Zabudnúť na cestovanie do zahraničia? Týchto 35 miest na Slovensku ti ho pripomenie

Koronavírus významnou mierou všetkým zmenil cestovateľské plány na rok 2020. Predpovede finančných analytikov sú skeptické a nám neostáva nič iné, ako zvážiť či minieme peniaze na neskorú dovolenku v zahraničí alebo ostaneme doma a podporíme slovenský cestovný ruch.

Tychto 35 miest na Slovensku ti pripomenie zahranicie

Obsah:

  1. Veterný mlyn v Holíči
  2. Vojenské obranné línie
  3. Šranecké piesky na Záhorí
  4. Vojenské cintoríny
  5. Cestovanie v čase
  6. Šikmá veža v Hamuliakove
  7. Model Sochy slobody v Pezinku
  8. Za chuťou vína
  9. Budhistický chrám v Novej Bošáci
  10. Kláštor v skalách ktorý obchádzaš
  11. Turecké kúpele Hammam
  12. Rozkvitnuté čerešne ako v Japonsku
  13. Rozprávkové hrady
  14. Kamenné gule
  15. Socha Krista Spasiteľa v Kline
  16. Termálny výver ako na Islande
  17. Skalné obydlie v Brhlovciach
  18. Malé, ale slovenské pamukkale
  19. Slovenská Route 66
  20. Dubový háj Gavurky
  21. Slovensko-slovinské kostolíky
  22. Most z vagónu
  23. Detvianske drevené kríže
  24. Hriňovské lazy pripomenú gýčovú Sapu
  25. Bazaltová odlučnosť v Šomoške
  26. Čiernohronskou železnicou naprieč lesom
  27. Vysvietené ľadové jaskyne
  28. Hobbiton v Liptovská Teplička
  29. Nine Arches Bridge na Slovensku?
  30. Rokliny Slovenského raja
  31. Skalné mesto Dreveník
  32. Drevené kostolíky
  33. Prírodný aragonitový klenot
  34. Svet vínnych pivníc
  35. Opustené schátraliny na brehu

Aj keď COVID-19 je stále s nami a cestovanie teraz musí počkať, už teraz vám dávame do ponuky týchto 35 zaujímavých miest na Slovensku, ktoré pripomínajú (aj neturistické) destinácie v zahraničí 😉 Destinácie sú v poradí v smere zo západu na východ.

Interaktívna mapa 35 miest na Slovensku, ktoré ti pripomenú zahraničie

1) Veterný mlyn v Holíči

Už oddávna slúžili veterné mlyny ako orientačné body pre pútnikov či obchodníkov. Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku nájdeš v Holíči. Fungoval koncom 19. storočia, jeho vrchná časť bola otočná a už vtedy umožňovala prispôsobiť polohu vrtule prúdeniu vetra. Dnes slúži už iba ako technická pamiatka a turistická atrakcia 🙂

veterné mylny
Aj na Slovensku máme veterný mlyn (foto1 – slovakia.travel, foto2 – pxhere.com)

2) Vojenské obranné línie

V medzivojnovom období bol na francúzsko-nemeckej hranici vybudovaný systém opevnenia nazývaný Maginotova línia. Dôvodom budovania opevnení bola možná agresia susedného Nemecka. A na hranici Slovenska s Rakúskom, pozdĺž rieky Morava, systém nazývaný Benešova línia, alebo česko-slovenské pohraničné opevnenie. Dnes na obidvoch líniách nájdeš opustené betónové bunkre.

Maginotova línia vo Francuzsku vs. Benešova línia pri Bratislave
Maginotova línia vs. Benešova línia (foto1 – wikipedia, foto2 – sk.wander-book.com)

3) Šranecké piesky na Záhorí

Šranecké piesky sú prezývané aj ako Slovenská Sahara, ale tento názov je trošku pritiahnutý za vlasy. Šranecké piesky pripomínajú skôr Národný park Curonian Spit na polostrove Kuršská kosa v Litve. Sú súčasťou CHKO a vojenského obvodu Záhorie a vstup do tejto oblasti nie je možný hocikedy! Do oblasti môžeš vstupovať iba v čase, kedy neprebiehajú vojenské cvičenia. Harmonogram cvičení na Záhorí nájdeš TU.

