Srí Lanka #1: Za budhizmom do srdca ostrova

Dva týždne na Srí Lanke sú minimálny čas, ktorý potrebuješ na spoznanie ostrova. Tento článok ti má poskytnúť naše tipy, odporúčania a rady na tvoj dovolenkový itinerár po centrálnej časti Srí Lanky 😉

Lankaramaya Stupa v Amuradhapuri

Obsah:

1. deň: Cesta z letiska do Amuradhapuri plná zážitkov
2. deň: Amuradhapura a starobylé mesto po kráľovstve Rajarata
3. deň: Dambulla a výhľad na bájnu horu Sygiria
4. deň: Pokojná atmosféra Kandy v ruchu veľkomesta
5. deň: Sloní sirotinec, ten najhorší nápad na Srí Lanke!

Náš článok o jednotlivých miestach na Srí Lanke, v ktorých ti chceme poskytnúť naše rady a odporúčania sme kvôli veľkosti obsahu rozdelili na 3 samostatné články 😉

 

2 week itinerary Sri Lanka map
2 týždňový okruh po Srí Lanke

1. deň: Cesta z letiska do Amuradhapuri plná zážitkov

Nadránom prilietame na letisko Bandaranaike International Airport neďaleko Kolomba a hneď vybavujeme SIM kartu kvôli internetu. Tuk tukom za 200 LKR (1 €) sme sa dostali na 3 km vzdialenú vlakovú stanicu Katunayaka South Railway Station, kde sme sa stretli so zvyškom našej skupiny.

Náš trip po Srí Lanke chceme začať v meste Anuradhapura. Treba nastúpiť na vlak v smere do Kolomba, ale treba prestúpiť na stanici Ragama. Aj keď je Anuradhapura vzdialená len 200 km, cesta trvá vyše 6 hodín a lístok stojí 215 LKR (1,10 €). Vlaky na Srí Lanke predstavujú najzážitkovejší druh dopravy 😉 Ešte v ten deň sme si v meste zajednali skútre na ďalší deň a spokojne šli dospať jetlag.

Tipy & rady:

 • z letiska na vlakovú stanicu Katunayaka South Railway Station sa dá zjednať tuk tuk na 200 LKR (1€)
 • tuktukárov s ktorými sa dá zjednávať hľadaj na hlavnej ceste
 • na Srí Lanke sa nám pri tuk tukoch osvedčila tarifa 200 LKR (1 €) za 3 km 😉
Vlakom na Srí Lanke pomedzi ryžové polia a palmové háje
Vlakom pomedzi ryžové polia a palmové háje
Stretnutie so srílančanmi vo vlaku do Anuradhapuri
Cestou vlakom sme zažili to najúžasnejšie, čo Srí Lanka ponúka a to sú jej hrkotavé, pekelne pomalé autentické vlaky, v ktorých stretneš desiatky milých a prívetivých Srílančanov, ktorý sa k tebe prihovoria a uvítajú ťa na ich rajskom ostrove 😉

2. deň: Amuradhapura a starobylé mesto po kráľovstve Rajarata

Do Amuradhapuri sme prišli kvôli budhistickým pamiatkam a histórií. Tato destinácia nepatrí medzi najvyhľadávanejšie na Srí Lanke a už zohnať skúter bolo náročné. Po areáli Ancient City of Anuradhapura sa môžeš presúvať na skútri alebo si môžeš prenajať vodiča s autom. Tí si odchytávajú turistov už na vlakovej stanici.

