Koh Samui a nové cestovateľské trendy

Po troch mesiacoh v JV Ázii sme relatívne dosť bieli. Za naše “knedliace” útočisko sme si vybrali ostrov Koh Samui. Z ostrovov na východnom pobreží Thajska, je to ten najväčší.

Obsah

 

Zámerne sme si ho vybrali v očakávaní, že tu budeme mať aj čo pozerať a budem mať kde vyvenčiť Janku. Bohužiaľ sme tu úplne nevystihli sezónu. Ostrovy na východnom pobreží Thajska majú odlišnú klímu ako zvyšok krajiny. My sme prišli v tom nevyspytateľnom, peknom ale zároveň daždivom období.

Predpovede počasia boli celkom nepriaznivé, tak sme sa v priebehu jedného pekného dňa pokúsili obehať všetky zaujímavosti na ostrove. Až tak veľa tu toho zase nie je a dá sa to zhrnúť na 5 zastávok za jeden deň. Skúter sme si požičali za 150 bahtov (3,80€), zatiaľ najnižšia cena v JV Ázii. Neboli s ním žiadne problémy, len do kopca to šlo s kubatúrou 50 cc trošku pomalšie 🙂 preto tá nižšia cena.

Aj napriek zlému počasiu bola voda použiteľná

TOP miesta na Koh Samui 

Ako prvý sme navštívili chrámový komplex Wat Plai Laem a sochu Big Buddha, ktoré ležia len kúsok od seba. Je cítiť, že ostrov žije iba z turizmu a tak od nás nepožadovali ani len vyzutie topánok pri vstupe do chrámu.

Big Budha
Budhistický chrám v Wat Plai Laem
V komplexe Wat Plai Laem

Ďalej sme sa pobrali k skalnatým útvarom Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks). Ich krásu obdivovalo s nami viacero turistov, samozrejme, že si väčšina robila aj oplzlé fotky ale to k tomu proste patrí. Mužská verzia až tak dôveryhodné nevyzerá, ale tá ženská áno.

Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks)
Hin Ta & Hin Yai (Grandma and Grandpa Rocks)

Raritou na ostrove je mumifikovaný mních, ktorý sa nachádza v chrámovom komplexe Wat Khunaram. Mních Loung Pordaeng zomrel vo veku 79 rokov, v čase keď meditoval. Telo mnícha je aj po vyše 40 rokoch zachované a vo veľmi dobrom stave.

Mumifikovaný mních Loung Pordaeng

Secrete Buddha Garden alebo aj Magic Garden je jediné miesto na ostrove, na ktorom sme platili vstupné, 80 bahtov (2€). Je to ale len malá náhražka Buddha parku z Vientianu a dá sa obehnúť veľmi rýchlo. Nám stačilo 15 minút. Dlhšie nám trvala cesta sem, s ktorou mal nás skúter s kubatúrou len 50 cc ťažkosti. Miestny stavitelia ciest totiž nepoznajú serpentíny a cesty stávajú priamo do kopca.

Budhovia či trpaslíci?
Magic Garden
Vodopád v Secrete Buddha Garden

Poslednou zastávkou bol Namuang vodopád, ktorý pozostáva z 3 úrovní. V najspodnejšej a najvrchnejšej sa dá aj okúpať. Pri parkovisku na najnižšom stupni vodopádu sa môžete potešiť zo slonov, ktoré sa dajú za poplatok kŕmiť. Vedia byť veľmi zábavné keď si berú jedlo.

Daj mi ten banán kým ti pekne hovorím!
Namuang vodopád. Prišli sme k nemu v tom najkrajšom svetle, pred západom slnka

Pre rodiny s detmi, ktorých je tu inak dosť, je tu aj možnosť návštevy zvieracích fariem s motýľmi, hadmi či krokodílmi.

My už sme si tie najlepšie zvieracie farmy odbili na Borneu 😉

Inak, už ked som pri tých rodinách, postrehli sme tu nový cestovatelský trend. Porodiť dieťa a okamžite s ním bežať na dovolenku do Thajska …proste facepalm.

Doprava na Koh Samui 

Ak sa chcete niekam na ostrove dostať, ale nechete si požičiavať skúter, môže to byť obtiažne alebo drahé. Po najhlavnejšom okruhu ostrova síce jazdia akési červené pick-up trucky, miestny ich volajú songthaew. Mali by predstavovať verejnú dopravu, ale akosi ich nie je tak veľa a cudzinci musia ceny aj tak zjednávať.

V prípade záujmu využitia služieb taxíkov môžete byť naozaj nemilo prekvapení. Funguje tu taxi mafia, ktorá si za krátky odvoz pýta horibilné sumy. Dôkazom toho je aj Grab. Keď doň nahodíme našu 22 kilometrovú trasu do prístavu, ukáže nám sumu 697 THB (17,80€).

Voľba dopravy na ostrove Koh Samui je jasná

Počas nášho pobytu sme sa chceli držať hesla: každý deň iná pláž! No boli sme radi aspoň za tú, ktorú sme mali najbližšie k ubytovaniu, Chaweng beach. Je to asi zákonom schválnosti, že nám počasie nepraje, vždy keď sme pri pobreží.

Pláž na severe Koh Samui

Celá FOTOGALÉRIA z Koh Samui

One thought to “Koh Samui a nové cestovateľské trendy”

Leave a Reply