Šranecké piesky vs. Kuršská kosa
Piesočné duny na Kuršskej kose majú svoj ekvivalent na Záhorí (foto1,2 – Triplovers)

4) Vojenské cintoríny

Vojenský cintorín z 1. sv. vojny v Kopčanoch neďaleko Bratislavy bol v roku 1918 miesto, kam odkladali mŕtve telá vojakov oboch bojujúcich strán. Ďaleko väčší cintorín stojí v bosnianskej obci Srebrenica, ktorá počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii zažila masové popravy vyše 8000 bosnianskych moslimov. Čo majú tieto dva cintoríny spoločné? Na každom hrobe sa nachádza rovnaký rok úmrtia, čo svedčí o zbytočných vojenských stratách na životoch obyčajných ľudí. Tieto cintoríny nepíšu príbehy ako bežné cintoríny, ale štatistiku a sú symbolom, z ktorého by sme sa mali ponaučiť.

Cintorín v bosniackej Srebrenici a vojenský cintorín v Hukovciach
Cintorín v bosniackej Srebrenici a vojenský cintorín v Hukovciach (foto1 – kapnacestach, foto2 – TripLovers)

5) Cestovanie v čase

Na to aby si precítil čistý socializmus netreba chodiť do krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Stačí prísť na Trnavské mýto v Bratislave a pozrieť sa na Istropolis. Veď už ten samotný názov: Dom odborov Istropolis hovorí o tom, že máme cestovať v čase a nie priestore 😀 Miesto kde sa dá obdivovať architektúra socialistického realizmu je aj Hotel Kyjev v centre Bratislavy.

Salute Hotel v Kyjeve a Hotel Kyjev v Bratislave
Salute Hotel v Kyjeve a Hotel Kyjev v Bratislave (foto1 – TripLovers, foto2 – bratislava.dnes24.sk)

6) Šikmá veža v Hamuliakove

Vyklonená je o 76 centimetrov, no napriek tomu je náklon pozorovateľný voľným okom. Kostol sv. Kríža v obci Hamuliakovo neďaleko Bratislavy bol postavený v 13. storočí na hranici 2 rôznych podloží, čo spôsobilo nerovnomerné “sadnutie” a následné vychýlenie kostolnej veže.

Osud nerovnomerného “sadania” má za sebou aj slávna Šikmá veža v Pise, ktorá sa začala nakláňať už počas stavby. V čase dosiahnutia výšky 3. poschodia stavitelia začali vežu vyrovnávať aby zabránili jej zrúteniu. Celkový náklon veže je 4,5 metra.

Šikmá veža v Pise vs. šikmá veža v Hamuliakove
Šikmá veža v Pise vs. šikmá veža v Hamuliakove (foto1,2 – TripLovers)

7) Model Sochy slobody v Pezinku

Pri nevýraznej Soche slobody v Pezinku pocit ako v USA určite nenadobudneš, ale predsa má so Sochou slobody v New Yorku niečo spoločné. Tá pezinská stojí na budove autoservisu a je ľahko prehliadnuteľná. Originálnu Sochu slobody so svojou výškou 46 metrov zatieňuje pozadie mrakodrapov Manhattanu a v skutočnosti vôbec nie je taká dominantná ako na obrázkoch z pohľadníc.

Socha slobody v Pezinku
Pezinok sa môže pochváliť vlastnou Sochou slobody (foto1 – wikipedia, foto2 – Triplovers)

8) Za chuťou vína

Prechádzať sa pomedzi vinič a degustovať víno môžeš aj na svahoch Slanských vrchov či Malých Karpát. Vôbec nemusíš merať cestu do Talianska či Francúzska. Veď na víne je dôležitá jeho chuť a nie miesto kde si ho vychutnávaš 😉

Pestovanie hrozna vo francúzskom Champagne a v Malých Karpatoch
Pestovanie hrozna vo francúzskom Champagne a v Malých Karpatoch  (foto1 – robertharding.com, foto2 – slovakia.travel)

9) Budhistický chrám v Novej Bošáci

V chatovej oblasti Melčekovice v obci Nová Bošáca, na česko-slovenskom pohraničí stojí drevený kopaničiarsky dom ovešaný modlitebnými vlajočkami, typickými pre Nepál. Vedľa neho sa nachádza biela budhistická stupa a kopaničiarsky dom je v skutočnosti budhistický chrám, v ktorom sa praktizujú meditačné cvičenia.