Treba si zakúpiť vstupenku za 25 USD (alebo 4050 LKR), dá sa platiť oboma menami. Na lístku je napísané donation (dar), ale po areáli sú rozmiestnení kontrolóri, pri ktorých máš zastaviť a preukazovať sa. Po 3. kontrole nás to prestalo baviť a začali sme ich obchádzať. Tí nás na oplátku začali naháňať na skútri aby nám už 3x skontrolovaný lístok opäť skontrolovali 😀 Lístok treba odovzdať na konci dňa, nad významom tohto nariadenia sme sa ani nezamýšľali.

lotusy, Srílančania využívajú pri svojich budhistických rituáloch
Hovorí sa, že keď Budha zomrel, všade kvitli lotusy. Srílančania využívajú tento kvet pri svojich budhistických rituáloch

Pred vstupom ku pagodám a chrámom musíš mať vždy zahalené kolená aj ramená. To platí aj pre mužov. Takmer všade sa musíš vyzúvať ale turisti majú povolené ponožky. Presúvanie sa medzi jednotlivými pamiatkami je vyčerpávajúce no v areáli sa nachádzajú mini reštaurácie s domácou stravou, kde môžeš doplniť sily a oddýchnuť si 🙂 V areáli sú k dispozícií platené toalety.

To najhlavnejšie čo v Amuradhapuri môžeš uvidieť je:

 • Jaya Sri Maha Bodhi – Bódhi najstarší strom na Srí Lanke
 • Isurumuniya Rajamaha Viharaya – chrám akoby v skale, jediné miesto kde sa dopláca 200 LKR (1€)
 • Royal Park – toto miesto je zarastené a navštevuje ho málo ľudí, nachádzajú sa tu kráľovské kúpele a mystický kruh vyrytý v skale
 • Ruwanweli Maha Seya – najväčšia pagoda pri ktorej sa odohráva najviac posvätných rituálov
 • Jethawanaramaya Dagaba – veľká tehličková pagoda
 • Abhayagiri Dagaba – veľká tehličková pagoda s ruinami naokolo
 • Lankaramaya Stupa – osobne najkrajšia pagoda so stĺpmi naokolo
Stupa Abhayagiri Dagaba
Stupa Abhayagiri Dagaba
Isurumuniya Rajamaha Viharaya
Isurumuniya Rajamaha Viharaya

Posledný autobus do ďalšej destinácie mal odchádzať o/po 18-tej, takže naozaj sme si pozreli iba to najdôležitejšie. Vstupenka má platnosť 1 deň, ale prejsť celé starobylé mesto sa za taký čas nedá stihnúť.

Tipy & rady:

 • Amuradhapura neposkytuje príliš rozvinuté turistické služby, naopak je tu najväčšia pravdepodobnosť interakcie s domácimi 🙂
 • na internete sme sa o ňom dočítali ako o meste podvodníkov a tiež sme zachytili náznaky podvodov
 • skútre alebo inú formu dopravy si zajednaj deň dopredu, ušetrí ti to čas
 • vždy treba mať so sebou šatku na prekrytie kolien/ramien (aj muži)
 • topánky nesmieš mať odložené v batohu, musíš ich nechať pred chrámom alebo dať do úschovne za poplatok (okolo 40 LKR – 0,2 €)
 • vstupenka má platnosť 1 deň
 • niečo podobné nájdeš aj v Polonnaruwe
 • takmer všade sa treba vyzúvať, ale turisti majú povolené ponožky
 • na navigácií sa nasmeruj k parkovisku na ktoré sa chceš dostať, nie pamiatku ktorú chceš vidieť 😛
Polievanie stromov je jedinečný budhistický rituál typický iba pre Srí Lanku
Polievanie stromov je jedinečný budhistický rituál typický pre Srí Lanku 🙂
V blízkosti stúp sa nachádzajú rozkonárené posvätné stromy
V blízkosti stúp sa nachádzajú rozkonárené posvätné stromy

3. deň: Dambulla a výhľad na bájnu horu Sygiria

V Dambulle sa nachádzajú posvätné jaskyne Rangiri Dambulu Viháraja, ktoré pozostávajú z 5 malých jaskýň. Jaskyne majú iný charakter ako tie čo poznáš zo Slovenska, kvapľovú výzdobu tu neočakávaj, lebo sú vyzdobené rukou človeka. Steny sú pomaľované a nachádzajú sa tu stovky Budhov. Túto návštevu určite odporúčam lebo je to fakt krásne miesto.

