 1 dirham (0,25 €). V zátoke Dubai creek sa dá urobiť aj okružná jazda loďou.

Šaty zo zlata v Dubajskej zlatej uličke
Šaty zo zlata v Dubajskej zlatej uličke alebo keď nevieš čo s peniazmi

Na druhej strane zátoky sme prešli ďalšou turistickou uličkou, kde sa nachádzal Spicy souk (market s korením), aj keď o korení to nebolo. Následne sme sa už len motali po štvrti Al Fahidi a za ňou objavili novopostavenú napodobneninu pôvodných dubajských sídiel. Pre nedostatok času sme nestihli navštíviť ani Dubajské múzeum, kde je vstupné 3 AED (0,75 €). Ako náhradu sme objavili modrú mešitu Ali Ibn Abi Talib.

Uličky starého centra Dubaja
Uličky starého centra Dubaja

Dubai Mall – výkladná skriňa umenia

Metrom červenej linky, ktorá vedie ako vyhliadková nadzemka po ulici Sheikh Zayed road s najvyššími budovami sveta, sme sa dostali až k najvychýrenejšej turistickej destinácii v Dubaji, k Burj Khalifa a obchodnému centru Dubaj Mall. Zo stanice metra vedie priamo do Dubai Mall takmer kilometrový nadzemný tunel, v ktorom sú pre urýchlenie cesty tzv. travelátory 😉

Takéto travelatory by som prijala aj u nás na PRIF UK
Takéto travelátory by som prijala aj u nás na PRIF UK 😀

Do Dubai Mall sme namiesto nákupov prišli za pikoškami, ako vystavená kostra dinosaura, akvárium s rajami a žralokmi, či iné alternatívne umenie.

Malá Andalúzia v Dubai mall
Malá Andalúzia v Dubai mall 😉
Dinosaurus v Dubai mall
Dinosaurus je možno jedna z vecí. pre ktorú som si zastávku v Dubaji vynútila 😛

Priamo z Dubai Mall môžeš vyjsť k Dubai Fountain, ktoré počas dňa začínajú hrať do arabských melódií. Zároveň je to najlepšie miesto odkiaľ vidno dominantu mesta, mrakodrap Burj Khalifa. Aj do neho sa môžeš dostať, ale vstupenky si musíš kúpiť dopredu.

Stačí zopár hodín na návštevu Dubaja?

Áno aj nie. Za jeden deň v Dubaji naozaj nestihneš viac ako len to najhlavnejšie. Presuny trvajú veľmi dlho a zaujímavosti sú roztrúsené po celom meste, niekedy aj za ním. Jeden deň stačí len na to aby si mohol povedať, že si tam bol. Ak máš skutočný záujem spoznať Dubaj a Spojené arabské emiráty, potrebuješ na to minimálne 5 dní až týždeň.

Osobné pre mňa nepredstavuje Dubaj nejaké lákadlo, takže mi ten jeden deň bohato stačil. Jediné čo ma mrzí, že sme nestihli plameniaky v rezervácii Ras al Khor Wildlife Sanctuary na konci zátoky Dubai Creek.

Luxus nie je pre všetkých, takto vyzerá bežná bytovka v Dubaji
Luxus nie je pre všetkých, takto vyzerá bežná bytovka v Dubaji

Ak máš naozaj záujem spoznať Dubaj, môžeš skúsiť navštíviť nasledujúce miesta:

 • Staré centrum Deira
 • Plavbu cez zátoku Dubai Creek
 • Dubajské múzeum
 • Architektonické projekty ako:
  • Burj Khalifa a Dubai Mall
  • Burdž al Arab
  • Umelo vybudované ostrovy Svet a Palma
  • Dubai Frame
 • Plameniaky v Ras al Khor Wildlife Sanctuary
 • Global Village (dubajské Las Vegas)
 • Jeepom do púšte na Red dune
 • umelo vytvorené jazero v tvare srdca Love lake
Loď pred dubajským múzeom
Výstava začína už pred dubajským múzeom

Rozpočet na pár-hodinovú návštevu Dubaja:

Odbehnúť si z letiska Sarjah do centra Dubaja nás na 1 osobu vyšlo 25,50 €.

Dubaj za pár hodín je síce super spôsob ako vyplniť čas, ktorý by si inak musel trčať na letisku, no nemá to tak úplne zmysel. Za tak krátky čas sa sotva stihne obehnúť to najhlavnejšie, ale vôbec sa nedá spoznať miestna kultúra. To sú naše postrehy a teraz sa zariaď podľa svojich preferencií a množstva času ktorý máš k dispozícií 😉

Leave a Reply