Nepálske vlajočky a budhistický chrám v Novej Bošáci (Triplover.sk, zdroj)
Nepálske vlajočky a budhistický chrám v Novej Bošáci (foto1 – TripLovers,  foto2 – dzogchen.sk)

10) Kláštor v skalách, ktorý obchádzaš

Kláštor v skalách nie je v nič neobvyklého. Príkladom sú Kláštor Ostrog v Čiernej Hore, David Gareji v Gruzínsku alebo Montserrat pri Barcelone. Slovensko však ponúka kombináciu kláštora v skale spojení s komplexom podzemných jaskýň. Kláštor jezuitov Veľká Skalka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku a obchádzaš ho zakaždým keď cestuješ po diaľnici okolo Trenčína.

Kláštory David Gareji a Veľká Skalka ponorené v skalách
Kláštory David Gareji a Veľká Skalka ponorené v skalách (foto1 – TripLovers, foto2 – slovago.sk)

11) Turecké kúpele Hammam

Na Slovensku okrem kebabu a falafelu ťažko nájdeš niečo arabské, no v Trenčianskych Tepliciach sa už od roku 1888 nachádza budova tureckých kúpeľov s architektúrou typickou pre arabský svet. Kúpele v Trenčianskych Tepliciach v minulosti slúžili pre vyššiu vrstvu, dnes ich môže navštíviť hocikto, aj bez urodzeného pôvodu.

Arabská architektúra
Za arabskou architektúrou netreba hneď cestovať do Andalúzie (foto1 – Triplovers, foto2 – aktuality.sk)

12) Rozkvitnuté čerešne ako v Japonsku

Kúsok Japonska môžeš zažiť aj na Slovensku. Na ulici Fraňa Mojtu v Nitre na jar každoročne rozkvitajú čerešne s ružovými kvetmi a ulica sa stane najkrajšou v meste. Tieto čerešne pôvodom pochádzajú z Japonska a sú známe pod názvom sakura. Sezóna ružových kvetov trvá veľmi krátko a tak sa môže stať že v priebehu apríla zakvitnú aj odkvitnú, preto si treba návštevu naplánovať 😉

Sakury v Japonsku a na ulici Fraňa Mojtu v Nitre
Sakury v Japonsku a na ulici Fraňa Mojtu v Nitre (foto1 – best-wallpaper.net , foto2 – nitraden.sk)

13) Rozprávkové hrady a zámky

Väčšina hradov na území Slovenska mala v čase ich najväčšej slávy obrannú a administratívnu funkciu. Výnimkou sú napríklad Bojnický zámok a Smolenický zámok, ktoré slúžili ako sídla panovníkov a svojim vzhľadom pripomínajú krásne zámky v južnom Nemecku.

Za rozprávkovými hradmi ako sú Neuschwanstein, Hohenzollern či Eltz Castle nemusíš cestovať do južného Nemecka
Za rozprávkovými hradmi ako sú Neuschwanstein, Hohenzollern či Eltz Castle nemusíš cestovať do južného Nemecka (foto1 – LCSLaces, foto2 – menucka.sk)

14) Kamenné gule

Unikátom, ktorý môžeš vidieť iba na pár miestach na svete sú zatiaľ z geologického hľadiska neobjasnené kamenné gule. Zopár svetových výskytov je na Kostarike, na Novom Zélande, v Bosne a Hercegovine a na Slovensku, konkrétne na Kysuciach. Lokality Megoňka a Klokočovské skalie sú doposiaľ nedoceneným klenotom Slovenska.

Kamenné gule na Kostarike a na Kysuciach
Kamenné gule nájdeš na Kostarike ale aj na Kysuciach (foto1 – world-mysteries.com, foto2 – TripLovers)

15) Socha Krista Spasiteľa v Kline

Klin je malá dedinka na severe Oravy, nad ktorou sa týči socha Ježiša Krista rovnako ako v brazílskom Rio de Janeiru. Je pravda, že tá oravská je trikrát menšia oproti tej originálnej v Brazílii, no za jej návštevu nezaplatíš ani tú tretinu 😛

Rio de Janeiro vs. Rio de Klin
Rio de Janeiro vs. Rio de Klin (foto1 – viator.com, foto2- beautifulslovakia.sk)

16) Termálny výver ako na Islande

Umelo navŕtaný termálny prameň Kalameny nájdeš neďaleko Liptovskej Mary. So svojou teplotou približne 30 °C pripomína prírodné termálne vývery na Islande. Jeho návštevu odporúčam obzvlášť podvečer, kedy sa nad jazerom tvorí opar a tomuto miestu dodáva tajuplnú atmosféru 😉

