Aký husársky kúsok sa nám podaril na Krabi?

Thajsko si za posledné roky urobilo nie najlichotivejšiu povesť najmä kvôli službám, ktoré v krajine poskytuje naozaj hocikto.

Na začiatok chcem popísat našu naozaj zlú skúsenosť na ceste medzi Koh Samui a Krabi a to sme nič nerobili, len sedeli v autobuse.
  • Že sme za cestu zaplatili neprimeranú sumu sa dá zvládnuť.
  • Že cesta trvala 12 hodín sa dá zvládnuť.
  • Že sme cestou vystriedali 5 dopravných prostriedkov sa dá zvládnuť.
ALE
  • To, že nám na trajekte vodič prehrabal batožinu…
  • To, že mi vytratili nohavice…
  • To, že nás autobus nedoviezol kam mal…
  • To, že nás autobus vysadil na mieste kde nás napadli psy
Je tažšie zvládnuteľné. Takže na úvod len toľko k úrovni služieb, ktoré sme zažili v Thajsku.

Kde sa ubytovať? 

Po našich predchádzajúcich nemilých skúsenostiach nám úsmev na tvári vytvorilo samotné Krabi. Akosi nám ušiel fakt, že bude lepšie ubytovať sa v Ao Nang pri pláži, kde je všetko po ruke. My sme sa však ubytovali v Krabi town. Veď sme na Krabi, tak asi Krabi town, či?

Nie, v tomto mestečku nie je nič okrem jednej sochy kraba. Má to ale aspoň jednu výhodu, mestečko je pokojné a nie je tu ani zďaleka toľko turistov ako v Ao Nang.

Najväčšou atrakciou Krabi town je socha kraba a socha malého kraba je preto tak vyšúchaná, lebo sa na ňu neustále štverajú deti 🙂
Vápencové útesy sú ikonou Krabi town
Verejné autobusy (songthaew) stoja 50 bahtov (1,25€) za jazdu. My preferujeme poloautomatický skúter za 200 bahtov (5€) a vozíme sa celý deň

Obdobie “sucha”, alebo nepodceňujte užitočnosť dry bagov 

Aj keď máme na Krabi celkom dosť času, okráda nás oň počasie. Je trochu zvláštne keď v období sucha prší každý deň. Predpovede vždy hlásia poobedný dážď. Spočiatku sme to až tak neriešili. Až pokiaľ sme jeden deň nezmokli ako… no, ono nás to skôr vykúpalo. Našťastie sme mali so sebou dry bagy, takže sa technike nič nestalo.

Realita bola taká, že dopoludnia sme skoro uhoreli zaživa a poobede zmokli ako sa patrí na obdobie dažďov. Preto sme mali dáždniky nonstop poruke a bol to náš najlepší spoločník na Krabi. Takže okrem toho, že náš každodenný plán sa musel minimalizovať na doobedie, neabsolvovali sme ani žiadne šnorchlovacie výlety v okolí. Tie sú celodenné a asi by sme si ich až tak neužili. Nielen kvôli dažďu ale najskôr by v tak rozvírenej vode neboli žiadne rybičky.

Tenisky sme sušili dvakrát

Čo navštíviť na Krabi a čomu sa vyhnúť? 

Hneď v prvý deň sme sa skútrom vybrali na Tiger temple a Tiger cave. Názov je trochu zavádzajúci a žiadne živé tigre tu nenájdete. Namiesto toho tu môžete stretnúť veľa drzých opíc. Samotný výstup po 1237 schodoch k Tiger temple nám trval 35 minút a na vrchole sme to ešte raz tak dlho rozdýchavali. Aj keď sa to nezdalo, vystúpali sme prevýšenie iba 140 výškových metrov, no svalovicu v nohách sme mali ešte dobré dva dni potom. Aspoň, že sme to nemuseli absolvovať celé bosí ako to tu v juhovýchodnej Ázii majú vo zvyku. To by sme už naozaj nerozchodili do konca dovolenky na Krabi 😀

Tiger cave
Tohto Budhu vidno už od nákupného centra v meste 😉
Výhľad aj svätine stáli za tu námahu
Makaky vždy pobavia. Janke ukradli vreckovky a keď zistili, že sa nedajú zjesť tak jej ich prišli vrátiť 😀
Budhizmus na juhu Thajska nie je taký silný ako na severe. Hlavne, žiadne pôžitky 🙂

Nejakým zázrakom sme sa premohli a absolvovali aj malý okruh džungľou, kde sa nachádza aj malá jaskyňa. Je to veľmi pekná prechádzka, vhodná aj pre deti. K Tiger cave a Tiger temple nechodí až tak veľa turistov, pritom ponúka naozaj pestrý program. Výhoda je aj to, že tu prekvapivo nikto nepýtal vstupné ani parkovné.

