Gibraltár na korčuliach

Jednodňový výlet zo Španielska na britské územie sme opäť realizovali na korčuliach. Nebol to však najlepší nápad, lebo najznámejšou atrakciou Gibraltáru je prírodná rezervácia Upper Rock na vápencovej skale.

Gibraltár skala

Obsah:

Parkovanie pred Gibraltárom

Parkujeme v La Linea de la Concepción, najškaredšej dedine Španielska. Samotní Španieli ju tak nazývajú a môžem potvrdiť, že niečo na tom bude. S požičaným autom hranice Španielska prekročiť nemôžeme. Vyhýbame sa obrovským parkoviskám v pohraničnej oblasti, aj keď parkovanie tu stojí iba 2,70 € na 24 hodín.

My ideme až na parkovisko k Tescu, vzdialenému od gibraltárskych hraníc 3 km. Pochopiteľne by sme tak nerobili, kebyže nemáme korčule a kebyže si nechcem odfotiť Gibraltársku skalu z inej perspektívy 😉

Názov Gibraltár vznikol skomolením výrazu Džabal al Tarik, teda Tárikova skala, ktorú dal po sebe pomenovať veliteľ marockej armády ešte v roku 711.

Po letisku na korčuliach, Gibraltár
Na hraničnom prechode medzi Španielskom a Gibraltárom sa denne premieľajú tisícky turistov

Bezproblémový hraničný prechod

Cez hranice prechádzame do Gibraltáru ako občania EÚ úplne bezproblémovo. Územie Španielska sme opustili iba jednoduchým načítaním pasu do skeneru a prešli turniketom. Ani sme sa nenazdali a už sme boli na britskom zámorskom území. Problémom neboli ani naše korčule na nohách.

Akonáhle nás vypľuli miestne úrady vychádzame na pôdu Veľkej Británie. Ešte pred samotným vstupom do mesta nás zastavujú semafory a tabule s nápisom AIRFIELD AHEAD! Áno, ak sa chceš dostať do mesta, tvoja cesta povedie naskrz gibraltárskym letiskom 😉

Gibraltárske letisko
Už si niekedy dával prednosť lietadlu?

Na čo sa pripraviť pred vstupom do Gibraltáru?

Zisťujeme, že v samotnom meste toho veľa nie je, teda okrem zákazu korčuľovania. Mesto ponúka akurát červené telefónne búdky a britskú špecialitu fish and chips, za ktorý by sme mali platiť v gibraltárskych librách. Na území Gibraltáru sa dajú použiť aj anglické libry, ich hodnota je totožná.

Za zmienku stoja prechody pre chodcov, kde máte na zemi označené kam sa pozerať. Gibraltár patrí Veľkej Británii, kde sa jazdí v opačnom smere ako u nás. Preto by turisti mohli očakávať, že auto príde z opačnej strany ako v Španielsku, to je však omyl. V Gibraltári jazdia auta po tej istej strane ako v Španielsku, teda po pravej.

Veľká Británia, Gibraltár
Briti sa môžu v Gibraltáre cítia ako doma

Atrakcie a zaujímavosti zámorského územia

To najdominantnejšie čo Gibraltár ponúka, je gibraltárska vápencová skala. Zároveň je aj najväčšou turistickou atrakciou, pretože sa na nej nachádza prírodná rezervácia Upper Rock. Dá sa do nej dostať prostredníctvom taxíku, lanovky (obojsmerná jazda 15,50 £) alebo pešo. Vstupné do rezervácie pre dospelých je 12£, pre deti 7£. Ak sa však rozhodnete prísť pešo, čo je riadna makačka, vstupné na gibraltársku skalu stojí len 5£.

Prírodná rezervácia Upper Rock, na gibraltárskej skale, je výnimočná tým, že sa tu nachádzajú voľne žijúce makaky. Domáci si ich veľmi chránia lebo legenda hovorí, že pokiaľ budú na gibraltárskej skale žiť opice, dovtedy bude Gibraltár britským územím.

Makaky v rezervícií Upper Rock, Gibraltar
Drzé a pažravé, makaky sú top atrakcia Gibraltáru 😉

Na skale sa nachádzajú atrakcie ako jaskyňa Svätého Michala. Na severnej strane skaly sa nachádzajú umelo vybudované tunely, Great Siege Tunnels. Dôvodom ich vzniku bolo obliehanie Francúzskymi a Španielskymi vojskami na konci 18. storočia. Bolo to zároveň posledné obliehanie Gibraltáru.

Ďalšia zaujímavosť je umelo vybudovaný závesný most, Gibraltár Suspension bridge. Z Mediterranean steps je zaujímavý pohľad na schody a Stredozemné more v jednom. Vidno z nich aj Afriku 🙂

gibraltárske hradby v prírodnej rezervácii Upper Rock
Stredozemné more a gibraltárske hradby

Gibraltár, áno či nie?

Gibraltár ponúka jednodňový program. Ak ste ešte nevideli červené telefónne búdky alebo nejedli fish and chips, môže to byť pre vás zaujímavé spestrenie. V konečnom dôsledku ale môžem povedať, že Gibraltár samotný nás veľmi neoslnil a najkrajší výhľad naň je aj tak z územia Španielska. Ale ak má tento kúsok sveta niečo naozaj výnimočné, je to prechodné gibraltárske letisko 😉

Takto sme si užili Gibraltár na korčuliach 😉

Celá FOTOGALÉRIA z Gibraltáru

Leave a Reply