Setenil de las Bodegas a Ronda

Dedinka Setenil de las Bodegas bola najväčšie prekvapenie našej cesty po Andalúzii. Zato turistická Ronda neprekvapila ale ani nesklamala.

Setenil de las Bodegas, Top miesto v Andaluzii

Obsah:

 

Setenil de las Bodegas – dedinka pod pieskovcovou skalou

Od Olvery smerom do Rondy sme križovali peknú scenériu cesty vinúcej sa cez kaňon. V tom som zbadala informačnú tabuľu s pekným obrázkom, na ktorom bola skala. To mne ako geologičke úplne stačí na to, aby som začala slintať a okamžite som poslala priateľa inou cestou ako navigácia 😀

Domy v pieskovci, Setenil de las Bodegas, Andaluzia
Už pohľad z cesty sľuboval čarovné divadlo

Z križovatky, na ktorej sme zmenili smer, sme sa spúšťali do kaňonu ostrými serpentínami. Smerujeme do neznámej dedinky Setenil de las Bodegas. Prichádzame k výjavu, ktorý som už niekde na fotografiách videla.

Pod obrovskou pieskovcovou skalou sa promenádujú turisti aj domáci. Do cesty stoja prestreté stoly so štvorčekovanými obrusmi červenej a modrej farby a podniky so surovinovými obchodmi sa nachádzajú priamo v pieskovcových skalách 😍

Dedina Setenil de las Bodegas, Andaluzia, domy v pieskovci
Setenil de las Bodegas, pre toto je pieskovec moja najobľúbenejšia hornina 😍 a samozrejme pre jeho jednoduché fyzikálne a technické vlastnosti 😅

Pokračovali sme ďalej popod pieskovcový previs. Vyšli sme na vyhliadku na miestny kostol, ktorý sa nachádzal na útese. Ako mnohé iné dediny a mestá v Andalúzii aj táto je biela 🙂

Biela dedina Setenil de las Bodegas a kostol na útese, Španielsko
Biela dedina Setenil de las Bodegas a kostol na útese

Rímsky komplex Acinipo

Návšteva okúzľujúcej dedinky Setenil de las Bodegas nás zdržala natoľko, že sme nestihli navštíviť trosky rímskeho komplexu Acinipo. K ako-tak zachovanému divadlu a kúpeľom sme sa nedostali, lebo otvorení sú iba od 9-14.

 

Ronda

Podvečer sa konečne dostávame do Rondy. V nej nás fascinujú okrem historického viaduktu aj ceny ubytovaní. Najlacnejšia izba tu vychádza na 160 € na noc, pre dve osoby. Vyššie ceny znamenajú aj vyšší štandard, ten my ale nepotrebujeme. Preto sme sa uchýlili do kempu El Sur, ktorý nás prekvapil vybavením, čistotou a celkovo na nás pôsobil ako najkrajší kemp, ktorý sme v živote navštívili.

Puente Nuevo, Ronda, Andaluzia, Španielsko
Puente Nuevo je jednou z mála pamiatok, ktorá sa zle fotografuje pri západe slnka

Čo vidieť v Ronde ako dlho tu zostať

Mestečko Ronda sa môže popýšiť najkrajším viaduktom v širokom okolí. Nazýva sa Puente nuevo, v preklade Nový most. V skutočnosti na ňom poznať, že nie je nový. Stavať ho začali v roku 1759. Historický most vedie ponad pieskovcový kaňon a spája dve časti mesta. Osobne odporúčam, aby ste sa mu s autom vyhli. Prejazd ním majú povolení len rezidenti a zvyšné autá iba v obmedzených (nepoužiteľných) časoch.

Pohľad na kaňon El Tajo z viaduktu Puente Nuevo, Ronda, Andaluzia, Španielsko
Pohľad na kaňon El Tajo z viaduktu Puente Nuevo

Ronda je neprekonateľná aj v počte vyhliadok na 1 km2. Nakoľko ich stále nebolo dosť, nedávno prirobili balkónik ponad útes s názvom Mirador de Ronda, neďaleko býčej arény.

Ak sa chcete zastaviť ešte niekde, odporúčam navštíviť príjemné námestíčko Plaza Duquesa de Parcent. Odtiaľ sme sa presunuli k Arabským kúpeľom o ktorých sme vedeli, že sú úplne maličké a vstupné 3 € sme zvážili. Náhradou však boli záhrady Jardines De Cuenca situované na okraji kaňonu s výhľadom na opačnú stranu viaduktu.

To najdôležitejšie z Rondy sa dá stihnúť za pól dňa, no dá sa tu stráviť aj viac pohodového času 😉

Puerta de Almocábar, Ronda, Španielsko
Puerta de Almocábar, brána do mesta

Celá FOTOGALÉRIA z Setenil de las Bodegas

Celá FOTOGALÉRIA z Rondy

2 thoughts to “Setenil de las Bodegas a Ronda”

Leave a Reply