V termálnych jazerách na Islande aj v Kalamenoch sa môžeš okúpať zadarmo (foto1 – ioutdoor.cz, foto2 – Peter Remeň)

17) Skalné obydlie v Brhlovciach

Skalné obydlia sa nachádzajú takmer všade vo svete. Medzi tie najznámejšie patri turecká Kapadokia, gruzínska Vardzia či iránsky Kandovan. Ale aj Slovensko sa môže pochváliť skalnými príbytkami vytesanými do „skameneného sopečného popola“ v dedinke Brhlovce neďaleko Levíc.

Brhlovce ti pripomenú iránsky Kandovan
Brhlovce ti pripomenú iránsky Kandovan (foto1 – iranroyalholidays.com, foto2 – TripLovers)

18) Malé, ale slovenské pamukkale

V rámci termálneho kúpaliska v obci Santovka boli umelo vybudované 4 travertínové terasovité bazény, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú svetoznáme termálne bazény snehobielej farby Pamukkale v Turecku.

Aj na Slovensku sa môžeš okúpať v pamukkaloch
Aj na Slovensku sa môžeš okúpať v pamukkaloch (foto1 – firotour.sk, foto2 – slovakia.travel)

19) Slovenská Route 66

Oproti americkej Route 66, dlhej 3 940 km je slovenská Route 66 výrazne kratšia (250 km), no dojem u úžasného roadtripu budeš mať rovnaký 😉 Slovenská Route 66 prechádza nádhernými regiónmi Hontu, Podpoľania, Horehronia a Tatier a je len na tebe ako dlho ti bude trvať 😉

Slovak vs American route 66
66 je symbolom dobrodružstva po svojom (foto1 – hobbylobby.com , foto2 – route66.sk )

20) Dubový háj Gavurky

Toto prirovnanie je urobené na základe nášho subjektívneho dojmu, ktorý sme zažili keď sme Gavurky navštívili poprvý raz. Dubový háj neďaleko Zvolena sme navštívili po dvojmesačnom suchu, ktoré trápilo celé Slovensko. Mohutné duby rozostavané ďaleko od seba a vyschnutá planina medzi nimi nám pripomenuli dokumenty o kontinente, ktorý sme doposiaľ nenavštívili – Afriku. Jediné čo tu chýbalo bol len slon vynárajúci sa spoza stromov.

Balboa v Afrike a duby na Slovensku, lokalita Gavurky
Už len slony chýbajú 😉 (foto1 – Tripsavvy, foto2 – Triplovers)

21) Slovensko-slovinské kostolíky

Čo majú spoločné Slovensko a Slovinsko? Priznám sa, že okrem podoby názvu krajiny a vlajky, neviem. No ešte jedna vec tu podobná je a tou sú kostolíky pri Bohinjskom jazere a kostolík svätého Matúša v Zolnej pri Zvolene.

Slovensko slovínske kostolíky
Kostolík v Zolnej pripomenie kostolíky na brehu Bohinjskeho jazera (foto1 – Triplovers | foto2 – András Schultz)

22) Most z vagónu

Za obcou Vígľaš prechádza cez riečku Slatina peší most. Na tom by nebolo nič výnimočné, keby to nebol starý vagón preložený cez oba brehy rieky. Podobný výjav sa nachádza v Gruzínsku blízko mestečka Akhalkalaki. Tieto staré vagóny sú dôkazom, že aj staré veci môžu mať svoje využitie 🙂

Netradičné mosty z vagóna v Gruzínsku a na Slovensku
Netradičné mosty v Gruzínsku a na Slovensku (foto1 – messynessychic.com, foto2 – justride.cz)

23) Detvianske drevené kríže

Veselý cintorín (Cimitirul Vesel) ohromí rezbárskym umením a láka turistov aj do menej rozvinutých regiónov Rumunska. Na Slovensku sa tiež môžeš pokochať rezbárskym umením v menej rozvinutom regióne Podpoľanie a to v Detve v expozícií na kalvárií. Detvianske drevené kríže nájdeš aj na symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách.