Vstup k jaskyniam je zo zadnej strany hlavnej ulice, kde sa dajú kúpiť lístky. Vstupné je 1500 LKR (7,20 €) a obhliadka jaskýň zaberie približne 1 hodinu. Ešte predtým však treba zdolať horu, v ktorej sa jaskyne nachádzajú. Výstup zaberie približne 10 minút a cestou môžeš stretnúť opice. Jaskyne sú posvätné takže aj tu platí, že musíš mať zahalená ramená a kolená a topánky nechať pred vchodom do jaskýň.

Posvätné jaskyne v Dambulle
Posvätné jaskyne v Dambulle plné nástenných malieb

Neďaleko jaskýň sa nachádza aj nepriehľadnuteľná socha Budhu v zlatom prevedení. Sedí na vrchole Golden Temple, ktorá pripomína skôr kasíno 😉 Chrám je otvorený len do 18:00. My sme to časovo nestihli, ale napriek tomu sme tu strávili príjemný večer priamo pod sochou Budhu, lebo tieto časti ostávajú otvorené počas celého dňa 😉

Golden Temple v Dambulle pripomína skôr kasíno
Golden Temple nám pripomínal skôr kasíno, no napriek tomu sme si tu užili večerný kľud 🙂

Približne 20 km od Dambully sa nachádza monumentálna skala Lion rock, na ktorej sú pozostatky palácového komplexu Sigiriya z 5. storočia. Za normálnych okolností by sme sa na ňu vybrali, ale nakoľko vstupné bolo až 30 USD + veľa turistov, vybrali sme sa len na vyhliadku na Lion rock z Pidurangala rock za 500 LKR (2,5 €).

Vyhliadku z Pidurangala rock navštevuje veľa domácich ale aj zahraničných turistov. Výstup zaberie cca 20 minút a posledný úsek je už dosť o šplhaní. To môže byť problém pre starších ľudí alebo rodičov s miminkami, naopak si to veľmi užijú malé deti.

Pohľad z Pidurangala rock na Lion rock
Pohľad z Pidurangala rock na Lion rock

Iné výlety v okolí Dambully:

 • Slonie safari v Minneriya National Park (vyše 35 USD)
 • Pollonaruwa – starobylé mesto po Pollonaruwskom kráľovstve (25 USD)

Tipy & rady:

 • Ak sa nechystáš na sever Srí Lanky do Dambully, ale smeruješ aspoň do Elly, tak v jej blízkosti sa nachádza niečo podobné ako sú jaskyne v Dambulle v chráme Dowa Rajamaha Viharaya
 • Pred Golden Temple policajti radi chytajú a kontrolujú doklady turistom na skútroch
Na všetkých posvätných miestach na Srí Lanke ťa čakajú vlajočkami ovešané stromy
Na všetkých posvätných miestach na Srí Lanke ťa čakajú vlajočkami ovešané stromy

4. deň: Pokojná atmosféra Kandy v ruchu veľkomesta

Kandy je veľmi príjemné mesto s jazerom a napriek množstvu turistov sa nám tu zapáčilo. Najväčším lákadlom je návšteva chrámu Temple of the Sacred Tooth Relic, kde je ukrytá relikvia Budhovho zubu. Okolo tohto pozostatku sa 3x denne robí ceremónia. Je to vždy o 9:00, 18:30 a o polnoci. Osobne účasť na tejto ceremónií príliš neodporúčam lebo je to tlačenka, pri ktorej nič nevidieť, ani keď stojíte vpredu a celú dobu tam maximálne pobehujú chlapi v bielom.

Temple of the Sacred Tooth Relic
V bezplatnej časti okolia chrámu je tiež čo pozerať 😉

Pred vstupom do chrámového komplexu treba prejsť kontrolou. Kontrolujú sa zbrane a vhodnosť oblečenia. Dôvodom dôslednej kontroly bezpečnosti je teroristický útok separatistickej organizácie Tamil Tigers z roku 1998.

