Setenil de las Bodegas a Ronda

Dedinka Setenil de las Bodegas bola najväčšie prekvapenie našej cesty po Andalúzii. Zato turistická Ronda neprekvapila ale ani nesklamala.

Od Olvery smerom do Rondy sme križovali peknú scenériu cesty vinúcej sa cez kaňon. V tom som zbadala informačnú tabuľu s pekným obrázkom, na ktorom bola skala. To mne ako geologičke úplne stačí na to, aby som začala slintať a okamžite som poslala priateľa inou cestou ako navigácia 😀

Už pohľad z cesty sľuboval čarovné divadlo

Z križovatky, na ktorej sme zmenili smer, sme sa spúšťali do kaňonu ostrými serpentínami. Smerujeme do neznámej dedinky Setenil de las Bodegas. Prichádzame k výjavu, ktorý som už niekde na fotografiách videla. Pod obrovskou pieskovcovou skalou sa promenádujú turisti aj domáci. Do cesty stoja prestreté stoly so štvorčekovanými obrusmi červenej a modrej farby a podniky so surovinovými obchodmi sa nachádzajú priamo v pieskovcových skalách.

Setenil de las Bodegas, pre toto je pieskovec moja najobľúbenejšia hornina 😍 a samozrejme pre jeho jednoduché fyzikálne a technické vlastnosti 😅

Pokračovali sme ďalej popod pieskovcový previs. Vyšli sme na vyhliadku na miestny kostol, ktorý sa nachádzal na útese. Ako mnohé iné dediny a mestá v Andalúzii aj táto je biela. A aby to bolo úplne perfektné, v jednom z podnikov sme si dali úplne dokonalého lososa na pomarančovej omáčke za 10 €.

Návšteva okúzľujúcej dedinky Setenil de las Bodegas nás zdržala natoľko, že sme nestihli navštíviť trosky rímskeho komplexu Acinipo. K ako-tak zachovanému divadlu a kúpeľom sme sa nedostali, lebo otvorení sú iba od 9-14.

Biela dedina Setenil de las Bodegas a kostol na útese

Podvečer sa konečne dostávame do Rondy. V nej nás fascinujú okrem historického viaduktu aj ceny ubytovaní. Najlacnejšia izba tu vychádza na 160 € na noc, pre dve osoby. Vyššie ceny znamenajú aj vyšší štandard, ten my ale nepotrebujeme. Preto sme sa uchýlili do kempu El Sur, ktorý nás prekvapil vybavením, čistotou a celkovo na nás pôsobil ako najkrajší kemp, ktorý sme v živote navštívili.

Puente Nuevo je jednou z mála pamiatok, ktorá sa zle fotografuje pri západe slnka
Mestečko Ronda stojí na pieskovcových útesoch

Mestečko Ronda sa môže popýšiť najkrajším viaduktom v širokom okolí. Nazýva sa Puente nuevo, v preklade Nový most. V skutočnosti na ňom poznať, že nie je nový. Stavať ho začali v roku 1759. Historický most vedie ponad pieskovcový kaňon a spája dve časti mesta. Osobne odporúčam, aby ste sa mu s autom vyhli. Prejazd ním majú povolení len rezidenti a zvyšné autá iba v obmedzených (nepoužiteľných) časoch.

Pohľad na kaňon El Tajo z viaduktu Puente Nuevo

Ronda je neprekonateľná aj v počte vyhliadok na 1 km2. Nakoľko ich stále nebolo dosť, nedávno prirobili balkónik ponad útes s názvom Mirador de Ronda, neďaleko býčej arény. Ak sa chcete zastaviť ešte niekde, odporúčam navštíviť príjemné námestíčko Plaza Duquesa de Parcent. Odtiaľ sme sa presunuli k Arabským kúpeľom o ktorých sme vedeli, že sú úplne maličké a vstupné 3 € sme zvážili. Náhradou však boli záhrady Jardines De Cuenca situované na okraji kaňonu s výhľadom na opačnú stranu viaduktu.

Mirador de Ronda
Puerta de Almocábar, brána do mesta

One thought to “Setenil de las Bodegas a Ronda”

Leave a Reply