Po stopách najväčších a najkrajších pamiatok Seville

Prichádzame do najsuchšieho mesta Španielska, do Seville. Už z auta vidíme, že okolité polia nie sú ani zďaleka také pekné a bujné ako v okolí Málagy, a to je len máj.

Sevilla Plaza de España, top pamiatky, Andaluzia, Španielsko

Obsah:

Parkovanie v Andalúzií je ako za trest

Pred vstupom do mesta hľadáme dostupné, ale neplatené parkovisko. Žiaľ márne, poplatky za parkovanie sú takmer skoro všade. V Sevilli sú platené aj parkoviská v nákupných centrách. Problémom nie je ani tak ich cena ako časové obmedzenie na dve hodiny a to že vôbec nerozumieme čo po nás automat chce.

Preto parkujeme vždy úplne mimo centra a opäť raz vyberáme z kufra auta korčule. Aj keď je Španielsko pretkané spleťou cyklotrás, tie v sevillské naozaj nespĺňajú potreby korčuliarov.

Najkrajšie námestie Španielska

Smerujeme do centra a prechádzame cez park Márie Luisi. Nevedomky mierime k tomu najkrajšiemu zo Seville, k námestiu Plaza de España. Toto námestie bolo dostavané až v roku 1929, pre potreby svetovej výstavy iberoamerických expozícii.

Námestie obklopuje polkruhová stavba, s početnými výklenkami. Každý jeden výklenok, predstavuje inú provinciu Španielska, ktorá je vyobrazená na lavičke. Uprostred námestia sa nachádza fontána, ktorá je od výklenkov oddelená kanálom, cez ktorý sa dá prejsť 4 vyzdobenými mostmi. Dá sa prenajať loďka a preplaviť sa dookola po kanáli, ale tí ľudí čo tak urobili, veľakrát vyzerali, akoby to ľutovali. Lebo sa namakali 100-krát viac ako keby išli pešo 😀

Námestie Plaza de España, Sevilla, Andaluzia, Španielsko
Námestie Plaza de España, ktoré sme pri našich potulkách Sevillou navštívili až 3x a dúfam, že nie naposledy

Centrum Seville ponúka najmä platené atrakcie

1. Metropol Parasol

Názov futuristickej stavbe situovanej na Námestí La Encarnación, zodpovedá svojej funkcii. Tento drevený objekt, ktorý tvarom pripomína zrastené hríby, zatieňuje celé námestie. Je príjemným miestom pre každého, kto sa chce ukryť pred horúcim sevillským slnkom. Za 3 € sa dá dostať na jeho strechu, odkiaľ je výhľad na úctyhodný počet sevillských kostolov a minaret La Giralda 🙂

Vyhliadka Metropol Parasol a výhľad na Sevillu a minaret La Giralda
Na vrchole slnečníka Metropol Parasol, s výhľadom na minaret La Giralda

2. Sevillská katedrála Panny Marie

Sevillská katedrála je najväčšou gotickou katedrálou a 4. najväčším kostolom na svete. Je taká veľká a nalepená na okolitých budovách, že sa nedá odfotiť. Pri návšteve španielskych chrámov si Slovák uvedomí, že náš Dóm svätého Martina je naozaj len malým kostolíkom.

Okolie katedrály nám trochu pripomína Viedeň. Dokonca sa tu dá prejsť si mesto vo voze s koňom, čo by nám v peňaženke spálilo 45€. My radšej spálime 4500 kJ na korčuliach 😀

Katedrála v Seville je 4. najväčšou na svete
Ona sa tam fakt celá nezmestí!

3. La Giralda

Najkrajšia časť sevillskej katedrály je symbolom mesta. Má arabský pôvod. Je ním minaret alá zvonica La Giralda, ktorá je jediným pozostatkom mešity, ktorá stála na mieste dnešnej katedrály, už od 12. storočia. Pôvodná veža merala 97,5 metra, čo z nej robilo v tej dobe najvyššiu vežu sveta. Po dobití Španielska kresťanmi, dostala Giralda nádych renesancie a bola vyvýšená o 7 metrov.

V cene 9 € vstupného máte prehliadku sevillskej katedrály a aj minaretu La Giralda. V priestoroch katedrály uvidíte aj hrobku Krištofa Kolomba, v ktorej je ukrytá časť jeho pozostatkov.

minaret La Giralda, Sevilla, Andaluzia, Španielsko
Na vrchole minaretu La Giralda boli osadené kovové gule, ktoré počas zemetrasení padali z veže. Po týchto nepríjemných incidentoch boli nahradené krížmi

4. Real Alcázar de Sevilla

Staviame sa do rady pred maurskú pevnosť Real Alcázar de Sevilla. Je vraj tým najkrajším Alcázarom v Andalúzii a vstupné 9,50 € za to vraj stojí, tak sa o tom chceme presvedčiť. Spolu so sevillskou katedrálou a indickým archívom, v ktorom sú zhromaždené všetky informácie o španielskych kolóniach, bol Real Alcázar de Sevilla zapísaný do zoznamu UNESCO.

Čakáme. Rada pred nami sa nekráti ale náš čas áno. Do Sevillského Alcázaru sa za pól hodinu dostalo približne len 30 ľudí. Vzdali sme to.