Chodník džungľou po za Tiger cave
Typická jaskyňa v juhovýchodnej Ázií

Úplne úbohou turistickou pascou na Krabi je Fossil Shell Beach. Vstupné je tu 200 baht (5€) a akýkoľvek turisti čo sem prišli a zazreli cenu vstupného sa okamžite otočili. My takisto, bola to len strata vzácneho času, to je na tom asi tá najväčšia pasca. V jednom väčšom obchode so suvenírmi sme videli aj fosílie asi hneď z najbližšieho zdroja.

Tak to je ona, Fossil Shell Beach
Viac uvidíte v predajni so suvenírmi. Kebyže to tu kúpite, tak si budete na Slovensku trhať vlasy, kebyže to chcete precliť.

Kvôli počasiu sme namiesto návštevy okolitých ostrovov uprednostnili kajaking v mangrovovom lese v oblasti Ao Thalane. Kajak sme si prenajali za 700 bahtov (17,50€) čo je na lokálne pomery hádam aj celodenný príjem rodiny. Sprievodca sa s nami rozlúčil so slovami “Not to Phuket” 🙂 a mohli sme sa pustiť na približne 5 km okruh. Ako naschvál nám aj tak zapršalo, ale teraz nám to mohlo byť jedno.

Kajaking v mangrovovom lese určite odporúčame, pre nás to bol jeden z TOP zážitkov na Krabi 🙂

Samotná cesta k Ao Thalane je zážitkom
Na juhu Thajska budhizmus nečakajte, prevláda tu islam
Keď cesta je cieľ
Tsunami monument neodporúčame navštevovať, pretože je to schátralá podivná stavba ku ktorej vedie prepadávajúca sa drevená lávka
Poobedná siesta na Krabi je najlepšia 😉
Večerné víkendové trhy v centre Krabi Town. Každý si tam nájde to svoje
Snehovobiely chrám v centre Krabi Town

Kam na pláž na Krabi 

V Krabi sme sa kúpali iba na pláži Klong Muang Beach. Bolo to jediné miesto kde bola počas nášho pobytu čistá voda a zároveň je tu aj najjemnejší piesok. Zvyšné pláže, ktoré sme navštívili boli špinavé a rozbahnené. Medzi ne patria Nopparat Thara Beach a veľmi pekné a populárne, no kvôli lodiam veľmi hlučné Ao Nang Beach a Pai Plong Beach.

Počas nášho pobytu nás trochu znepokojovali tabule označujúce toto územie za rizikové.  Tsunami v roku 2004 zmietlo zo sveta tisícky životov a my sme videli nepeknú fotogalériu jej dôsledkov v Múzeu medicíny v Bangkoku
Klong Muang Beach bola jednoznačne najlepšia! Čistá voda, jemný piesok, najmenej turistov 😉
Pai Plong Beach má veľmi peknú panorámu, no do vody by ste asi nevošli
Voda na Nopparat Thara Beach je tiež špinavá a piesok vizerá ako odpad z odkaliska
Západ slnka vyhráva Ao Nang Beach! Žiaľ to je asi všetko, hluk z lodí, čúrajúce psy, rozbahnená voda a tisícky turistov výrazne znepríjemnujú pobyt na najpopulárnejšej pláži

Video z romantického západu slnka Ao Nang Beach 

 

To nevymyslíš, to je život 

V posledný deň sa nám podaril aj neuveriteľný husársky kúsok, ktorý sme sami ešte nepochopili. Na našej obľúbenej NOVEJ Honde Wave, ktorú sme si denne požičiavali od asi jediného usmievavého Thajčana na Krabi, sme tak trošku poškodili predný svetlomet. Presnejšie naše plážové karimatky, ktoré sme upevnili moc natesno k prednému svetlometu.

Som roztavil!

Tá sa len za pomoci žiarovky roztavila a nechala tam tmavý fľak s priehlbinou. K nášmu umeleckému dielu sme sa mu priznali a zaplatili mu 1000 bathov (25€) ako odškodné za nový svetlomet. Sú to zbytočné straty na ceste, ale popravde, sme radi, že zdravotnú ujmu a dieru v tele utrpela naša karimatka a nie my 🙂

Celá FOTOGALÉRIA z Krabi

One thought to “Aký husársky kúsok sa nám podaril na Krabi?”

Leave a Reply