Gibraltár na korčuliach

Parkujeme v La Linea de la Concepción, najškaredšej dedine Španielska. Samotní Španieli ju tak nazývajú a môžem potvrdiť, že niečo na tom bude. S požičaným autom hranice Španielska prekročiť nemôžeme. Vyhýbame sa obrovským parkoviskám v pohraničnej oblasti, aj keď parkovanie tu stojí  iba 2,7€ na 24 hodín. My ideme až na parkovisko k Tescu, vzdialenému od hraníc 3 km. Pochopiteľne by sme tak nerobili, kebyže nemáme korčule a kebyže si nechcem odfotiť Gibraltársku skalu z inej perspektívy 😉

Názov Gibraltár vznikol skomolením výrazu Džabal al Tarik, teda Tárikova skala, ktorú dal po sebe pomenovať veliteľ marockej armády ešte v roku 711

Takto sme si užili Gibraltár my 😉

Bezproblémový hraničný prechod

Popri pláži vedie cyklochodník až k hraniciam s Gibraltárom, po ktorom sa dostávame až k hraničnej kontrole. Cez hranice prechádzame do Gibraltáru ako občania EÚ úplne bezproblémovo. Zatiaľ, uvidíme čo s tým urobí prípadný Brexit. Územie Španielska sme opustili iba jednoduchým načítaním pasu do skeneru a prešli turniketom. Ani sme sa nenazdali a už sme boli na britskom zámorskom území. Problémom neboli ani naše korčule na nohách.

Akonáhle nás vypľuli miestne úrady vychádzame na pôdu Veľkej Británie. Ešte pred samotným vstupom do mesta nás zastavujú semafory a tabule s nápisom AIRFIELD AHEAD! Áno, ak sa chceš dostať do mesta, tvoja cesta povedie naskrz gibraltárskym letiskom 😉

Už ste niekedy dávali prednosť lietadlu?
Po letisku na korčuliach, chodili sme hore dole 😀

Zisťujeme, že v samotnom meste toho veľa nie je, teda okrem zákazu korčuľovania. Mesto ponúka akurát červené telefónne búdky a britskú špecialitu fish and chips, za ktorý by sme mali platiť v gibraltárskych librách. Na území Gibraltáru sa dajú použiť aj anglické libry, ich hodnota je totožná.

Britské vlajky nás sprevádzajú celý deň
Fish and chips majú takmer v každom podniku na promenáde

Za zmienku stoja prechody pre chodcov, kde máte na zemi označené kam sa pozerať. Gibraltár patrí Veľkej Británii, kde sa jazdí v opačnom smere ako u nás. Preto by turisti mohli očakávať, že auto príde z opačnej strany ako v Španielsku, to je však omyl. V Gibraltári jazdia auta po tej istej strane ako u suseda, teda po pravej.

Aj tak sa pozerá opačne 😀

To najdominantnejšie čo Gibraltár ponúka, je gibraltárska vápencová skala. Zároveň je aj najväčšou turistickou atrakciou, pretože sa na nej nachádza prírodná rezervácia Upper Rock. Dá sa do nej dostať prostredníctvom taxíku, lanovky (obojsmerná jazda 15,50 £) alebo pešo. Vstupné do rezervácie pre dospelých je 12£, pre deti 7£. Ak sa však rozhodnete prísť pešo, čo je riadna makačka, vstupné na gibraltársku skalu stojí len 5£.

Stredozemné more a gibraltárske hradby

Prírodná rezervácia Upper Rock, na gibraltárskej skale, je výnimočná tým, že sa tu nachádzajú voľne žijúce makaky. Domáci si ich veľmi chránia lebo legenda hovorí, že pokiaľ budú na gibraltárskej skale žiť opice, dovtedy bude Gibraltár britským územím.

Na skale sa nachádzajú atrakcie ako jaskyňa Svätého Michala. Na severnej strane skaly sa nachádzajú umelo vybudované tunely, Great Siege Tunnels. Dôvodom ich vzniku bolo obliehanie Francúzskymi a Španielskymi vojskami na konci 18. storočia. Bolo to zároveň posledné obliehanie Gibraltáru. Ďalšia zaujímavosť je umelo vybudovaný závesný most, Gibraltár Suspension bridge. Z týchto všetkých atrakcií nás po našich dlhých cestách v Ázii nezaujalo takmer nič. Našu návštevu sme zvažovali aspoň kvôli Mediterranean steps, odkiaľ je zaujímavý pohľad na schody a Stredozemné more v jednom. Nakoniec nás ale nepresvedčili a do Gibraltárskej rezervácie sme sa nevybrali.

Makaky sme si vo veľkom užili v Ázií
Afriku sme uvideli aj tak, z vyhliadky pri Pillars of Herules, škoda len, že nám vo výhľade zavadzala budova

Gibraltár ponúka jednodňový program. Ak ste ešte nevideli červené telefónne búdky alebo nejedli fish and chips, môže to byť pre vás zaujímavé spestrenie. My sme za posledný aktívny polrok cestovania videli veľa podobného, ako ponúka prírodná rezervácia Upper Rock, preto nám neprišla ničím výnimočná. V konečnom dôsledku môžem povedať, že Gibraltár samotný nás veľmi neoslnil a najkrajší výhľad naň je aj tak z územia Španielska. Ale ak má tento kúsok sveta niečo naozaj výnimočné, je to prechodné gibraltárske letisko 😉

Celá FOTOGALÉRIA z Gibraltáru

Leave a Reply