Drevene krize - rumunska Sapanta a slovenska Detva
Umenie rezbárstva nájdeš všade vo svete ale niektoré krajiny ho majú zakorenené hlbšie 😉 (foto1,2 – Triplovers)

24) Hriňovské lazy pripomenú gýčovú Sapu

Hra svetla s tieňom počas západu slnka na odľahlých lazoch obce Hriňová pod Poľanou pripomína gýčové ryžové polia vo vietnamskej Sape. Okrem gýčovej krásy majú ešte jednu spoločnú vec a tou je sezónnosť. Navštíviť ich treba v správny čas, aby sa fotografie podarili. Pre vietnamskú Sapu je to obdobie od záveru augusta do skorého októbra, pre Hriňovské lazy je to jar 🙂

Epic sunset time Sapa or Hrinovske lazy
Sapa či Hriňovské lazy, vždy treba prísť v správnej sezóne (foto1 – pixabay.com , foto2 – Triplovers)

25) Bazaltová odlučnosť v Šomoške

V kopcoch Cerovej vrchoviny na slovensko-maďarskom pohraničí sa nachádzajú šesťhranné bazaltové stĺpy. Aj keď veľkosťou ani zďaleka nedosahujú rozmery Giants Causeway v Severnom Írsku, zaujmú pre svoj jedinečný tvar v podobe vodopádu 😉

Zlatý vrch v Češku vs. bazaltový vodopád v Šomoške
Varhany na lokalite Zlatý vrch v Češku vs. bazaltový vodopád v Šomoške (foto1,2 – TripLovers)

26) Čiernohronskou železnicou naprieč lesom

V samom srdci Slovenska v obci Čierny Balog nájdeš železnicu s parnou lokomotívou, ktorá je ako stvorená pre výlet s deťmi. Mnohé krajiny ponúkajú podobný zážitok, napríklad aj rumunský Viseu de Sus. Rozdiel v zážitku je o to väčší, že v Čiernom Balogu koľaje vedú cez futbalové ihrisko 😀

Parná lokomotíva v Rumunsku a na Slovensku
Nie je jazda ako jazda (foto1 – researchgate.net, foto2 – chz.sk)

27) Vysvietené ľadové jaskyne

Nad rakúskym Werfenom sa nachádza najväčšia ľadová jaskyňa na svete, jaskyňa Eisriesenwelt. Jej obrovskou nevýhodou je to, že vôbec nie je vysvietená. Keď sme z nej v roku 2014 vyšli, boli sme poriadne sklamaní lebo sme celú dobu chodili v tme a nič sme nevideli. Nedostali sme žiadne svetlo, iba každý 5. v poradí dostal knôt s olejom. Aj keď nie sú najväčšie na svete, ale aspoň v nich niečo uvidíš – slovenské jaskyne Dobšinská a Demänovská ľadová jaskyňa. Ich návštevu odporúčam v jarných termínoch, kedy je zimná výzdoba najbohatšia 😉

Eisriesenwelt vs. Demänovská ľadová jaskyňa (foto1 – eisriesenwelt.at, foto2 – slovago.sk)

28) Hobbiton v Liptovská Teplička

Obec Liptovská Teplička je schovaná v chladných severovýchodných svahoch Nízkych Tatier. A práve chladné podložie s konštantnou pôdnou teplotou poskytlo obyvateľom možnosť vytvoriť vo svahoch pivnice na zemiaky, prezývané zemianky. Na tom by nebolo nič zvláštne, zemianok je na Slovensku viac, ale tieto pripomínajú hobbitie mestečko zo ságy Pána prsteňov. Skutočne hobbitie mestečko, v ktorom sa nakrúcala sága sa nazýva Hobbiton a nachádza sa na severe Nového Zélandu. Teda na opačnej strane planéty.

Hobbiton na Novom Zélande a Hobbitie mestečko v Liptovskej Tepličke (foto1 – hobbitontours.com, foto2 – teraz.sk)

29) Nine Arches Bridge na Slovensku?

Celý svet chodí na exotickú Srí Lanku obdivovať Nine Arches Bridge, teda most 9-tich oblúkov. Pritom na Slovensku máme úplne to isté v podobe Chmarošského viaduktu pri obci Telgárt. Rovnako ako na Srí Lanke neďaleko tohto mosta sa nachádza aj slučka. Pre Slovensko je to Telgártska slučka, vybudovaná priamo v hore, pre Srí Lanku slučka Demodara točiaca sa okolo hory.