Neskôr sa dozvedáme, že v časti sevillského Alcázaru žije kráľovská rodina, preto pred samotným vstupom musíš prejsť prísnou bezpečnostnou kontrolou.

Real Alcázar de Sevilla
Z pevnosti Real Alcázar de Sevilla sme videli iba vstupnú Leviu bránu

5. Hospital los Venerables

Uličkami pri Alcázare sme sa dostali k nemocnici Hospital los Venerables. Ide o nemocnicu postavenú v barokovom štýle zo 17. storočia.

Hospital los Venerables, Sevilla, Andaluzia, Španielsko
Hospital los Venerables

6. Torre del Oro

Strážna “Zlatá veža” z 13. storočia sa nachádza na nábreží. Vo vnútri sa nachádza námorné múzeum, do ktorého sa dostaneš za 3€.

Cyklocesty v Sevilli a Torre del Oro
Kachličkové cyklocesty v Sevilli, táto patrí k tým lepším. V pozadí Torre del Oro

7. Plaza de Toros a kontroverzné býčie zápasy

Zhodnocujeme, že vidieť priestory prázdnej arény za vstupné 8 € bez akéhokoľvek náznaku atmosféry nemá absolútne žiaden význam. Býčie zápasy sa konajú od marca do októbra v rôznych mestách po takmer celom Španielsku. Ich harmonogram, prípadne kúpu lístkov, si viete odsledovať TU.

Corrida de toros alebo býčie zápasy sú kontroverznou témou. Pre potešenie publika sa dráždia a zabíjajú býky, pričom býk nemá šancu súboj vyhrať. Aj keď zraní matadora, do súboja s ním bude nasadený ďalší matador, až pokiaľ ho nejaký neodrovná. Následne ide telo býka hneď po zápase rovno do mäsiarstva, kde sa všetko použiteľné spracuje.

Býčia aréna, Plaza de toros v Sevilli, Andaluzia
Býčia aréna, Plaza de toros v Sevilli. Najčastejšími návštevníkmi býčich zápasov sú nešpanielsky turisti

Aj keď býčie zápasy patria k miestnym tradíciam, čím ďalej tým viac ľudí považuje túto formu zábavy za týranie zvierat. Dokonca Barcelóna od roku 2011 zrušila býčie zápasy, pozrieť ste sa mohli prísť akurát tak na bullring. Ochranárom zvierat ale nemilo podkopol kolená španielsky parlament, ktorý odhlasoval býčie zápasy za kultúrne dedičstvo. Tým pádom musia všetky regióny Španielska, bez výnimky, rozvíjať opatrenia na podporu a ochranu (v Katalánsku aj obnovu) býčích zápasov a súvisiacich činností.

Býčia aréna, Plaza de toros v Sevilli
Okolie býčej arény

Nezabudni na mestskú štvrť Triana

V minulosti hrala Triana dôležitú úlohu pri rozvoji Seville. Bola poslednou obranou pred jej hradbami. Aj keď má táto oblasť veľký historický význam v dejinách mesta, veľa k pozeraniu tu toho nie je, ale predsa má niečo do seba.

 

8. Puente de Isabel II.

Most spája centrum Seville s mestskou štvrťou Triana. Je to prvý pevne osadený most v meste.

 

9. Kaplnka Capilla Virgen del Carmen

Na brehu rieky Guadalquivir by sa pred dvoma storočiami týčila stredoveká pevnosť Castillo de San Jorge, v minulosti používaná aj ako väzenie. Hradby boli častými záplavami silno poškodené a nakoniec sa ich rozhodli zlikvidovať a uvoľniť miesto pre sklady a obilím. Z pôvodných hradieb sa zachovala už iba kaplnka Capilla Virgen del Carmen, ktorej existenciu a rekonštrukciu si miestni doslova vybojovali.

Pod tržnicou sa nachádza Museo Del Castillo de San Jorge. Je zamerané najmä na históriu hradu a španielsku inkvizíciu. Vstupné je zadarmo, len sa treba vtesnať do otváracích hodín.

Trhovisko vo štvrti Triana, Capilla Virgen del Carmen, Sevilla
Capilla Virgen del Carmen, pred trhoviskom v Triane

10. Mercado de Triana

V roku 2005 bolo na tomto mieste pre potreby domácich vybudované trhovisko Mercado de Triana. Je postavené v sympatickom maurskom štýle a okrem nákupu potravín sa tu môžete aj najesť. Pre turistov je to asi najzaujímavejšie miesto v Triane.

Mercado de Triana v maurskom štýle, Sevilla
Mercado de Triana v maurskom štýle

Tie najkrajšie miesta zo Seville v skratke 😉

Sevilla sa s nami lúči temperamentným flamencom, ktoré tancujú pouličné umelkyne so živou hudbou priamo v centre mesta. S návštevou Seville sme boli spokojní, no andalúzske mestá Córdoba a Granada položili látku omnoho vyššie.

 

Celá FOTOGALÉRIA zo Seville

One thought to “Po stopách najväčších a najkrajších pamiatok Seville”

Leave a Reply