Až za kontrolou sa kupujú vstupenky, v automatoch, čo je na Srí Lanku dosť cool! 🙂 Vstupné je 1500 LKR (7,5 €) pričom ceremónia sa nejako zvlášť nedopláca. Návštevu Temple of the Sacred Tooth Relic nám zabrala zhruba 2 hodiny. Veľmi odporúčam, aj napriek množstvu turistov to bolo veľmi pekné a príjemné miesto 😉

Kandy je známe aj kandyjským tancom. Vystúpenie začína o 17:00 v Kandy Lake Club – Cultural Dance show a stojí 1000 LKR (5 €).

Temple of the Sacred Tooth Relic
Zahalené ramená kolená, vyzúvanie ešte len príde
Temple of the Sacred Tooth Relic
V útrobách chrámu Temple of the Sacred Tooth Relic

Iné výlety v okolí Kandy:

 • Ambuluwawa Temple – chrám v tvare špirálovitej veže
 • chrámy Embekke Devalaya a Embekke Ambalama
 • budhistické centrum Nelligala
 • netradičný chrám Galmaduwa Raja Maha Viharaya
 • Kataragama Devalaya – hinduisticko budhistický chrám v centre Kandy

Tipy & rady:

 • ceremoniál v Temple of the Sacred Tooth Relic príliš neodporúčam
 • do chrámu ísť ešte za svetla a počkať do zotmenia a užiť si obidve atmosféry
 • maj pri sebe niečo na zahalenie ramien a kolien
 • ak si total lowcoast traveller a nechceš platiť vstupné do chrámu, tak časť za kontrolou bezpečnosti je stále nespoplatnený úsek a je veľmi pekný 😉
Hhinduisticko budhistický chrám Kataragama Devalaya v Kandy
Hhinduisticko-budhistický chrám Kataragama Devalaya v centre Kandy 

5. deň: Sloní sirotinec, ten najhorší nápad na Srí Lanke!

Do Elephant Orphanage v Pinnawale sme sa vybrali na skútroch. Cesta len jedným smerom trvala 2 hodiny. Pred samotným sirotincom sme sa nechali odrbať zinscenovaným divadielkom ako nám jeden tuktukár pomáha (je tam takých viac a čakajú ako supy). Poďakovali sme mu, ale ten si na nás zasadol a presvedčil nás, že v cene sirotinca máme aj návštevu spicy garden (koreninovej záhrady).

Nešlo úplne o podvod ale o formu „Zero dolar tourism,“ kedy ti zadarmo niečo ukážu ale očakávajú že si kúpiš ich predražený produkt. V našom prípade išlo hlavne o stratu drahocenného času, lebo sme kvôli tomu zmeškali čas kedy sa slony kúpu v rieke.

Spicy garden v Pinnawale
Jedna z mnohých spicy garden v Pinnawale. Jedna flaštička výťažku z rastlín stojí okolo 20 €

Vstupné do Elephant Orphanage je 3000 LKR (14,50 €) a v cene je len pozeranie sa na slony ako sa kŕmia alebo kúpu. Ak ich chceš kŕmiť, môžeš, ale na mieste predávajú extrémne predražené ovocie (tanier za 7,50€). Celkovo pre nás návšteva sirotinca nebol veľký zážitok a z celého tripu po Srí Lanke to hodnotím ako najhorší výlet.

Tipy & rady:

 • skúter v Kandy zháňaj deň dopredu, požičovní je nedostatok
 • osobná návšteva požičovne ja úspešnejšia ako telefonát, lebo majitelia sú ochotný obvolať známych aby im na 1 deň skúter požičali
 • Elephant Orphanage v Pinnawale radšej vynechaj a choď na safari v Minneriya alebo Udawalawe
 • ak sa predsa rozhodneš ísť do sirotinca pozor na odrb vo forme tuktukárskeho „Zero dolar tourism“ so spicy garden
 • do sirotinca si dones vlastné ovocie
 • maj niečo na hlavu, na mieste je strašný úpek a žiaden tieň
Sloní sirotinec v Pinnawale
Sloní sirotinec v Pinnawale
Poobedné kúpanie sa v rieke
Poobedné kúpanie sa v rieke

Ďalšie tipy a rady, ktoré sa oplatí vedieť ešte pred návštevou Srí Lanky prídu čoskoro 😉