Nine Arches Bridge na Srí Lanke vs. Chmarošský viadukt na Slovensku
Nine Arches Bridge na Srí Lanke vs. Chmarošský viadukt na Slovensku (foto1 – getyourguide.com, foto2 – tyzdennikkoment.sk)

30) Rokliny Slovenského raja

Turistika v roklinách Slovenského raja adekvátne nahradí návštevu najbližšej rakúskej rokliny Bärenschützklamm. Majú veľa spoločného, sú krásne, jednosmerné a do oboch chodí veľa turistov. V Slovenskom raji sa tomu môžeš vyhnúť napríklad tak, že navštíviš južnú stranu národného parku 😉

Alpské a slovenské rokliny
Za krásnymi roklinami netreba chodiť do Álp – vľavo roklina Bärenschützklamm, vpravo roklina Slovenského raja (foto1,2 – TripLovers)

31) Skalné mesto Dreveník

Aj Slovensko má svoje skalné mesto. Je ním travertinová kopa Dreveník pri Spišskom hrade. Aj keď je táto lokalita rozlohou výrazne menšia, v istých častiach pripomína skalné mesto Adršpach v Českej Republike, či El Torcal v španielskej Andalúzií.

Skalné mestá – El Torcal v španielskej Andalúzií a travertinová kopa Dreveník pri Spišskom hrade (foto1 – TripLovers, foto2 – PlanetSlovakia)

32) Drevené kostolíky

Drevené kostolíky sú roztrúsené po celom Slovensku a obzvlášť na východnom Slovensku. Tieto kostolíky ti môžu pripomenúť ktorúkoľvek krajinu bývalého Sovietskeho zväzu. Turisti sa pri nich nestretávajú vo veľkých koncentráciách, čo poskytuje možnosť nerušeného užívania si momentu 🙂

Drevené kostolíky nájdeš v celom bývalom Sovietskom zväze, ale aj na Slovensku
Drevené kostolíky nájdeš v celom bývalom Sovietskom zväze, ale aj na Slovensku (foto1 – snapwidget.com, foto2 – TripLovers)

33) Prírodný aragonitový klenot

Ochtinská aragonitová jaskyňa na východnom Slovensku patrí k trom najkrajším jaskyniam na svete s výskytom minerálu aragonit. Jej sestru nájdeš aj v Českej republike v Zbrašovskej aragonitovej jaskyni, alebo v Mexiku v Lechuguilla cave.

Výskyt aragonitových jaskýň je vo svete vzácny
Výskyt aragonitových jaskýň je vo svete vzácny – Lechuguilla cave v Mexiku a Ochtinská aragonitová jaskyňa (foto1 – geologyin.com, foto2 – vedanadosah.cvtisr.sk)

34) Svet vínnych pivníc

Cricova, neďaleko hlavného mesta Kišiňov v Moldavsku, pod sebou ukrýva systém podzemného mesta s vlastnou dopravou. Nachádzajú sa tu najväčšie vínne pivnice na svete, v ktorých sa dá dopravovať autom či vlakom. Vo vinohradníckej oblasti Tokaj, medzi obcou Veľká a Malá Tŕňa sa nachádza najstarší pivničný komplex slovenskej oblasti Tokaj, TOKAJ & CO, s.r.o. Jeho pivnice sú dlhé 2,5 km a aj keď v nich nepremáva vláčik, prenesie ťa do sveta vína s históriou.

TOKAJ & CO ťa zoberie do pivničných komplexov dlhých 2,5 km.
Vľavo moldavská Cricova a vpravo TOKAJ & CO ťa zoberie do pivničných komplexov dlhých 2,5 km (foto1 – atlasobscura.com, foto2 – casopisvinoteka.sk)

35) Opustené schátraliny na brehu

V minulosti jedna z najatraktívnejších a najnavštevovanejších kaviarni socialistickej Zemplínskej Šíravy, dnes schátralina na jej brehu. Espresso Kotva píše podobný príbeh ako opustený waterpark Hồ Thuỷ Tiên, neďaleko vietnamského mesta Hue.

Opustené napriek úspechu
Opustené napriek úspechu – waterpark Hồ Thuỷ Tiên vo Vietname a Espresso Kotva na Zemplínskej šírave (foto1 – TripLovers, foto2 – mapio.net)

Nech už tvoje leto dopadne akokoľvek, pasívne či aktívne, tak verím, že si ho užiješ 😉

2 thoughts to “Zabudnúť na cestovanie do zahraničia? Týchto 35 miest na Slovensku ti ho pripomenie”

Leave a Reply