Koh Samui a nové cestovateľské trendy

Po troch mesiacoch v JV Ázii sme relatívne dosť biely. Za naše “knedliace” útočisko sme si vybrali ostrov Koh Samui. Z ostrovov na východnom pobreží Thajska, je to ten najväčší.

Dovolenka a pláže na Koh Samui, Thajsko

Obsah:

 

Kedy je vhodná sezóna na ostrovoch Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao?

Tie najmenej upršané mesiace by mali byť február a marec ale nedá sa na to spoliehať. Ostrovy na východnom pobreží Thajska majú odlišnú klímu ako zvyšok krajiny. Je síce obdobie sucha ale toto obdobie je celkovo nevyspytateľné a zrážky môžu prísť v podobe silných poobedných prehánok.

My sme na Koh Samui prišli v januári, čo je považovaný jeden z najsuchších mesiacov ale pršalo nám každý deň, okrem jedného.

Najpopulárnejšia pláž na ostrove Koh Samui Chaweng beach bola napriek zlému počasiu použiteľná
Najpopulárnejšia pláž na ostrove Chaweng beach bola napriek zlému počasiu použiteľná 🙂

Doprava na Koh Samui

My sme si klasicky na objavovanie ostrova požičali skúter za 150 bahtov (3,80€), zatiaľ najnižšia cena v JV Ázii. Neboli s ním žiadne problémy, len do kopca to šlo s kubatúrou 50 cc trošku pomalšie, preto tá nižšia cena 😀

Ak sa chceš niekam na ostrove dostať, ale nechceš si požičiavať skúter, môže to byť obtiažne alebo drahé. Po najhlavnejšom okruhu ostrova síce jazdia akési červené pick-up trucky (miestny ich volajú songthaew). Mali by predstavovať verejnú dopravu, ale akosi ich nie je tak veľa a cudzinci musia ceny aj tak zjednávať.

V prípade záujmu využitia služieb taxíkov môžeš byť naozaj nemilo prekvapený. Funguje tu taxi mafia, ktorá si za krátky odvoz pýta horibilné sumy. Dôkazom toho je aj Grab (niečo podobné ako Uber). Keď sme doň nahodili 22 kilometrovú trasu do prístavu, ukázala nám 697 THB (17,80€). To je cca 1 UDS za 1 km.

Doprava na Koh Samui, Thajsko
Voľba dopravy na ostrove Koh Samui je jasná 😉

Kam na pláž?

Počas nášho pobytu sme sa chceli držať hesla: každý deň nová pláž! No boli sme radi aspoň za tú, ktorú sme mali najbližšie k ubytovaniu – Chaweng beach. Je to asi zákonom schválnosti, že nám počasie nepraje, vždy keď sme pri pobreží 🙁

Každopádne, najkrajšiu pláž, ktorú sme na Koh Samui našli bola Choeng Mon Beach v severovýchodnom cípe ostrova 😉 No páčila sa nm aj najpopulárnejšia pláž ostrova Chaweng beach. Len tu bolo ďaleko viac ľudí a predavačov ako na ostatných plážach.

Najkrajšia pláž na severe Koh Samui :)
Najkrajšia pláž na severe Koh Samui 🙂

5 zastávok v 1 deň

Ostrov Koh Samui sme si zámerne vybrali v očakávaní, že tu budeme mať aj čo pozerať a budem mať kde vyvenčiť Janku 😛

Predpovede počasia boli však celkom nepriaznivé a tak sme sa v priebehu jedného pekného dňa pokúsili obehať všetky zaujímavosti na ostrove. Až tak veľa tu toho zase nie je.

1)  Big Buddha chrámový komplex Wat Plai Laem

Ako prvý sme navštívili chrámový komplex Wat Plai Laem a sochu Big Buddha, ktoré ležia len kúsok od seba. Je cítiť, že Koh Samui žije iba z turizmu a tak od nás nepožadovali ani len vyzutie topánok pri vstupe do chrámu.

Big Buddha, Koh Samui, Thajsko
Big Buddha

2) Skalné útvary “Ona a On”

Ďalej sme sa pobrali k skalnatým útvarom Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks). Ich krásu obdivovalo s nami viacero turistov, samozrejme, že si väčšina robila aj oplzlé fotky ale to k tomu proste patrí. Mužská verzia až tak dôveryhodné nevyzerá, ale tá ženská áno.

Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks), penis, Koh Samui, Thajsko
Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks)

3) Mumifikovaný mních Loung Pordaeng

Raritou na ostrove je mumifikovaný mních, ktorý sa nachádza v chrámovom komplexe Wat Khunaram. Mních Loung Pordaeng zomrel vo veku 79 rokov, v čase keď meditoval. Telo mnícha je aj po vyše 40 rokoch zachované a vo veľmi dobrom stave.

Mumifikovaný mních, Koh Samui, Thajsko
Mumifikovaný mních Loung Pordaeng

4) Secrete Buddha Garden

Secrete Buddha Garden alebo aj Magic Garden je jediné miesto na ostrove, na ktorom sme platili vstupné, 80 bahtov (2€). Je to ale len malá náhražka Buddha parku z Vientianu a dá sa obehnúť veľmi rýchlo. Nám stačilo 15 minút.

Dlhšie nám trvala cesta sem, s ktorou mal nás skúter s kubatúrou len 50 cc ťažkosti. Miestny stavitelia ciest totiž nepoznajú serpentíny a cesty stávajú priamo do kopca 😀

Magic Garden, Koh Samui, Thajsko
Sochy v Magic Garden pripomínajú skôr výstavu trpaslíkov a nie Budhov

5) Kŕmenie slonov a vodopády Na Muang

Poslednou zastávkou bol Na Muang vodopád, ktorý pozostáva z 3 úrovní. V najspodnejšej a najvrchnejšej sa dá aj okúpať. Pri parkovisku na najnižšom stupni vodopádu sa môžete potešiť zo slonov, ktoré sa dajú za poplatok kŕmiť. Vedia byť veľmi zábavné keď si berú jedlo 🙂

Kŕmenie slonov na Koh Samui, Thajsko
Daj mi ten banán kým ti pekne hovorím! 😀
Na Muang vodopád, Koh Samui, Thajsko
Na Muang vodopád. Prišli sme k nemu v tom najkrajšom svetle, pred západom slnka 🙂

Pre koho je dovolenka na Koh Samui ideálna?

Z miest, ktoré sme v Thajsku navštívili, by som ostrov Koh Samui považovala za jeden z tých pokojnejších. Práve to robí z Koh Samui favorita pre rodiny s deťmi a tých ktorí hľadajú pohodovú dovolenku pri mori. Pritom sa tu stále nachádzajú zaujímavé aktivity pre deti ako sú zvieracie farmy s motýľmi, slonmi, hadmi či krokodílmi.

Inak, už keď som pri tých rodinách, postrehli sme tu nový cestovateľský trend. Porodiť dieťa a okamžite s ním bežať na dovolenku do Thajska …proste facepalm.

Osobne pre mňa bol ostrov Koh Samui jedna z mála destinácií v Juhovýchodnej Ázii kam by som sa už nevracala. Resp. by som uprednostnila iné miesta v Thajsku, lebo Koh Samui bola pre mňa naozaj nuda. Rovnako ma odrádzala aj komplikovaná forma dopravy na ostrov taxi mafia.

Celá FOTOGALÉRIA z Koh Samui

One thought to “Koh Samui a nové cestovateľské trendy”

Leave a Reply